سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

قیمت ارز دوباره افزایش یافت

چکیده :مشاهدات خبرنگار ايسنا نشان مي‌دهد قيمت ارز در سبزه‌ميدان و حوالي چهارراه استانبول 1088 تا 1090 تومان است. اين در حالي است كه قيمت رسمي نرخ دلار امروز از سوي بانك مركزي 1050 تومان اعلام شده...


با كم شدن ارائه ارز از سوي بانك مركزي و ادامه عطش مردم براي خريد دلار، كاسبي دلالان دوباره داغ شد و نرخ ارز در بازار آزاد به 1090 تومان رسيد.

به گزارش ايسنا، با گذشت حدود سه هفته از نابساماني بازار ارز و كنترل نسبي آن طي دو هفته گذشته، بازارارز از ابتداي هفته جاري دوباره با افزايش قيمت روبرو شده است.

مشاهدات خبرنگار ايسنا نشان مي‌دهد قيمت ارز در سبزه‌ميدان و حوالي چهارراه استانبول 1088 تا 1090 تومان است. اين در حالي است كه قيمت رسمي نرخ دلار امروز از سوي بانك مركزي 1050 تومان اعلام شده است.

صرافي‌هاي مجاز و صرافي بانك‌ها تامين نشدن سفارشاتشان به ميزان كافي از سوي بانك مركزي را از دلايل كمبود و بالا رفتن نرخ ارز در چند روز اخير مي‌دانند.

تامين نرخ ارز به گونه‌اي با محدوديت مواجه شده است كه صرافي بانك ملي فقط در صورت ارائه پاسپورت و بليت هواپيما تنها دو هزار دلار در اختيار مشتريان قرار مي‌دهد و مانند يكي دو هفته پيش، افراد نمي‌توانند با ارائه كارت ملي ارز دريافت كنند و اين كار با محدوديت‌هاي زيادي انجام مي‌شود.

برخي صرافان به خبرنگار ايسنا گفتند كه بانك مركزي تنها 50 درصد آنچه كه آن‌ها به عنوان نياز اعلام مي‌كنند را تامين مي‌كند و اين ميزان جوابگوي نيازها نيست.

به نظر مي‌رسد ضعف نظارت بانك مركزي بر بازار باعث شده تا قيمت‌ها روند صعودي خود را دوباره در پيش بگيرند و محدوديت‌هايي براي تامين ارز كساني كه واقعا به آن نياز دارند به وجود آمده است.

بازار اجاره كارت ملي و همچنين دلالان نسبت به هفته گذشته داغ‌تر شده و به نظر مي‌رسد دخالت بانك مركزي كارايي خود را از دست داده است و به اين ترتيب بايد دونرخي شدن نرخ ارز را پذيرفت.


3 پاسخ به “قیمت ارز دوباره افزایش یافت”

  1. محمد گفت:

    خاتمى كلى تلاش كرد كه دونرخى بودن ارز رو از بين ببره. قرار بود به خاطر تك نرخى شدن تورم هم ايجاد بشه كه مديريت قوى اجازه نداد. حالا دوباره مثل اينكه يه ده سالى به عقب برگشتيم.

  2. با توجه به اینکه امروز و دیروز در کشورهای اروپائی و بیشتر آسایی طرف ارزی ایران تعطیلی هفتگی بوده است، انتظار میرفت که نرخ ارزهای خارجی قدری فروکش کند. حال اگر در این روزهای تعطیلی که انتقال و حواله ارزی ناممکن و دشوار بوده است بازار ارز در داخل به سوی دو نرخی شدن و افزایش نرخ دلار، برخلاف وعده بانک مرکزی و ملی پیش رفته است، میتوان نتیجه گرفت که با شروع روز کاری در فردا دوشنبه، ارزهای خارجی و دلار به سیر صعودی خود شدیدتر ادامه خواهند داد مگر اینکه بانک ملی و مرکزی با پُمپاژ دلار به بازار اقدام عملی را گواهی ادعای زبانی خود مبنی بر وجود ذخیره ارزی کنند.
    بنظر من مدیریت پولی و ارزی کشور، نه توان ارزی لازم و نه دریات و توان تخصصی لازم را برای غلبه بر لغزیدن کنترول ارزی از دست خویش دارند. بازار آزاد و سیاه در آینده کنترول نرخگذاری ارزی را را از دست ارگانهای پولی و بانکی خارج خواهد کرد

  3. ناشناس گفت:

    مبارک باد مدیریت ایران و جهان، یکجا در سیطره امپراطوری فریب و ریا. خداوندا، ما که تلاشمون رو کردیم. می‏بریم. و تو هم که صبرت زیاده. یاوری هم نداریم. خدا نگهدار.