سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد: ائمه جماعات می‌توانند مداحان را تایید یا رد صلاحیت...

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد: ائمه جماعات می‌توانند مداحان را تایید یا رد صلاحیت کنند

چکیده :فیلترهای مختلفی را گذاشتیم تا کسانی که می‌خواهند ائمه جماعات مساجد شوند از آن فیلترها بگذرند و صلاحیتشان تأیید شود. اگرچه باز هم گاهی در عزل و نصب‌هایمان خطا و اشتباهی ممکن است رخ دهد، اما مراقب هستیم که هیچ امام جماعتی بدون عبور از فیلترهای ویژه ارزیابی، مساجد ورود نیابد. اما متأسفانه برای تأیید صلاحیت مداحان چنین تشکیلاتی وجود ندارد و متصدی خاصی هم عهده‌دار این مسئولیت نیست. خود مداحان هم نتوانسته‌اند تاکنون فیلترگذاری کنند تا مداحان تازه‌ورود به این عرصه ملزم به عبور از آن باشند. به همین دلیل هرکس که صدای خوبی دارد و می‌تواند شعری را از حفظ و یا از روی ورق بخواند یکباره مداح می‌شود....


اواخر آبان ماه  دستورالعمل مرکز رسیدگی به امور مساجد برای نحوه عزاداری در مساجد در ماه محرم و صفر اعلام شد و موجی از مخالفت برخی مداحان و روحانیون را به همراه آورد.

به گزارش خبرآنلاین، در بخشنامه مذکور علاوه بر مخالفت با نصب شمایل ائمه و قمه زنی، سینه زنی برهنه مردان در مقابل بانوان نیز ممنوع شده بود اما محور اختلاف برانگیز این بخشنامه، ممانعت از ورود مداحان «بدسابقه» در مساجد بود. سید احمد خاتمی با بخش دوم یعنی ممانعت از ورود برخی مداحان به مساجد مخالفت کرده و در مورد تایید صلاحیت مداحان و مطالبشان از سوی مساجد گفت: آیا هیات امنای مساجد با همه احترامی که برای آنها قائل هستیم در جایگاهی هستند که درست یا نادرست را تشخیص دهند؟

اما رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد به استناد حمایت‏ها و توجهات امام و رهبری به این مرکز و ائمه جماعات تاکید دارد که آنها صلاحیت تایید یا رد مداحان برای ورود به مساجد را دارند. حجت‎الاسلام حسین ابراهیمی که معتقد است تشکیلاتی باید مداحان را کنترل کند، توصیه‎اش این است که خود مداحان چنین مرکزی را با حضور افرادی که قابل اعتمادند و بین مداحان مقبولیت دارند و از سطح سواد بالاتری برخوردارند، تشکیل دهند و سبک‌های جدید مداحی را آموزش دهند تا از سبک‌های تقلیدی خوانندگان بدسابقه استفاده نشود.

وی در این باره به خبرآنلاین گفت: شاید این مخالفت‌ها به دلیل آن باشد که ما نکات جدیدی را در بخشنامه امسال مطرح کردیم. مثلاً مخالفت با قمه‌زنی در بخشنامه‌های سال‌های قبل هم بوده اما امسال لخت شدن حین سینه‌زنی در حضور زنان را در مساجد ممنوع اعلام کردیم. بخش دیگر بخشنامه امسال که با واکنش‌هایی روبه‌رو شد، بحث لزوم حضور مداحان متعهد و خوش سابقه در مساجد و ممانعت از حضور مداحان بدسابقه‌ای است که یا اشعار مسئله‌داری می‌خوانند یا روضه‌هایشان مستند نیست. مجموعه این مطالب سبب شد که برخی عکس‌العمل‌هایی نشان دهند. البته بنده معتقدم که این عکس‌العمل‌ها به خاطر آن بوده که این افراد تمام بندهای بخشنامه مرکز رسیدگی به امور مساجد را نخوانده‌اند. البته برخی رسانه‌ها هم در این بخشنامه دست کاری کرده و بندهایی از آن را منتشر نکرده‌اند به همین دلیل برخی مداحان واکنش‌هایی نشان دادند. البته برخی از مداحان همچون آقایان ارضی و حدادیان و سازور از مداحان معتقد و معتدل هستند و مطالب خوب و درستی را هم مطرح می‌کنند. اما ما هم وظیفه داریم که مساجد را از خرافات و آنچه که مورد تأیید شرع نیست پاک و منزه نگه داریم.

ایراهیمی درباره اینکه چطور مداحان بی‌آنکه صلاحیتشان از سوی مرجع مشخصی تأیید نشود اجازه مداحی پیدا می‌کنند نیز خاطر نشان کرد: از هشت سال پیش تاکنون که بنده مسئولیت مرکز رسیدگی به امور مساجد را داشتم، فیلترهای مختلفی را گذاشتیم تا کسانی که می‌خواهند ائمه جماعات مساجد شوند از آن فیلترها بگذرند و صلاحیتشان تأیید شود. اگرچه باز هم گاهی در عزل و نصب‌هایمان خطا و اشتباهی ممکن است رخ دهد، اما مراقب هستیم که هیچ امام جماعتی بدون عبور از فیلترهای ویژه ارزیابی، مساجد ورود نیابد. اما متأسفانه برای تأیید صلاحیت مداحان چنین تشکیلاتی وجود ندارد و متصدی خاصی هم عهده‌دار این مسئولیت نیست. خود مداحان هم نتوانسته‌اند تاکنون فیلترگذاری کنند تا مداحان تازه‌ورود به این عرصه ملزم به عبور از آن باشند. به همین دلیل هرکس که صدای خوبی دارد و می‌تواند شعری را از حفظ و یا از روی ورق بخواند یکباره مداح می‌شود. این در حالی است که اثر یک مداح گاهی از یک وعظ یا واعظ بیشتر است. چه اثر خوب و چه اثر بد. لذا واجب است که فرد یا افراد یا تشکیلاتی، مداحان را کنترل کند و به خوب‌ها، بهای خوب بدهد و جلوی بدها را برای آنکه تأثیر خوب سخنان مداحان خوب را خراب نکنند، بگیرد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: چنانچه چنین تشکیلاتی از بین خود مداحان سازمان‌دهی شود، بهتر است تا اینکه از سوی یک مرجع یا نهاد دیگر باشد. یک نکته را نباید فراموش کرد و آن اینکه در جمهوری اسلامی هر سخنی که از سوی هر‌کس مطرح شود، چه گوینده‌اش یک واعظ باشد چه یک امام جماعت یا مداح و یا یک مقام مسئول در نظام که مقبولیت دارد، منعکس‌کننده موضع نظام است. اگر حرف خوبی باشد، از آن تبعیت می‌کنند و اگر بد باشد، آن را توی سر ما می‌زنند. حرف‌های ما باید مایه زینت ما باشد نه ننگ ما. نباید به گونه‌‌ای رفتار کنیم که سبب رنجش خانواده عطرت و طهارت شویم. هرکس در نظام جمهوری اسلامی سخنی می‌گوید، مدح و ثنایی به زبان می‌آورد، حرف‌هایش به پای نظام نوشته می‌شود. برای همین است که خطیب باید آگاه به مسائل نظام و آشنا به مسائل روز باشد و بداند که ما دشمن زیاد داریم و نباید این دشمنان را زیاد کند.برای همین است که ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی و تفرقه انداختن میان مسلمانان گناه است. مثل اینکه اخیراً یک آدم نادانی در حوزه خلیج‌فارس یک حرفی زد و همه را رنجاند و اگر مقام معظم رهبری با فتوایشان اهانت به عایشه را جبران نمی‌کردند، قطعاً یک مشکل بزرگ در جهان اسلام ایجاد می‌شد. این در حالی است که برخی افراد بی‌ سواد که شرایط زمان را درک نکرده و احساس مسئولیت نمی‌کنند، هر حرفی را می‌زنند و هر شعری را می‌خوانند و موجب وهن جمهوری اسلامی ایران می‌شوند. به همین دلیل در مساجد که مسئولیت هیأت امنا، ائمه جماعات و خدامش با ماست، می‌کوشیم که چنین مطالب غیرمنطبقی با شرع مقدس و سیره عترت و طهارت مطرح نشود و آنچه را که خاندان نبوت می‌پسندد، بیان شود.


یک پاسخ به “رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد: ائمه جماعات می‌توانند مداحان را تایید یا رد صلاحیت کنند”

  1. ع م گفت:

    واقعادرودبرآقای ابراهیمی کاملاصحیح فرموده اند