سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » چهارده زندانی سیاسی: گروه حقیقت‌یاب ملی تشکیل شود...
» برای واکاوی مداخله نهادهای امنیتی و نظامی در انتخابات

چهارده زندانی سیاسی: گروه حقیقت‌یاب ملی تشکیل شود

چکیده :ما به عنوان بخشی از قربانیان بی گناه حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، پیشنهاد می کنیم یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی، متشکل از افرادی معتبر و مورد اعتماد جامعه برای کشف حقایق مربوط به این انتخابات و حوادث پس از آن تشکیل شود. این گروه به دقت و بر اساس اسناد موجود جوانب مختلف انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن را بررسی و ادعاهای مطرح شده در مورد تخلفات و دخالت های غیر قانونی را بررسی کند. عوامل پشت صحنه تخلفات و حوادث را شناسایی کند. افراد متخلف در قوه قضاییه و دیگر نهادها و همچنین نقش ماموران اطلاعاتی، نظامی و امنیتی در این حوادث و دخالت آنان را در انتخابات روشن و علل و مقاصد واقعی اقدام کنندگان را کشف کند و نهایتاً نتایج کامل تحقیقات خود را در اختیار ملت ایران قرار دهد و عوامل واقعی بحران ساز را به مراجع قضایی معرفی کند....


کلمه:در واکنش به سخنان محمود احمدی نژاد، رییس دولت دهم که در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد کرده بود یک گروه مستقل حقیقت‌یاب بین المللی حادثه حمله تروریستی یازدهم سپتامبر را بررسی و عاملان واقعی و پنهان این جنایات را شناسایی و آنان را به دادگاه مستقلی برای محاکمه و مجازات معرفی کند، چهارده زندانی سیاسی خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مشابه برای کشف حقایق مربوط به انتخابات و حوادث پس از آن شدند.

به گزارش کلمه، چهارده زندانی سیاسی بند 350 اوین با انتشار بیانیه ای، به همان شیوه مورد اشاره احمدی نژاد پیشنهاد کرده اند که یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی، متشکل از افرادی معتبر و مورد اعتماد جامعه برای کشف حقایق مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن تشکیل شود تا به دقت و بر اساس اسناد موجود جوانب مختلف انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن را بررسی و ادعاهای مطرح شده در مورد تخلفات و دخالت های غیر قانونی را بررسی و عوامل پشت صحنه تخلفات و حوادث را شناسایی و نتایج کامل تحقیقات خود را در اختیار ملت ایران قرار دهد و عوامل واقعی بحران ساز را به مراجع قضایی معرفی کند.»

چهارده زندانی سیاسی اوین به عنوان تعدادی از قربانیان بی گناه حوادث پس از انتخابات در بیانیه خود تاکید کرده اند که« تشکیل چنین گروه مستقل حقیقت یابی برای بررسی حقایق مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن و انتشار بی طرفانه نتایج کارگروه، ضمن بازسازی اعتماد جامعه نسبت به امکان برگزاری انتخابات سالم در کشور، برای جامعه جهانی نیز الگو ساز خواهد شد و شبهه رفتار دوگانه با ملت ابران و بیگانگان را نیز برطرف خواهد کرد.»

به گزارش کلمه، متن کامل بیانیه 14 زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات به این شرح است :

به نام خدا

آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن طرح ابهاماتی در مورد حمله تروریستی القاعده به برج های شهر نیویورک در روز 11 سپتامبر سال 2001 میلادی، پیشنهاد کرد که یک گروه مستقل حقیقت یاب بین المللی این حادثه را بررسی و عاملان واقعی و پنهان این جنایات را شناسایی و آنان را به دادگاه مستقلی برای محاکمه و مجازات معرفی کند.

ایشان که به صورت ضمنی مدعی ارتباط پنهان میان عاملان این اقدام تروریستی و ماموران دولت آمریکاست، گفت :« آنها با درست کردن یک ماجرای مبهم به افراد بسیاری اتهام وارد کردند، به هر کشوری که خواسنتد حمله کردند و با هر کس که خواستند برخورد کردند» (5/7/89) و در جای دیگری گفت: «اگر ریگی به کفش آمریکا نباشد طبعاً این پیشنهاد را می پذیرند.» (6/7/89).

هرچند انگیزه مطرح کردن چنین پیشنهادی در شرایط کنونی کشور با وجود فشارهای گسترده بین المللی و اقتصادی برای ما روشن نیست و بیشتر نوعی فرافکنی تبلیغاتی تلقی می شود، ولی به هر حال تشکیل یک گروه مستقل حقیقت یاب بین المللی برای تحقیق در مورد رویدادی که عوامل امنیتی و اطلاعاتی یک حکومت متهم به دخالت در آن و وارونه جلوده دادن حقایق آن برای افکار عمومی هستند، می تواند موثر و نتیجه بخش باشد. در عین حال ملت ایران حق دارد که انتظار داشته باشد پیش از هر جای دیگر، در رفتار و چارچوبی مشابه آنچه برای رسیدگی به حادثه تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 پیشنهاد شده، به حادثه ای رسیدگی شود که در ابعادی ملی دارای ویژگی های مشابه ادعاهای مطرح شده در مورد آن حادثه است.

در سال 1388 بروز نشانه های قوی از تخلفات و دخالت های ناسالم غیر قانونی در انتخابات ریاست جمهوری منجر به اعتراضات مردمی شد. هرچند رسیدگی شفاف، بی طرفانه و اعتماد ساز به این اعتراضات می توانست باعث کنترل بحران شود و وجهه مردم سالار نظام و اعتماد عمومی نسبت به فرایند انتخابات در کشور را ارتقا دهد. اما با دخالت ماموران امنیتی، اطلاعاتی و نظامی، تردیدها و ابهامات تشدید شد و فضای امنیتی ایجاد شده توسط این نیروها، این رویداد را به یک بحران ملی بدل کرد. ماموران اطلاعاتی ، امنیتی و نظامی مداخله کننده در انتخابات، با ساز کردن قصه های تخیلی و روایت های مبهم، به افراد بسیاری اتهام وارد و هرکس را که خواستند به این بهانه دستگیر و روانه زندان کردند. برخلاف ادعای مکرر آقای احمدی نژاد در مورد وجود آزادی های سیاسی در ایران، اعتراضات مسالمت آمیز مردم را به خشونت کشاندند، و صدها فعال سیاسی ،مطبوعاتی و شهروندان معترض را تحت فشارهای متعدد و حتی شکنجه قرار دادند و در محاکماتی مغایر با قانون اساسی و قوانین جاری کشور از جمله قانون آیین دادرسی، آنان را به زندان های طویل المدت و محرومیت از حقوق مدنی محکوم کردند.

پرونده جنایات کهریزک و سخنرانی منتشر شده یکی از مسئولان اطلاعاتی – نظامی تنها بخش هایی از این اقدامات خلاف قانون در انتخابات و حوادث پس از آن را آشکار کرده است، هنوز ابهام های زیادی باقی است و بی گناهان زیادی در زندان به سر می برند.

ما به عنوان بخشی از قربانیان بی گناه و در بند این حوادث که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 به همان شیوه مورد اشاره آقای احمدی نژاد متهم، دستگیر و با احکام ناعادلانه زندانی شده ایم، پیشنهاد می کنیم یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی، متشکل از افرادی معتبر و مورد اعتماد جامعه برای کشف حقایق مربوط به این انتخابات و حوادث پس از آن تشکیل شود. این گروه به دقت و بر اساس اسناد موجود جوانب مختلف انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن را بررسی و ادعاهای مطرح شده در مورد تخلفات و دخالت های غیر قانونی را بررسی کند. عوامل پشت صحنه تخلفات و حوادث را شناسایی کند. افراد متخلف در قوه قضاییه و دیگر نهادها و همچنین نقش ماموران اطلاعاتی، نظامی و امنیتی در این حوادث و دخالت آنان را در انتخابات روشن و علل و مقاصد واقعی اقدام کنندگان را کشف کند و نهایتاً نتایج کامل تحقیقات خود را در اختیار ملت ایران قرار دهد و عوامل واقعی بحران ساز را به مراجع ذی صلاح قضایی معرفی کند.

تشکیل چنین گروه مستقل حقیقت یابی برای بررسی حقایق مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و حوادث پس از آن و انتشار بی طرفانه نتایج کارگروه، ضمن بازسازی اعتماد جامعه نسبت به امکان برگزاری انتخابات سالم در کشور، برای جامعه جهانی نیز الگو ساز خواهد شد و شبهه رفتار دوگانه با ملت ابران و بیگانگان را نیز برطرف خواهد کرد.

فَاَجنب یَغِرک ما تُحِبُّ یَنفسک و اَکرَه ما تَکرَهُ لَها، و لا تَظلمُ کَما لا تُحِبُّ اَن تَظلَمَ و اَحیِن کَما تُحِبُ اَن یَحسن اِلیکَ و استقبحُ مِن نَفسِکَ ما تَستَقبحُ مِن غَیرک( وصیت امیرالمومنین علی (ع) به امام حسن علیه سلام)

«برای دیگری بپسند آنچه برای خود می پسندی و نخواه برای دیگری آنچه برای خود نمی خواهی، و ستم مکن چنانکه نمی خواهی به تو ستم شود و نیکی کن چنانچه دوست داری به تو نیکی شود و زشت دان از خود آنچه را که از دیگری زشت می پنداری.»

اسامی امضا کنندگان :

بهمن احمدی امویی – سید میلاد اسدی – محسن امین زاده – علی پرویز – علی تاجر نیا – محمد داوری – مجید دری – امیر خسرو دلیر ثانی – محمد فرید طاهری قزوینی – کیوان صمیمی – کوهیار گودرزی – علی ملیحی – عبدالله مومنی – محسن میردامادی.


23 پاسخ به “چهارده زندانی سیاسی: گروه حقیقت‌یاب ملی تشکیل شود”

 1. حسام گفت:

  درسته اگه احمدی نژاد جرات دادن چنین پیشنهادی به یک کشوری که هنوز از این واقع شکه است را دارد و همچنین که عداها می کنند که هیچ ابهامی در انتخابات سال 88 وجود نداره . نباید با این پیشنهاد مشکلی داشنه باشند چون به قول خودشون 20 میلیون نفر حامی دارند.

 2. ناشناس گفت:

  عالي بود پيشنهاد واقعا عاقلانه اي است که با که سخنراني احمدي نژاد در سازمان ملل اکثر ايرانيان و حتي جهانيان اين سوال در نظرشان جرقه زد که اگه راست مي گيد پس چرا خودتان اين پيشنهاد را در معيار کوچکترش در کشور ايران انجام نمي دهيد؟؟؟؟!!!! اگه راست مي گيد بسم الله

 3. جواد گفت:

  من هم به عنوان یکی از فرزندان این سرزمین بزرگ خواهان این گروه حقیقت یاب هستم اگر در حکومتگران زره ای وجدان وجود داشته باشد و خواهان از بین رفتن توهمات هستند باید این کار را بکنند.
  به امید حقیقت

 4. ناشناس گفت:

  akhe baba hokoomat e eslami otaghallob?!! astaghferollah!!! in karha male kafarhast!!! i

 5. سلمان گفت:

  میگم دمتون گرم
  شما چقدر نفوذ دارید
  نفوذتون توی زندانها حتی از خود مسولان زندان بیشتر هستا
  البته عجیب نیست
  دوستان و هم خطانتون اونجان دیگه

 6. Arash Hooshmand گفت:

  Salaam to you
  14 + 70,000,000
  All Iran is with you

 7. مخالف رادیکالیسم گفت:

  از اینکه در این شرایط نیز متونی ماندگار برای جستجو کنندگان حقیقت در آینده خلق می کنید سپاسگزارم.

 8. ناشناس گفت:

  زنده باد.

 9. محمد گفت:

  شاید ……

  به راستی آب را جایی که میسوزد بریزیم ………..

 10. بسيجي گفت:

  آب دركوزه و ما گرد جهان ميگرديم .براي پي بردن به حقيقت و احقاق حق چه كسي شايسته تر از مقام معظم رهبريست ؟به ايشان متوسل شويد

  • بچه محل امام رضا گفت:

   این حرف شما مقل اینه که امریکا بگه برای شنیدن حرف حق به رییس سازمان ملل متوسل بشید وقتی اون چیزی نمیگه یعنی حرف ما درسته
   برادر کمی هم فکر کن و برای خودت بت نساز بسیاری از کفار در زمان پیامبر مشکلشون این بود که بجای اینکه حرف حق رو گوش بدن حرف بزرگ قبیله رو گوش می دادن و چشمهاشونو می بستن بروی حقیقت ضمنا شما چرا از فیلتر شکن استفاده می کنی مگه نمی دونی حرومه ضمنا به این سایت فتنه البته از دید خودتون نیا گناه داره

 11. قدرت سبز گفت:

  دولت کودتا همه چیز را به عمر خود وابسته کرده است.
  چه بخواهند چه نخواهند به محض کنار رفتنشان به هر شکل کلیت حاکمیت فرو می ریزد و این گریز ناپذیر است.
  خودشان این راه را انتخاب کردند.
  جنبش سبز پیروز است و تا پیروزی،با اقتدار در حرکت است

 12. ناشناس گفت:

  در پاسخ به نکته‏ی عزیز دل، بسیجی: اصولا قرار بر این بوده که رهبری، اختلافات را مدیریت و درایت کنند. اما متاسفانه امروزه، رهبری، خود علنا از کسی که متظاهر به قانون‏شکنی، بدزبانی و بی‏ادبی، رفتارهای ضد دینی و .. است، شدیدا دفاع آشکار کرده و دیگر، رایش بی‏طرفانه و عادلانه قلمداد نمی‏شود. البته قانون اساسی، و نص صریح آیات قرآن ضدیت رفتار محمودخان با فرهنگ دینی و اجتماعی را نزد هر انسان غیر وابسته و آزاده‏ای به نمایش می‏گذارد.

 13. حمید گفت:

  موش توی سوراخ نمی رفت جارو به دمش بست.

 14. ناشناس گفت:

  اگر ریگی به کفش نظام نباشد طبعاً این پیشنهاد را می پذیرند،ترور حجاریان و قتل های زنجیره ای هم ایضا و…

 15. عبداله سبز گفت:

  از قدیم گفته اند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

 16. ashegh گفت:

  aya shoma farzandani shojaa tar va hagh go tar az inha soragh darid. bacheha roye sabzha ra safid varoye…ra siah kardid.AHHHHHSSSSSANT

 17. فرزین گفت:

  ازهنگامیکه شورای نگهبان پا به جهان نهاد انتصابات خانوادگی ورد شدن نا خودیها آغاز شد .همانگونه که مجلس موسسان به خبره گان .پیدا کنید یک انتخابات بی کلک در سی ویک سال گزشته ?,,

 18. استقامت سبز گفت:

  امیدواریم سازمانها ونهاد بین المللی در تشکیل کمیته حقیقت یاب برای ایران گامهای اساسی را بردارند.

 19. استقامت سبز گفت:

  امیدواریم سازمانها و مجامع بین المللی در این زمینه گامهای اساسی را بردارند.

 20. khahare neda گفت:

  sallam bacheha man javoonaye iranio tahsin mikonam vojood nadarn ein bigheirata ke befahmam harfaye einari bacheha man o kheiliyaye dg montazere rahpeimayi mese 25khordadim bacheha komak konin shorou she nagan sarkoob shode

 21. ناشناس گفت:

  بهيچ گشوري نبايد دل بست سرنوشت يك ملت بدست خود ان ملت است حركت خيلي عالي اگر عملي شود اقتداگران امروز همان جنايتكاران گشتار62 تا67 وقتلهاي زنجيرهاي ميباشند و مسول اعتياد جوانان

 22. ناشناس گفت:

  تشکیل کمیته های حقیقت یاب مستقل یکی از مطالبات اصلی ما یاید باشد در همه زمینه ها مثل انتخابات, شکنجه, زفتار با زندانیان ..