سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آقای وزیر! دانشگاه را با خاک یکسان نمی کنند، اصلاح می کنند...

آقای وزیر! دانشگاه را با خاک یکسان نمی کنند، اصلاح می کنند

چکیده :آیا چنین ادبیاتی در شأن وزیری است که هدایت آموزش عالی کشور و میلیون ها دانشجو و استاد فرهیخته را بر عهده دارد؟ آیا این یک ادبیات دانشگاهی...


سایت عصر ایران  در یادداشتی در باره اظهارات اخیر فرهاد دانشجو برگزار کننده انتخابات سال قبل و متصدی وزارت علوم در دولت دهم نوشت:

آقای کامران دانشجو وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری روز یکشنبه در حاشیه مراسم اقتتاح طرح های عمرانی دانشگاه علم و صنعت سخنانی ایراد داشت که بخشی از آن سخنان به نقل زیر است :

اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در آن متدینین، فرهنگ انتظار و فرهنگ بسیج مورد تمسخر قرار گیرد، اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که صدای اذان ظهر در آن بلند نشود به بهانه اینکه به کلاسهای درس آسیبی نرساند، اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که روحانی نتواند در آن وارد شود، اگر دانشگاهی باشد که نه تنها مسجد بلکه یک نمازخانه نیز نداشته باشد که بتوان نماز جماعت را اقامه کرد و … اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که نه تنها در تمام ماه محرم و صفر بلکه در تمام طول سال کوچکترین مراسم مذهبی نیز در آن برگزار نشود و به جایش در چهارشنبه آخر سال گفته شود که اشکال ندارد برقصید و پایکوبی کنید … اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در یک اردوی دانشجویی ماشین را نگه می ‌دارند و به دانشجویان می‌گویند “حالا می‌توانید بروید پایین و شروع کنید” و سپس آهنگ مبتذل می‌گذارند و مراسم آنچنانی برگزار می‌کنند، در یک کلام می گویم خوب است چنین دانشگاهی اصلا وجود نداشته باشد چون اگر این دانشگاه وجود داشته باشد مردم ایران، دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آن را با خاک یکسان می‌کنند.”

این اظهارات از زبان وزیری بیان شده است که طبق وظیفه مسئول آموزش عالی کشور است و اگر بر این باور باشیم که دانشگاه مرکز انسان سازی است ، آقای وزیر علوم نیز یکی از معدود وزیران کابینه است که می توان به ایشان لقب سازنده داد ، نه لقب ویرانگر!

و دقیقا از همین زاویه است که می توان بر اظهارات اخیر آقای دانشجو نقد وارد کرد . روح کلی اظهارات آقای دانشجو درباره ضرورت توجه به معنویت و حضور فرهنگ بسیجی در دانشگاه ها ( البته در کنار سایر دیدگاه ها ) مساله ای مورد مناقشه نیست ، اما لحن آقای دانشجو درباره ” با خاک یکسان کردن هر دانشگاهی که فاقد روحیه بسیجی باشد ” نه تنها کمکی به توسعه و پیشبرد فرهنگ بسیج در دانشگاه نمی کند بلکه بر عکس دقیقا همان دستاویز مخالفان فرهنگ بسیج است که سال هاست شعار ” خشونت طلبی و بی منطقی ” بسیج و فرهنگ بسیجی را سر می دهند . آیا غیر از این است ؟

دانشگاه مرکز و مامن علم و دانش است و هم از این رو در این محیط علمی تنها باید با ابزار علم و منطق سخن گفت و فعالیت داشت و اگر شخص یا گروهی بخواهد در کار خود با ابزارهای دیگری همچون سیاست بازی ، دسته بندی سیاسی ، خشونت طلبی ،تمامیت خواهی ، رانت خواری ، آشوب گری و… فعالیت کند ، ممکن است که چند صباحی بتواند با تکیه بر ابزارهای خود جو غالب را برباید ، اما تجربه تاریخ نشان داده در نهایت میدان داری اصلی از آن گروهی خواهد بود که با تکیه بر ابزارهای منطقی میدان بازی فعالیت می کنند .

اگر آقای وزیر بر این باور است که آنچه گفته ، نواقص موجود در برخی دانشگاه هاست ، راهش این نیست که آن دانشگاه ها با خاک یکسان شوند بلکه وزارتخانه ای که عهده دار “آموزش عالی” در کشور است ، می بایست به اصلاح و آموزش و رفع نواقص بپردازد نه این که وزیرش صورت مساله را پاک کند و به جای این که بگوید “اگر چنین دانشگاهی وجود داشته باشد ، باید به اصلاح آن همت بگماریم” ، یکراست سراغ بولدوزر تخریب می رود و از “با خاک یکسان شدن دانشگاه” سخن می گوید.

آیا چنین ادبیاتی در شأن وزیری است که هدایت آموزش عالی کشور و میلیون ها دانشجو و استاد فرهیخته را بر عهده دارد؟ آیا این یک ادبیات دانشگاهی است؟

وانگهی اظهارات آقای وزیر درباره ” با خاک یکسان کردن ” ، چون از زبان یک مقام عالی رتبه دولتی بیان شده می تواند در تبلیغات خارجی رسانه ها و کشورهای دشمن نیز مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان سندی دال بر خطرناکی دولت حاکم بر ایران مطرح شود .

اگر فردا رسانه ای صهیونیستی با نقل اظهارات آقای دانشجو درباره دانشگاه های ایران بنویسد که : ” بفرمایید ! شاهد از غیب رسید . ما سال هاست که می گوییم که جمهوری اسلامی اگر به سلاح هسته ای دست یابد اسراییل را نابود می کند . بفرمایید ! این هم دلیلش . مسئول ستاد انتخاباتی آقای احمدی نژاد و یکی از نزدیک ترین یاران حلقه دولت آقای احمدی نژاد در اظهارات خود دانشگاه های داخل ایران را تهدید به نابودی می کند ! ببینید فردا اگر چنین حکومتی به بمب اتم دست یابد آیا لحظه ای در نابودی ما درنگ می کند !؟ ”

در برابر این سخنان واقعا چه استدلال و دلیل و منطقی می توان آورد تا در عرصه جنگ نرم بتوان از پس پروژه ” ایران هراسی ” برآمد؟

مخلص کلام آن که مسوولان ، هر چه در رده های بالاتری قرار بگیرند ، به همان میزان باید مراقبت بیشتری بر نحوه سخن گفتن و ادبیات خود داشته باشند تا از یک سو ، جلوی سوء تفاهم های داخلی گرفته شود و از دیگر سو ، گزک به دست بیگانگان داده نشود.


11 پاسخ به “آقای وزیر! دانشگاه را با خاک یکسان نمی کنند، اصلاح می کنند”

 1. حمید گفت:

  عقل سالم در بدن سالم

 2. معین گفت:

  بنده به عنوان دانشجوی این مملکت برای خویش متأسفم که مسند علمی کشور به دست چه نااهلان بی خردی افتاده است.
  البته از چنین افرادی نباید توقع بیش از اینها داشت!
  درود بر آزادگی ایران عزیز و سرافراز

 3. حمید گفت:

  آخه تقصیر این بنده خدا چیست که درست کردن بلد نیست. ایشان فقط یاد گرفته خراب کنه.
  شما یک سری به سایت ایشان بزنید. ایشان خودش را فارغ التحصیل اکسفورد معرفی میکند , آنهم خودش در زمانه ای که با چندکلیک دکمه کامپیوتر میتوان پی برد که آقای وزیر خالی بسته . ایشان هیچ پایان نامه ای در این دانشگاه ندارد.
  توجه بفرمایید , یک نفر که کمی عقل داشته باشد, اینطوری دروغ آشکار نمیگه که باعث خرابی خودش بشه.
  تازه مجله نیچر هم فهمید رفت دنبال مقاله های این جناب خود دکتر خوانده و معلوم شد ,که مقالاتی که به اسم این بابا چاپ شده همه اش کپی برداری است. هم خودش را خراب کرد و هم آبروی ایران و ایرانی را بر خاک ریخت.
  حالا هم مسلمان شدنش شدت گرفته و مصمم شده حدالاقل چند دانشگاه را با خاک یکسان کنه. ظاهرا ناکامی درس خواندن در آکسفورد را میخواهد سر دانشگاهای ایران خالی کند.
  حمید

 4. nasim گفت:

  ta chand vaght dige ishon mishan ” mafakhere adabi” keshvar

  az ahmadi nejad ke bad tar nagofte

  ina mikhan aberiye irani ha ro bebaran.

 5. زنجان گفت:

  کسی دلش برای علم و عالم می سوزد که خودش یک قطره عرق در راه علم ریخته باشد!

 6. رضا گفت:

  من از اینکه این فرد راس کار وزارت علوم است احساس بیزاری از درس و دانشگاه دارم.

 7. آرش هوشمند گفت:

  Salaam bar nevisandeh e jaahele in maghaalah : )

 8. مانی افشار گفت:

  متاسفم.
  وقعا جمهوری اسلامی دارد چه مسیری را طی می کند؟؟!!!
  واقعا سوال اینجاست که این حرف های برای ایجاد وحشت در میان دانشجویان و دیگر قشر تحصیلکرده می باشد یا برای اصلاح!!
  ایشون اگر واقعا میخوان خودشیرینی بکنند، خب چرا از این الفاظ ناپسند و بی ربط به کار می برند؟ مگه دانشگاه ارث پدرشه؟!!!
  بعید می دانم تا 404 ما آدم به فضا بفرستیم. ما تا سال 1505 هم آدم به فضا نمی توانیم بفرستیم. با امثال این آقایون که هر روز اینطور حرف ها و و الفاظی رو به قشر دانشجویی نسبت می دهد، خب واقعا انتظارات کم است.
  متاسفم همین.//

 9. حامي موسوي گفت:

  اين آقا همان فردي هست كه به اصطلاح آراي مردم را خواند.مثل اكثر وزيران و مسئولان كنوني مملكت ما يك شبه غول چراغ آقاي علاالدين رو كرد به روي ماهشان و شدند وزير علوم.خيلي حرفه بخدا ها.وزارت علوم.

 10. علیرضا گفت:

  من به عنوان یک دوستار جنبش سبزاندیشان کشورم فکر میکنم هم دیگران نقد شوند هم خود . در دهه 60 بر اساس تاریخ گذشته هم به بهانه همین گفتارها دانشگاه را باخاک یکسان کردند . میرحسین عزیز نیز یادشان هست انقلاب فرهنگی در دانشگاهها را .

 11. فاطمه مجتهدي گفت:

  انشالله كه با ظهور حضرت حق ( عج ) ظالمين سراسر عالم با خاك يكسان شوند . آمين