سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شورای نگهبان نهال تقلب در کشور را نهادینه کرده/مردم ایران از ناآگاهان و تازه به دور...
» نامه مهدی کروبی به یکی از اعضای شورای نگهبان:

شورای نگهبان نهال تقلب در کشور را نهادینه کرده/مردم ایران از ناآگاهان و تازه به دوران رسیده ها رنج می کشند

چکیده :مهدی کروبی در نامه اعتراضی خود خطاب به آیت الله مومن نوشت:"با دیدن اعضای محترم شورای نگهبان به یاد مردی می افتم که می گفت نمی دانم چرا هر چه از اهل محل گم می شود مرا متهم می کنند و عجیب آن است که تمام آن ها در خانه من پیدا می...


مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی درپی دفاع  یکی از اعضای شورای نگهبان  از عملکرد این شورا  نامه ای سرگشاده به وی نوشت.

کروبی در این نامه آقای مومنی از فقهای  شورای نگهبان  یادآوری کرد که شورای نگهبان این حافظ شرع و قانون اساسی امروزه به شورای کسب و حفظ قدرت یک جناح سیاسی که اعضای آن متعلق به آن جریان هستند، تبدیل شده است و آن جایگاه رفیع در قانون اساسی را به این سطح تنزل داده است.

درپی دفاع آقای مومن از عملکرد شورای نگهبان در مصاحبه اخیر با رسانه ها مهدی کروبی با درج نامه ای به بررسی اظهارات وی در خصوص عملکرد شورای نگهبان پرداخته است.

به گزارش سحام  نیوز، متن نامه کروبی به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

حضرت آیت اله مومن

فقیه محترم شورای نگهبان

با سلام و احترام

این روزها و به مناسبت سالگرد تاسیس و تشکیل شورای نگهبان که اگر بر اساس فلسفه وجودی خود انجام وظیفه و اداء دین می کرد می توانست سنگر نفوذ ناپذیری برای احکام نورانی اسلام و قانون اساسی و حقوق شهروندی ملت بزرگ ایران محسوب شود، مصاحبه ها و مقالات فراوانی در ستایش و تعریف از عملکرد آن شورا در رسانه ها پخش و منتشر شد. مناسب بود که در قبال این ستایش ها فرصتی هم به صاحبان اندیشه و نظر داده می شد تا کارنامه آن شورا را در سه دهه گذشته مورد نقد و بررسی قرار دهند. اما وجود ملاحظات بسیار و ندادن فرصت در اظهار نظر به دیگران در کنار این باور جامعه که گوش شنوایی در قبال نقد وجود ندارد و آنچه به جایی نرسد فریاد است، موجب مرگ انگیزه ها در بررسی عملکرد شورای نگهبان و موضوعاتی مشابه از سوی صاحب نظران فرهیخته و پژوهشگران فهیم وبا بصیرت شده است که از این آفت بزرگ و فراگیر در حوزه اندیشه باید به خدا پناه برد. اما اینجانب به عنوان سربازی که از آغاز نهضت حضور داشتم و سختی ها و تلخی های مبارزه را به جان خریدیم و وفادار به ملت و نظام مورد درخواست آن ها بوده و هستم، تاکنون تزلزلی در خود راه ندادم و در دفاع از حقوق حقه اجتماعی مردم و آزادی های مشروع آنان دریغ نورزیدم. بواسطه عشق و انسی که با مردم و ایران عزیز و منافع ملی دارم نتوانستم نطاره گر آتش افتاده در خرمن هستی ملک و مملکت باشم و در برابر ترک و تعطیلی و تفسیر های من در آوردی از قانون اساسی و تضیع حقوق مردم و تیشه زدن به ریشه اسلام و روحانیت و به مسلخ کشاندن کشور، سکوت کنم. یا توجیه گر اظهارات سخیف و دور از منطق و احیانا خرافی و تصمیمات خلق الساعه و ویرانگر و رفتارهایی از سر افراط و تفریط در زندگی و باور های مردم و مسائل داخلی و روابط بین الملل و سیاست خارجی است، باشم. لذا هرازچندگاهی بنا به مناسبت ها و برای ثبت در تاریخ هم که شده با قبول پیامدها و تبعات آن شرط بلاغ بجا آورده و نظرات خود را بیان می کنم. باور دارم رنجی که امروز مردم ایران از ناآگاهان و تازه بدوران رسیده ها می کشد، از سکوت آگاهان و عالمان در شرائط گوناگون بویژه امروز است.

از این میان اظهار نظر های مختلف تنها با شما در ارتباط با بخش هایی از مصاحبه مورخ بیست پنجم تیرماه ۱۳۸۹ سخن می گویم، زیرا شما را فقیهی آگاه و با سابقه در انقلاب و نظام اسلامی میدانم. از باب “فذکر فان الذکر تنفع المومنین” مواردی را دوستانه با شما و مردم در پرتو عملکرد دو دهه آخر شورای نگهبان در تفسیر قانون اساسی در محورهای رابطه اعمال حقوق ملت، حکومت و مردم، برخود با مصوبات مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف و رعایت حقوق جناح های سیاسی و حق مردم در انتخابات های گوناگون در میان می گذارم. اگرچه گفته اید جز اظهار نظر امام و رهبری اظهار نظر دیگران برایتان مهم نیست ولی به یقین این بیان عام، شامل رضای خدا و عموم بندگان او نخواهد بود.

در بخشی از مصاحبه فوق الذکر گفته اید که مهمترین توقع از اعضای شورای نگهبان انجام وظائف قانونی است که اعضا باید در بررسی مصوبات نهایت دقت را داشته باشند تا سر سوزنی به اسلام و قانون اساسی لطمه وارد نشود. در این ارتباط از شما میخواهم نگاهی گذرا به تفسیرهای درخواستی دولت و یا مرتبط با دولت در دورهای ریاست جمهوری آقایان هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد داشته باشید و آن ها را بصورت اجمالی با یکدیگر مقایسه کنید. همچنین مناسب است بررسی کوتاهی نیز از مصوبات مجلس شورای اسلامی در دوره ششم و هفتم و و تصمیمات و احکام این شورا در قبال آن مصوبات داشته باشید. شاید مناسب باشد پا را کمی فراتر گذاشته و به بررسی ادوار سوم تا هشتم مجلس شورای اسلامی که ریاست آنها بر عهده بنده و آقایان ناطق نوری، حداد عادل و لاریجانی است، بپردازید. در این راستا رویه های مختلف آن شورا که متاثر از مسائل جناحی و سیاسی بوده را یکبار دیگر مرور کنید و سپس به داوری و قضاوت در باب عملکرد آن شورا اقدام کنید. در این نوشتار سعی می کنم مواردی به اجمال جهت یادآوری شما و مردم فهیم ایران بعنوان نمونه ای کوچک از عملکرد آن شورا بیان کنم.

اشاره کردید که برخی مدعی هستند که نطارت شورای نگهبان بر انتخابات از ابتدا استصوابی نبوده است. جنابعالی مستحضرید که مسئله استصوابی بودن نطارت بر اساس تفسیر شورای نگهبان بعد از ارتحال امام پیش از اعلام در جامعه، در جمع خصوصی بیان شد. این امر بطور رسمی در سال ۱۳۷۰ طی سوالی از سوی آیت اله رضوانی (مسئول انتخابات وقت از طرف آن شورا) که خواستار تفسیر شورای نگهبان از نحوه نظارت در انتخابات شده بود مطرح گردید و دبیر وقت شورای نگهبان آیت اله گیلانی در پاسخ، نظارت استصوابی را بصورت کتبی به آیت اله رضوانی اعلام وسپس برای مسئولین از جمله اینجانب ارسال شد. ما معتقدیم آنچه تحت عنوان نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان اجرا می گردد به جای اصلاح و به صواب رساندن تصمیمات و رفتار های مجریان، یک خود مختاری بی حد و مرز است که اصل برائت را نفی و تفتیش خصوصی ترین عقاید داوطلبان و احاطه بر ضمیر اشخاص را بخشی از رسالت خود می داند. این در حالی است که شورا و اعضا آن خود علت تامه وتعیین کننده در عمل نیستند و افکار و اندیشه های پشت صحنه با برخی از افراد شورای نگهبان که فعال ما یشاء بوده، بنام شورا عمل می گردد. در باب اثبات این سخن و از باب نمونه به رد صلاحیت مهندس مرتضی الویری نماینده ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و عضو هیات رئیسه مجلس در دوره ای که آقای یزدی هم از اعضای هیات رئیسه بودند، اشاره می کنم. هنگامیکه آقای الویری دلیل رد صلاحیت خود از آقای یزدی عضو شورای نگهبان و بعضی از حقوق دانان را جویا می شود، در پاسخ به وی می گویند مگر شما در انتخابات دوره هشتم کاندیدا بوده اید!!!.

جناب آقای مومن شما به خوبی میدانید که برخی از نمایندگان مجلس در دوره های مختلف بعلت وجود شبهه در عملکرد شان و یا دارایی و اموال شان با شیوه های غیر متعارف و ناسازگار با قانون رد صلاحیت شدند، اما پس از مدتی بدلیل تعلق خاطر جناحی به یکباره همین افراد نور چشمی شدند. من به دلیل حرمت اشخاص و موازین شرعی نام آنان را نمی برم اما اگر شما فراموش کرده اید بفرمائید تا جزئیات آن را بعنوان بخشی از عملکرد آن شورا برایتان ارسال کنم.

یکی از حقوق اساسی ملت حق انتخاب شدن و انتخاب کردن است که این حق متاسفانه در پرتو نگرش آن شورا نادیده گرفته شده است. رد صلاحیت فله ای افراد و محروم کردن مردم از حق انتخاب شدن و انتخاب کردن بر اساس کدام موازین حقوقی و شرعی تاکنون انجام شده است؟ براستی رد صلاحیت ۴۰ نماینده که در ادوار مختلف مجلس حضور داشتند و همگی متعلق به یک جریان سیاسی بودند به چه جرمی صورت گرفت؟ بطور نمونه مهندس نوروزاده نماینده ۵ دوره مجلس و از چهره های قابل و متخصص کشور در حوزه صنعت به چه گناهی رد صلاحیت شد؟ آقای دکتر عباسی فرد و مرحوم آقای زواره ای آیا جز اعتراض به عملکرد برخی از اعضای آن شورا و نداشتن روح اطاعت بعد از تائید های مکرر در انتخابات متفاوت از جمله مجلس، خبرگان و ریاست جمهوری، جرمی داشتند که رد صلاحیت شدند؟ جراحی شورای نگهبان در انتخابات ششم را به یاد می آورید که در آن نفر ۳۲ لیست جناب آقای حداد عادل به جای نفر ۲۸ آقای علیرضا رجایی قرار گرفت. در آن جراحی موفق سه تن از دایره ۳۰ نفر تهران بیرون رانده شدند و جالب آنکه آقای رجایی که در دور اول تائید صلاحیت شده بود و رای نیز آورده بود، بعد از جایگزینی آن شورا، در مرحله دوم رد صلاحیت و از شرکت در آن مرحله محروم شد !!! این رفتارهای متناقض وخلاف شان شورای نگهبان تنها بخش ناچیزی از عملکرد آن شورا در دو دهه گذشته بوده است. جای تاسف است که شورای نگهبان این حافظ شرع و قانون اساسی امروزه به شورای کسب و حفظ قدرت یک جناح سیاسی که اعضای آن متعلق به آن جریان هستند، تبدیل شده است و آن جایگاه رفیع در قانون اساسی را به این سطح تنزل داده است.

برادر گرامی آیت اله مومن

پرسش های بسیاری در ذهن تاریخی مردم ایران نسبت به عملکرد آن شورا وجود دارد که در مقطعی مناسب باید پاسخگوی آن باشید که از آنجمله می توان به برخود های دوگانه در تفسیر از شرع و قانون اساسی در قبال مصوبات مجلس در دورهای مختلف، رد صلاحیت گسترده داوطلبان به جرم اندیشه و تعلق به جریان های سیاسی دیگر، نحوه برگزاری انتخابات و نیز جابجا کردن منتخبان اشاره کرد. حتما بیاد دارید که در انتخابات دوره پنجم در شهرستان میبد و اردکان شخص پیروز در ایام تعطیلات نوروزی با ابطال تعدادی از صندوق ها رای در حوزه انتخاباتی مبیبد مغلوب اعلام گردید و رقیب ایشان به مجلس راه یافت. و یا در فریدون کنار در دوره ششم آن جابجایی منجر به آن حوادث تلخ شد. متاسفانه باید اذعان کرد که همه این موارد توسط شورای نگهبان انجام شد لذا با عذر خواهی از اعضای محترم آن شورا بیاد مردی می افتم که می گفت نمی دانم چرا هر چه از اهل محل گم می شود مرا متهم می کنند و عجیب آن است که تمام آن ها در خانه من پیدا می شود.

در پایان یکبار دیگر شما را به بررسی عملکرد آن شورا و حاکمیت در قبال انتخابات دوره نهم که نهال تخلف و تقلب را در کشور را به بهانه های واهی بوسیله نهادهای نظارتی و اجرایی نهادینه کرد، و در دوره دهم ریاست جمهوری بعد از آن تقلب آشکار که با خروش و اعتراض مردم در اعاده حق رای شان تبلور پیدا کرد، دعوت می کنم. آیا بعد از ورود این آثار مخرب و زیانبار به کشور و نظام وقت بازخوانی، بازنگری و اصلاح در رفتار آن شورا فرا نرسیده است؟ آیا با صرف تعریف و تمجید و گفتن اینکه سر سوزنی تخلف از اسلام و قانون اساسی نشده است می توان مردم هوشیار، فهیم و پرسشگر ایران را قانع کرد؟

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مهدی کروبی

۳۰ تیرماه ۱۳۸۹


44 پاسخ به “شورای نگهبان نهال تقلب در کشور را نهادینه کرده/مردم ایران از ناآگاهان و تازه به دوران رسیده ها رنج می کشند”

 1. ندا گفت:

  یا حجه ابن الحسن ریشه ظلم را بکن
  درود و سلام بیکران الهی بر شما ای شیخ بزرگ اصلاحات شیخ مهدی کروبی

 2. سرباز سبز گفت:

  درود بر شرف رئیس جمهور موسوی و مردم بزرگ تاریخ ایران شیخ شجاع مهدی کروبی

 3. م .م سبز گفت:

  یا مهدی شیخ مهدی…. درود به نفس حق ات شیخ شجاع/ از شما بسیار سپاسگزاریم…خدا حفظ تان کند

 4. رضا گیلانی گفت:

  درود بر کروبی قهرمان
  این نامه ها رو که می خونم احساس می کنم. هنوز بارقه امیدی هست به اینکه شاید یه روزی کشور درست شه
  متشکرم
  کروبی افشا کن – استبداد رو رسوا کن

 5. سجاد ایرانی گفت:

  مانند همیشه صادقانه از روی صفای دل و سادگی همه چیز را گفتید
  خداوند یکتا حفظتون کند که صدای مردم هستید

 6. ناشناس گفت:

  چرا بازاریان برای منافع خود اعتصاب میکنند ولی مردم در ادارات دولتی نه بنظر من باید ادارات دولتی نیز برای افزایش تورم و رکود اقتصادی و کمی افزایش حقوق اعتصاب کنند

 7. مادر بزرگ بهروز گفت:

  بیاد مردی می افتم که می گفت نمی دانم چرا هر چه از اهل محل گم می شود مرا متهم می کنند و عجیب آن است که تمام آن ها در خانه من پیدا می شود.

 8. mehdi گفت:

  فکر می کنند با یکسری تغییرات کوچک در شورای نگهبان می شود به استقبال انتخابات بعدی رفت فارغ از اینکه تقلب مجدد در انتخابات و ردصلاحیت مردم در انتخابات آخرین ضربه را به درخت اسلام و انقلاب وارد خواهد کرد و تا صدها سال، دیگر نامی از اسلام در ایران نخواهد ماند. جا دارد علمای اسلام در مقابل شورای نگهبان موضعگیری کنند و رسالتش را بار دیگر گوشزد نمایند.

 9. محمود گفت:

  درود بر شرف و غيرت و شجاعتت، مرد

 10. کامران گفت:

  باور کنید که که کروبی مرد بزرگ تاریخ کشورمان است

 11. دانشجوی دانشگاه شریف گفت:

  کروبی رایی که من و خانواده ام بهت دادیم حلالت تا آخر باهاتیم شیخ بزرگ

 12. علی گفت:

  خداوند شما را با امام حق طلبان، امام حسین (ع) محشور نماید.

 13. آزادمرد گفت:

  قبول دارم که شورای نگهبان گاهی اشتباهات بزرگی کرده که قابل چشم پوشی نیست از جمله اینکه کسی مثل مهدی کروبی را … به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری جمهوری اسلامی ایران تایید کرد

 14. امیر گفت:

  سلام و درود خداوند بر همه کسانی که آزاد اندیش هستند ، مخصوصا شیخ بزرگوار مهدی کروبی که تاب و تحمل ظلم را ندارند و حرف حق را که همانا درد دل مردم است بر زبان می آورند و از فرعونیان روزگار ترس و واهمه ای ندارند ،ای شیخ بزرگوار بدان و آگاه باش که مردم ستم دیده و البته فهیم ایران همچون کوهی راست قامت پشت سر شما ایستاده اند و از ظلم این فرعونیان زمان باکی ندارند

 15. روشن گفت:

  ميشه از ايشون پرسيدچرا اون موقع اينارو نگفتن/

 16. سبز سبز گفت:

  سلام و درود خداوند بر همه کسانی که آزاد اندیش هستند ، مخصوصا شیخ بزرگوار مهدی کروبی که تاب و تحمل ظلم را ندارند و حرف حق را که همانا درد دل مردم است بر زبان می آورند و از فرعونیان روزگار ترس و واهمه ای ندارند ،ای شیخ بزرگوار بدان و آگاه باش که مردم ستم دیده و البته فهیم ایران همچون کوهی راست قامت پشت سر شما ایستاده اند و از ظلم این فرعونیان زمان باکی ندارند

 17. ناشناس گفت:

  ممنون از آقاي كروبي كه نام خود را در تارخ ثبت نمودند . دشمنان ايشان هم متعجب مانده اند از شجاعت و اراده شيخ ما .

 18. مهدی گفت:

  درود خدا بر حق گویان، ظلمی که در این سی سال و با چشم پوشی شورای نگهبان از وظایف قانونی اش به ملت رفته است باعث ظلم به دین مبین اسلام شده است.
  نمیدانم این حضرات شورای نگهبان چطوری آن دنیا جواب پس خواهند داد. البته اگر معتقد به دنیای باقی باشند.
  من از این همه ظلم فقط به خدا پناه می آورم.
  در روز روشن رای ملت را دزدیدند و آن حضور با شکوه ملت را که میتوانست بیمه گر انقلاب تا چندین سال باشد تبدیل به بدترین خاطره کردند و در جواب اعتراض بجای رسیدگی باتوم و کهریزک و تجاوز و کشت و کشتار پس دادند.
  آقایان شورای نگهبان: اگر دنیای خود را و دین خود را به چند روز حکومت آقایان و شاید به مال و منال و منصب فروخته اید لااقل آزاده مرد باشید!!!!

 19. يار گفت:

  درست است اين نوشته ها در تاريخ ثبت خواهد شد واگرنه كه بر گوش وچشم اينها مهر خورده!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. تاسف گفت:

  کروبی و مهاجرانی یه نگاهی به شناسنامه خودتان بیندازید و ببینید چند سال دارید مرگ نزدیک است خودتون میدونید دارید چکار می کنید فقط دوباره میگم مرگ نزدیک است

 21. درود به شرفت كروبي عزيز
  پاينده باشي

 22. ناشناس گفت:

  ma bi shomarim

 23. اندیشه سبز گفت:

  کروبی افشا کن – استبداد رو رسوا کن.در مورد ردصلاحیت ها بیشتر افشاگری کنید زیرا که در دوره بعد نه دیگر موسوی و کروبی داریم نه خاتمی و نه هیچ مرد دگر اندیشی.

 24. محمدجواد ترکاشوند گفت:

  آقای کروبی هر آنچه گفتی کلام خدا بود که جاری شد

 25. green گفت:

  شیخ الان به خدا افتخار دادند که شعبه ای برای خودش بزنه کجایی

 26. مال سبز گفت:

  و چه زیبا گفت شیخ اصلاحات:در این راه از هیچ چیزی نمیترسم و هیچ کس نمیتواند مرا متوقف کند.یا حسین میرحسین

 27. بهادرخان گفت:

  درود برشرف مردی که آخرت خودرابرای آبادی دنیای دنیاپرستان نفروخت ،بی سواد وباسواد ،زن ومرد،پیروجوان ایرانی این سخنان رامیشنوند وچون قرآن فرموده فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون الحسنه ،بشارت دهید به بندگانی که سخنان راگوش فراداده وبهترین راانتخاب میکنند.مردم ماباتمام وجودسخنان سراسرحق آقای کروبی راگوش میدهندوباجان ودل می پذیرند چون حق است وازحقیقت دفاع می کند.من به علت جانبازی بیمارهستم ودرسخترین شرایط جسمی ایشان وآقای موسوی وصانعی وتمام آزادیخواهان رادعامیکنم .انشاالله قبول درگاه حق شود

 28. حسن گفت:

  بادرود فراوان به شیخ اصلاحات اگر در ردصلاحیت مجلس ششم پشت متحصنین را خالی نمیکردید الان این وضع مملکت نبود

 29. اسلام رحماني گفت:

  آقا يا خانم تاسف،
  لطفا اين رو به دبير شوراي نگهبان و مقام … هم بگوييد.

 30. ناشناس گفت:

  زنده باد کروبی دوستت داریم و دعا به جانت می کنیم.

 31. سبز یعنی استقامت تا بهار گفت:

  درود بر شرف شیخ مهدی کروبی ، به امید ریشه کن شدن استبداد و مرگ بر دیکتاتور

 32. ف.ح.عباسی گفت:

  با عرض سلام,
  جناب شیخ شریف این بخش کوچکی از تخلفات است که مرقوم فرمودید.
  امیدوارم که کاملتر بگویید. چرا که من هم خبرها دارم….

 33. ali گفت:

  کلامی استوار ، افشاگر وقاطع…
  درود بر کروبی بزرگ ، دلاور مرد تاریخ ایران

 34. ساسان گفت:

  آفرین و درود بر درایت و شجاعتت کروبی

 35. حبيب گفت:

  حقا كه حرف حق ميزني و حرف حق تلخ است براي آقايان. شيخ شجاع ما پاينده باشي و دست خدا همراهت

 36. اروند گفت:

  آقای کروبی ، درود خدا بر تو و موسوی، چرا یادآوری نکردی ، قضیه تایید صلاحیت شدن آقای فلاحیان (وزیر سابق اطلاعات) بعد از قتل های زنجیرهای رو میگم، خداییش از همون موقع تابلو بود قضیه این آقاهه “که می گفت: نمی دانم چرا هر چه از اهل محل گم می شود مرا متهم می کنند و عجیب آن است که تمام آن ها در خانه من پیدا می شود؟!!!”

 37. جواد گفت:

  توی انتخابات مجلس همین دوره/ ساعت 5 صبح فرماندار نوشهر به اقای محسنی تبریک گفت ساعت 8 صبح گفتن انتخابات به دور دوم رفت//
  با ابنکه اقای محسنی پیروز شد در دور دوم ولی ما رفتن برق توی کلاردشت و بالا رفتن ناگهانی رای اقای صلاحی استاندار فعلی خراسان رو فراموش نمیکنیم که بعد از انتخابات چه جوری توی روزنامه محلی خودشو زذ به موش مردگی

 38. mohammad گفت:

  اخسنت به تو ای مرد خدا

 39. علی گفت:

  درود بر شما.

 40. محسن گفت:

  هر گاه نامه های شیخ رو می خونم روحیه می گیرم. درود بر گروبی سلام بر موسوی

 41. سهراب گفت:

  تا در مسير حقي عزيز دل مايي

 42. یار سبز گفت:

  کروبی افشا کن دیکتاتور و رسوا کن حقا که این شعار سبز ما در خیابان ها برازنده تو بود ای شیخ شجاع زنده باشی شیخ عزیز ما

 43. محمد گفت:

  سلام

 44. سبز گفت:

  مابيشمارانيم