سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رسانه های دولتی حادثه سعادت‌آباد را به دوران هاشمی و خاتمی ربط دادند!...

رسانه های دولتی حادثه سعادت‌آباد را به دوران هاشمی و خاتمی ربط دادند!

چکیده :آنچه باعث می‌شود كه سه فرد ماجرایی را به‌وجود آورند كه فرهنگ جامعه را زیر سؤال ببرد، چیزی نیست كه در این چند روز و چند ماه و حتی چند سال اخیر به‌وجود آمده باشد. ریشه چنین رفتارهایی را بی‌هیچ تردیدی باید در رویكردهای توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی كه برای شانزده سال افكار جامعه را آماج قرار داده و زمینه ترویج و تبلیغ انواع تفكرات فردگرایانه و فمینیستی و سودمحورانه را فراهم كرده بود جست. بی‌دلیل نیست كه اكنون طیف سیاسی گفتمان انقلاب اسلامی با نادیده گرفتن این موضوع تمام توان خود را صرف بی‌اعتبار نشان دادن اقتدار نیروی انتظامی و سیاست‌های فرهنگی كنونی...


یک‌هفته پس از آنكه شهرام شكیبا در یاداشت طنزی خواستار كشف ردپای سران فتنه در ماجرای سعادت‌آباد شد، رسانه‌های حامی دولت از جمله رجانیوز و بولتن‌نیوز در تحلیلی ریشه‌های این جنایت را به 16 سال ریاست‌جمهوری هاشمی و خاتمی نسبت دادند .

به گزارش سایت آفتاب متن تحلیل این دو سایت به شرح زیر است:

موضوع جنایت میدان كاج چند روزی سوژه‌ای جذاب بوده زیرا همه چیز در آن برای هر نوع سلیقه‌ها یافت می‌شود؛ از ماجرای دراماتیک عشقی گرفته تا بحث اقتصادی.

اما در میان گزارش‌ها و تحلیل‌هایی كه از این ماجرا در رسانه‌ها و روزنامه‌‌ها منتشر شده، برخی گفته‌ها و مواضع خاص هم دیده می‌شود؛ از جمله از تمام درام ماجرا برای جهت دادن به احساسات مردم علیه نیروی انتظامی استفاده می‌شود، حال آنكه این نادرست است.

در اینجا قصد بر این نیست كه كوتاهی و اهمال مأموران در برخورد با چنین حادثه‌ای نادیده گرفته شده و یا رفتار مردم نسبت به ماجرا طبیعی قلمداد شود. بلكه در كنار تمام این مسائل، برخی از موارد اساسی نادیده گرفته شده و به‌نظر می‌رسد این امر تعمدی است؛ یعنی برخی از كسانی كه در این زمینه اظهار‌نظر كرده و همه را متهم كرده‌اند، متهم اصلی را واگذاشته و از كنارش گذشته‌اند. متهم اصلی كیست؟

به لحاظ جامعه‌شناسی، حادثه‌ای از این دست، دو وجه دارد: وجه كنشی و وجه رفتاری. وجه كنشی آن همان است كه در صفحه حوادث روزنامه‌ها نوشتند و فیلمش را سایت‌ها عرضه كردند و پیرامون آن مرثیه‌سرایی‌ها درگرفت. اما وجه رفتاری آن كمتر مورد مداقه واقع شد كه اتفاقاً مهمتر است. رفتار چیزی نیست كه فی‌البداهه بروز كند و یك‌باره شكل بگیرد بلكه در طول زمان و در اثر عوامل و عناصر مختلف پدید می‌آید. مجموعه رفتارها فرهنگ را شكل می‌دهد و تكرار كنش‌ها، عادات را.

مثال روشن تفاوت كنش و رفتار و عادت در استفاده از مواد مخدر است. استفاده از مواد در دفعات اولیه یک كنش است اما آنچه فرد را به این كنش سوق داده یک رفتار است. یعنی استفاده از مواد مخدر ناشی از رفتاری است كه بخشی از فرهنگ فرد است.

در مورد جنایت میدان كاج هم همین‌گونه است. آنچه باعث می‌شود كه سه فرد ماجرایی را به‌وجود آورند كه فرهنگ جامعه را زیر سؤال ببرد، چیزی نیست كه در این چند روز و چند ماه و حتی چند سال اخیر به‌وجود آمده باشد. ریشه چنین رفتارهایی را بی‌هیچ تردیدی باید در رویكردهای توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی كه برای شانزده سال افكار جامعه را آماج قرار داده و زمینه ترویج و تبلیغ انواع تفكرات فردگرایانه و فمینیستی و سودمحورانه را فراهم كرده بود جست. بی‌دلیل نیست كه اكنون طیف سیاسی گفتمان انقلاب اسلامی با نادیده گرفتن این موضوع تمام توان خود را صرف بی‌اعتبار نشان دادن اقتدار نیروی انتظامی و سیاست‌های فرهنگی كنونی می‌كند.

هیچ تردیدی در این نیست كه ترویج دیدگاه‌های غربی موجب بروز چنین رفتارهایی است، همان‌گونه كه در غرب انواع و اقسام جنایت‌ها و بسیار فجیع‌تر از این هر روز رخ می‌دهد.

در این حالت جای تأسف بسیار است كه از این حادثه برای منافع باندی سوء‌استفاده شده و ناجوانمردانه ریشه‌های واقعی آن لاپوشانی شده تا مبادا گردی بر دامن مروجان فرهنگ غربی در ایران بنشیند. جنایت میدان كاج، جنایتی كثیف بود و كثیف‌تر از آن فرهنگ غربی است و آنان كه این فرهنگ را تبلیغ و ترویج كرده و می‌كنند هم در این جنایت مقصرند!


17 پاسخ به “رسانه های دولتی حادثه سعادت‌آباد را به دوران هاشمی و خاتمی ربط دادند!”

 1. محسن گفت:

  و لابد از اين به بعد به يركت موفقيهاي عالمگير دولت نهم و دهم، مردم چنان ذوق زده خواهند بود كه حتي به اندازه فيلمبرداري از اين صحنه ها نيز واكنشي نخواهند داشت!

 2. آرش گفت:

  میگم خوب شد هاشمی وخاتمی رییس جمهور ایران بودنا!
  تا حالا خیلی چیزا رو دیدیم که انداختن گردن قبلیا ولی این یکی نوبر والا.
  برادر این رفتارها نتیجه ترویج خودسر بودن ودر ضمن عدم اطمینان به دستگاه قضایی شماست که با نداشتن استقلال و صدور آرای تلفنی و سفارشی که باعث شده مردم خودسرانه اقدام کنند.

 3. عبداله گفت:

  از این دست مزخرقات از انان نه تنها بعید نیست منتظر باشید که قلم های شکسته انان عنقریب تحلیلی تاریخی از ارتباط ابن ملجم با مهدی هاشمی را رو نمائی کندخوب جائیکه هر ….داعیه نیابت امام عصر(عج) را در سر هر کوی و برزن با پوستر هائی به درازای تاریخ در بوق میکند این دست….خورده است.

 4. نیما گفت:

  والا زمانه خاتمی و هاشمی موادی مثل شیشه که خانمان سوزه و نسل جوان رو داره از بین میبره مثل نقل و نبات تو خیابان ها رایج نبود
  الان که این همه فاجعه بیداد میکنه چرا جلو این همه لابراتوار که شیشه تولید میکنن رو نمی گیران

 5. مانی افشار گفت:

  و کثیفتر از آن این می باشد که بی سوادانی چون شما در مملکت ایران دارید وراجی میکنید و بدانید که سخت در اشتباه هستید…
  زنده باد خاتمی و هاشمی…
  مرگ بر دیکتاتور.

 6. ناشناس گفت:

  زنداني سياسي ازاد بايد گردد

 7. سعید گفت:

  شکر خدایا که دشمنان ما را از احمق ها قرار داد.

 8. ناشناس گفت:

  vaghan ro daran ghade khodeshon

 9. SAMAN گفت:

  BABA hadeseye 11SEPTAMBR VA ZELZELEYE HAITI VA SEILE PAKIISTANAM TAGHSIRE KHATAMI VA MIRHOSINO VA KAROBI BODE)= MIRHOSEINO ESHGHE

 10. مریم گفت:

  نمیدانم واژه ای بجای کلمه وقاحت برای صحبت های این آقایان وجود دارد؟
  یاد ان دزدی میوفتم که در میرفت و فریاد میزد ای دزد ای دزد .

 11. سلام سبز گفت:

  سلام بر فرمانده کل قوا
  سلام بر فرماندهان سبزپوش نیروی انتظامی
  واقعا خسته نباشید. خیلی هشیار وبیدارید. ولی جای فتنه و جرم را با پاکی و نجابت، و مردم نیک‏اندیش عوضی گرفته‏اند و شما بی‏توجه!؟

 12. رضا گفت:

  استعفای شیطان: پروردگار محترم از آنجایی که جمهوری اسلامی در فریفتن بشر شایستگی بیشتری از این حقیر دارد لذا خواهشمند است با استعفای اینجانب موافقت فرمایید. جوابیه ی خدا : جناب شیطان رجیم به دلیل سلب شدن اختیارات اینجانب از سوی … ، بنده شایستگی رسیدن به این موضوع را نداشته، لذا درخواست خود را همراه با کپی کارت ملی و فرم های الف و ب به دفتر … ارسال فرمایید. با تشکر .

 13. فاطمه گفت:

  خوب راست می گن دیگه! ما توی سنتهای ایرانیمون اصلن قتل ناموسی نداریم! اینها همه مربوط به فرهنگ غربه! تا الان اصلن سر چیزی به نام ناموس قتلهای وحشیانه ای تا حد سر بریدن و سوزاندن اتفاق نیافتاده!
  شاید هم چون مقتول مرد بوده همه چی مرتبط به فرهنگ خشن غربی شده! اگه زنی رو وسط خیابون در خون می غلطوندند همه سوت و کف می زدند و از ناموس پرستی قاتل تقدیر هم میشد!

 14. هومن گفت:

  خيلي جالبه به اينا باشه مي گند كه تا پيش از دولت نهم ودهم ايران در مرداب بوده و تمام تاريخ تا پيش از اين بايد نابود شود و تازه ايران سربلند از اين سالها ظهور كرده يعني از سال 84 به بعد

 15. یک سرباز گفت:

  با این تفاسیر کودتای انتخاباتی هم زیر نظر هاشمی و خاتمی بوده دیگه … اصلن می دونید چیه جنگم اینا راه انداختن … یه واقعیت دیگه هم هستش که می گن جنگ جهانی دوم رو خاتمی و موسوی با هم طراحی کردن بعد هاشمی هم گفت خیلی خوبه … فقط خدا رو شکر نمی گن خاتمی و هاشمی حضرت آدم رو گول زدن که سیب رو بخوره … البته همینجوری پیش بریم ممکنه بگن خاتمی به شیطان گفت به آدم سجده نکن … می گن دیگه … وقتی دارن له می شن و می بینن که هیچی واسه ی گفتن ندارن به این بندگان خدا تهمت می زنن . بزار بزنن !!! مهم اینه که مردم هوشیارند … اندکی صبر … سحر نزدیک است .

 16. ناشناس گفت:

  من موافقم که اینا همش تقصیر فرهنگ غرب است. اصلا ما که قبلا از این چاقوکشیا نداشتیم که. این داش آکل و شعبون بی مخو اینا هم اصلا غربی بودن.
  حال مجرمو ول کن که کامل چاقو کشی تو روز روشن رو از غربیا یاد گرفته، نمی‌گید پلیسامونم از این فیلم و سریالای ماهواره ای یاد گرفتن که موقع حادثه مجسمه بشن نه این که مثل دلاورای خودمون جک بایر (سریال 24) و سمیر (پلیس بزرگراه) سریع اسلحشونو بکشن و قضیه رو حل کنن.

 17. ميكروب ب ب گفت:

  قبلا همه بدبختيها و عقب ماندگيها را به دوران طاغوت نسبت ميداديم و اكنون به دوران سازندگي و اصلاحات . دشمن را هم كه الهي شكر هميشه داريم تا ناتوانيهامان را گردن آنها بيندازيم.