سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی: زورگویان و ظالمان علاوه بر آخرت در دنیا هم ذلیل می...

آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی: زورگویان و ظالمان علاوه بر آخرت در دنیا هم ذلیل می‌شوند

چکیده :باید دنیاپرستانی را که محبوبی جز مال دنیا، مقامات دنیوی و لذت‌های دنیوی نداشته و به چیزی غیر از آن فکر نمی‌کنند را رها کرد، چرا که آن‌ها تنها در این دنیاست که برای خود داراي مقام هستند. اما در روز قیامت، نه تنها شرایط دنیوی خویش را ندارند، بلکه خوار و...


یکی از مراجع تقلید شیعیان، گفت: مستکبرین و ظالمان علاوه بر این که در روز قیامت عذاب خواهند شد، در این دنیا نیز خار و خفیف و ذلیل می‌شوند، تا درس عبرتی برای دیگر زورگویان عالم باشد.

به گزارش ایلنا، آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، شب گذشته در ادامه جلسات تفسیر قرآن ویژه ماه رمضان، در محل دفتر خویش، با اشاره به آیاتی از سوره معارج، اظهار داشت: همان‌گونه که در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است، خداوند متعال نیز به مشرق‌ها و مغرب‌ها سوگند یاد می‌کند و می‌فرماید که قادر هستم افراد مستکبر را به زیر بکشانم، و برعکس انسان‌هایی که به ناحق توسط ظالمین خار شمرده شده بودند را بر مسند قدرت قرار دهم و در این راه هیچ کسی نمی‌تواند مانع باشد.

وی افزود: روز قیامت، انسان‌های ظالم و مستبد، نه تنها مقامات دنیا را نداشته، بلکه از هول و هراس چشم‌هایشان نیمه باز و ذلت و خاری، آنها را احاطه کرده است.

این مرجع تقلید با اشاره به حکومت پهلوی، آن را نمونه یک حکومت ظالم خواند و اظهار داشت: باید دنیاپرستانی را که محبوبی جز مال دنیا، مقامات دنیوی و لذت‌های دنیوی نداشته و به چیزی غیر از آن فکر نمی‌کنند را رها کرد، چرا که آن‌ها تنها در این دنیاست که برای خود داراي مقام هستند. اما در روز قیامت، نه تنها شرایط دنیوی خویش را ندارند، بلکه خوار و ذلیل‌اند.

وی افزود: در قیامت تمامی مستکبرین و ظالمین به زیر کشیده می‌شوند و در این روز دیگر از القاب و مقاماتی که از آن برخوردار بوده‌اند، خبری نخواهد بود.

به گفته وي، یکی از نمونه‌هایی که برای خواری ظالمان و زورگویان در این دنیا می‌توان ذکر کرد، جریانی از صدر اسلام بود که در آن مردی بسیار ریز قامت و کوچک اندام به نام ابن مسعود، که توانایی شرکت در جهاد و جنگ علیه کفار را نداشت، اما در نهایت سر ابوجهلی که زمانی در دنیا برای خود جا و مقام داشت را برید.

این مفسر قرآن کریم، گفت: ابن مسعود به دلیل ناتوانی جسمانی از شرکت در جنگ و جهاد علیه کفار بسیار ناراحت بود به گونه‌ای که آن را با پیامبر اکرم(ص) مطرح کرد؛ رسول اکرم(ص) هم، در یکی از غزوات به ابن مسعود فرمودند که برو یکی از کفار زخمی را پیدا کن و او را بکش تا به این ترتیب ثواب جهاد شامل حال تو هم شده باشد.

وی در ادامه بیان این حکایت درس آموز گفت: ابن مسعود ریزاندام به میان میدان جنگ رفت، و ابوجهل را که زخمی روی زمین افتاده بود را پیدا کرد و وقتی او را زخمی روی زمین دید، ظلم و ستم‌هایی را که او در حقش روا داشته بود را به یاد آورد، و به همین دلیل با رفتن روی سینه او و با بریدن سر او تمام دارایی‌ها و اموالی که همراه ابوجهل بود را به غنیمت برد؛ به این ترتیب ابوجهل پرادعا و ظالم، توسط یک فرد ریز اندام به درک واصل شد که می‌تواند درسی برای ظالمان باشد.


2 پاسخ به “آیت‌الله العظمی موسوی‌اردبیلی: زورگویان و ظالمان علاوه بر آخرت در دنیا هم ذلیل می‌شوند”

 1. يك ايراني گفت:

  با سلام و خسته نباشي به جناب مير حسين موسوي
  من يك جوان و معتقد واقعي به اسلام هستم و با عامه مردم بخصوص جوانان خيلي سر و كار دارم و اغلب با آنها همصحبت شده و حرفهاي يكديگر را گوش ميدهيم.
  ولي با كمال تاسف آفتي كه در حال رشد است و مانند غده سرطاني در تمام جامعه در حال رشد ميباشد بي اعتقادي به اسلام و عدم التزام به مسائل مذهبي و واجبات ديني است و اين مساله در بين جوانان و حتي ميانسالان و قشر مذهبي قديمي قابل مشاهده است.
  اما اجازه بدهيد ريشه اين بلا را هم ذكر كنم.بسياري از اين اقشار كه ذكر كردم با مشاهده مسائل اجتماعي حكومتي و سياسي به اين طرز فكر رسيده اند آنهم به مرور. مردم محرومي كه زير فشار فشار خرد كننده اقتصادي و هزينه سرسام آور زندگي پشتشان خميده شده و با چشمان خود مي بينند دولتيان و حكومتيان با ماجراجوئي، بي تدبيري و سوء مديريت اين فشارها را افزايش ميدهند .
  كساني كه دم از عدل علي مي زنند به راحتي در برابر فساد اقتصادي و دزدي بيت المال سكوت مي كنند يا شريكشان مي شوند آنهائي كه اسلام را دين محبت صلح و برادري مي نامند مردم بي دفاع را در خيابان به جرم اعتراض ساده به خاك و خون مي كشند. مديران لايق و شايسته را به بهانه هاي واهي راهي زندان ميكنند .
  نه ! اشتباه نكنيد اين فقط روشنفكران يا دانشجويان نيستند كه اين مسائل را درك مي كنند در بين تمام مردم عادي حتي پيرمردها اين صحبتها و بحثها مثل رود جاري است جائي نيست كه صحبت از شاهكار كهريزك يا جنايات كوي دانشگاه يا كشتار هاي خياباني نباشد .
  با اين اوصاف اين ملت رنجديده چگونه اين اسلامي را كه اينان خود را نماينده آن ميدانند بپذيرند. آيا مي توان زير بيرق حكومت اسلامي زندگي سراسرفلاكت و خفقان داشت و به آن اسلام معتقد بود . وقتي به اسم حكومت اسلام بدترين ظلمها راميكنند چگونه مردم ميتوانند اين اسلام را دوست بدارند .آيا اينان با اين اعمال ننگين به اسم اسلام بزرگترين خيانت را به اسلام و مسلمين روا نداشته اند .
  اگر راستش را بخواهيد تا قبل از انتخابات پارسال شما را باور نداشتم وشما را هم همرديف چپاول گران بيت المال و يكي از بانيان خفقان موجود مي پنداشتم ولي شما و آقاي كروبي نشان داديد كه بخاطر اين مردم رنجديده و اعاده حق ملت از جان خويش هم دريغ نداريد شما هم مي توانستيد سكوت اختيار كنيد و بدون دردسر با تائيد اعمال آنان شريك غارتگري آنان باشيد ولي مطمئن باشيد تاريخ و حافظه ملت مبارزه و حق طلبي شما را از ياد نمي برد

 2. رامين حكمت آرا گفت:

  روز قدس ميدان هفت تير .خاطره سال پيش را تجديد مي كنيم