سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله گرامی: آمار که ملاک نیست مردم از سرگردانی و بیکاری می نالند/مراجع از مشکل...

آیت‌الله گرامی: آمار که ملاک نیست مردم از سرگردانی و بیکاری می نالند/مراجع از مشکلات مردم ناراحت‌اند

چکیده :هی آمار می دهند اما آمار ملاک نیست مردم مرتبا به ما اطلاع می دهند و از وضع بیکاری و سردرگمی می نالند. می گویند می ترسیم جنس بخریم مبادا ارزان شود، می ترسیم جنس بفروشیم مبادا گران شود. کارها خوابیده است من اطلاع دقیق دارم. برخی از افراد از مقلدین خود ما که وضعشان هم خیلی خوب بوده، تلفن می زنند می گویند دعا کنید آبرویمان...


آیت‌الله گرامی، ار مراجع تقلید ساکن قم، با اشاره اجماع مراجع در محکوم کردن حادثه 14 خرداد در حرم امام، خاطرنشان کرد: در طول مبارزات با شاه، اجماع مراجع تنها در قضیه انجمن‌های ایالتی و ولایتی بود و دیگر اجماع نداشتیم. این بار هم مراجع ناراحتی‌هایی از بعضی چیزهای دیگر داشتند و این قضیه محلی شد برای بروز این ناراحتی‌ها.

به گزارش کلمه، این شاگرد برجسته امام خمینی (ره) در خصوص حادثه 14 خرداد و توهین به نوه امام راحل (ره) در کنار مرقد ایشان، گفت: اولا توهین بزرگی به مرحوم امام شد. حالا اگر کسی با سیاست ایشان مخالف بود به مرجعیت ایشان احترام می گذاشت. دوم اینکه خلاف مبانی اسلامی بود حکومتی که از آزادی بیان سخن می گوید، آن وقت نوه بنیانگذار این سیستم نتواند پنج کلمه حرف بزند خیلی عجیب است. خیلی ها تکان خوردند حتی کسانی که هیچ وقت وارد نمی شوند، وارد ماجرا شدند. خیلی ناراحت کننده بود. از طرف دیگر احساس مظلومیت در نوه امام شد این مظلومیت همیشه باعث پیشرفت شده.

آیت الله گرامی که خود نیز در آن زمان بیانیه‌ای در محکومیت این حادثه صادر کرده بود، در گفت‌وگو با سایت خبری جماران، همچنین افزود: بنده برآوردی که از تلفن ها و دیدار ها داشتم این بود که محبوبیت آقای سید حسن خمینی بعد از حادثه خیلی بالا رفت. غائله بسیار زشت و بد بود. ما وقتی آن بیانیه را دادیم مدیر کل اطلاعات قم و فرمانده سپاه آمدند پیش ما و قضیه را توضیح دادند و گفتند با روبوسی آن قضایا جبران شد. این قضیه در خارج هم به چهره جمهوری اسلامی لطمه زد اخیرا چند چیز به جمهوری اسلامی لطمه زده است. یکی همین قضیه بود. یکی هم قضیه کهریزک بود حالا من به واقعش کاری ندارم اما شایعاتی که در قضیه زندان کهریزک در آمد ، کشید به اینکه شاعران طناز طنزی هایی ساختند و در موبایل ها پخش شد و سرتاسر مملکت را گرفت امروزه تبلیغات اینجوری نیست که اگر در صدا و سیما نیاید تمام بشود ،موبایل ها همه جا پخش می کنند.

ایشان همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص علت اجماع در میان مراجع در خصوص این حادثه، با اشاره به نادر بودن موارد اجماع مراجع بر سر یک مسئله، خاطرنشان کرد: در طول مبارزات، اجماع مراجع تنها در قضیه انجمن های ایالتی و ولایتی بود. دیگر اجماع نداشتیم. اول رفراندوم برخی آمدند بیانیه بدهند اما به جایی نرسید. هر جا اجماع علما بوده، فورا پیروزی حاصل می شد. وقتی میرزای شیرازی در قضیه تنباکو می خواست در برابر ناصر الدین شاه اعلام موضع کند از 6 ماه پیش با علما مذاکره می کرد که من می خواهم این اقدام را بکنم شما چه می گویید تا اینکه که اجماعی کلی حاصل شد اگرچه آقای فشارکی دو خط مطلب نوشت.

این مرجع تقلید در توجیه ریشه‌های این اجماع گسترده علیه توهین‌کنندگان گفت: اولا مراجع ناراحتی هایی از بعضی چیزهای دیگر داشتند و این قضیه محلی شد برای بروز این ناراحتی ها. دوم مظلومیت نوه امام بود و سومی توهین به امام باعث چنین اجماع شد. مردم توهین به مرجعیت را تحمل نمی کنند و امام راقبل از اینکه رئیس حکومت باشد، به عنوان یک مرجع می شناسند. مشکلات خیلی زیاد است اما این مساله برای آنها اهمیت دارد. مشکلات مردم یکی دو تا نیست هی آمار می دهند اما آمار ملاک نیست مردم مرتبا به ما اطلاع می دهند و از وضع بیکاری و سردرگمی می نالند. می گویند می ترسیم جنس بخریم مبادا ارزان شود، می ترسیم جنس بفروشیم مبادا گران شود. کارها خوابیده است من اطلاع دقیق دارم. برخی از افراد از مقلدین خود ما که وضعشان هم خیلی خوب بوده، تلفن می زنند می گویند دعا کنید آبرویمان نرود.


12 پاسخ به “آیت‌الله گرامی: آمار که ملاک نیست مردم از سرگردانی و بیکاری می نالند/مراجع از مشکلات مردم ناراحت‌اند”

 1. ناشناس گفت:

  گفتن اين سخنان صريح از زبان يک مرجع آن هم در شهر قم و جو حاکم بر آن واقعا شايسته توجه و جالب است.

 2. عمارلویی گفت:

  اقا خیلی دیر و خیلی دور بود ما ز یاران چشم یاری داشتیم ببخشید که نمی شد جای یاران را با مرجع بزرگوار عوض کرد والسلام

 3. mohsen گفت:

  این آقایان فقط نگران هستند. برای یکبار هم شده کاری کنید. پ

 4. ناشناس گفت:

  کجا هستند ان مراجع که از بیداد و اجحاف و ظلم در دوران ستمشاهی داد میزدند؟ تا ببینند که بیکاری،فقر،بی عدالتی ،و ظلم در حق اکثریت مردم این مرز و بوم از شمال تا جنوب را فرا گرفته است.شاید راه راحت تر را برای توضیح به مردم انتخاب کرده و ان هم اسلام جدید آقایان است که همه این مشکلات را برای آمادگی ظهور امام زمان میدانند.(منشا این تئوری جدید را که بدتر از بهائیت میباشد باید در سفرهای بعضی آقایان به هندوستان یافت؟)

 5. بی بصیـــرت گفت:

  ای بـابـا حـاج آقــا ! از دیـــد اینهـــــا علمــا و مــراجـع هـــم بصیـــرت نــدارنـــد……………..از طـرف یـک بسیجـی بی بصیــرت

 6. بهرام گفت:

  سلام باقبولی عبادات تمام انسانهای آزاده .امیدملت ایران بعدازخداوندبه روحانیت معزز ومراجع مستقل است واقعا دل مردم ازبی عدالتی هاوظلم به یاران امام امت خون است ،مراجع یک اجماع بکنندودرخواست یک مجوزتجمع آرام وتظاهرات سکوت رااخذفرماینداگر80%مردم باسیاستهای حاکمیت ودولت فعلی مخالف نبودندقول شرف میدهیم ازنظرات خودمان عدول کنیم درغیراینصورت آنهااجازه برگزاری یک انتخابات آزادرابدهندوناظرینی ازسوی مراجع محترم به نحوه برگزاری انتخابات نظارت کنند،نه سازمانهای بین المللی .

 7. رامين حكمت آرا گفت:

  درود.واقعا بعد از بي احترامي به سيد حسن محبوبيت ايشان در بين جوانان نسل دوم و سوم خيلي بالاتر رفت

 8. ع سبز گفت:

  جناب آقای آیت الله گرامی این نظر شما که مظلومیت همیشه باعث پیشرفت شده جای تجدید نظر دارد، چرا که غالباً مردمی که مظلوم پرست و ظالم ستیز هستند، در تشخیص ظالم و مظلوم دچار اشتباه میشوند
  نمونه های بسیاری از این موضوع در تاریخ ما موجود است
  آرزو داشتم که ای کاش مرجعیت آگاه ما، به جای این همه تاکید و تکیه بر احساسات و عواطف مردم، حساب بیشتری بر روی قدرت استدلال و تفکر آنها میکردن و به جای ترغیب عواطف همت بیشتری بر رشد منطق آنها میگماردند.
  مردم باید با قدرت منطق خود ظلم ستیز باشند نه با قدرت احساس خود

 9. عیسی گفت:

  اگر در این موارد هم ناراحت میشوند تا کنون چه اقدامی کرده اند الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع ال ظلم
  اگر وضعیت به این منوال پیش برود ایا دیگر ایمانی باقی خواهد ماند… ؟

  کودتای انتخاباتی را این مرجع محترم چگونه توجیه نمودند

 10. saeed گفت:

  احسنت به این مرجع
  یک مرجع به مراجع سبز افزوده شد
  جنبش سبز پیروز است

 11. نورحق گفت:

  جناب آقایان مراجع ایمان مردم در حال به تاراج رفتن است، دین مردم در حال نابودی است، کجاست آن زبان صریح مراجع که هیچ ملاحظه ای در گفتن حق نمی کنند؟!

 12. علی گفت:

  آقای حاج آقا ، آمار هم مهم هست هم ملاک ؛ منتها نه در کشوری که هزار سازمان دارد وهر یک آمار _به خوشایند _ خودش را منتشر می کند .