سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » زهرا رهنورد: نسرین ستوده و همه زنان زندانی را آزاد کنید...
» در نامه ای خطاب به آیت الله آملی لاریجانی طرح شد

زهرا رهنورد: نسرین ستوده و همه زنان زندانی را آزاد کنید

چکیده :زنانی که سلحشورانه در انتخابات دهم ندای آزادی سرداده اند مثل مهدیه گلرو ، بهاره هدایت ، محبوبه کرمی ، عاطفه نبوی ، هنگامه شهیدی و ... و یا حتی همین اقدام را نیز مرتکب نشده اند و به نوعی در گروگان هستند ، یا زنانی که به گروه فسیلی و جسد مرده منافقین نسبت داده می شوند در حالیکه همه می دانند که در جریان پس از انتخابات طی پروژه ای طراحی شده با ندانم کاریهای بازجویانه از سوی دست اندرکاران زندانها خون زندگی به این جسد مرده دمیده شده در هر حال و در مجموع کشته شدن زنان در درگیری های خیابانی ، زنانی که شوهران شان را به شهادت رسانده اند و دستگیری و وجود زنان زندانی لکه ننگی بر پیشانی نظام است ، بنابراین ا از شما می خواهم و این خواست ملت ایران است که همه زندانیان را آزاد کنید...


زهرا رهنورد، نویسنده واستاد دانشگاه تهران، در یک نامه سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی از وی خواسته است که ضمن توجه به آزادی همه زندانیان سیاسی بویژه زندانیان حوادث پس از انتخابات،دستور آزادی نسرین ستوده و همه زندانیان سیاسی زن را فوری صادر کند.نسرین ستوده از نوزده روز پیش در اعتصاب غذا به سر می برد و شرایط او وخیم گزارش می شود.

به گزارش کلمه متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای صادق آملی لاریجانی

قاضی القضات جمهوری اسلامی ایران

با سلام

اگر مستحضر باشید جمعی از زنان ایرانی ، فقط به جرم آزادی خواهی در زندانند . اگر چه آنها و همه زندانیان اعم از زن و مرد ، محیط زندان را به دانشگاهی اعتقادی و علمی تبدیل کرده اند ، اما ، سزاوار نیست در نظامی که بنام اسلام شهرت دارد ، زنان در زندان باشند .

شما به عنوان یک شخصیت علمی و روحانی خوب می دانید که هرگز در صدر اسلام هیچ زنی به زندان نیفتاد و این در حالیست که در قرآن ، در سوره ممتحنه آیه 12 می فرماید:

«یا ایها النبی اذا جاءک المؤمنات یبایعنک علی ان لا یشرکن بالله شیئا و لا یسرقن و لایزنین و لا یقتلن اولادهن و لا یأتین ببهتان یفترینه بین ایدیهن و ارجلهن و لا یعصینک من معروف فبایعهن و استغفر لهن الله ان الله غفور رحیم ، ای پیامبر! چون زنان با ایمان نزد تو آیند و با تو بیعت کنند که چیزی را با خدا شریک نسازند و دزدی و زنا نکنند و فرزندان خود را نکشند و فرزندی نامشروع پیش دست و پای خود نیاورند که به دروغ (به شوهران خود) ببندند، و در کار نیک نافرمانی تو نکنند، با آنها بیعت کن و برایشان از خدا آمرزش بخواه که خداوند آمرزنده ی مهربان است».

آیه بیعت که مربوط به بیعت زنان با رسول اکرم ، رفتار و کردار بسیار زشتی از زنان آن دوران از دزدی و زنا و فرزندکشی، ذکر می شود اما با یک روش فرهنگی و اخلاقی و سیاسی از آنان خواسته می شود شرط بیعت با پیامبر خودداری از آن رفتارهای ناعادلانه است .

البته این نهایت رفتار یک نظام عدالت پیشه با زنان عدالت شکن است و این یک روش بسیار خردورزانه و آزادی خواهانه است، چه برسد به زنان زندانی سیاسی ایرانی که ، آنان فرهیختگان و آزادیخواهان و صاحبان فکر و اندیشه و نظر است مثل نسرین ستوده ، با دو فرزند کوچک در حالی دستگیر شده است که مصونیت یک وکیل در حین انجام وکالت از بندهای قانون مربوطه است .

سایر زنانی که سلحشورانه در انتخابات دهم ندای آزادی سرداده اند مثل مهدیه گلرو ، بهاره هدایت، محبوبه کرمی، عاطفه نبوی، هنگامه شهیدی و … و یا حتی همین اقدام را نیز مرتکب نشده اند و به نوعی در گروگان هستند، یا زنانی که به گروه فسیلی و جسد مرده منافقین نسبت داده می شوند در حالیکه همه می دانند که در جریان پس از انتخابات طی پروژه ای طراحی شده با ندانم کاریهای بازجویانه از سوی دست اندرکاران زندانها خون زندگی به این جسد مرده دمیده شده در هر حال و در مجموع کشته شدن زنان در درگیری های خیابانی ، زنانی که شوهران شان را به شهادت رسانده اند و دستگیری و وجود زنان زندانی لکه ننگی بر پیشانی نظام است، بنابراین  از شما می خواهم و این خواست ملت ایران است که همه زندانیان را آزاد کنید .

و البته کلید باز شدن درهای زندان را با باز شدن درهای زندان بر روی زنان و آزادی زنان زندانی آغاز کنید و بدانید استقلال دستگاه قضا موجب سربلندی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود .

زهرا رهنورد

مهر ماه 1389


24 پاسخ به “زهرا رهنورد: نسرین ستوده و همه زنان زندانی را آزاد کنید”

 1. مهیار گفت:

  بانوان ایرانی ریشه ی جنبش سبز هستند که به اعماق ازادگی و استقامت فرو رفته و با شکنجه و تهمت نمی توان ان را خشکاند.

 2. سلمان گفت:

  این خانوم رهنورد خیلی جالبه
  اصلا همه زندانیارو آزاد کنید اصلا زندان چیه
  زندان بده اخه
  کلا همه زندانیان اعم از دزد قاتل کلاهبردار جنایتکار و و و ….
  همه را آزاد کنید دور همی با خانوم رهنورد جمعیم و خوش می گذره
  چیه آخه اینارو زندان کردید
  همشونو آزاد کنید دور هم جمعیم در کنار هم هستیم دیگه
  زنده باز آزادی از نوع خانوم خیلی خیلی خیلی روشنفکر ایران

  • دیکتاتور گفت:

   آقا سلمان دو روز تعطیلی خوش گذشت.

  • بسیجی ایرانی گفت:

   سلام به آقا سلمان و سایر عزیزان
   خانم رهنورد صراحتا نوشته اند زندانیان سیاسی را آزاد کنید و نه همه زندانیان و دوستانی که معتقدند که نباید نامه نوشت چون فایده ایی ندارد عرض می کنم اعتراض ها حتی به مقدار کم هم خوبه چون نشون میده مردم هنوز دنبال جواب هستند . زنده و پاینده باشید.

  • رشيد گفت:

   يه بار از دوستات بپرس كه به نظرشون خيلي با مزه اي ؟ اصلا زندگي براي خود فروختگان چشز جالبي داره كه ميگي چه جالب ؟
   اگه مردي و منطق داري تحليلتو بذار وسط وگرنه اين سفسطه ها كار هر ….است .
   مشكل تو جالب بودن يا نبودن زن روشنفكر آزاده ي ايرانه ؟
   نه .خود ت خوب ميدوني كه مشكلت اين نيست .
   مشكلت هزينه ايست كه بابت سانديس بايد بدي .هزينه اي به ارزش انسانيت .
   از نظر تو جرم آزادگان و حق طلبان و خود نفروختگان تنها جرم است . چرا كه كسب وكار رياكاران و چاپلوسان و خودفروختگان را به هم ميريزه .تو اصلا با جرم مشكلي داري ؟مگر نه اينكه اگه همه ي ميلها و آرزوها به انحراف كشيده بشن و هرز برن به نفع آدمهاي بي معني و بي روياست ؟
   ساواكيها چه مشكلي دارند با موتاد و قاتل و متجاوز ؟
   دشمنشان انسانهائي هستند كه انسانيتشان را حفظ ميكنند و روحشان را به شيطان بابت منافع مسخره ي كوتاه مدت نميفروشند .
   اگه بخوام به زبون خودت صحبت كنم ميگن كه جد اندر جد آدماي جالب بودين كه كه حاصلش توئي .
   دفاع از وضعيتي كه جاي انسانها در قفس است و جاي وحوش در مناصب مهم …..نشانه ي چيست ؟ خودت بگو ؟
   جالبه ؟ جالبه كه آدم بنده ي وحوش باشه براي دريدن انسانها ؟
   درسته كه بايد ارزش بحث و استدلال داشته باشه كسي كه خود را قاضي ميداند .كه قضاوت ميكند اينگونه كه فرقي ميان يك دزد يا قاتل با كسي كه با استبداد و فرصت طلب و بي قانوني و سياستهاي غير انساني ودولت غير مردمي مبارزه ميكند نيست .
   براي كسي كه متجاوزان و سلطه گرا ن و مستبدان و نون به نرخ روزخورها را شايسته ي سروري ميداند و آزادگان را شايسته ي زندان.
   به نظرت اين جالبتره يا تفكر زهرا رهنورد كه سمبل آزادگي و ايمان و مسوليت پذيري و انسانيت است ؟
   حتما خودت و ………را جالبتر از همه ميدوني .ولي چيزي كه نميدوني ونميخواي بدوني اينه كه حقيقت تورو به حساب نمياره .
   مهم نيست كه به نظر خودت جالب باش يا نه .مهم اينه كه چه نقشي داري در رسيدن آدمها به انسانيت به آزادگي به حقيقت .
   فكر ميكني نقشت چيه ؟

  • رشيد گفت:

   زنده باد آزادانديشي و روشن فكري ؟ نه بابا خود فروختن و ارتجاع و رياكاري و فزصت طلب كه سودش بيشتره .چرا طرف مردم باشي وقتي كه وابسته اي به قدرتي غير مردمي و سركوبگر .طبيعيست كه انسانيت و تفكر و آزادگي را مسخره كني . مجبوري براي توجيه بي معنائي خودت همه را بي معنا ببيني و همه ي تلاشت را براي بي معني كردن و به ابتذال كشيدن فضاهاي انساني به كار بگيري ؟
   خودت قضاوت كن .كسي كه برايش انسانها ي آزاده و مسوليت پذير و مقاوم و مبارز عليه ظلم با قاتلان و بزه كاراني كه دست آموز وحوشي مستبد و بي اخلاق و غارتگر هستند فرقي نميكند پديده ي جابيست ؟ و اصلا در چه مقامي به لحاظ انساني و فكريست كه درباره ي رهبران جنبش سبز مردم مثل زهرا رهنورد قضاوت كند .او را همان به كه عمله ي ظلم باشد و جاي حق و نا حق را عوض كند و اگر خيلي ادعاي روشنفكريش ميشه تئوري پرداز شعبون بي مخها باشه و به شوق سانديس و منافعي كه از بيت امال به دست آمده خود را بفروشد.

   • ستایش گفت:

    دوست عزیزم خیلی از اینها منافعشون در حمایت از وحوشه و همونطور که گفتی مجبورهستند برای توجیه بی معنائی خودشون همه را بی معنا ببینند!!!!!!! اگر این بساط ساندیس خوری توسط ازادیخواهان جمع بشه این جماعت باید برن غاز بچرونند!!!!!!!

 3. مانی افشار گفت:

  کوووو گوش شنوا!!

 4. نقطه سبز گفت:

  قوه قضائیه ایران قوه غذاییه شده است. یعنی فقط اسمی از آن مانده است و همه کار در درست نهادهای امنیتی ونظامی میباشد.

 5. محمد گفت:

  اخه همچنین نامه هایی به چه دردی میخوره !

  خودتون رو الکی سبک نکنید

  از این همه نامه که مینوسید کدوم رو جواب دادن که بازم مینویسید !

  • ستایش گفت:

   صدا ها نباید قطع بشه دوست من! هر نامه اعتراض یک کابوس شبانه است برای سارقین رای مردم! پشت بندش هم یک مانور اقتدار با همت ساندیسخورهای اوباش!

 6. آملي لاريجاني گفت:

  چشم .حتما .اوامر سركارعليه لازم الاجراست .

 7. ناشناس گفت:

  درود بر سمبل زن مبارزو مسلمان زهرا رهنورد ،که حتی زنان لاییک و غیر مسلمان را نیز تحت تاثیر سخنان و مبارزه خود قرار داده است .
  این نوشته خطاب به دوستانی است که مثل آقای” افشار “فکر میکنند و شاید در ایران زندگی نمیکنند و به عمق جنبش پاک سبز پی نبرده اند.دوستان اگر راه دور هستید و در زنده بودن و حتی فعال بودن جنبش شکی دارید ،ساده ترین سنجش برای زنده بودن جنبش را در رفتار آقایان حکومتی میتوانید رصد کنید .اگر گذارتان به ایران افتاد کافی است در محیط اطراف تحقیقی حتی غیر علمی کنید تا ببینید با وجود اختناق رسانه ای تا چقدر خواسته های جنبش بین سخنان مردم کوچه و بازار بروز میکند.(که این بین دانشگاهی ها و فرهیختگان درصد بسیار بالاتری دارد.)
  به شما پیشنهاد میدهم به صورت “انتخابی “با چند نفر، مثلا در مترو و یا اتوبوس و یا محل کار ،دانشگاه و یا هر جا که دلتان میخواهد مصاحبه ای به صورت باز کردن صحبت انجام دهید تا ببینید سطح آگاهی از مسائلی که شما در خارج کشور میدانید اینجا در ایران در چه حد است.آنوقت مطمئن میشوید که ما بیشمار هستیم یا نه .

 8. majid گفت:

  خانم زهرا رهنورد گرامی،این خواست جنابعالی مثل درخواست مجوز برای تظاهرات از جانب آقای کروبی می باشد.کدام رژیم استبدادی خواهان قبول شرایطی می باشد که منجر به مرگ خودش باشد ؟ به اعتقاد بنده ومیلیونها ایرانی معترض، زمان چه بایدگفتن ها بسررسیده و زمان چه باید کردها مدتهاست که رسیده است.با تشکر، مجید.

  • شهره گفت:

   آخه این نامه ها حتما جواب نمی خواد جوابش وجدان تاریخه اینا صدا و سند این روزای ماست ماها و سران جنبش یاران جنبش هیچکدوم نه زور داریم نه توپ و تانک ما فرهنگ و قلم رو داریم و مگرنه اینکه خدابه قلم قسم خورده
   این نامهه ا بیانیهها مصاحبه ها تذکر برای اونهاست شاید گوشی بشنوه و ابزاری برای مستند کردن این روزامون و تاکید برخواستهامون درود بر رهنورد شجاع متفکر باهوش و مقاوم

 9. سلام گفت:

  با سلام بر خانم رهنورد و درود بر همه زندانيان مبارز
  راستي خانم رهنورد منظور شما از زانيان شامل چه کساني است ؟
  آيا زندانياني که با عقايد شما هم مخالف هستند را نيز در اين گروه مي بيند يا نه آنان غير خودي هستند و کشتن آنان يعني ساختن دوران طلايي و به زير خاک فرستادنشان عزت و افتخار است ؟
  با مردم به صراحت سخن بگويم

  • ستایش گفت:

   بیدار شو رفیق!!!!! از دنیایی که دور خودت تنیدی بیا بیرون!!!!مدتهاست که ایشون احاد ایرانیان را ملت ایران میخوانند و حداقل یک سال و اندیست که همه با هم همسفریم! همراه شو عزیز!!!!!!!!!!!!!!کین درد مشترک تنها جدا جدا درمان نمیشود!!!!!!!!اتحاد اتحاد اتحاد! رمز پیروزی ماست!

 10. مادرسبز گفت:

  یک نکته به اقای سلمان شما همین الان هم دور همی خوش هستید و بر بالای سر خونهای ریخته شده مردان وزنان شکنجه شده و خانواده های فرزند از دست داده به خیابانها می ائید و کارناوال راه می اندازید و دست زنان و پای کوبان ساندیس می خورید و چنان از باده قدرت مستید که به اخر و عاقبت این جنایات نمی اندیشید ! روی سخن ایشان با فردی است که در جایگاه قاضی القضات که بالاترین مقام و جایگاه یک فرد مسلمان است نشسته است به کسی است که براساس نامه ای که نوشته می داند چه می گذرد بر فرزندان ازاده ی این مرز و بوم ! اوست که باید از این ننگ خود را برهاند وگرنه تکلیف امثال شما که هیچ گاه به وجدان خود رجوع نمی کنید و با یک ساندیس و لذت زدن باطوم بر سر مردم بی گناه و انجام نمایشهای خیابانی هلهله کنان اخرتتان را فروخته اید مشخص است.اما این نامه ها قطرات ابی است که کم کم و در اثر استمرار سنگ خارا را هم خورد می کند زنده باد زنان و مردان دلیر ایرانی که بار این همه رنج را به امید ازادی مردم ایران به دوش می کشند.

 11. ع.ر.ق گفت:

  از دامن زن مرد به معراج میرود . امام خمینی (ره)
  درود بی پایان به چنین زنان دلاور ایران زمین ، زنانی چون دٌر که در قلب تاریخ ایران زمین به یادگار خواهند ماند و تاریخ به نیکی از این زنان یاد خواهد کرد درود برزهرا رهنوردها .
  استاد عزیز شما بهتر می دانید که با این نامه هایتان حجت را بر آنان تمام کرده اید که فردای روزگار جای چون چرا نماند ، البته اگر آنها خدا و فردای روزگار را قبول داشته باشند ، چرا که آنها از خدا هم سبقت گرفته اند.

 12. ناشناس گفت:

  هنر انست كه دادگاه وارباب رحوع كمتري داشته باشي هرچه زيادتر باشد مرگ شما نزديكترومملكت با ملتي شاداب و خندان در غير اينصورت شما از همه بيمارتر هستي

 13. رامين حكمت آرا گفت:

  تاريخ روي ديكتاتوران را براي ملت ها سياه مي كند .ما بايد سبز بمانيم و براي آزادي تلاش كنيم

 14. سبز سبز گفت:

  آفرین
  کور شود هر که چرخش قلمت را نتواند دید

 15. توانا گفت:

  در سريال قهوه تلخ نقش قاضي فراموش شده است.