سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شکست نامزد جناح دولتی با رأی مدیران مسئول مطبوعات...
» با وجود تدارکات گسترده دولت، ائتلاف اصلاح طلبان با اصولگرایان منتقد پیروز شد

شکست نامزد جناح دولتی با رأی مدیران مسئول مطبوعات

چکیده :با ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان منتقد دولت در انتخابات عصر امروز، حسین انتظامی مدیرمسئول جام جم با 280 رای به عنوان نماینده مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب شد و نظام‌الدین موسوی مدیرمسئول روزنامه جوان با 162 رای ناکام ماند. نتیجه انتخابات این دوره که با توجه به تلاش مسئولان دولتی برای یکدست کردن ترکیب هیات نظارت و مقاومت منتقدان، محل رقابت شدید طیف‌های مختلف شده بود، حاکی از شکست نامزد جناح دولتی...


کلمه: ساعتی پیش با ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان منتقد دولت در رقابتی که برای انتخاب نماینده مدیران مسئول مطبوعات در هیات نظارت بر مطبوعات برگزار شد، نامزد جناح دولتی شکست خورد.

به گزارش خبرنگار کلمه، سیزدهمین دوره انتخاب نماینده مدیران مسئول مطبوعات در هیات نظارت، عصر امروز یکشنبه نهم آبان‌ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این انتخابات که با حضور حدود 480 مدیرمسئول نشریه از سراسر کشور برگزار شد، حسین انتظامی مدیرمسئول روزنامه جام جم با 280 رای به عنوان نماینده مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب شد و نظام‌الدین موسوی مدیرمسئول روزنامه جوان با 162 رای ناکام ماند.

این گزارش حاکی است، نتیجه انتخابات این دوره که با توجه به تلاش مسئولان دولتی برای یکدست کردن ترکیب هیات نظارت و مقاومت منتقدان، محل رقابت شدید طیف‌های مختلف شده بود، حاکی از شکست نامزد جناح دولتی است.

این رقابت، پیش از این در صحن علنی مجلس و در جریان انتخاب نماینده مجلسیان در هیات نظارت بروز کرد که نتیجه آن به ضرر جناح دولتی تمام شد و باعث شد به جای حسن کامران، علی مطهری که چهره شاخصی در جمع منتقدان دولت دهم است، به هیات نظارت راه پیدا کند.

اما در انتخابات مدیران مسئول، دولت و وزارت ارشاد برای پیروزی تدارک گسترده‌تری دیده بودند، تا جایی که برخی مدیران مطبوعات از برنامه‌ریزی ویژه نزدیکان دولت برای سفر مدیران برخی نشریات شهرستانی به تهران خبر داده و گفته‌اند که شاهد انتقال چند ده شرکت‌کننده در این انتخابات به تالار وحدت توسط خودروهای ون بوده‌اند.

گزارش خبرنگار کلمه حاکی است، حسین انتظامی که امشب رای اکثریت مطلق مدیران مطبوعات را از آن خود کرد، در سه دوره قبلی هم نماینده مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت بود. او در این انتخابات، نامزد طیف اصولگرایان منتقد بود که پس از مشخص شدن تدارک گسترده جناح دولتی برای یکدست کردن ترکیب هیات نظارت بر مطبوعات، بین این طیف با اصلاح طلبان ائتلافی برقرار شد که در کسب کرسی هیات نظارت، به موفقیت دست یافت.

گفته می‌شد که نامزد اصلاح طلبان، علی صالح آبادی مدیرمسئول نشریه ستاره صبح (و مدیر سابق روزنامه همبستگی) بود که در زمان معرفی معرفی برنامه کاندیداها، از نامزدی کناره‌گیری کرد. پیش از کناره‌گیری صالح آبادی، سه کاندیدای اصولگرا یعنی بیژن نوباوه مدیرمسئول روزنامه عصر ایرانیان (و نماینده تهران)، علیرضا معزی مدیرمسئول روزنامه خبر و محمد آخوندی مدیرمسئول روزنامه وطن امروز از نامزدی کناره‌گیری کرده بودند تا راه برای انتخاب نامزد اصلی جناح دولتی یعنی مدیرمسئول روزنامه جوان باز شود.

اما با وجود همه این تدارکات، نظام الدین موسوی نتوانست بیش از 162 رای جلب کند و در نتیجه حسین انتظامی بار دیگر به هیات نظارت بر مطبوعات راه یافت.

حال باید دید تقویت نقش اصولگرایان منتقدان دولت در هیات نظارت بر مطبوعات، در کنار موقعیت متزلزلی که محمدعلی رامین دارد و هر روز احتمال برکناری او می‌رود، چه تاثیری در فضای بسته کنونی در عرصه رسانه‌ها خواهد داشت و آیا این فضا، ولو به قدر ظرفیت حاکمیت اصولگرا، باز خواهد شد؟


9 پاسخ به “شکست نامزد جناح دولتی با رأی مدیران مسئول مطبوعات”

 1. مختار سبز گفت:

  سید نظام موسوی سردبیر روزنامه جوان وابسته به سپاه میباشد. انتخاب آقای انتظامی را تبریک میگویم.

 2. ناشناس گفت:

  ظاهرا کفگیز به ته دیگ خورده! هدف وسیله را توجیه میکند؟ اندک اعتبار خود را با این اتحادهای سیاسی از بین نبرید. مگر غیر از این است که عامل اصلی وضعیت فعلی همین اصولگرایان منتقد می باشند.

 3. آریا گفت:

  بعید می دانم کسی که در شرایط فعلی هنوز خود را در طیف “اصول گرایان” قرار می دهد ،قدم جدی و مهمی در جهت توسعه و آزادی مطبوعات و رسانه ها بردارد

  • green Persian گفت:

   با اوضاع فعلی و در شرایطی که جلوی هر قدمی که اصلاح طلبان میخواهند رو به جلو بردارند گرفته میشود و
   اگر مجبور به گام برداشتن در جهت عکس نشوند هنر کرده اند ، امید به اینکه اصولگرایان منتقد راه به جائی ببرند
   و گامی ولو مختصر در جهت تلطیف اوضاع (و نه آزاد سازی کامل فضای رسانه ای) بردارند بهتر از هیچ است .
   جنبه مثبت قضیه رو ببین برادر

 4. ناشناس گفت:

  به نظر شما روزنامه جام جم اصلاح طلب است ؟ اینگار که نمی دانید روزنامه جام جم برای همان صدا و سیمایی است که آن را غیر ملی می خوانید. لطفا به مردم راست بگویید.(دروغ ممنوع)

 5. sabzineh گفت:

  ببین کار به کجا کشیده که باید از پیروزی مدیر مسوول جام جم خوشحال باشیم

 6. کریم خان زند گفت:

  با سلام
  انتخاب بین بد و بدتره. پس اگه نمیشه خوب باشه حداقل بده از بدتر بهتره

 7. سوسن گفت:

  امیدوارم اصلاح طلبان و اصولگرایانی (که به ملت تعلق دارند ) پیوندشان را در همه زمینه ها مستحکم کنند و راه تعالی را برای کشور و آسایش و بیداری را برای مردم فراهم نمایند

 8. گلي گفت:

  دنياي سياست در بسياري موارد يك گام به جلو و ده گام به عقب است. پس جناب ناشناس اين همه مثل بچه ها نق نزن.