سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دولت به یک شرکت ورشکسته قرارداد ملی می‌دهد...

دولت به یک شرکت ورشکسته قرارداد ملی می‌دهد

چکیده :دولت به یک شرکت ورشکسته که مدیر عاملش داد از ورشکستگی شرکت و اوضاع خراب آن در کوی‌و برزن می‌زند قرارداد ملی می‌دهد، بالاخره آبروی دولت در سطح بین‌المللی مطرح است پس نتیجه اینکه دولت هم می‌داند قرارداد قابل اجرا نیست و گرنه آن را به یک شرکتی که حداقل مدیر عاملش به شرکتش اعتقاد دارد...


به گزارش آفتاب، یکی از خوانندگان بورس نیوز با ارسال ایمیلی به تحریریه در خصوص سهام صدرا نظرات خود را اعلام کرده است و تقاضای انتشار برای پاسخ‌گویی از سوی مسئولان را نموده است.

1- در بهار امسال ریاست جمهوری ایران با عقد قرارداد چند ده میلیارد دلاری با شرکت‌های داخلی جانشین شرکت‌های خارجی اعلام بی‌اثر بودن تحریم‌ها و توان داخلی صنعت ایرانی را داد.

2- صدرا یکی از پیمانکاران اصلی این قرار داد است و چند میلیارد دلار قرارداد جدید به او با ترک تشریفات واگذار می‌شود.

3- صدرا در بورس است. از طرفی در علم اقتصاد منفی شدن هر سهم در بورس نشان ازعدم باور به ان شرکت و وضعیت نامناسب آن شرکت می‌باشد.

4- ازدیدگاه اقتصادی و در هر بورسی اگر شرکتی قرارداد چند میلیارد دلاری ببندد نماد آن در بورس مثبت و پیشتازخواهد بود.

5- قرارداد چندمیلیارد دلاری باصدرا بسته می‌شود اما بر خلاف علم اقتصاد صدرا از آن روز در بورس منفی می‌خورد و سقوط می‌کند و یکی ازعجایب اقتصادی رخ می‌دهد.

6- مدیر عامل صدرا هر روز از وضعیت خراب این شرکت می‌نالد و سودآوری را تضمین نمی‌نماید.

7- واکنش بازار بورس به هر سهمی نشان از ان است که بازار به آن سهم و شرکت اعتقاد دارد یا نه بنابراین منفی شدن صدرا یعنی بازار به آن اعتقاد ندارد.

8- مدیرعامل صدرا می گوید ماکماکان زیانده ایم وضعیت این شرکت خوب نیست ورشکسته است ولی دولت ایران بر خلاف اصول تجاری به این شرکتی که مدیرعاملش فریاد از وضعیت بد می‌زند پروژه‌های بین‌المللی ملی مهمی دهد.

تحلیل موضوع

1- صدرا قرارداد چند میلیارد دلاری گرفته ولی بورس به آن واکنش منفی داده پس ظاهرا نتیجه می‌گیریم که قراردادهای جدید توسعه پارس جنوبی با آن همه سر وصدا در باطن صوری و جهت نمایش و استفاده در عرصه بین‌المللی بوده، چرا که نخبگان اقتصاد ایران که در بورس هستند به صدرا واکنش منفی نشان داده‌اند بنابراین آنها معتقدند که این قراردادها یک نوع بازی است و به نتیجه نمی‌رسد.

2- دولت به یک شرکت ورشکسته که مدیر عاملش داد از ورشکستگی شرکت و اوضاع خراب آن در کوی‌و برزن می‌زند قرارداد ملی می‌دهد، بالاخره آبروی دولت در سطح بین‌المللی مطرح است پس نتیجه اینکه دولت هم می‌داند قرارداد قابل اجرا نیست و گرنه آن را به یک شرکتی که حداقل مدیر عاملش به شرکتش اعتقاد دارد می‌داد.

3-مردم با نخریدن و فروختن صدرا نشان از عدم اعتقاد به صحبت‌های مسئولان نفتی و توان داخلی برای جای‌گزینی با شرکت‌های خارجی دادند؟ آیا مسئولان خلاف می‌گویند یا مردم (نخبگان اقتصاد ایران) اشتباه می‌کنند؟

اگر موارد فوق اشتباه است مسئولان محترم دولت و وزارت نفت و شرکت صدرا پاسخ دهند و روشنگری کنند.


11 پاسخ به “دولت به یک شرکت ورشکسته قرارداد ملی می‌دهد”

 1. ناشناس گفت:

  موضوع جالب تر آن که هر سهم 60 تومانی صدرا پس از خرید شرکت از سوی سپاه (قرارگاه خاتم) به صورت حبابی به 300 تومان افزایش یافت.

 2. مانی افشار گفت:

  صدرا وابسته به سپاه است. و این موضوع کاملا واظح است که دولت منتصبی به وسیله همین سپاه قدرت را در دست گرفته. بنابراین دولت هر کاری در توانش باشد برای سپاه انجام خواهد داد.
  2 شرکت دیگر هم جدیدا سپاه به صورت محرمانه خریداری کرده. اگر این موضوع کاملا تایید شد ..

 3. بسیجی خمینی گفت:

  نتیجه می گیریم : در اقتصاد بازار عوامل روانی هم مبتنی بر عوامل عینی و ملموس هستند و عوامل روانی اگر به طور مصنوعی ایجاد شوند در نهایت ، بی اثر خواهند شد .

 4. خواننده گفت:

  آنچه که برای دولت فعلی معنی ندارد منافع ملی و حقوق مردم ایران است ملت از بیکاری و گرانی خونشان در رگها خشکیده و منابع ملی و سرمایه کشور به جیب این افراد می رود عین عین عین فساد همین است

 5. سبز اندیش گفت:

  مطلبی که نوشتم به علت آگاهی و اطلاعاتی که از شرکت صدرا دارم می باشد. چراکه مستقیماً در حدود 3 سال و قبل از واگذاری آن به سپاه در ارتباط با این شرکت بوده ام.
  دوستان بدانید که شرکت صدرا بعنوان بزرگترین پیمانکار منطقه و با داشتن جزیره مصنوعی صدرا، یکی از افتخارات هر ایرانی است. بهترین مهندسان و متخصصان صنایع دریایی و صنایع نفتی کشور در ایران، در شرکت صدرا تجربه همکاری داشته اند. ساختن پل میانگذر ارومیه که در زمان رئیس جمهور عزیزم، محمد خاتمی شروع شد و متاسفانه در زمان احمدی نژاد و آن هم نیمه تمام افتتاح گردید. ساخت، تکمیل و نصب سکوهای نفتی سلمان، فازهای 6 و 7 و 8 پارس جنوبی، فاز 4 و 5 پارس جنوبی، ساخت و تکمیل سکوی نیمه شناور ایران- البرز، ساخت آبگیر بزرگ مبین در منطقه عسلویه، تنها گوشه ای از توانمندیهای کم نظیر شرکت بودند که در زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی آغاز و تا پایان دوره اصلاحات آقای خاتمی تکمیل گردیدند.
  اما درد شرکت کجا و از کی آغاز شد. زمانیکه در برنامه خصوصی سازی دولت، عمده سهام شرکت صدرا به شرکت سرمایه گذاری بانک ملی واگذار گردید، مشکلات آغاز گردیدند. شرکتهایی نظیر صدرا با داشتن پروژه زنده هستند. پس از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال 1384، هیچگونه پروژه ای به شرکت واگذار نگردید و حتی منافصه هایی که شرکت در آنها برنده شده بود، بازپس گرفته شد. کلیه پروژه ها به سمت قرارگاه خاتم سپاه که اتفاقاً دفتر مرکزی آن حدود 50 متر بالاتر از ساختمان صدرا در شهرک غرب بود، روانه شدند. نقشه این بود که با به زمین زدن صدرا، ارزش سهام آن را تا حدی تنزل دهند که به راحتی آن را تصاحب کنند و به نظر میرسد موفق هم شده اند. اتفاقاً افزایش قیمت سهم از 60 تومان به 300 تومان پس از خرید توسط سپاه چندان غیرعلمی نبوده و تاییدکننده سخنان بنده نیز هست. چراکه از لحاظ مباحث مالی زمانیکه تغییر در ترکیب سهامداران، نویدبخش اخبار خوش در مورد وضعیت عملیاتی جدید شرکتها باشد، موجب افزایش بهای سهم آن شرکت خواهد بود. خوب چه خبری بهتر از این که با تصاحب صدرا توسط سپاه، مجدداً پروژه ها روانه این شرکت می شوند.
  بله دوستان اینها روشهایی است که سپاه و دولتمردان کنونی با استفاده از آنها، مراکز قدرت اقتصادی را به تصرف در می آورند.

 6. سبز گفت:

  اي بابا اينها مردم را قبول ندارند انوقت شما ميگيد جواب بدهند؟؟؟؟؟؟

 7. atila گفت:

  باميد حق ديگه نفس هاي اخرشونه هرچي ميزنند به سنگ ميخوره حالا وقتشه كه سنگه به سرشون بخوره

 8. مصطفی گفت:

  جناب خزعلی در اقتصاد هزار توی و اشفته ی ایران جایی که مافیای قدرت دست بر ثروت ان مرز و بوم انداخته پس جای تعجب نیست این یک نمونه از هزاران تاراج بیت المال است و نیت کسی که بپرسد کجاست ان میلیاردها دلار حاصل از فروش نفت 140 دلاری و چه امد بر سر صندوق ذخیره ی ارزی حاصل از نفت 12 دلاری در دوره ی نفت 140 دلاری سهام مخابرات چگونه واگذار شد در صورتی که سهامداران اصلی ان یعنی مشترکینی که پرداختهای نجومی بابت خط تلفن خود داده بودند وکجا رفت ابروی ایرانی با گذافه گویی های فردی … اما قدرت طلب که در کنفراس صلح از الودگی هوا حرف میزند و در کنفرانس اب و هوا از تجاوز اسرائیل به لبنان و در سیاست مثلی است که برای عقب نکه داشتن یک ملت مردان کوچک را به کارهای بزرگ بگمار و مردان دانا را به امور پست و کوچک و امروز میبینیم نتیجه ی این عمل را فردی مفسد و دست انداز به بیت المال که جیبش از خوردن حق مردم پر از میلیاردها تومان شده میشود وزیر رفاه و خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل

 9. سبز از دیار سبز گیلان گفت:

  سپاه نگو بگو زالوی اقتصاد

 10. رضا گفت:

  از قديم گفتن كبوتر با كبوتر باز با باز آ خه دولت هم وضعيتش بهتر از همون طرف قرارداد نيست