سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » معاون وزير بازرگاني: قيمت برنج و روغن افزايش يافته، اما ربطي به هدفمند کردن ندارد...

معاون وزير بازرگاني: قيمت برنج و روغن افزايش يافته، اما ربطي به هدفمند کردن ندارد

چکیده :افزايش قيمت‌ برنج و روغن بي‌ارتباط با هدفمند كردن يارانه‌ها است، افزايش قيمت روغن ناشي از قيمت‌هاي جهاني و افزايش قيمت برنج ناشي از حوادثي مانند سيل پاكستان...


معاون توسعه داخلي وزير بازرگاني با تاييد افزايش قيمت روغن و برنج، افزايش قيمت روغن را ناشي از قيمت‌هاي جهاني و منطقي دانست و افزايش قيمت برنج را تنها مربوط به برنج‌هاي وارداتي ناشي از حوادثي مانند سيل پاكستان عنوان كرد. او همچنين افزايش قيمت‌ روغن را بي‌ارتباط با قانون هدفمند كردن يارانه‌ها ذكر و تصريح كرد: هرچند ذخايري وجود دارد؛ اما نيازي نيست كه براي اين موضوع به بازار ورود كنيم.

محمدعلي ضيغمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره افزايش قيمت روغن و برنج در سطح بازار با اشاره به اينكه بيش از 80 درصد روغن كشور به قيمت بازارهاي بين‌المللي وابسته است، گفت: در واقع تامين روغن خام و دانه‌هاي روغني از خارج از كشور است و در داخل كشور روغن‌كشي و تصفيه به صورت كامل انجام مي‌شود.

او با اشاره به افزايش قيمت‌ جهاني روغن، افزود: اين افزايش قيمت به چند هفته قبل مربوط است و يك روند افزايشي در بازارهاي جهاني در ارتباط با روغن داشتيم.

ضيغمي اضافه كرد: بعضي‌ها اشاره كرده‌اند كه اين موضوع به آثار اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها مربوط است؛ اما اگر قيمت‌هاي روغن خام و دانه‌هاي روغني در بازار بين‌المللي را بررسي كنيم، اين افزايش قيمت در بازارهاي بين‌المللي كاملا مشهود و قابل ملاحظه است و ربطي به قانون هدفمندكردن يارانه‌ها ندارد.

رييس سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان در ادامه درباره قيمت برنج نيز توضيح داد: البته اين موضوع را بايد بررسي كنيم؛ اما طبق اطلاعاتي كه دارم، فكر مي‌كنم برنج هم همين شرايط را دارد و با توجه به وضعيتي كه در پاكستان ايجاد شده و سيلي كه در آنجا رخ داده، مقدار عرضه برنج پاكستاني در بازارهاي بين‌المللي كم شده و بر روي قيمت برنج هندوستاني تاثير گذاشته است.

او خاطرنشان كرد: برنج هند و پاكستاني تقريبا جايگزين هم هستند و به نوعي در يك رده كيفي و قيمتي قرار دارند.

معاون وزير بازرگاني متذكر شد: در حال حاضر قيمت روغن داخلي ما واقعا در يك سطح منطقي‌ دارد عرضه مي‌شود و به نظرم قيمت روغن‌هاي آزاد در بازار قيمت مناسبي است.

او در اين باره خاطرنشان كرد: اگر پايه قيمت‌ها بررسي شوند، تقريبا دو سال است كه روغن هيچ تغيير قيمتي نداشته است. بررسي گزارش‌هاي بانك مركزي هم نشان مي‌دهد كه تقريبا قيمت روغن ثابت بوده، اما اكنون ميزان تقاوتي كه در نرخ خريد روغن براي صنايع روغني ايجاد شده، اين تغيير قيمت را منطقي نشان مي‌دهد.


یک پاسخ به “معاون وزير بازرگاني: قيمت برنج و روغن افزايش يافته، اما ربطي به هدفمند کردن ندارد”

 1. ناشناس مسلمان گفت:

  كلا تورم تو كشور ما يه چيز عاديه.
  شما طرح هدفمندي رو چه اجرا كنين و چه اجرا نكنين همه چي گرون ميشه.
  ولي وقتي آقاي احمدي حرف ميزنه، تورم دو برابر ميشه
  الانم كه كم كم ميخواين اين طرحو اجرا كنين، تورم چند برابر شده.
  واي به روزي كه اين طرح اجرا بشه