سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افزایش فشارها بر زندانیان حوادث پس از انتخابات در اوین...

افزایش فشارها بر زندانیان حوادث پس از انتخابات در اوین

چکیده :در حالی که زندانیان عادی حتی پس از وارد کردن مواد مخدر، زد و خوردهای خونین و ایجاد درگیری با مسئولان زندان به انفرادی فرستاده نمی شوند،اما زندانیان سیاسی به بهانه هایی چون سلام نکردن به مسئولان زندان، خندیدن، داشتن ریش و موی بلند، پوشیدن لباس های خاص، جمع شدن دور هم و حرف هایی که بین هم رد و بدل کرده اند، بلافاصله به انفرادی فرستاده می شوند. در واقع زندان انفرادی برای زندانبانان تبدیل به حربه ای جهت اعمال فشار، سرکوب و ایجاد فضای ناامن روانی در میان زندانیان سیاسی شده...


کلمه :در فاصله بین دو هفته اول پس از کودتای 22 خرداد سال 88 علیه دموکراسی خواهی ملت ایران، تعدادی از فعالان سیاسی-مطبوعاتی و دانشجویی با حکم قاضی سعید مرتضوی بازداشت شدند که بعدها معلوم شد تاریخ حکم بازداشت برخی از آنها به روزها و هفته های پیش از کودتای انتخاباتی مربوط است. خود این سندها که در پرونده های آنها موجود است، نشان می دهد که کودتاگران از ماه ها پیش برنامه ریزی های خود را برای عملیاتی کردن پروژه کودتا در ذهن داشتند و خود را برای آن آماده می کردند.

براساس گزارش های رسیده از زندان اوین به کلمه، وضعیت سلامت جسمی ، بهداشتی و روانی بسیاری از زندانیان سیاسی اوین در خطر قرار دارد. برای برخی از آنها مقامات بهداری اوین زندان تقاضای کتبی مداوا در بیرون را صادر کرده اند اما مقامات قضایی، دادستانی و امنیتی با آن مخالفت می کنند. این در حالی است که اعمال فشارهای جسمی و روانی توسط مسئولان بند 350 بر زندانیان هر روز بیشتر در حال افزایش است.

استفاده از حربه فرستادن زندانیان به زندان انفرادی در زندان اوین تبدیل به یک امر عادی شده به نحوی که در هر لحظه یکی از زندانیان عقیدتی-سیاسی در سلول های انفرادی زندان اوین حضور دارد.

شورای انضباطی زندان اوین به دستور صداقت، رئیس زندان اوین و همکاری بزرگ نیا، رئیس بند 350 بدون کوچکترین اغماض و به بهانه های واهی زندانیان سیاسی را به انفرادی های طولانی مدت حداقل 20 روزه می فرستند. اعضای این شورا را مسئولان زندان تعیین کرده اند و امکان دفاع زندانیان سیاسی را نیز در این شورا حذف کرده اند.

در حالی که زندانیان عادی حتی پس از وارد کردن مواد مخدر، زد و خوردهای خونین و ایجاد درگیری با مسئولان زندان به انفرادی فرستاده نمی شوند،اما زندانیان سیاسی به بهانه هایی چون سلام نکردن به مسئولان زندان، خندیدن، داشتن ریش و موی بلند، پوشیدن لباس های خاص، جمع شدن دور هم و حرف هایی که بین هم رد و بدل کرده اند، بلافاصله به انفرادی فرستاده می شوند. در واقع زندان انفرادی برای زندانبانان تبدیل به حربه ای جهت اعمال فشار، سرکوب و ایجاد فضای ناامن روانی در میان زندانیان سیاسی شده است.

اعمال فشار و محدودیت در ملاقات های حضوری و قطع تماس تلفنی زندانیان سیاسی با خانواده های آنها یکی دیگر از مسائل و مشکلات این زندانیان سیاسی است. هم اکنون حدود سه ماه است که امکان تماس تلفنی زندانیان سیاسی بند 350 از بین رفته و ملاقات های حضوری با خانواده های آنها نیز توسط دادستان تهران به حداقل ممکن رسیده و تنها به یکی از اعضای خانواده اجازه حضور در این ملاقات داده می شود.

چندی پیش سردار فضلی یکی از سپاهیان عمل کننده در وقایع پس از انتخابات گفته بود که ما هم اکنون بیش از 5 هزار نفر را پس از دستگیری و تشکیل پرونده، ارشاد و راهنمایی کرده و آنها را آزاد کرده ایم و برای 5 هزار نفر دیگر نیز دستور داریم که به زودی به کار آنها رسیدگی شود. این اذعان رسمی مقامات حکومت کودتا به دستگیری دست کم 10 هزار نفر از مردم، دانشجویان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی-فرهنگی کشور در حوادث پس از انتخابات و تنها در شهر تهران است.

زندانیان سیاسی برای مرخصی های سه روزه و یک هفته ای و استفاده از امکان آزادی مشروط با وثیقه های 100 میلیون تومان تا یک میلیارد تومانی مواجه هستند. بسیاری از این زندانیان قادر به تأمین این وثیقه های سنگین نیستند.

از سوی دیگر بیش از یک سال و پنج ماه از بازداشت زندانیان سیاسی-عقیدتی حوادث پس از انتخابات و اعمال فشار برآنها در بند350 و دیگر بندهای اوین و همچنین دیگر زندان های ایران می گذرد. در این مدت در باره به شرایط بسیار بد و ناراحت کننده آنها گزارش ها و خبرهای متعددی منتشر شده اما مسئولان قضایی و نمایندگان مجلس کمترین توجهی به آن داشته و برخلاف سال های گذشته برای پیگیری و رسیدگی به مسائل آنها وارد عمل نشده اند.


5 پاسخ به “افزایش فشارها بر زندانیان حوادث پس از انتخابات در اوین”

 1. مریم گفت:

  چرا عمده ی اخبار کلمه درخصوص وضعیت زندانیان سیاسی، مربوط به محبوسین در بند 350 و مردان است؟ تقریبا از وضعیت زندانیان سیاسی زن در بند نسوان اوین هیچ گزارشی ارائه نمی کنید. مگر به صورت موردی درباره یک زندانی
  :(

 2. ali گفت:

  امسال سال صبر و استقامت است ، همه ما باید همراه و همنوا با اسیران در بند آزادی را فریاد کنیم و از قدرت دعا برای ساقط شدن ظلم و بیداد غافل نشویم. به امید روزی که هیچ انسانی به دلیل ابراز عقیده در زندان نباشد.

 3. سعيد گفت:

  سرافرازان سبز پيروز باشيد و اميدتان به خدا باشد. خداي رحمان و رحيم!

 4. ali گفت:

  ۱۴ ساله بودم که انقلاب شد همه میگفتیم چرا مردم در زندان هستند
  چی میخواستیم چی شد.
  من ازخانومی که از اسم زنان گله میکنند میخام بگم چرا اصل قضیه را به فرع میکشی .اصلان صحبته زن یا مرد نیست

 5. شروین گفت:

  نامزدم که سالها پیش فعال سیاسی بوده و قبلا هم 4 سال زندانی بود، الان هم در بند 209 زندانی است، اون رو دوباره 6 ماه قبل از کودتای 22 خرداد 88 بی هیچ توجیهی گرفتند که دست از پا خطا نکنه ! اجازه هم ندادند که وکیل داشته باشه. در این مدت که نزدیک به 2 سال شده، انواع و اقسام فشارهای روانی رو متحمل شده. چند هفته است که همه خودکارها و دستمال کاغذی هاشونو به بهانه این که پیام به بیرون نفرستن، جمع کردند. دستمال که جزو اولین نیازهای بهداشتیه! ضمنا چند ماهه که توی تلفن میگه که دندونش درد می کنه و به عصب رسیده و دکتر درمونگاه هربار سر هم بندی می کنه و درمان لازم رو انجام نمیده! چون احتمالا یا اچازه نداره و یا چون حقوق کافی از زندان دریافت نمی کنه! توی روزنامه دیروز خوندم که رییس سازمان زندانها فرمایش کردند که وضعیت بهداشت در زندانها در حد مطلوبه! ضمنا فرموده بودند که مرخصی حق زندانی نیست!! 4 ماه از نامزدیمون گذشته بود که اونو بردن و قرار بود که 3 ماه بعدش ازدواج کنیم و از آنجا که هنوز اسمم توی شناسنامه اش نیست، اجازه ملاقات با اونو ندارم. مرخصی هم بهش نمیدن. گذشته از من، مادر سالمند 91 ساله ای داره که توانایی رفتن به اوین برای ملاقات رو نداره و ندیدن پسرش روز به روز بیمارترش می کنه، فقط برادرش می تونه 15 روز یکبار اونو از پشت کابین ملاقات کنه. تنها یک تلفن 5-4 دقیقه ای در روزهای دوشنبه من و مادرش رو به او وصل می کنه و خدا می دونه که چندین نفر شرایط مشابه ما رو دارن. و حالا آقای رییس سازمان زندانها با کمال بی شرمی می فرمایند مرخصی حق زندانی نیست و فقط در صورتی که زندانی ای اظهار ندامت بکنه بهش به عنوان جایزه مرخصی داده میشه!! جایی که به خانم نسرین ستوده حتی برای شرکت در مراسم ختم پدرش مرخصی داده نمیشه، دیگه چه باید گفت؟! ایشون باید اظهار ندامت بکنه از این که دفاع از حقوق انسان هایی رو به عهده داشته که جرمشان آزادیخواهیه تا بتونه در سوگ پدرش حضور داشته باشه! پس خدا کی ریشه ظلم رو می کنه؟ آیا این موجودات غیر انسانی بعد از این همه سال ظلم به مردم، هنوز امتحانشون رو پیش خدا پس ندادند؟ یعنی خدا هنوز هم داره امتحانشون می کنه؟!!