سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اظهارات ضد و نقیض وزیر و معاون درباره چگونگی حضور بسیج در بازار...
» امنیتی شدن فضای جامعه در آستانه هدفمندی یارانه‌ها، همچنان تکذیب می‌شود

اظهارات ضد و نقیض وزیر و معاون درباره چگونگی حضور بسیج در بازار

چکیده :معاون وزیر بازرگانی هفته پیش بر حضور بسیج در برخورد با متخلفان اقتصادی تصریح کرده بود، اما وزیر بازرگانی ضمن تکذیب سخنان معاونش، تاکید کرده که: ما اکنون دنبال استفاده توانمندی نظامی و امنیتی بسیج نیستیم. با این حال در تفاهمنامه‌ی دولت با سازمان بسیج ادارات تصریح شده که پنج هزار نفر از نیروهای بسیج در نظارت و بازرسی از اصناف حضور خواهند داشت و اکنون هم معاون وزیر بازرگانی با تایید اظهارات قبلی خود، از سازماندهی، آموزش و به‌کارگیری بسیج در پایش بازار، و حضور این نیروی نظامی در "برخورد با متخلفان در صورت لزوم" سخن گفته...


کلمه – گروه اقتصادی: با آنکه مسئولان دولتی و متحدانش در نهادهای نظامی و انتظامی، امنیتی شدن فضای جامعه در آستانه آزادسازی قیمت‌ها و اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها را انکار می‌کنند، اظهارات ضد و نقیض وزیر بازرگانی و معاونش در خصوص چگونگی حضور و فعالیت بسیج در بازار، در کنار تفاهنامه‌ی دولت با بسیج ادارات برای بازرسی و برخورد با فعالان بازار، نشانه‌های تلاش‌های پنهانی هستند که برای پلیسی کردن فضای جامعه در ماههای آینده در جریان است.

در حالی که معاون وزیر بازرگانی هفته پیش بر حضور بسیج در برخورد با متخلفان اقتصادی تصریح کرده بود، وزیر بازرگانی ضمن تکذیب سخنان معاونش، تاکید کرد که: ما اکنون دنبال استفاده توانمندی نظامی و امنیتی بسیج نیستیم.

به نوشته خبرگزاری‌ها، مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی، که هفته پیش در مراسم انعقاد تفاهم همکاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفته بود “بسیج همیار دولت در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌هاست”، اکنون در حاشیه نشست مشترک با برخی فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران، تاکید کرده است که وجود ده هزار بازرس خود وزارت بازرگانی برای بازرسی در روند اجرای طرح هدفمندسازی کفایت می‌کند.

وی گفته است: “ما اکنون دنبال استفاده از توانمندی‌ نظامی بسیج نیستیم و اصلا وزارت بازرگانی کار امنیتی نمی‌کند. یعنی ما دنبال بسیج برای کارهای امنیتی آن نرفته‌ایم.”

این در حالی است که محمدحسین نکویی‌مهر، معاون وی، به صراحت از حضور بسیج در برخورد با کسانی که آنها را “متخلفان بازار” می‌نامد، سخن می‌گوید. این معاون وزیر بازرگانی، امروز هم در مصاحبه با خبرآنلاین، بار دیگر – و به رغم سخنان وزیر – بر اظهارات پیشین خود تاکید کرده و گفته است: “بسیج می تواند اگر لازم شد با متخلفان بازار برخورد کند.”

نکویی مهر که چند هفته‌ای است از اتاق ریاست سازمان بازرگانی استان فارس به طبقه پنجم ساختمان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انتقال یافته تا ریاست این سازمان و معاونت وزارت بازرگانی را برعهده داشته باشد، هفته قبل تفاهمنامه‌ای با بسیج منعقد کرد که در آن به همکاری و مشارکت بسیج ادارات در اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اشاره و تاکید شده بود.

بر اساس این تفاهمنامه که به امضای رئیس سازمان دولتی حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سردار سرتیپ احمدی میانجی رئیس سازمان بسیج ادارات رسید، نظارت و بازرسی از اصناف، به بیش از پنج هزار نفر از بسیجیان ادارات واگذار شده است.

وزیر بازرگانی در زمان امضای این تفاهمنامه، حضور بسیج در عرصه هدفمند شدن یارانه‌ها را ” نمایش جلوه‌ای از همیاری دولت و ملت” توصیف کرده بود.

معاون وزیر بازرگانی هم اکنون در اظهارات اخیر خود به سازماندهی، آموزش و به‌کارگیری بسیج در روند پایش بازار اشاره می‌کند و و از حضور این نیروی نظامی در “برخورد با متخلفان در صورت لزوم” سخن می‌گوید.

جالب اینجاست که با وجود اعلام رسمی این تفاهمنامه و توضیحات پس از آن، هنوز مسئولان دولتی و متحدان ادعا می‌کنند که فضای بازار، امنیتی نشده و دولت بنا ندارد در زمان اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها، جامعه و به خصوص عرصه فعالیت‌های اقتصادی را به صورت پلیسی اداره کند.


12 پاسخ به “اظهارات ضد و نقیض وزیر و معاون درباره چگونگی حضور بسیج در بازار”

 1. ناشناس گفت:

  توصيه به بسيجيان هر چه زودتر اين لباس شيطاني حاكميت را بدور بيادازيد وبمردم بپيونديد بسيج واقعي دوران امام بود

 2. بهلول گفت:

  اینا میخان مردم رو در مقابل هم قرار بدن و کسی هم این وسط کشته شد بگن توسط خود نیرو های مردمی بوده بسیجی در کار نیست منظورشون لباس شخصی های ادم کشن

 3. ناشناس گفت:

  در اينده مثل خوشان رفتار كنيم درفيلم بردارها نشان داده شد يك تشكل 10 يا 15 نفره يكباره بيك نفر حمله ميكنند اين پاتك را بخودشان برگردانيم ما هم 15 نفر بيك نفر حمله كنيم

 4. IRANE MAAAAAAAAAAAA گفت:

  Roozi ke rahbaran Tobe konand, nefagho,, fetnee mikrobi,, az fazaye keshvarha,, pake mishavad

 5. ر گفت:

  یاد بسیجیان زمان جنگ به خیر ….

 6. ناشناس گفت:

  امثال این پنج هزار نفر فقط اسم بسیج را یدک می کنشد. بسیج کجا و اینها کجا. اگر امام می دانست سرانجام تشکیل بسیج چه خواهد شد هیچ وقت این نهاد را تاسیس نمیکرد

 7. paul گفت:

  سلام امیدوارم که هیچ وقت ایرانی هموطن ایرانیش را اذار ندهد چه برسد بکشتن زنده باد جنبش سبز ازکانادا هموطن شما

 8. Maistadeim گفت:

  به نظر مياد كه قراره ابتدا دولت با حذف يارانه ها قيمت ها رو ببره بالا و كالاها رو گرون كنه بعد بسيج بريزه بازاري ها رو به جرم گرون فروشي كتك بزنه بعد وزارت اطلاعات بازاري ها رو به جرم اغتشاش دستگير كنه بعدش رهبر كميته رسيدگي مركب از وزير اطلاعات و رييس بسيج تشكيل بده در همين حال سپاه با توپ و تانك و فيروزآبادي و غيره به بازار حمله كنه و اونجا رو با خاك يكسان كنه! والله! اصلا اين بازار يكي از مظاهر جنگ نرمه كه خراب كردنش از اوجب واجباته! اصلا رعيت غغغلط كرده كه پول در بياره رعيت اگه پولدار شد ميره شكمش رو سير ميكنه بعد چشماش باز ميشه ميبينه چي به چيه بعد مياد ميخواد انقلاب كنه رعيت همون بهتر كه گشنه باشه!
  Valla

 9. ناشناس گفت:

  بسيجي واقعي خودش را درگير اين مسائل نمي كنه مگر عده اي نون به نرخ روز خور كه معمولا ايمان آنها خيلي ضعيف است يا در نظام مشغول كار هستند و از اين راه امرار معاش ميكنند

 10. بصیرت سبز گفت:

  هدفمندی یارانه یعنی تورم مضاف و بحران مضاف

 11. آگاهی سبز گفت:

  ملت سبز ایران با طرح سیاه کودتاگران مخالفت و مبارزه خواهد کرد…

 12. بسیجی سبز گفت:

  اقایان من نامه ای در اختیار دارم که به بسیجیان گفته اند مواظب احتکار کنندگان و… در محدوده خود باشید این یعنی دخالت دادن بسیج در امور نامربوط