سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » زمزمه‌های به تعویق افتادن دوباره هدفمند کردن یارانه‌ها...
» باز هم یک ماه تاخیر؟

زمزمه‌های به تعویق افتادن دوباره هدفمند کردن یارانه‌ها

چکیده :دولت باید از آغاز سال 1389 طرح هدفمندی یارانه‌ها را اجرا می‌کرد، اما تا پایان ماه هشتم سال، اجرای این طرح به تاخیر افتاده و برخی کارشناسان معتقدند که در نهایت دولت احمدی نژاد در سال جاری زیر بار اجرای این طرح پرسروصدا نخواهد رفت و تا شب عید سال 90 به بهانه‌های مختلف این تعهد را به تاخیر خواهد انداخت. مصاحبه‌های دو نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز نشان می‌دهد که احتمالا برنامه‌های اعلام‌نشده‌ای برای تاخیر دوباره و بلکه چندباره در اجرای این قانون در دستور کار دولت قرار گرفته است. این در حالی است که طبق گزارش رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی در جلسه غیرعلنی مجلس، دولت به بهانه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، به کسب درآمدهای غیرقانونی پرداخته...


کلمه – گروه اقتصادی: هرچند بر اساس قانون مصوب مجلس، دولت باید از آغاز سال 1389 طرح هدفمندی یارانه‌ها را اجرا می‌کرد، اما اجرای این قانون با وجود وعده‌های پیاپی دولت، تاکنون چند بار به تاخیر افتاده و اکنون زمزمه‌های به تعویق افتادن دوباره هدفمند شدن یارانه‌ها و آزادسازی قیمت‌ها به گوش می‌رسد.

به گزارش خبرنگار کلمه، برخی کارشناسان معتقدند که در نهایت دولت احمدی نژاد در سال جاری زیر بار اجرای این طرح پرسروصدا نخواهد رفت و تا شب عید سال 90 به بهانه‌های مختلف این تعهد را به تاخیر خواهد انداخت، اما برخی دیگر معتقدند که دولت چاره‌ای جز اجرای قانون مصوب ندارد. به عقیده این گروه، اگرچه دولت پروژه پرداخت یارانه‌های نقدی را بیش از یک ماه کش داد، اما با عبور از این مرحله، توجیهی برای به تعویق انداختن هدفمند کردن یارانه‌ها نخواهد داشت.

قانون تصریح می‌کند که این طرح باید از آغاز سال 89 اجرایی می‌شد. اما با آنکه مجلس بودجه اجرای این طرح را به اندازه یک سال در قانون بودجه امسال تصویب کرده و در اختیار دولت قرار داده بود، در نیمه اول سال، دولت از اجرای قانون شانه خالی کرد و باعث شد برخی نمایندگان بگویند دولت می‌خواهد با اجرای طرح از نیمه دوم سال، عملا بودجه یک ساله را در شش ماه خرج کند تا کاستی‌ها و نقاط ضعف این طرح را در مرحله اجرا، بپوشاند.

با این حال از اول مهرماه هم وضعیت تغییری نکرد و غیر از مصاحبه‌ها و خبرپراکنی‌های شعاری جبهه رسانه‌ای دولت، هیچ اتفاق جدیدی در عرصه هدفمند شدن یارانه‌ها نیفتاد. از نیمه مهرماه هم حملات گسترده رسانه‌ای و تبلیغاتی به دشمن دست‌سازی به نام فتنه اقتصادی آغاز شد تا فضای روانی برای افزایش قیمت‌ها ایجاد شود، اما باز هم این اتفاق نیفتاد، به طوری که در نیمه دوم مهرماه، نمایندگان مجلس از قطعی شدن موعد اجرای طرح هدفمندی در آبان‌ماه خبر دادند.

آبان ماه اما به پرداخت ذره ذره مبالغ اسمی یارانه‌ها گذشت؛ یارانه‌هایی که نه تنها قابل برداشت نیستند، بلکه منشأ و محل تأمین آنها هم مشخص نیست و به عقیده مجلسیان، پرداخت آنها قبل از افزایش قیمت‌ها، خلاف قانون است.

اما دولت همین نمایش عددی و پرداخت‌های از قبل بلوکه شده را نیز یک ماه طول داد، به طوری که هم اکنون در آستانه پایان ماه آبان قرار داریم و هنوز تغییر قیمت‌ها و حذف یارانه‌ها در دستور قرار نگرفته است. بگذریم از اینکه هنوز تغییر رسمی در قیمت‌ها صورت نگرفته، گزارش‌های متعددی از شوک به بازار و افزایش غیررسمی اما واقعی قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف منتشر می‌شود.

در چنین شرایطی، و در حالی که دولت از پاسخگویی و اطلاع رسانی شفاف در خصوص زمان هدفمند شدن یارانه‌ها خودداری می‌کند، مصاحبه‌های دو نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نشان می‌دهد که احتمالا برنامه‌های اعلام‌نشده‌ای برای تاخیر دوباره و بلکه چندباره در اجرای این قانون در دستور کار دولت قرار گرفته است.

یکی از این دو مورد، مصاحبه عبدالرضا ترابی، نماینده گرمسار، با هفته نامه کویر است که در خبرگزاری خانه ملت منعکس شده است. این عضو کمیسیون اقتصادی در مصاحبه خود تاکید می‌کند که هدفمندی یارانه‌ها عملاً آغاز نشده است، و پیش‌بینی می‌کند که اجرایی شدن قانون مذکور و آزادسازی قیمت‌ها، به اواخر آذرماه – یعنی یک ماه دیگر – موکول شود.

مورد بعدی، مصاحبه کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا با باشگاه خبرنگاران جوان است که او نیز زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را یک ماه دیگر و شروع فصل زمستان اعلام می‌کند.

این زمزمه‌های تاخیر به خصوص از آن جهت حائز اهمیت است که دولت و مجلس به تازگی جلسه‌ای بدون حضور خبرنگاران داشته‌اند که در آن بحثهای زیادی درباره طرح هدفمندی صورت گرفته است.

همچنین مجلس نیز جلسه‌ای غیرعلنی داشته که جزئیات آن به رسانه‌ها درز کرده و مشخص شده که در جلسه مذکور، مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی، به دیدار خود و چند عضو دیگر این کمیسیون با وزیر اقتصاد، معاون پارلمانی احمدی نژاد و رئیس کارگروه طرح تحول اقتصادی اشاره و تصریح کرده است که: دولت در قبال سوالات نمایندگان سکوت کرده و در پی اجرای مرحله به مرحله و اطلاع رسانی قطره چکانی است تا به قول خودش مانع از برخی سوء استفاده ها شود.

مصباحی مقدم در این جلسه از کسب درآمد غیرقانونی از سوی دولت به بهانه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها پرده برداشته و به نمایندگان گزارش داده شده است: ارائه یارانه ۸۱هزار تومانی به هر خانوار برای دوماه، گویای کسب درآمد ۸۰ هزارمیلیارد تومانی دولت در سال اول اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‎هاست. این در حالی است که بر اساس مصوبه مجلس، دولت باید در سال اول حداکثر ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند. از این رو کسب درآمد بیشتر بر خلاف قانون مصوب مجلس به شمار می‌رود.

وی همچنین گفته است: کسب چنین درآمدی در ازای افزایش قیمت حامل‎های انرژی است. این در حالی است که دولت تا کنون، نرخ حامل‎های انرژی پس از اجرای این قانون را اعلام نکرده است و این دومین تخلف دولت است.

خبرنگار کلمه گزارش می‌دهد که بدین ترتیب حتی اگر طرح هدفمند شدن یارانه‌ها در ابتدای فصل زمستان هم اجرا شود، معنایی جز این ندارد که دولت بودجه یک ساله این طرح را برای سه ماه خرج خواهد کرد و با افزایش چهار برابری منابع و نیز کسب درآمدهای غیرقانونی، آنطور که در گزارش به مجلس اشاره شده، سعی می‌کند ناکارآمدی‌ها و مشکلات طرح را بپوشاند.

اما واضح است همه این زمان خریدن ها و تعویق‌ها و تاخیرها برای امسال و این چند ماه ممکن است، و از این رو این سؤال مطرح می‌شود که آیا دولت، فارغ از رویه کلی و سابقه‌دار نزدیک‌بینی و برنامه‌ریزی‌های بدون آینده‌نگری خود، در زمینه طرح هدفمندی و پرداخت یارانه‌های نقدی و مهار قیمت‌ها و دیگر ابعاد این طرح تکان‌دهنده اقتصادی، برای سال بعد و سالهای بعد هم فکری کرده است؟


12 پاسخ به “زمزمه‌های به تعویق افتادن دوباره هدفمند کردن یارانه‌ها”

 1. مهیار گفت:

  دولت بر امده از کودتا هیچ کاری رو برای رضا و رفاه مردم انجام نمی دهد و هدف حکومت کردن به هر قیمتی است و این طرح هم فقط جنبه های نامطلوب سیاسی داره.

 2. هادی گفت:

  ظرف ۶ ساله اخیر دولت هرچند از درامدهای افسانه‌ای نفت برخوردار بود اما بدلیل نبود برنامه منسجم در امور اقتصادی عملا همه بنیه تولیدی و اقتصادی کشور از دست رفته است. دیگر حتی برای خود آقایان هم اثبات شده که این دولت خانمان بر انداز است و به همین دلیل حکم میشود که کوچکترین انتقاد هم روزنه امید دشمن است. دولت نهم و دهم تا به امروز از زیرساختهای قبلی‌ استفاده کرده و انجام پروژه‌ها را به نام خودش به ثبت رسانده اما هدف بندی یارانه‌ها موضوع جدی است که نمی‌توان با دستور و حکم شرعی و خیمه شب بازی آن را به مردم تحمیل کرد، مساله قوت لایموت مردم است، با مدیریت اقتصادی این دولت اطمینان داشته باشید که اجرای این طرح به معنی‌ پایان حکومت کودتا است، خود آقایان هم به این مساله پی‌ برده‌اند.

 3. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  اگر این طرح در اسفند ماه اجرا شود این دولت را زمین گیر میکند. اگر آقای … میگذاشت در انتخاب منتخب مردم بر روی کار بیاید نه تنها این طرح با موفقیت روبرو میشد بلکه عدم کارایی دولت نهم نیز _ با شرایط نا برابر عدم اجرای طرح و نفت بشکه ای 150 دلار _ مشهود میگشت.

 4. عمارلویی گفت:

  چرا میفرمایید دولت چاره ای ندار د چرا چاره دارد خوبشم دارد تا چاره درد زر و زور و تزویر و تفنگ باشد که شکر خدا همه را با هم دارد و اضافی هم دارد که به شمارش بی نهایت است و نتیجه همه این بگیر و ببند و….نقش اینه ای را دارد که فقط نقش خود را در ان میبینند و پایان ان که از قبل هم معلوم بود عدم اجرای ان میباشد و چنان په به ظهور برسد شیری خواهد بود بدون یال و اشکم و کوپال والسلام

 5. ایرانی گفت:

  ان چیز که نکوست از بهارش پیداست /ان از خوشه بندی ها این از تاخیر ها.این دولت ثابت کرده است که قادر نیست طرح به این بزرگی را اجرا کند صد در صد با مشکلات روز افزون روبرو خواهد شد.همین الان کلی مشکلات و بی عدالتی ها بوجود امده است.

 6. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  واقعا بیخود نبود که امام(س) با آن همه فشاری که از جانب همین آقایان تحمل کرد دست از میرحسین برنداشت!عماد افروغ جمله زیبایی داره که همه ما اون رو در سال 84 یعنی در زمان ارائه دیالوگ «عدالت» از جانب احمدی نژاد زمزم میکردیم: «عدالت رو احمدی نژاد از میرحسین دزدید!!»

 7. 123 گفت:

  اگه در قبوض گاز دقت کنید در ماه های قبل مبلغ قیمت واقعی گاز را 69 تومان در ج کرده اند ولی در قبض ارسالی این ماه مبلغ واقعی گاز را 90 تومان اعلام کرده اند سوال اینه که در این یک ماه چه اتفاقی افتاده که 20 تومان به نرخ گاز اضافه شده در حالی که مدعی کنترل قیمتها هستند در حالی که گران فروش اصلی خود دولت است و آیا این کلاه برداری دولت از مردم نیست ؟

 8. افشين-م گفت:

  يكروز يكساعت به مجلس ازراديوگوش دادم .طرحهايي كه براي دولت بارمالي داشت سريعاازدستوركارخارج ولوايحي كه براي دولت درآمدداشت فوراتصويب ميشد.ديگه گوش نميدم حالم بدشداندازه ي گوسفندبراي مردم حق قائل ميشدندبهترازاين ميشد.

 9. سبزه قبا گفت:

  اولا دیگر چاره ای برای دولت نمانده و با کم شدن 40 درصدی درآمد نفت نسبت به سال گذشته و تحریمهای جور و واجور که کشور را به فلج اقتصادی نزدیک میکند عملا کشور را از نظر اقتصادی ورشکسته کرده است. تنها چیزی که مانده سفره های مردم است که آقای احمدی نژاد میخواست نفت را بر سر آن ببرد اما حالا نان را هم از آن برمیدارد.
  ثانیا مثلی است که میگوید وقتی دشمنت دارد کاری میکند که نیتجه اش نابودیش است لازم نیست کاری کنی فقط منتظر بمان و لذت ببر. متاسفانه این ابعاد این نابودی مشخص نیست.

 10. amin گفت:

  سلام منهم هم نگاه کردم وهم دیدم نوشته های مردم عزیزم رو ما یه چیزی داریم که میگیم خدا از این بدی که هست بدتر نشونومون ندهواقعا خدا کمک کنه وعاقبت بخیرمون کنه انشاالله

 11. حمید از مسجد سلیمان گفت:

  جناب سبزه قبا:
  موضوع در حد نابودی (احتمالی) یک جناح و در نتیجه پیروزی جناح دیگر نیست و بسیار بالاتر است و آن هم نابود شدن بسیاری از زیر ساختهای اقتصادی و اجتماعی کشور و سقوط آن در ردیف کشورهایی مثل افغانستان و بنگلادش و کشورهای فقیر افریقایی است.
  این دولت علاوه بر نابودی خود در حال نابود کردن مردم و کشور است لذا نمی شود دست روی دست گذاشت و لذت برد!

 12. برگ سبز گفت:

  احمدی نژاد یک نابغه است…