سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نتیجــــــــــــــــــــــــــه معـــــــــــــــــــــــکـوس!...
» گروه مشفق به دنبال چه اهدافی بودند؟

نتیجــــــــــــــــــــــــــه معـــــــــــــــــــــــکـوس!

چکیده :بازی گروهی متوهم و کج فهم به عکس خویش تبدیل گردید. هر چقدر به این بازی دامن زده شود نتایج منفی اش برای کودتاگران افزون خواهد شد. باید از تکرار چنین سخنرانی هایی استقبال...


کلمه- علی درویش: ارائه و پخش سخنرانی شخصی موسوم به مشفق آن هم به این اندازه وسیع  قاعدتا با اهداف خاصی صورت گرفت و طراحان آن دستیابی به نتایج مشخصی را دنبال می کردند. اما اینک نه تنها هیچ یک از اهداف متحقق نشده است بلکه نتایجی کاملاً معکوس حاصل گردیده است. برای روشن تر شدن این ادعا نگاهی به اهداف مورد نظر از پخش این سخنرانی می کنیم. سخنرانی مشفق چند هدف را دنبال می کرد. نخستین هدف آن بزرگنمایی قدرت دستگاه امنیتی بود که به موازات وزارت اطلاعات و برای تحقق اهداف خاص ساخته شده بود. در همه جای دنیا ماموران و مسئولان امنیتی می کوشند تا توانایی های خود را بیش از آنچه که واقعیت دارد نشان دهند. این بزرگنمایی ها دو مخاطب اصلی دارد. اولین مخاطب آن نیروهای مخالف و منتقد اند. ماموران امنیتی می کوشند تا آنها را مرعوب قدرت خود کرده و به آنها بباورانند که همه چیز را تحت کنترل دارند و هیچ اقدامی بدون نظارت و مهار آنها رخ نمی دهد. آنها هر وقت که اراده کنند می توانند همه چیز را به جای خود برگردانند و هر صدایی را که بخواهند خاموش کنند! مخاطب دوم آنها صاحبان قدرت یا کارفرمایانشان هستند. آنها باید دائماً وجود خود را توجیه کنند و دلایل لازم برای گرفتن بودجه و اعتبار را فراهم سازند. به همین دلیل دائماً توطئه کشف می کنند و گروه های مخفی خطرناک را دستگیر کرده و تهدید ها را از میان برمی دارند! آنها خودشان را چون قهرمان هایی همیشه بیدارجلوه می دهند که اگر حمایت ها از آنها ادامه یابد به خوبی نقش و وظیفه خود را ایفاء می کنند. هدف نخست این بود که از یک تشکیلات نامنسجم که فاقد نیروی انسانی آموزش دیده بوده و مسوولان آن اغلب در توهم اند، سازمانی قدرتمند، آینده بین و متخصص به نمایش بگذارد.

دومین هدف آن تهیه خوراک برای تبلیغات و پاسخگویی به مدعیات جنبش سبز بود. اگرچه در رسانه های رسمی و حکومتی مجالی برای طرح دعاوی طرفداران و رهبران جنبش سبز وجود ندارد اما گفتگو در جامعه جریان دارد و هیچکس از چالش حاصل از این گفتگوها بیرون نیست. به ویژه عملکرد ناموفق دولت در اداره امور عمومی و گسترش نارضایتی به درون جریانهای محافظه کار دعاوی جنبش سبز را بیش از پیش اهمیت بخشیده و نسبت به خود حساسیت ایجاد کرده است. پس از مدتها تأمل گمان می شد که سخنان آقای مشفق می تواند ادله ای فراهم سازد تا در بحث های جاری در جامعه طرفدارن دولت کودتا بتوانند از آن دفاع کنند و تا حدودی سرکوب حرکت های مسالمت آمیز و قانونگرایانه جنبش سبز را توجیه نمایند. به ویژه آنکه تلاش شده بود تا از موضع دانای مطلق سخن گفته شود و با طرح ناقص برخی قصه ها نوعی تشنگی برای پیگیری و گاه تعجب در افراد شنونده ایجاد نمایند.

سومین هدف آن تاکید بر یک خط قرمز بود. سخنران می کوشید تا بگوید که حساسیت اصلی دستگاه متبوع او مقام رهبری است. او می خواست القاء  و وانمود کند که آنها هر انتقادی را تحمل می کنند مگر آنکه به نوعی رهبری را مخاطب قرار داده و یا اقتدار او را هدف گرفته باشد. در واقع می خواست بگوید که اگر هم می خواهید نقد کنید به این محدوده وارد نشوید وگرنه نابودی و سرکوبتان حتمی است. به علاوه می خواست با ایجاد نوعی مظلومیت به ترسیم آثار ضربه ای بپردازد که به مشروعیت رهبری وارد شده بود.

چهارمین هدف نیز بسترسازی برای اقدامات بعدی تیم کودتاگر بود. نامهایی طرح می شد و پیشاپیش اتهام هایی به آنها وارد می گردید با این هدف که در مرحله بعد آنها آماج حمله و اقدام باشند. البته این هدف در مقایسه با سه هدف نخست فرعی می نمود.

خوب این اهداف طراحان این بازی بود اما نتیجه چه شد؟

نکته مهم اینست که اصلاح طلبان و جنبش سبز کنترل های امنیتی را بلاموضوع کرده اند. دستگاه امنیتی وقتی کارآمد و موفق است که شما چیزی برای پنهان کردن و مخفی کاری داشته باشید. اعلام اهداف با صدای رسا، تأکید بر تحقق ظرفیت های قانون اساسی موجود به عنوان راهبرد و بهره گیری از روش های مسالمت آمیز و فرصت های عمومی، جایی برای کار امنیتی نمی گذارد! دستگاه امنیتی کودتا بر خلاف نیروهای امنیتی سال های نخست انقلاب، با گروه های مخفی و مسلحانه مواجه نیست، تا بخواهد بمب گذاری یا برنامه ترور آنها را کشف و خنثی کند. رهبران جنبش از هر فرصتی برای اعلام دیدگاه های خود استفاده می کنند و حضور در رسانه های عمومی را مغتنم می دانند. اما سخنان مشفق نشان داد که این نیروی امنیتی رانتی حتی در فهم و تفسیر اقداماتی تا این حد علنی و آشکار ناتوان است. بنابراین چه جایی برای ژست گرفتن و خودنمایی و بزرگ نمایی می ماند؟ مجموعه دستگیری ها و بازجویی های انجام گرفته نیز بی اطلاعی و نا آشنایی با بدیهیات سیاسی در این جریان اطلاعاتی را برای اسرای جنبش سبز آشکار ساخت. در میان صاحبان قدرت (کارفرمایان این تشکیلات) نیز این پرسش به جد مطرح است: اگر واقعاً آنطور که مدعی اند مسلط بر اوضاع بوده اند پس چطور با این همه هزینه مادی و ریزش نیرو هنوز جنبش سبز زنده است و باید دائماً آماده باش بود؟ دیر یا زود آنها متوجه می شوند که آنهمه بودجه و امکانات به هدر رفته است و تنها در میان هواداران خودشان ریزش ایجاد کرده است.

شکایت چند تن از چهره های برجسته اصلاح طلب و دادخواستی که به دستگاه قضایی و جامعه ارائه کردند، هدف دوم را نقش بر آب کرد. اقدام جبهه مشارکت برای درخواست رسیدگی به صلاحیت رئیس جمهور مساله را کاملاً تغییر داد. آنچه قرار بود ابزاری برای توجیه سرکوب اقدامات پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری باشد به ابزاری برای اعتبار بخشیدن به مدعیات مخالفان ومنتقدان تبدیل گشت. دستگاه تبلیغاتی کودتا دلایل روشنی در اختیار منتقدان قرار داد تا ثابت کنند که واقعاً با دخالت غیرقانونی نیروهای امنیتی و نظامی کودتایی رخ داده است.

سومین هدف نیز تأمین نشد. متاسفانه مشفق مسئولیت تمامی اقدامات را بر عهده رهبری گذاشت. از نظر مشفق دخالت گسترده و پر هزینه نظامیان در جریان انتخابات نمی توانست دور از چشم رهبری  صورت گیرد. از اینرو (شاید مانند سایر سخنان خود به دروغ)  صراحتا اعلام کرد که رهبری در جریان اقدامات آنها بوده است، اقداماتی که خلاف قانون و خلاف عرف رقابتهای انتخاباتی بوده است (مانند قطع کردن امکان ارسال پیامک توسط ناظران صندوق ها).

در مورد چهارمین هدف نیز نتیجه جالب است. برخی از چهره های اصلاح طلب که در انقلاب نقش ایفاء کرده بودند، برای نسل جدید چندان شناخته شده نبودند. حملات مشفق نوعی همدلی و همراهی با آنها را در میان نسل جدید دامن زد و حتی برخی کدورت ها را که ناشی از حضور کم آنها در عرصه عمومی بود زدود. کودتاگران می خواستند با زمینه سازی هزینه اقدامات آتی خود را کاهش دهند، برعکس با افزایش همدلی و همراهی با برخی از شخصیت ها هم اثرگذاری آنها را افزایش دادند و هم هزینه هر گونه اقدام علیه آنها را بالا بردند.

به هر حال بازی گروهی متوهم و کج فهم به عکس خویش تبدیل گردید. هر چقدر به این بازی دامن زده شود نتایج منفی اش برای کودتاگران افزون خواهد شد. باید از تکرار چنین سخنرانی هایی استقبال کرد!


29 پاسخ به “نتیجــــــــــــــــــــــــــه معـــــــــــــــــــــــکـوس!”

 1. maryam گفت:

  درودبر
  سردارسبزایران زمین که همواره بااندیشه های دقیق روشنگری مینماید.یاحسین -میرحسین

 2. سبز گفت:

  خدا را شکر که دشمنان ما را از جهال قرار داد .

 3. قهوه اي گفت:

  چقدردرد دارد مگرآقاي مشفق پاروي دم شماگذاشت .
  پس لطفا محدوده خودبادشمن را معين كنيد.

  • یک کارگر گفت:

   سلام
   هموطن عزیز قهوه ای
   تعریف شما از دشمن چیست ؟ اگر منظور امریکا و اقمار آن میباشد جنبش سبز نه در شعار بلکه عملا با ایجاد آگاهی دربین مردم و اتحاد بین اقشار و طبقات جامعه و دفاع از آزادی بیان و دفاع از صلح بزرگترین ضربه را به منافع چپاولگران وغارت گران وارد نموده است .ولی در مقابل دولت وحاکمیت با شعار مرگ بر آمریکا در عمل بزرگترین مدافع منافع امریکا واسراییل در منطقه وجهان را به عهده گرفته است. دوست عزیز آیا تا بحال از خود پرسیده اید که چرا طالبان و القاعده که از سوی امریکا برای جنگ با اتحاد جماهیر شوروی بوجود آمده اند واز سوی غرب و اعراب وابسته به غرب تغذیه میشدند بعد از فروپاشی شوروی چطور به یکباره ضد امریکایی شدند ؟!!!!
   دوست عزیز نکته در همینجاست . بعداز تک قطبی شدن جهان و آرایش جدید موازنه قوا به شکل کاملا محسوس نیروهای مردمی وانقلابیون ضعیف وامریالیسم جهانی بسرکردگی امریکا در موضع قدرت قرار گرفتند. در این موقعیت کلیه نیروهای مردمی در سراسر جهان مهمترین وظیفه خود را دفاع از صلح و آزادیهای دموکراتیک قرار دادند. وتمامی مزدوران وهمراهان امپریالیسم در سطح جهان با شعار مرگ بر امریکا .
   اگر از تاریخ جمهوری اسلامی اطلاعاتی داشته باشید می بینید که باند ریاست جمهور فعلی و آنهایی که امروز در حاکمیت میباشند مخالف تسخیر سفارت امریکا بودند و تمام سعی خود را کردند که حرکت ضد امریکایی را به حرکتی ضد شوروی تبدیل کنند که امام خمینی مخالفت نمودند .
   بی دلیل نمیباشد که امروز تمام کسانی که در تسخیر سفارت امریکا شرکت فعال داشتند .امروز در زندانهای جمهوری اسلامی باید تاوان مبارزات خود علیه امپریالیسم امریکا را پس بدهند. و دوستان وطنی امریکا انها را مزدور بنامند.
   زنده باد جنبش سبز پایدار وبرقرار باشید

 4. كودتاچيان يك بار هم كه شده از اين ديد نگاه كنند كه اگر اين كارهايي كه جناب مشفق گفتند را نيروهاي نظامي و اطلاعاتي در زمان انتخابات انجام نميدادند!، آنوقت چه انقافي مي افتاد؟!!!!

  خارج از اين مسئله كه چه كسي رييس جمهور ميشد آيا بهانه اي براي ملت و كانديداها باقي مي مانند كه به خيابانها بيايند و طلب راي شان را بكنند؟! آيا اگر اين دست اندازي ها توسط نيروهاي امنيتي انجام نمي شد آنوقت اينگونه حكومت مطرود جامعه داخلي و جامعه جهاني ميشدند؟! آيا دستان حكومت به خون ملتي كه فقط طلب راي شان را كرده بودند آلوده ميشد؟!

  گيريم 4 سال هم كس ديگري بغير كانديداي كودتاچيان رييس جمهور ميشد!، آيا آبروي نظام و اسلام مهمتر بود؟ يا اينكه با خونريزي كانديد كودتاچيان دوباره رييس دولت شود؟!

  واقعا از چه مي ترسيديد؟!!!!!!!!!!!!!!!!!! كمي فكر كنيد!

 5. امير گفت:

  واقعا عالي بود خواندن اين متن را به همه دوستام پيشنهاد خواهم كرد ممنون

 6. ناشناس گفت:

  احسنت! بايد براي پيشبرد جنبش همين گونه توان تحليل داشته باشيد و حتي نقاط ضعف و راه هاي اصلاح شان را تشخيص دهيد.

 7. عباس گفت:

  این آقای قهوه ای از رئیس جمهور محبوبش بخواهد به … آب خنک بریزد.مثل اینکه خیلی سوخته.

 8. علی گفت:

  ما زنده از آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست ( ما جنبش سبزیم علمدار حسینیم همگی با میرحسینیم)

 9. سبز گفت:

  مقاله دندانشکنی بود.

 10. ozzy گفت:

  ما هستيم

 11. تحليلتان عاليست، خوشبختانه رقيب،ازهمه نظر(بجزسركوب)ضعيفه. هميشه سبزيم،زيرا ازتبار حسينيم و باميرحسينيم... گفت:

  تحليلتان عالي بود.خوشبختانه رقيب ازهمه نظر(بجزسركوب) ضعيفه.
  سبزيم وازتبارحسينيم،يار و همراه ميرحسينيم.

 12. kho گفت:

  سلام
  زنده باد واقیت عدالت شجاعت انسانیت

  • دوست گفت:

   این گردابیست که هر چه دست پا میزنید در آن بیشتر فرو می روید

   میترسم ازان روزی که به حالت فرعونی به طرف خدا برگردید
   میترسم !!!!!!!!!!!!!!
   میترسم !!!!!!!!!!!!!!!
   میترسم !!!!!!!!!!!!!!!!
   میترسم !!!!!!!!!!!!!!!!!
   میترسم !!!!!!!!!!!!!!!!!!
   میترسم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. سید گفت:

  هیچ شک و شبهه ای در دخالت نیرو های نظامی و امنیتی در انتخابات وجود نداشت که اقای “مشفق” بخواهد اثبات کند یا رد کند اگر در ایران زندگی میکنی و در تهران روز های بعد از انتخابات را دیده ای با چهره و حرکات نیرو های پیش گفته آشنایی کامل دارید و به عینه آقایان را دیده اید . همین اقایان باز جویی هم می کنند .کتک هم میزنند . فحش ناموسی هم میدهند .به خانواده زندانیان توهین هم میکنند . با احمدی نزاد دیده می شوند . در سخنرانی ……. دیده می شوند . و ………و دارند به ما حکومت می کنند . رای و انتخابات هم برای اقایان نمایشی بیش نیست .

 14. جعفرخان گفت:

  آقاي عباس زيبنده شما و دوستاران جنبش مردمي ايران اسلامي نيست ، كه بدور از ادب و نزاكت كلام صحبت كنيد. ادبيات سخيف و چاله ميداني ” شعبان بي مخي” از مشخصه هاي حاكمان ضد مردمي و ” برادر قهوه اي” است واستفاده از آن در جنبش فرهنگي اين ملت سرفراز جايز نيست. برادر عزيز جنبش متعالي مردم ايران بايستي حتي در ادبيات و گفتمان تمايز خود را با رفتار و كردار و گفتار باند تماميت خواه ضد مردمي حفظ كند. ما خود را وارثان ادبيات قرآني ، حافظ و سعدي ، فردوسي ، مولوي …. ميدانيم . ما خواهان استقرار حكومت عدل علي و اسلام ناب محمدي هستيم ، پس بايد ادبيات آنها را هم راهنماي عمل خود قرار دهيم

 15. سعيد گفت:

  اين جمله طلايي استالين را از ياد نبريد كه گفت واي برحقيقتي كه با ايدئولژي ما مخالف باشد خدارا بايد شاكر باشيم كه دشمنان ملت از عقل و خرد كافي برخوردار نيستند

 16. آزادمرد گفت:

  خدا را شکر که منافقینی مثل موسوی و خاتمی رسوا شدند

  • nirvana گفت:

   kasani rosva hastand ke dasteshan be khune mardome biganah alude ast va tahamole harfe hagh ra nadarand va be birahmanetarin shekli azadmardan va azadzanane vaghei ra dar zendanha shekanje mikonand va baad az tamame inha name khod ra ensan va mosalman migozarand.

 17. جلیل گفت:

  پس چرا به جای تشکر شکایت کردند ؟یاللعجب

 18. hassan گفت:

  AZAZ MARD
  HAR VAGHT TAVANESTI BEFAHMI AZAD MARD YANI CHI ON VGHT NAZAR BEDE

 19. حسین سبز گفت:

  آقای آزاد مرد سلام
  جستجو در این تارنما(بدلیل فیلترینگ) از نظر تمامیت خواهان حرام میباشد. لطفا فعل حرام انجام ندهید

 20. sandis گفت:

  ازاد مرد ساندیس روز قدس مخابره شد

 21. ناشناس گفت:

  فكرشون خيلي بسته و عقب افتاده است. هنوزم فكر مي كنن اين روشهاي بي معني جواب ميده.
  فقط براي دار و دسته خودشون جالبه!

 22. خاتون گفت:

  عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد…..یا حسین میر حسین

 23. سبز سرخ گفت:

  حالا ….رسواتر خواهيد شد . و مكرو و مكرالله درود بر امام و نايب برحقش .

 24. سعيد گفت:

  الان نتيجه معكوس دارد پس مشفق ها!! همه بيائيد اين سبزها را رسوا (ببخشيد تائيد ) كنيد

 25. مصطفی گفت:

  “پس لطفا محدوده خودبادشمن را معین کنید”!!!!

  محدوده ما با دشمن ایران و ایرانی که همانا کودتاگران حاکم می باشند، کاملا” واضح و مشخص است!

 26. ناشناس گفت:

  درود بر میر ایران……