سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در آخرین روز آبان، هنوز تکلیف سهمیه‌بندی یا آزادسازی قیمت بنزین آذر‌ماه مشخص نیس...

در آخرین روز آبان، هنوز تکلیف سهمیه‌بندی یا آزادسازی قیمت بنزین آذر‌ماه مشخص نیست

چکیده :آخرین گمانه زنی ها حاکی از ان است که از آذر ماه امسال، بنزین به صورت تک نرخی عرضه خواهد شد و این احتمال می رود که در سال اول اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها بنزین به نرخ 400تومان بفروش برسد. اما تا کنون هیچ یک از مسوولان دولتی در این خصوص اظهارنظر نکرده اند و هنوز مشخص نیست آذر امسال هم بنزین سهمیه ای عرضه خواهد شد یا...


در روزهای گذشته این احتمال که از ابتدای آذرماه امسال بنزین به صورت تک نرخی و با افزایش قیمت در راستای اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها عرضه شود، تشدید شده است. با این حال تا کنون هیچ یک از مسوولان دولتی در این خصوص اظهارنظر نکرده اند و هنوز مشخص نیست آذر امسال هم بنزین سهمیه ای عرضه خواهد شد یا خیر.

به گزارش خبر، برخی از گمانه زنی ها حاکی از آن است که هنوز تصمیم جدی در این خصوص گرفته نشده و امروز قرار است مسوولان دولتی گرد هم بیایند تا بنزین آذرماه را تعیین و تکلیف کنند. البته بنابر اظهارات مسوولان دولتی اگر قرار باشد بنزین به صورت تک نرخی و با افزایش قیمت عرضه شود این خبر تا دقیقه های آخر اعلام نخواهد شد تا شاید از این طریق بتوان جلوی عواقب ناشی از افزایش قیمت و هجوم یکباره متقاضیان به جایگاه های بنزین را گرفت .

از سویی دیگر ، از ابتدای مهرماه دولت برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در نیمه دوم سالجاری تصمیم گرفت تا سهمیه بندی بنزین یارانه ای خودروها به صورت ماهانه اختصاص یابد. بر این اساس، در دو ماه نخست پاییز سالجاری ماهانه 60 لیتر بنزین یارانه ای به کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی واریز شده است.

در این مدت سهمیه سواری بنزینی و دوگانه سوز شخصی ماهانه 60 لیتر، موتورسیکلت 25 لیتر، تاکسی بنزینی 500 لیتر، دوگانه سوز و ال پی جی سوز 200 لیتر، آژانس (بنزینی 300 لیتر)، دوگانه سوز و ال پی جی سوز 200 لیتر، مسافربر شخصی دوگانه سوز و ال پی جی سوز نیز 200 لیتر تعیین شد. همچنین به وانت بنزینی ماهیانه 200 لیتر، وانت دوگانه سوز 100 لیتر، بنزینی نوع دو 400 لیتر و دوگانه سوز نوع دو نیز 200 لیتر، کامیون و کامیونت بنزینی ماهیانه 400 لیتر و خودروهای دوگانه سوز در این گروه 200 لیتر سهمیه بنزین یارانه ای اختصاص یافته است.

قرار است دولت به نحوی آزادسازی قیمت بنزین را اعلام کند که تجربه تلخ تیر ماه 86 ناشی از سهمیه بندی بنزین و تخریب پمپ بنزین ها و برخی از فروشگاه های زنجیره ای و … تکرار نشود.

در عین حال آخرین گمانه زنی ها حاکی از ان است که از آذر ماه امسال، بنزین به صورت تک نرخی عرضه خواهد شد و این احتمال می رود که در سال اول اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها بنزین به نرخ 400تومان بفروش برسد.

همزمان با نزدیک شدن زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و آزاد سازی یارانه حاملهای مختلف انرژی، متوسط مصرف بنزین ایران هم پس از گاز طبیعی در سالجاری روندی رو به کاهش را در پیش گرفته است. از ابتدا سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه 61 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی حدود چهار میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

در این میان، از ابتدای آبان ماه امسال با وجود کاهش برودت هوا، بازگشایی مدارس، دانشگاهها و پیش بینی افزایش مصرف بنزین اما مصرف این حامل انرژی روندی کاهشی را تجربه کرده است. در دومین ماه پاییز سالجاری مصرف بنزین یارانه ای با کاهشی 6 درصدی به حدود 60 میلیون لیتر در روز رسیده است. اما متوسط فروش بنزین نیمه یارانه ای (بنزین 400 تومانی) در سطح جایگاه‌های کشور با افزایشی 250 درصدی (حدود 2.5 برابر) از مرز 20 میلیون لیتر در روز عبور کرده است.


3 پاسخ به “در آخرین روز آبان، هنوز تکلیف سهمیه‌بندی یا آزادسازی قیمت بنزین آذر‌ماه مشخص نیست”

 1. ناشناس گفت:

  شما بفرمایید چقدر مصرف گاز هم بالاتر رفته
  فکر میکنم مفید باشه

 2. جعفرخان گفت:

  حاكميت فعلي منتظر خواب نما شدن براي شروع قانون هدفمند كردن يارانه ها است ،چون اصولا با ” برنامه – مرنامه ” رابطه اي ندارد. شما هم دندان روي جگر بگذاريد چند ماه – چند سال تاخير براي اجراء ” قانون – مانون ” در مقابل عمر بشر ناچيز است و عجله هم كار شيطان است .

 3. کنجکاو گفت:

  دولت که میخواد همه چیز رو جهانی حساب کنه حقوق مردم رو هم جهانی حساب کنه. دوستان خوبه یه سری به سایت یاهو که خوشبختانه هنوز فیلتر نشده! بزنید و در قسمت Yahoo Hot jobs یا Autos شغل مشابهی که در ایران دارند و یا اتومبیلی که آرزو دارند را جستجو کنند به نتایج جالبی میرسند! یک لیسانسیه مهندسی با حداقل 2 سال سابقه کار حقوق ماهیانه 9 میلیون تومان دریافت و با حقوق یکماه یک اتومبیل عالی میخرد. هروقت شرایط اینطور شد ما حاضریم بنزین 2000 تومانی بزنیم.

  ولی فعلا به همه پیشنهاد میکنم از پرداخت قبض آب و برق و گاز و تلفن و موبایل و …… خودداری کنند. به این میگن مبارزه بدون خشونت!