سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنبش سبز صریح و بی پرده از منافع ملی دفاع می کند...
» میرحسین موسوی در دیدار با جمعی از رزمندگان دفاع مقدس:

جنبش سبز صریح و بی پرده از منافع ملی دفاع می کند

چکیده :احساس امنیت تنها در امنیت دولت و دولتیان خلاصه نمی شود. بحث از امنیت انسانی است و امنیت انسانی در آزادی از ترس و رهایی از نیاز به دست می آید .کسانی که سوار بر زرهپوش های امن دولتی چشم خود را می بندند و صحبت از عرضه نان به قیمت های بین المللی می کنند ، درد و ترس مردم را لمس نمی کنند. آنها نمی فهمند که ترس از بیرون ریختن اسباب و اثاثیه یک خانواده به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بها چگونه روح و جسم کم در آمدها را می تراشد. بویژه در فضایی که سرپوش گذاشتن به فسادهای بزرگ و قانون گریزی ها به یک رویه تبدیل شده...


نشانه های آشکار ظلم و احساس ناامنی در جامعه از نگاه آخرین نخست وزیر

کلمه: میرحسین موسوی در میان جمعی از رزمندگان جنگ تحمیلی ، شرایط امروز جامعه را «ناامن » توصیف کرد و تنها راه بازگشت امنیت را در گرو خواست مردم و جنبش متعلق به آنها دانست. موسوی در همین دیدار از دلایل ناامنی در جامعه نیز سخن گفت و ترس از سرکوب ،بیکاری و فساد سازمان یافته را از جمله نشانه های وجود ظلم گسترده و نبود عدالت در کشور ذکر کرد.

ایمانی هدایتگر؛ ایمانی که با لباس ظلم و جور پوشانده نمی شود

به گزارش خبرنگار کلمه، موسوی که هم زمان با سالروز میلاد امام دوم شیعیان و در دیدار با گروهی از رزمندگان دفاع مقدس سخن می گفت  ضمن تبریک ولادت حضرت امام حسن (ع) امام صبر و استقامت، افزود: در قرآن می خوانیم که « الذین آمنوا و لم یلبسو ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن و هم مهتدون». این آیه نشان می دهد که صرف ایمان نه امنیت می آورد و نه نجات از سرگشتگی و سرگردانی. بلکه ایمان موقعی ایجاد امنیت و هدایتگری می کند و از سرگردانی نجات می دهد که با لباس ظلم و جور پوشانده نشود.

دزفول و ایلام زمان جنگ؛ شاهدی بر ایمان مردمی

نخست وزیر دوران دفاع مقدس خطاب به این رزمندگان گفت :شما خود شاهد بودید که در دوران دفاع مقدس دزفول را با موشکهایی که سر جنگی یک تنی داشتند ،می زدند ولی مردم شهر را تخلیه نکردند و نمازجمعه ها نیز تعطیل نشد. در ایلام نیز همینطور بود.این شهر در معرض بمباران روزمره بود و بنده به یاد می آورم که هرگاه نمایندگان دولت به این استان می رفتند این مردم بودند که به آنها وعده آرامش می دادند و همه کشور همین طور بود. نه جنگ، نه کمبودها و نه درآمد شش میلیاردی نفت احساس امنیت را از مردم نمی گرفت .

پاسخی قر‍ آنی به پرسشی اساسی؛ چرا در جامعه احساس امنیت وجود ندارد؟

میرحسین گفت: سوال مهم این است که چرا امروز که صبح تا شب از همه جا صدای مناجات، دعا و مداحی بلند است و همه شبکه های تلویزیون تمام وقت تبلیغات دینی و مذهبی پخش می کند، در جامعه احساس امنیت وجود ندارد؟ دلیلش خیلی روشن است :ایمان وجود دارد ولی با لباس ظلم و جور پوشانده شده است.

نشانه هایی آشکار از ظلم در جامعه امروز

وی در همین زمینه افزود: ترس از سرکوب، ترس از اعتراف گیری ،ترس از بیکاری و تورم ،ترس از تهاجم خارجی، ترس از شنود و دخالت در امور شخصی ،ترس از چک های بی محل، ترس از فساد سازمان یافته، ترس از قاضی هایی که از بازجو ها دستور می گیرند و ایمان خود را با لباس های تیره و قیرگون ظلم می پوشانند، همه و همه نشانه های حضور گسترده ظلم و نبود عدالت است. در چنین حالتی ایمان نمی تواند امنیت بیافریند و یا هدایتگر مردم به سوی آینده و آخرتی روشن باشد. گمان نمی کنم دلایل زیادی برای اثبات این مساله لازم باشد. وقتی وزیر اطلاعات به دنبال امام جمعه و دبیر شورای نگهبان قانون اساسی دروغ می گوید ،چگونه می توان در چنین جامعه ای امنیت را سراغ گرفت.

وزیر اطلاعاتی که وظیفه اش ایجاد حس آرامش است اما …

تشبه ظاهری به پیامبر نه عصمت می آورد نه آرامش خاطر

میرحسین در ادامه سخنانش با طرح این سوال که «آیا مردم حق ندارند در چنین شرایطی از این وزارت اطلاعات که ایجاد آرامش خاطر یکی از وظایف آن است احساس خوف و رمیدگی از نظام بکنند» ،گفت :عجیب تر اینکه این آقایان و دوستان انها لباس حضرت پیامبر (ص ) را نیز برتن دارند. این موضوع شاهدی بر این است که تشبه ظاهری به پیامبر و معصومین نه عصمت می آورد و نه آرامش خاطر . گرچه این مقامات به ظاهر در پناه قدرت در امنیت کامل باشند.

ایجاد امنیت  تنها درسایه آزادی از ترس و رهایی از نیاز

سرپوش گذاشتن بر فسادهای بزرگ به رویه تبدیل شده است

وی افزود: احساس امنیت تنها در امنیت دولت و دولتیان خلاصه نمی شود. بحث از امنیت انسانی است و امنیت انسانی در آزادی از ترس و رهایی از نیاز به دست می آید .کسانی که سوار بر زرهپوش های امن دولتی چشم خود را می بندند و صحبت از عرضه نان به قیمت های بین المللی می کنند ، درد و ترس مردم را لمس نمی کنند. آنها نمی فهمند که ترس از بیرون ریختن اسباب و اثاثیه یک خانواده به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بها چگونه روح و جسم کم در آمدها را می تراشد. بویژه در فضایی که سرپوش گذاشتن به فسادهای بزرگ و قانون گریزی ها به یک رویه تبدیل شده است.

آنها نمی توانند مردم را درک کنند

موسوی همچنین در این دیدار به خطرات ناشی از تحریم ها برای کشور پرداخت و گفت :کسانی که می توانند از تحریم ها کیسه خود را بیشتر پر سازند،نمی توانند نگرانی مردم را از آینده این تحریم ها و خطرهای ناشی از آن درک کنند.به اینها اضافه کنید ترس از آنکه رای شما دزدیده شود و ترس از آنکه شما به حکومت اعتماد کنید و به اعتمادتان خیانت شود.

راهی برای ایجاد دورنمای روشن و امنیت برای مردم

موسوی در ادامه گفت: بازگشت امنیت به جامعه با لباس های سیاه و مخوف که بر تن  بسیج  پوشانده می شود، به دست نمی آید. ایجاد دور نمای روشن و امنیت در جامعه در گرو آن است که پرده ظلم و بی عدالتی دریده شود و این کار جز با خواست یکپارچه مردم و جنبش متعلق به آنها امکان پذیر نیست.آزادی و عدالت و به دنبال آن امنیت و رهایی از ترس به یک ملت هدیه نمی شود، بلکه یک ملت بیدار آن را با قدرت صبر و استقامت به دست می آورد و هزینه ای که مردم امروز می پردازند در راه چنین دستاوردی است.

نشانی از عدم تحمل بخشی از حاکمیت

وی تاکید کرد :عدم تحمل و انجماد نظام به جایی رسیده است که صدای ربنای هنرمند مورد علاقه مردم را به هنگام افطار روزه سانسور می کنند و یا به رسانه ها بخشنامه می کنند که مبادا کلمه ای در مورد جنبش سبز بنویسند.

موقعیت خطیری که ناشی از گزافه گویی داخلی و  بدخواهی رژیم صهیونیستی است

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سیاست های ماجراجویانه سالهای گذشته ، گزافه گویی ها و رجز خوانی ها کشور را در موقعیت خطیری قرار داده است. امروز در سطح جهان بدخواهان ملت ما بر طبل خشونت و تجاوز می کوبند و مشخص است که در پیشبرد این دغدغه شوم رژیم صهیونیستی نقش بارزی دارد.

وی با اشاره به این نکته که آنها برای عملی کردن تصمیم های شوم خود احتیاج به برانگیختن افکار عمومی در جهان دارند ،افزود :متاسفانه لفاظی های داخلی که در آن تمام کره زمین مورد تهدید قرار می گیرد بهانه لازم را برای تبلیغات لازم در این زمینه فراهم می سازد.

صریح و بی پرده از منافع  ملی دفاع می کنیم

واکنش جنبش سبز به هر گونه تهدید بیگانه با حفظ حد و مرز با اقتدارگرایان

موسوی در پایان سخنان خود گفت: آنچه مربوط به جنبش سبز است واکنش به هرگونه تهدیدی از سوی بیگانگان با حفظ حد و مرز با اقتدارگرایان است. همه ما به صورت بی پرده و صریح از منافع ملی خود دفاع خواهیم کرد. ما مشفقانه و دلسوزانه توصیه می کنیم که قبل از اینکه دیر شود برای پیشبرد سیاست خارجی معتدل و کاهش خطرات برای کشور از سرمایه های معتبر ، عاقل و با تجربه استفاده شود.


106 پاسخ به “جنبش سبز صریح و بی پرده از منافع ملی دفاع می کند”

 1. محسن گفت:

  سلام بر اقا و پدر عزیزم میر حسین

  اقا تو رو خدا داد ما رو بگیر ما با شماییم چه در زندان چه در ایران چه در هر جای این کره خاکی مر بر دیکتاتور

  یا حسین میر حسین یا حسین میر حسین

 2. سالارمنش گفت:

  آقاي موسوي ، شما را به جدتان قسم در مورد قضيه شيوا نظرآهاري كاري كنيد …
  ………………………………………………………….
  مردم ، در اين شب هاي قدر خانم نظرآهاري را فراموش نكنيد تا هرچه زودتر از بند ظالمان خلاصي يابند …
  …………………………………………………………
  أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ

 3. شهریار گفت:

  بازی با کلمات وحرفهای باب روز زدن هنر نیست و تمام مطالبی که اقای موسوی مطرح نمودند صحیح وکاملا بی نقص میباشندولی کسی نیست به ایشان بگوید که چرا تا به امروز از دهه 57 تا67 چیزی نمیگن ایا فکر میکنند ظلم وستم ان سالها را مردم ما فراموش کردهاند.

  • يك كارگر گفت:

   با تقديم سلام
   قبل از هر چيز متشكر م از شما كه امكان مطرح نمودن نظرات و ديدگاههاي گوناگون رافراهم نموديد.
   با اين پيش فرض كه شما از ارتش سايبري كودتا گران نيستيد و پيام شما تنها پيام يك دگر انديش ميباشد اجازه دهيد شما را دوست وهمراه خود بنامم.
   دوست گرامي شهريار من يك كارگرم و در سال 57 هوادار سازمان چريكهاي فدايي خلق ايران بودم در سال 57 و 58 اين سازمان در كردستان و تركمن صحرا به علت ديدگاه اشتباه و فعاليتهاي ضد انقلاب هم در درون حاكميت وهم در دومنطقه ذكر شده مسلحانه در مقابل برادران ايراني خود چه سربازان وچه نيروهاي مردمي مسلح قرار گرفت.ودر اين در گيريها تعداد زيادي از بهتري و صادقترين نيروهاي اين مرز وبوم از دو طرف كشته شدند ولي در سال 59 ديدگاه هاي سازمان تغيير نمود و در صف مدافعين انقلاب قرار گرفت. و به انتقاد از گذشته خود پرداخت.ولي هيچ يك از ما هواداران آن زمان سازمان ويا مثلا حزب توده ايران اين رهبران را قاتل يا جاني ندانستند زيرا رهبران فدايي را انسانهاي شريف وصادقي ميدانستند كه گمراه بودند و بمحض پي بردن به اشتباه خود سعي در تصحيح مسير نمودند.هدفم از اين مقدمه اين است كه فرد يا سازمان وحزب و يا يك جريان فكري بعنوان يك پديده بصورت مداوم در حال تغيير است واين اشتباه است كه ما تمام اينها را طي ساليان در حال سكون ببينبم.
   طي سالهاي 58 الي 61 حداقل دو يا سه مورد شخصا از صدا و سيماي جمهوري اسلامي مشاهده نمودم (البته يادم نيست موارد چه بود) كه امام خميني صريحا به اشتباه خود در حضور ميلونها ايراني اعتراف نمود و اين از صداقت ايشان نشات ميگرفت كه بر خلاف حاكمان فعلي خود را پاك ومقدس و عاري از خطا ومعصوم ميدانند.
   رهبران جنبش سبز همان طيف گسترده پيروان خط امام سالهاي بعداز انقلاب ميباشند. كه ضد ديكتاتوري و آزادي خواه و ضد امرياليسم واسقلال طلب و خواهان عدالت اجتماعي و متحد كننده تمام اقشار وطبقات مردم براي رسيدن به اهداف فوق بودند.و يك شبه در دوم خرداد76و يا 22 خرداد 88 از آسمان نازل نشدند. و همان طور كه مير حسين موسوي و ديگر رهبران جنبش سبز بارها اعلام كرده اند كه در گذشته اشتباهاتي داشته اند كه منجر به بقدرت رسيدن ارتجاعيون حاكم و عوامل مشكوك شده است.
   دوست عزيز اين اشتباه است كه ما با اگاهي امروز مان رهبران جنبش سبز را بصورت ايستا و بدون تغيير و عميق شدن ديدگاه ها و در همان سالهاي 57 تا 67 ببينيم.
   ودر خاتمه اين سوال را از شما و ديگر دوستاني كه ديدگاه شما را دارند ميپرسم كه چرا سران كودتا هم از سكوت مير حسين راجب كشتار سال 67مي پرسند.دوست عزيز شهريار من هم چند تن از دوستانم را در آن سالها صرفا به خاطر يك اعلاميه يك كتاب وحتي يك يادداشت براي هميشه از دست داده ام. پايدار و بر قرار باشيد.
   پيروز وپايدار باشيد. يا حسين مير حسين

 4. علی غریب گفت:

  حافظ نهاد نیک تو کامت برآورد – جانها فدای مردم نیکو نهاد باد . سالیان سال منتظر روزی بودم که کسی از درد ها بگوید . امروز موسوی زبان شکوه گوی ماست

 5. maryam گفت:

  dorrod bar moosavi

 6. رسول گفت:

  باید هرچه سریعتر فکری به حال این حاکمان کرد اینها به همه چیز فکر میکنند جز منافع ملی ایران اصلا از نام ایران بدشان می آید
  ما مردم باید بدانیم که هیچ کس دلش برای ما نسوخته باید با اتحاد و یکرنگی تا وقت هست به فکر برپایی هرچه سریعتر دولت ملی باشیم

 7. جليل گفت:

  باز هم سخنان خوب مهندس
  فقط اون تيکه از حرفاي مهندس چند روز پيش که گفته بود ريزش هواداران اقتدارگرايان تسريع شده رو نفهميدم. يعني من که خودم همچين چيزي رو لمس نمي کنم

 8. شاهد گفت:

  با تشکر از مير عزيز و سخنان پر بار ايشان

  اول از همه شبکه رسا چه زماني بطور قطع روي ماهواره مي رود
  دوم دوستان ما در زندان منتظر حرکتي ماندگار از ما هستند از مير عزيز مي خواهم زمان و محل دقيق حضور خود در روز 12 شهريور را اعلام کند.
  ممنون. vvvvvvvv

 9. حسن ک گفت:

  درود بر نواده حسین فاطمه (س) میرحسین موسوی گل کاشتی مهندس کولاک کردی مهندس اشکامونو دوباره جاری کردی مهندس دوست داریم مهندس

 10. حسین گفت:

  من هم پای عهدم با رییس جمهور موسوی هستم

 11. عبدالله ازپارسیان گفت:

  پارسیان هرمزگان همه سبزهستندفرزندپیامبرباتوکل برخدا وسخنان آرام بخش توبسوی آبیاری جنبش سبز پیش می رویم

 12. عبدالله ازپارسیان گفت:

  میرجان مامنتظرتلویزیون سبزهستیم

 13. عالم گفت:

  خیلی آقایی میر حسین ، رئیس جمهور مایی میر حسین

 14. arash گفت:

  با سلام به دوستان سبز

  ضمن تایید حرفای مهندس موسوی در مورد تهدیده امنیت ملی‌ می‌خواستم از ایشان خواهش کنم که

  از ادبیات مقامات جهوری اسلامی فاصله بگیرند . به عنوانه مثال کلمه رژیم صهیونیستی جالب نیست چون به نظر من بهتره هر کشوری رو به اسم خودش صدا کنیم.

  اینطوری توی بین مردم و افکار عمومی دنیا موقیعت بهتری کسب می‌کنیم و از نظر اخلاقی‌ هم خیلی‌ مناسبتره

  با تشکر از همگی‌ شما مسئولین سایت کلمه و مهندس موسوی

  از مبارزات مهندس موسوی در راه آزادی ایران تشکر می‌کنم

  با تشکر از شما

 15. سبز گفت:

  درود بر تو ای جان جانان

 16. ناشناس گفت:

  ما همچنان بر سر عهدمان هستیم قوی تر از دیروز یا حسین میر حسین

 17. جانم فدای خاتمی گفت:

  معتقد نیستم هر یک از ما یک نماینده ایم، معتقدم هر یک از ما یک ملتیم. به خون مولایم حسین، که هر یک از ما یک ملتیم.

 18. mehrdad گفت:

  سلام به همه
  لطفآ همگی باید از همین حالا بدانیم و تکرار کنیم که ما احتیاج به رهبر(راهبر ) نداریم چون خودمان راه را
  که همان استقراردموکراسی(حاکمیت فقط مردم ،مردم )است را میدانیم و هر کس ،هر کس تا زمانی که خواست
  اکثریت مردم را اعلام کند تنها نماینده مردم است و ریسجمهور هم نماینده مردم است برای چند سال نه رهبر
  که به خودی خود دائمی خواهد بود . درود بر آزادی سلام بر ایران

 19. نيوشا گفت:

  اقاى موسوى شما كه در هر سخنرانى وبيانيه از خشونت رفتار نيروى انتظامى با معترضان حرف ميزنيد چرا از خشونت هواداران شما حرف نمى زنيد ،، خشونت با هر كس مذموم است اما اقاى موسوى چرا اينقدر تناقض ،، منصف باش

  من بعد روز عاشورا با شما مخالف شدم ،،
  چون شما به جز شعار دادن هيچى نداريد ،، شما شعار زنده باد مخالف من سر ميديد اما به آن شعار عمل نمى كنيد

 20. حسین گفت:

  متاسفانه مشکل بزرگی که با آن روبرو هستیم عدم امکان اطلاع رسانی وسیع برای روشن کردن فکر توده های مردمی است. اما با شرایط وخیمی که دولت برای کشور و مردم بوجود آورده و تغییر دید فراوانی که توده های مردمی نسبت به رویکرد های دولت داشته اند می توان بهترین بهره برداری را کرد و با یک تلنگر ذهنی، جوششی را در آنها بوجود آورد تا عوام و توده های مردمی برای دریافت حقیقت و نسبت به احقاق حق از هیچ کوششی فروگذار نباشند

 21. Mehrdad گفت:

  با سلام به همه
  لطفآ همگی باید از همین حالا بدانیم و تکرار کنیم که ما احتیاج به رهبر(راهبر ) نداریم چون خودمان راه را
  که همان استقراردموکراسی(حاکمیت فقط مردم ،مردم )است را میدانیم و هر کس ،هر کس تا زمانی که خواست
  اکثریت مردم را اعلام کند تنها نماینده مردم است و ریسجمهور هم نماینده مردم است برای چند سال نه رهبر
  که به خودی خود دائمی خواهد بود . درود بر آزادی سلام بر ایران

 22. ناشناس گفت:

  سلام بر رییس جمهور محبوب دل‏ها، نماینده واقعی و افتخارآفرین ایرانیان.

 23. سمیه گفت:

  خوشم می یاد اصلا به حسابشون نمیاره که بخواد جوابشونو بده …

 24. ناشناس گفت:

  منافع ملی ما در رودررویی با یک سوی جبهه ی جنگ نیست، بلکه در این است که به هر طریق جلوی این جنگ کثیف برنامه ریزی شده را بگیریم. متاسفانه از دو سو در کروه ی جنگ دمیده می شود. به عبارت دیگر، بیگانگانی هم در داخل داریم. باید شجاعانه بگوئیم ما به هیچ وجه ممکن جنگ نمی خواهیم.

 25. ناشناس گفت:

  به خدا قسم که یار واقعی امام عصر عج ورهرو راه حسینی که بایزیدیان زمانه ووطن فروشان خائن میجنگی به خدا قسم این وطن فروشان میدادنند که باپایان ماموریتشان که همانا به حراج گذاشتن سرمایه های ملی ومذهبی وحاصل این انقلاب است باید پاسخگوی این ملت وپاسخگوی تاریخ باشند استکبار جهانی اینها را در آستین پرورده تا بتواند احداف شوم خود را اجرا کند در واقع این رییس جمهور تحمیلی صدام ایران است یاحسین میر حسین

 26. فرشته گفت:

  آقای موسوی امیدوارم منظور شما از: “واکنش به هرگونه تهدیدی از سوی بیگانگان با حفظ حد و مرز با اقتدارگرایان ” تلاش برای هرچه فعال تر کردن جنبش صلح در سطح ایران و خارج از ایران باشد. امیدوارم منظورتان این باشد که تنها راه مبارزه با جنگ طلبان داخلی و خارجی( که از نظر من فرقی ندارند و هردوطرف در پی تامین منافع مجتمع های صنعتی – امنیتی نظامی جهان هستند) مانع به راه انداختن جنگ است.
  امیدوارم منظور شما این باشد که همانطور که دوطرف جنگ طلب داخلی و خارجی با تمام ابزار درپی آماده کردن افکارعمومی جهانیان برای ایجاد جنگ در ایران است، جنبش سبز هم باید به تقابل با این تلاش بپردازد و با تمام قوا نیروهای صلح طلب در سطح دنیا را به کمک بطلبد تا صدای صلح طلبی مردم ایران را بگوش جهانیان برسانند و از این طریق مانع حمله ی جنگ طلبان داخلی و خارجی به ایران شود .
  به امید موفقیت هرچه بیشتر جنبش سبز و شما

 27. ناشناس گفت:

  جناب مهندس موسوی عزیز هیچ تشکر و سپاس و قدردانی وجود ندارد که حق شما را در راه ایستادگی بر منافع مردم ادا بکند. شما از معدود سیاستمدارانی هستید که همه مخاطرات را به جان خریدید و دست از بیان نظرات انتقادی و بر حق و سازنده خود بر نداشتید. بی شک اقتدارگریان “خود حق بین” هرگز گمان نمیکردند که شما در این راه پر مخاطره و خوف انگیز که جز رحمت خدا و حمایت معنوی مردم سرمایه ای برای حفاظت از خود ندارید اینگونه پایمردی و پایداری به خرج بدهید. ما سلامت نفس و صدق زبان را از شما میاموزیم. از مخالفان شما هم ولی همین ها را میاموزیم همانطور که ادب را از بی ادبان. خداوند عالم پشت و پناه و یار و یاورتان باشد که میدانیم همه تلاشتان برای اصلاح امور کشور و رها کردن دین مظلوم اسلام از دست دغلکاران بی وجدان است. ما با شما عهد میبندیم که هرگز دست از جنبش سبز خود در هر کجا که باشیم بر نخواهیم داشت. اقتدارگریان زور گو که تحمیق خلایق را پیشه خود کرده اند باید بدانند که تلاش آنها برای مایوس کردن ما از باران رحمت الهی و زرد کردن آرمان های سبزمان غیر از اینکه شیطانی است بی حاصل هم هست.

 28. يکي از جوانه هاي راه سبز اميد گفت:

  دغدغه های یک جوانه….

  ****

  امروز شنبه 6 ام شهریور…7روز گذشت و از رسا خبری نشد.هر روز به این سو و آن سو سر میزنم بلکه خبری آید از یار.
  ——-
  6روز مانده به روز قدس : چه می شود؟من اشتباهم را تکرار می کنم … حاکمان چطور؟ درس می گیرند از تاریخ … برای فردای سبز همه می آیند؟
  ———
  مبادا روزی آید که بتی نو ساخته باشیم…امروز که آمدم نگاهی به نظرات بیاندازم چند جوانه نگران از تکرار بودند…تکراری تکراری…به بهای تلاش های بیشمار این ملت …و به آسانی جهل…
  ————
  نکند همراهان عزیزمان تنهایمان گذارند…آنکه صدایم را می شنوی برسان صدای ما را به میر و دویار دیگرش .
  —————-
  چه بر سر هموطنان آذری مان آمده ؟ آنها که همیشه جلودار راه آزادی برای این دیار بودند حال گروهی شان خواهان جدایی اند!!…
  ——————–
  «کلمه» همراهی که گه گاه از او دلخورم ، باز در دام تفریط می افتد … گاهی منتشر نمی کند ،گاهی قیچی می کند! … من به حساب محدودیت هایش می گذارم و اما مطمئنم گاه نیز خود،خود را محدود می کند، بی هیچ… همراه عزیز می شنوی ، وقتی می بینم جوانه ای از تو رنج کشیده گویی …نمی توانم بگویم…انگار شکنجه می شوم .نکنید این چنین. بر ما بس است باقی دردها…
  ————————
  خسته از تکرار راه های رفته … مرگ خواهی برای مخالفان … اختلاف … خشونت….و انجام آنچه را که بر مخالفان خود عیب می گیریم…و از همه بیشتر دروغ .
  راستی یادتان هست توصیه هایی که پدر منتظری در پاسخ به سوالاتی بیست روز پیش از فوتش برای پیشبرد جنبش به همراهان وبه ما کرد.هر روز مرورشان می کنم :
  «از جمله عواملي كه ممكن است مانع گسترش جنبش به حق‏ ‏مردم شود، يكي شعارهاي انحرافي ساختارشكن و عكس العمل هاي‏ ‏نامناسبي است كه به سوژه اي براي سركوب مردم توسط جناح تندرو‏ ‏تبديل خواهد شد. جنبشي كه خواسته هاي منطقي و مشروع و قانوني دارد و‏ ‏مي‎تواند آنها را به شكل مسالمت آميز و معقول مطرح كند، نبايد احيانا‏ ‏گرفتار رفتارهاي عكس العملي در برابر خشونت ها و سركوبگري ها شود و‏ ‏بسا شعارهايي را مطرح كند و يا واكنش هايي را از خود نشان دهد كه در‏ ‏نهايت مطابق خواسته جناح تندرو حاكميت و به نفع آنان باشد; و چه بسا‏ ‏اين مسائل توسط ايادي آنان جهت انحراف نهضت به وجود مي‎آيد،‏ ‏چنانچه بارها مردم بعينه نيروهاي آنها را در حال تخريب اماكن و اموال‏ ‏عمومي و شخصي ديده اند.
  ‏‏عامل ديگر، انتظار پيروزي زودرس و عجولانه است . جنبش مذكور‏ ‏نبايد در رسيدن مردم به حقوق خود، عجله و بي حوصلگي نشان دهد. صبر‏ ‏بر شدائد و مصائب و مقاومت در راه حق و امر به معروف و نهي از منكر و‏ ‏همچنين مقاومت براي احقاق حقوق ، از آموزه هاي مهم ديني است كه در‏ ‏قرآن و روايات روي آن تأكيد فراوان شده است .
  ‏‏عامل سوم ، اختلاف سليقه ها در روش احقاق حقوق و امر به معروف و نهي‏ ‏از منكر است كه مي‎تواند آسيب جدي به نهضت و حركت مردم وارد نمايد.‏ ‏در اين راستا شخصيت هاي معتمد مردم و مؤثر در جنبش مي‎توانند با‏ ‏شفاف سازي خواسته هاي قانوني و شرعي مردم و تفاهم كامل با يكديگر‏ ‏مانع بروز عوامل مذكور و موجب تقويت حركت هاي مردمي و مصونيت‏ ‏آن از آسيب هاي محتمل باشند.
  ‏بديهي است كساني كه در راه احقاق حقوق مردم تلاش مي‎كنند‏ ‏و در حقيقت به وظيفه مهم شرعي و ملي امر به معروف و نهي از منكر عمل‏ ‏مي‎كنند در درجه اول ، بايد خود عامل به حق و معروف ، و تارك منكر و‏ ‏باطل باشند، و مرزهاي ديني و اخلاقي را كاملا حفظ و مراعات نمايند تا‏ ‏عمل و حركتشان در راه رضاي خالق و مصالح مخلوق منشأ آثار خير قرار‏ ‏گيرد.»
  —————————-
  اما دل مشغولی های هر لحظه ام: … مادر آن شهیدگمنام با لحظه ها چه می کند … استواران به بند کشیده چه…آن جوانه ی دگر که روح و جسم اش زخمی است چطور….

  هموطن این ها که میبینی دردهای لحظه ای از لحظات این جوانه و گمانم جوانه های این سرزمین است…چاره ای کن….

 29. سبزه زار گفت:

  اولین رایی که در زندگیم دادم و از دادن آن رای پشیمان نشدم ، رای به میرحسین عزیز بود .

 30. جنبش سبز گفت:

  میرحسین دستت درد نکنه بابت این صحبتا .سید دوست داریم اما خداییش حرف ما رو گوش کن به این جنبش که الان سرگردون اینترنته برس شما مسلما باید مواضعتونو دقیقتر بیان کنید حداقل به این خاطر که این نسلی که الان تو ایرانه حسرت زندگی خوب به دلش نمونه بنده هم سلول انفرادی بودم هم تعلیق خوردم . ما انتظار بیشتری از شما داریم مسلما این جنبش یه رهبر قاطع میخواد کسی که با حکومت رودربایسی نداشته باشه

 31. کمال گفت:

  اون تصویری رو که تند روهای جهان از ایران نیاز دارند همین احمدی نژاد می سازه. اینقدر هماهنگی عجیبه.

 32. ناشناس گفت:

  به نمایندگی از طرف جمعی از جانبازان و رزمندگان سبز اندیش به آقای موسوی و کروبی و خاتمی اعلام می کنم که هر زمان که سخنی از این بزرگواران به خصوص میرحسین منتشر می شود واقعا هیچ جای صحبی های ایشان پیدا نمی شود که حرف دل ما نباشد. دیشب در مراسم افطاری که با جمعی از دوستان جبهه داشتیم ابتدای ربنای زیبای استاد را از رایانه پخش کردیم و پس از افطار با هم عهد بستیم که تا آخر در کنار حق که همان راه امام است و امروز توسط رهبران جنبش سبز دنبال می شود بایستیم.

 33. sabz گفت:

  هم سین کیانگ هم غزه ادم کشی بسه
  هم چچن هم لبنان جانم فدای ایران
  هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران
  اصلاح انتخابات محور اعتراضات

 34. m.j.a گفت:

  امیدوارم در روز قدس جنبش سبز اقتدار و ایستادگی خود را بار دیگر به جهانیان نشان دهد.. با همت شما سبز پوشان عزیز

 35. جواد گفت:

  سلام و درود به سرداران ازادی ایران
  تمامی جامعه ما را دروغ و فریب گرفته و فرهنگ مارا تغیر داده , وقتی که بچه در منزل طوردیگری است و در بیرون از منزل طور دیگری رفتار میکند خود به خود فرهنگ ما تغیر میکند و امنیت اجتماعی از بین میرود. دروغ و فریب دادن مردم.. انچنان بلائی به سر مردم ما اورده که به این سادگی درست بشو نیست. دولت دروغ میگوید و اشخاص با لباس روحانیت دروغ میگویند.چه بر سر ایران و ایرانی امده خدا میداند, فقط ازادی میتواند جبران اینهمه خسارت فرهنگی را بکند, اما یک چیز روشن است ,اینده از ان مردم ایران میباشد و هیج قدرتی نمیتواند با تمام دروغها وشکنجه ها جلوی انرا بگیرد.

 36. عیسی گفت:

  درود میر حسین متین,منطقی و شجاع

 37. sa گفت:

  آآقای میر حسین شما برو کنار اقتدار گرایان با حفظ مرز با متجاوزین بجنگ. من یکی که با اقتدار گرایان با حفظ مرز یا بدون حفظ مرز، بهشت هم حاظر نیستم برم. فعلا ((متجاوزین )) به مردم داخل مرز هستن نه بیرون مرز.
  امیدوارم این جا دیگه سانسور نباشه کامنت منو بزارن

 38. افق سبز گفت:

  بيانيه مردم ايران
  روز قدس ، سبز است

 39. سبزها ایستاده اند گفت:

  اي نگهبان وطن نوبت جان بازي توست سر فرود آر که هنگام سرافرازي توست

  منتظر اعلام حضور(محل دقیق حضور) مهندس میر حسین موسوی در روز قدس هستیم

  یاحسین میرحسین

 40. ایرانی گفت:

  روز به روز از ایرانی بودن ومسلمان بودنم لیشتر لذت میبرم
  درود برمیرحسین

 41. صداقت سبزواری گفت:

  آقای موسوی عزیز- کلید رهایی این ملت اطلاع رسانی و آگاه سازی عامه مردم و به خصوص مردم عادی (متاثر از تبلیغات ریاکارانه مذهبی )است – تبلیغاتی که سعی می کند به حکومت رنگ خدایی بدهد. مشکل اینجاست که این باور که ولی فقیه جانشین پیامبر است و هر چه می گوید باید مطلقا و چشم بسته اطاعت کرد را سالیان سال کل حکومت تبلیغ کرده است و حالا رهایی از این اندیشه خطا جز با دخالت و روشنگری اندیشمندان دینی امکان پذیر نیست.
  وجود آیت الله صانعی و آیت الله دستغیب و آیت الله زنجانی غنیمت است. اما صدای آنها باید به گوش ملت برسد. وجود شما ، آقای کروبی، خاتمی و سایر همراهان جنبش سبز نعمت است اما تا رسانه ای دیداری و شنیداری (رادیو و تلویزیون) نباشد کارایی کافی را ندارد.
  سایت های کلمه، جرس و … عالی هستند اما بازدید کنندگان اینها اغلب روشنفکران و تحصیل کردگان هستند. مردم عادی باید روشن شوند و استبداد دینی را ، که تیشه ریشه دین است ،از دینداری ،که اساس آن انسان دوستی و انسانیت است، تفریق دهند.
  زنده و پایدار باشید.

 42. فرزند ایران گفت:

  سلام به همه وطن پرستان هدف ما تنها یک چیز است دفاع از میراث کورش تحت هر شرایطی و در مقابل هر کسی

 43. سبز123 گفت:

  درود بر مهندس موسوی

 44. mehrdad گفت:

  با سلام به همه
  سایت محترم کلمه ،چرا شما فقط نظرات موافق را بازتاب میدهید؟این است دموکراسی ؟

 45. رویا گفت:

  درود بر رئیس جمهور محبوب ما

 46. علي گفت:

  روز قدس تكليف چيست ؟ شما را به خدا يه 22 بهمن ديگه درست نكنيد ….. بايد برنامه داشت .

 47. ساسان گفت:

  زنده باد میرحسین
  زنده باد جنبش سبز
  زنده باد حقیقت

 48. ناشناس گفت:

  زنده باد آقای موسوی که حرف حق را می زند. زنده باد ایران!

 49. سبز گفت:

  درود بر مرد مقاوم و ياور مظلومان… دوستت داريم ميرحسين.

 50. علي گفت:

  حواستون رو جمع كنيد ! اون آقاياني كه مينويسن موقييت دقييييق مشكوك اند…….آقاي موسوي شما براي ما مسير جدا تعيين كن به حول قوه الهي ما كه اومديم شما به ما بپيوند .