سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پدر حامد روحی نژاد:پسرم در حال مرگ است...
» وضعيت بحراني یک زنداني در تبعيد

پدر حامد روحی نژاد:پسرم در حال مرگ است

چکیده :حامد در زندان زنجان در یک سلول دو نفره و در جايي شبيه اردوگاه نگه داری می شود .جايي كه اصلا وضعيت مناسب بهداشتي و رفاهي ندارد به همين دليل به شدت وضعیت بيماري اش بدتر شده و اصلا با زماني که در تهران بود قابل مقایسه نیست. ديگر به مرز جنون و مرگ رسیده...


کلمه :حامد روحي نژاد زنداني سياسي ،يكي از زنداني هايي است كه در ماه هاي اخير حكم زندان در تبعيدش اجرا شده و از زندان اوين به زندان شهر زنجان منتقل شده است .اما اين تبعيد براي حامد بسيار زجر آورتر از ديگر زندانيان است .چرا كه او به بيماري ام اس مبتلاست . حامد وقتي در زندان اوين بود با كمك دوستان و هم بندانش در بند 350 با بيماري سختش كنار مي آمد . آنها دستش را مي گرفتند و براي بهبود حالش هر كاري مي كردند.او را به حمام و هواخوری می بردند .اما با اين وجود پزشكان بارها هشدار داده بودند كه نگهداري او در اين وضعيت در زندان اوين خطرناك است . اما با وجود اين هشدارها و در ميان بهت و تعجب همه از جمله خانواده حامد حالا او به زندان شهر زنجان ،در جايي به اسم اردوگاه منتقل شده است . زنداني كه فاقد كوچكترين امكانات رفاهي و بهداشتي است .تا جايي كه پدر حامد بارها در مصاحبه اش تاكيد مي كند كه فرزندش در حال مرگ است و با اين وضعيت بيش از يك ماه در اين زندان دوام نمي آورد .حامد روحي ن‍ژاد ابتدا به اعدام محكوم شد اما حكم وي در دادگاه تجديد نظر به ده سال تبديل شد حكمي كه با توجه به بيماري حامد براي او و خانواده اش همچنان غير قابل تحمل است.

گفتگوي كلمه را باپدر حامد روحي ن‍ژاد می خوانيد:

آقاي روحي ن‍ژاد از آخرين وضعیت جسمی و روحی حامد براي مان بگوييد ؟ آيا به تازگي او را ديده ايد ؟

کمتر از دو هفته پیش ملاقات داشتیم .حامد واقعا از لحاظ جسمی وضع وخیمی داشت، به طوری که مي گفت بیماری ام اس بر شنوایی اش هم اثر گذاشته است .البته ديگر اعضای بدن اش از جمله چشم و گوش و کبد و معده هم تقريبا مختل شده اند و وضعيت مغز و حافظه اش هم كه مدتهاست به هم ريخته است. ما واقعا نگرانش هستيم


آيا تاكنون وکیلشا ن اقدامی براي حل وضعيت بحراني حامد كرده است ؟آيا مسوولان قضايي از وضعيت بيماري حامد در تبعيد اطلاعي دارند ؟

نه. من حتی با وکیل اش تماس هم گرفتم و گفتم حامد واقعا وضعیت بدی دارد. اما ایشان گفت کاری بيشتر از این از دست من برنمی آید. من حکم او را از اعدام به اینجا رسانده ام و از این بهتر کاری از دست من برنمی آید و کاری نمی شود براي اش كرد .


آیا در این وضعیت حامد نمی تواند از حق قانوني مرخصی استفاده کند؟

من امروز این درخواست را در دادسرا و با ناظر زندان هم مطرح کردم. گفتند ایشان باید خودشان از داخل زندان درخواست مرخصی بنویسد. اگر با درخواست اش موافقت شد مي تواند از مرخصی استفاده کند در غیر این صورت مرخصي هم به او داده نمي شود يعني مرخصي آمدن او هم بايد از هفت خوان رستم عبور كند و مسولان اجازه اش را بدهند .

پسرتان تاكنون اين درخواست را نوشته است ؟

بله تا به حال چندبار این درخواست را نوشته است . حتی زمانی که تهران بود. چند بار درخواست مرخصي داد .حامد اینجا در زنجان در یک سلول دو نفره و در جايي شبيه اردوگاه نگه داری می شود .جايي كه اصلا وضعيت مناسب بهداشتي و رفاهي ندارد به همين دليل به شدت وضعیت بيماري اش بدتر شده و اصلا با زماني که در تهران بود قابل مقایسه نیست. ديگر به مرز جنون و مرگ رسیده است.

خودتان چطور؟ آیا تابه حال اقدام جداگانه اي براي مرخصي در ماني او كرده ايد بالاخره پسرتان به بيماري سختي مبتلاست ؟

بله ما هم به آقای دولت آبادي، دادستان تهران جداگانه درخواست مرخصي براي حامد داده ایم. اما ایشان قبول نکردند. حتی پزشکی قانونی و پزشک بیمارستان امام خمینی هم وضعیت بد جسمي و روحي ایشان را تايید کردند اما متاسفانه فایده اي نداشت و در ميان بهت و حيرت ما به زنجان تبعيدش كردند . وضعیت حامد بعد از اين تبعيد واقعا وخيم تر شده است . حالا که به زنجان آمده ام تصمیم دارم در اين شهر هم هر كاري از دستم بر مي ايد براي خلاصي اش انجام دهم وگرنه در زندان اينجا از دست مي رود.


آقاي روحی نژاد خبري در سايتها مبني بر افزایش حکم حامد منتشر شده است ؟ چنين چيزي صحت دارد ؟

متاسفانه یکسال دیگر به دلیل خروج غیر قانونی به حکم اش اضافه شده است.


مگر زمان محاكمه اش چنين اتهامي وجود نداشت و همان موقع مورد بررسي قرار نگرفت ؟

چرا مطرح بود اما آن زمان درباره اش نظر ندادند يعني مسكوت مانده بود اما حالا اين حكم متاسفانه در بدترين شرايطي كه حامد در آن قرار دارد به حكم قبلي افزوده شده است .من با دادستان زنجان هم درباره اش حرف زدم ديگر نمي دانم چكار بايد بكنم .

اين حکم قابل تجدید نظر هم هست؟

نه این حکم ديگر قابل تجديد نظر خواهي نيست.

اتهام پسرتان ارتباط با یک گروه غیر قانونی و معاند عنوان شده است.ايا حامد اين اتهام را هيچوقت هنگام محاكمه اش پذيرفت ؟و آیا مستندانی برای اثبات این اتهام در پرونده اش وجود داشت؟

پسر من هرگز با چنين گروهی ارتباط نداشته است و بارها و بارها من و خانواده اش چنين اتهام واهي را رد كرده ايم پسرمن اصلا چنين اتهاماتي نداشته است و به خاطر يك بار خروج غير قانوني چنين نسبتهايي به او داده اند .

آقاي روحی نژاد به نظر شما علت صدور حكم زندان در تبعيد برای حامد با توجه به بيماري لاعلاجي كه دارد چه میتواند باشد؟

من اتفاقا این سئوال را بارها از مسولان زندان زنجان پرسيده ام .می گویند این شرایط را از تهران تشخیص داده اند و به ما اعلام کرده اند.آنها به نیابت يا چيزي شبيه اين به مسولان زندان زنجان نوشته اند که حامد با شرایط ممنوعيت ملاقات حضوري و تلفن نه در زندان عمومی بلکه در زندان امنیتي نگه داری شود .


آخرین خبري که برخي سایتها درباره پسرتان اعلام کرده بودند اين بود كه حامد دست به اعتصاب غذا زده است. آیا شما این خبر را تایید میکنید؟

دفعه پیش كه ديدمش می خواست اعتصاب غذا کند، چون واقعا حالش خیلی بد بود.من با کلی خواهش و تمنا و التماس به او گفتم تو فقط براي بهبود حالت هفته ای پنجاه شصت هزار تومان آمپول میزنی ، اینکار را نکن. مي گفت بابا وقتی من توی یه دخمه تنگ و تاریک و بدون آرامش با اين وضعیت به سر مي برم درمان و زنده ماندن برايم چه فايده اي دارد.مي گفت اگر تا هفته دیگر از اینجا بيرون نیایم .دست به اعتصاب میزنم و می خواهم بمیرم . احتمالا این اتفاق رخ داده است چون ما دو هفته است از او بي خبريم و در نگراني كامل به سر مي بريم چرا كه ممنوع الملاقات و تلفن هایش هم قطع شده است .

چه در خواستي از مسوولان قضایی داخل ايران داريد ؟

من از تمام نهادهای بین المللی و داخلي ، از دبیرکل سازمان ملل، از پزشکان بدون مرز خواهش میکنم وضعیت و حال فرزند مرا ببینند. اگر آنها تشخیص می دهند كه او می تواند حبس را با این وضعیت تحمل کند ایرادی ندارد اما هر كس يك بار براي چند دقيقه حامد را ببيند مي فهمد او دیگر تحمل اجرای اين حکم را ندارد. فکر نمی کنم این بچه تا یکماه دیگر بيشتر دوام بياورد. من از مسوولان قضایی ایران می پرسم آزادی فرزند بیمار من که نیمه فلج شده است ،چه خطری برای نظام جمهوری اسلامی دارد که با او چنین می کنند؟فرزند من بی گناه است و تحت فشارهای زیاد در دادگاه نمایشی از او اعترافاتی گرفتند که در دادگاه همه را تکذیب کرد .مهم ترین جرم او خروج غیرقانونی از کشور است .طبق قوانین ایران کسی که نمی تواند تحمل کیفر کند باید آزاد شود .چرا این قانون را در باه فرزند بیمار و نیمه فج من رعایت نمی کنند؟


17 پاسخ به “پدر حامد روحی نژاد:پسرم در حال مرگ است”

 1. سامان گفت:

  دلم براش می سوزه.من هم که الان اینجا آزادم وضعیتم بهتر از حامد نیست.سر شب تو حیاط خونه داشتم راه میرفتم همه ی فکرم این بود که خودکشی کنم..حتی تو ذهن پر تلاطمم جایی که قرار بود بند رو آویزون کنم در نظر گرفته بودم.همیشه فکر می کردم آدم برگی واسه خودم میشم ولی حالا چی؟دلم از دنیا گرفته.جمهوری اسلامی تموم آرزوها و امالمون رو از بین برد.به جای پیشرفت حالا به جایی رسیدم که به خودکشی فکر می کنم.حامد جون می خواستم بگم حال من از تویی که تو زندونی بهتر نیست ما به جاش تو یه زندون بزرگتریم

 2. ناشناس گفت:

  تو را به خدا به داد حامد برسید

  آقای دادستان لطفا بگین اگر ایشان آزاد باشن چه خطری برای شماها داره؟

  از مسلمانیتان گذشتیم…………… انسانیت تان کجاست؟

  • ناشناس گفت:

   دادشا احمد این نظرت خالی از شرف بود باید یکم تو خودت شرف رو جستجو کنی شاید پیدا کردی

 3. احمد گفت:

  مبارزه کردن مرد راه می خواهد وقتی پشت مبارزه اعتقاد راسخ به عقیده وجود نداشته باشد قوای بدنی وفکری نمی تواند به انسان در شدائد وسختی ها کمک کند این می شود که می بینیم هر روز یک جایشان در می رود یکی سکته می کنه یکی آرتروز ش می گیره دیگری فت— بحرانی می شود قص الهذا …

  • من گفت:

   احمد آقا ! کاش لحظه ای خودت را جای آنها می گذاشتی… .

  • محمد حسین گل گفت:

   واقعاً همین طوره! این که مرد راه نیست، شما مرد راه و مبارزه ای. خیلی دلم می خواد مبارزه شما آقا احمد رو بر سر اعتقاداتتون ( هر چی که هست) با اون بیماری و در اون وضع زندان ببینم. جای حامد اونجا نیست جای شما “مرد راه” اونجاست! لطفاً زودتر خودتون رو جای حامد معرفی کنید که عقیده بدجوری به مبارزه تون نیاز داره.

 4. ایرانی میهن پرست گفت:

  من سنم به انقلاب قد نمیده ولی یک سوال دارم از بزرگترها ، هدف از انقلاب کردن شما چی بود اگر واسه اسلام بود که من به یقین میگم که میزان اعتقاد مردم به اسلام یک دهم قبل از انقلاب نیست.ما که سوختیم خداکنه بچه هامون طعم زندگی را بچشن.

 5. سعید گفت:

  آقاي احمد! قص الهذا غلط است و درستش قس علي هذا است!!
  کما اينکه نظر بديع تان هم غلط است. کسي ه اعتقاد راسخ به عقيده اش نداشته باشد در مدت بيش از يکسال وامي رود و با تلويزيون کودتا مصاحبه ميکند نه اينکه با حال نزارش و با جسم کبود و وارفته اش حاضر به تبعيد در سلول دو نفره شود اما خم به ابرو نمي آورد! روح حامد و حامد ها بلند است که همچنان کودتا گران را اسير کرده و اگرچه جسمش اسير شده اما فرياد يک ملت را سر ميدهند!!!

 6. محمد گفت:

  باشد،این ست رسم سرای درشت،گاهی پشت بر زین و گاهی زین به پشت.حامد و خانواده ی حامد،خودتان را برای انروزی اماده کنید که بتوانید این … را علی وار ببخشید!مقاوم باشید ما هم به یادفداکاریهاتان هستیم.

 7. زهرا گفت:

  فقط می تونم بگم عجب صبری خدا دارد.

 8. هادی گفت:

  @احمد
  آره! مبارزه کردن مرد میخواد! برای مردا هم باید مبارزه کرد. نه امثال تو. حامد وقتی که بیرون بود نمیتونست 2 متر بدوه. بعد توی اون شرایط وحشتناک زندان چه انتظاری از اون داری؟ حواست باشه پشت کامپیوترت تو خونه سردیت نشه!

 9. سیدآقائی گفت:

  همه ی زندانیان سیاسی راآزادکنید واگر حامد را آزاد نمی کنید حداقل با اخذ کفالت یا وثیقه به بیمارستان خارج از زندان معرفی کنید.روزی شما هم به این روز خواهید افتاد آقایان قضات محترم برای فردای خود پس انداز ذخیره کنید به دردتان خواهد خورد . یک جانباز بسیجی

 10. همیشه سبز گفت:

  احمد خان ، من پزشک هستم، نمی دونم با چه غرضی این مزخرفات رو نوشتی اما اگر قصدت شر بوده امیدوارم فقط و فقط 1ماه از این بیماری رو تجربه کنی تا بفهمی دنیا دست کیه. اونی که با پشتوانه یک لشکر آدمکش مثل تو گنده گویی میکنه مرد اسمش؟! تو مردی؟!!!!! شماها از جنازه هم توی قبر می ترسین ! از سنگ قبر هم میترسین ! از آدم مریض هم میترسین و انفرادیش می کنین!!! خیلی مردی !

 11. ناشناس گفت:

  جان مك لين و قوه قضائيه دو برادر هستنند

 12. HASSAN گفت:

  I, AM SORRY , I READ THIS REPORT ABOUT HAMMAD, I START CRYING, I WANT ASKED JUDGE ARE YOU FATHER, DO YOU HAVE ANY SON, WHAT IS HAPPEN IF YOU DO NOT SEE YOU SON FOR A WEEK, SPECIALY IF YOU KNOW HE IS DISABLE BOY AND HE NEED HELP. PUT YORSELF AT HAMMAD FATHER POSITION, YOU WILL SEE HOW PAINFULL IT IS, I, AM AFATHER IF MY SON COME HOME ONE HOUR LATE I RUN CRAZY. I FEEL HOW MAMMAD FATHER GO THROUG, HOPE I COULD HELP, PLEASE IF ANY BODY COLD HELP TAKE ACTION, AND NOT STAY SILENT, BEFORE SOME THING HAPPEN TO THIS YOUN MAN .

 13. المادونينو گفت:

  آقاي …!!
  بترس از روزي كه صبر خداوند تمام شود.
  پروردگار عالم سنتش بر اين است كه ديكتاتورها را رها كند تا در ورته ظلم و تباهي فرو روند ولي زماني هم خواهد رسيد كه ظلم ظالمان صبر خداوندي را هم لبريز خواهد كرد و آنجاست كه كيفر و عقوبت الهي به دستان آزاد مردان تاريخ جاري خواهد شد و بساط ستم ظالمان را برخواهد چيد.
  آن روز دور نيست

 14. ناشناس گفت:

  نميشود ايشان هم مثل جاسوس امريكايي!! مشمول’ رحمت و رافت’ اسلامي قرار گيرد؟