سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه یک وبلاگ نویس به کلمه و واکنش به تحریف یک یادداشت درکیهان...

نامه یک وبلاگ نویس به کلمه و واکنش به تحریف یک یادداشت درکیهان

چکیده :در پی درج یادداشتی ازآقای سید مرتضی هاشمی مدنی، نویسنده محترم وبلاگ کلمه و تحریف و دگرگونی و واژگونه کردن آن توسط روزنامه کیهان ایشان جوابیه ای را در وبلاگ خود منتشر کرده اند که در زیر می آید: مسئول محترم سایت خبری کلمه سلام علیکم در تاریخ جمعه چهارم تیرماه 1389 یادداشتی با عنوان...


در پی درج یادداشتی ازآقای سید مرتضی هاشمی مدنی، نویسنده محترم وبلاگ کلمه و تحریف و دگرگونی و واژگونه کردن آن توسط روزنامه کیهان ایشان جوابیه ای را در وبلاگ خود منتشر کرده اند که در زیر می آید:

مسئول محترم سایت خبری کلمه

سلام علیکم

در تاریخ جمعه چهارم تیرماه 1389 یادداشتی با عنوان “تراکم قهرمان و تکثر دن‌کیشوت” از وبلاگ شخصی‌ام در سایت خبری شما منعکس شده بود. اما نحوه‌ی نشر این یادداشت وبلاگی باعث سوء تفاهم‌هایی شده است که در زیر اشاره می‌شود. ابتدا می‌خواهم اعتراضم به نحوه‌ی بازنشر این یادداشت را اعلام کنم:

اول: یادداشت مذکور متشکل از سه قسمت است. شما قسمت دوم را بدون اشاره به قسمت اول و سوم منتشر کردید که موجب بدفهمی و سوء تعبیر می‌شود. مثلاً در ابتدای یادداشت این سوال مطرح شده که “چرا مسخ شدیم؟” درک معنای این سوال بدون مطالعه‌ی قسمت اول یادداشت اصولاً ناممکن است و منجر به برداشت‌های اشتباه خواهد شد

دوم: برای بازنشر این یادداشت وبلاگی، به هیچ وجه و به هیچ طریقی از من اجازه گرفته نشده است. گرچه بازنشر یادداشت‌هایم با ذکر مأخذ مجاز است.

سوم: همان‌طور که می‌دانید نام وبلاگ بنده هم “کلمه” است. این وبلاگ را مدت‌ها پیش از تاسیس سایت خبری شما، درست کردم و این هم‌نامی کاملاً تصادفی است. اشتباه شما در ذکر منبع این بود که در ذیل متن بازنشر شده‎ی یادداشت مذکور نوشته بودید “منبع: کلمه” و منظور از “کلمه” وبلاگ بنده بود، اما نه لینکی به وبلاگ بنده داده بودید و نه نام کامل آن را ذکر فرمودید؛ “کلمه: روزنوشت‌های سید مرتضی هاشمی مدنی”!

جداً امیدوارم که این نحو بیان منبع از سر اشتباه باشد و نه نوعی شیطنت! امیدوارم گردانندگان سایت خبری شما نخواسته باشند که این یادداشت را یک “یادداشت تولیدی” از “سایت خبری کلمه” جا بزنند.

بنابر این اشتباه سایت خبری شما، روزنامه‌ی کیهان در خبری با عنوان “موسوی: ميرزاكوچك خان اگر عقل داشت با انگليس و رضاخان نمی جنگيد! (خبر ويژه)” به نقد یادداشت من (البته به شیوه‌ی مرسوم کیهانیان) پرداخته است. همینطور این “خبر ویژه” را سایت‌هایی مثل سایت “الف”، “خبرگزاری افق” و “مرکز اسناد انقلاب اسلامی” (هر کدام به شیوه‌ی خود) بازنشر داده اند.

در نامه‎ای جداگانه به تحریف آشکار یادداشت مذکور در روزنامه‌ی کیهان، اعتراض خواهم کرد، اما از شما می‌خواهم که توجه بفرمایید که؛

اولاً این یادداشت برای نشر در یک وبلاگ شخصی نوشته شده و نه برای یک نشریه و خبرگزاری سیاسی. ثانیاً می‌بایست سه قسمت یادداشت را با هم منتشر می‌کردید تا از بدفهمی جلوگیری شود. ثالثاً حتی اگر مایل به اجازه گرفتن از صاحب یادداشت نبودید، می بایست منبع را با دقت ذکر می‌کردید.

در نهایت خواهش می‌کنم بنابر اصول مصرح در قانون و اصل اخلاقی صداقت، این نامه را در همان صفحه‌ی اول سایت خبری کلمه منتشر کنید و بابت اشتباه در ذکر منبع یادداشت مذکور توضیح دهید.

متشکرم

سید مرتضی هاشمی مدنی

نویسنده‌ وبلاگ کلمه

6 تیر 1389

مدیر مسئول محترم روزنامه‌ی کیهان

سلام علیکم

در تاریخ 6 تیر ماه 1389 در صفحه‌ی دوم روزنامه‌ی شما به یادداشتی از بنده اشاره شده بود. لازم می‌دانم جهت تنویر افکار عمومی نکاتی را تذکر بدهم.

یادداشت “تراکم قهرمان و تکثر دن‌کیشوت” به قلم من و در وبلاگ شخصی‌ام منتشر شده بود. این یادداشت قسمت دوم از یک متن سه قسمتی بود که در وبلاگ من به آدرس hashemimadani.net قابل دسترسی است. “سایت خبری کلمه” بدون اطلاع این‌جانب این یادداشت را بازنشر داده است. از قضا نام وبلاگ من هم “کلمه” است و مسئولین “سایت خبری کلمه” نیز در انتهای یادداشت مذکور به منبع اینگونه اشاره کرده بودند؛ “منبع: کلمه”!

این نحو ارجاع به وبلاگ شخصی موجب این سوء تفاهم شده بود که بنده همکاری‌ای با “سایت خبری کلمه” دارم. که این مسأله را به کلی تکذیب می‌کنم و در نامه‌ای جداگانه مراتب اعتراضم را به مسئولین محترم سایت خبری مذکور اعلام کرده‌ام.

تا اینجای کار تنها اشتباه (یا شیطنت در زیر می‌آورم) “سایت خبری کلمه” منجر به این سوء تفاهم شده بود. اما وقتی  تفسیر شما از یادداشتم را دیدم، حقیقتاً از عمق بدفهمی شوکه شدم. موارد بدفهمی را در زیر می‌آورم::

اول: این یادداشت با نام من در سایت مذکور بازنشر داده شده. درست است که سایت مذکور منسوب به آقای مهندس میرحسین موسوی است، اما تعجب می‌کنم که چرا از ایشان به عنوان نگارنده‌ی یادداشت نام برده‌اید؟

دوم: تیتر خبر روزنامه‌ی شما این بوده است: “میرزا کوچک خان اگر عقل داشت با انگلیس و رضاخان نمی‌جنگید!” کجای متن چنین چیزی گفته شده؟ در یادداشت مذکور به صراحت نوشته بودم: “این عمل [بسیاری از قیام‌های نخبگان در تاریخ ایران] عقلانی است؟ جواب من مثبت است. این عمل برای آنها کاملاً عقلانی است.” از کجای این یادداشت و با کدام قرائتی می‌شود برداشت کرد که بنده ضد این را گفته‌ام؟

سوم: نوشته‌اید که این نوعی “اهانت به مبارزات تاریخ ملت ایران” است. که البته باز در همان یادداشت نوشته بودم:

“با به کار بردن استعاره‌ی “دن‌کیشوت”، قصد توهین به این نخبگان جوانمرد و بی‌تاب اخلاق را ندارم. برعکس اگر قرار بر توهین باشد، این توهین به جامعه‎ای برمی‌گردد که ظرفیت تحمل قیام اخلاقی را ندارد. دن‌کیشوت نماد انسانی است که در دنیای اشتباهی قدم گذاشته و قواعد این دنیای اشتباهی را نمی‌پذیرد یا درک نمی‌کند.“

شاید شما به کار بردن اصطلاح “دن‌کیشوت” را به-جا ندانید و به آن نقد داشته باشید (و حتی شاید این نقد وارد هم باشد) اما این نحو وارونه نشان دادن هدف یادداشت، خلاف اخلاق است. در ادامه‌ی “خبر ویژه”ی خود هم به سبک مرسوم خود به طرح مطالب و اتهاماتی به سیاستمداران منتقد پرداخته‌اید که به یادداشت بنده مربوط نمی‌شود. در نهایت لازم می‌دانم به سه نکته اشاره کنم:

اول: بنده هیچ نوع همکاری‌ای با سایت محترم خبری کلمه ندارم و این یادداشت بدون اجازه‌ و اطلاع من منتشر شده است (گرچه بازنشر یادداشت‌ وبلاگی‌ام با ذکر منبع مجاز است).

دوم: هم‌نامی وبلاگ من و سایت خبری مذکور کاملاً تصادفی است و نشانه‌اش اینکه وبلاگ شخصی من، مدت‌ها پیش از تاسیس سایت مذکور آغاز به کار کرده بود.

سوم: از تصمیم شما برای چاپ این نامه در روزنامه‌ی کیهان استقبال می‌کنم اما جداً درخواست می‌کنم که اگر تمام نامه را منتشر نکردید، برداشت و تفسیر خود از مطالب این نامه را هم در روزنامه درج نفرمایید.

متشکرم

سید مرتضی هاشمی مدنی

نویسنده‌ی وبلاگ کلمه

6 تیر 1389

توضیحات کلمه:

1- ضمن تشکر از  نظر نویسنده به اطلاع می رساند آنگونه که در وبلاگ خود نوشته اید،  تاکنون نامه نویسنده وبلاگ” کلمه” به دست مسولان سایت کلمه نرسیده است اما از درج  آن در وبلاگ نیز استقبال می کند.

2- استفاده از مطالب وبلاگها با ذکر نام و محل درج مطلب نیاز به کسب اجازه از افراد ندارد. این مساله در سایت کلمه نیز رعایت شده است.  در منبع گذاری این نوشته عینا شبیه نوشته های وبلاگی دیگر عمل شده است یعنی نام نویسنده همراه با نام وبلاگ، اما  در این مورد خاص چون نام وبلاگ با سایت مشابهت اسمی داشته  باعث سوءتفاهم شده است و کلمه هم نیازی به جازدن مطلب به نام خود نداشت.  قاعدتا اگر منبع  خود سایت کلمه بود نباید در انتها ذکر منبع می شد. اما با شما موافقیم که بهتر بود با توجه به مشابهت دقت بیشتری می شد.  با این حال سایت کلمه از سوءتفاهم پیش آمده، عذرخواهی می کند.

3- در وبلاگ اثری از اینکه این یک مطلب سه گانه باشد نیافتیم البته  خود این مطلب به نظر کلمه می تواند حاوی معنای مستقل و قابل فهم و ارزشمند باشد. اینکه ستون نویس کیهان به طور مثال به راحتی  “عقلانی بودن یک جنبش ”  را از متن  برعکس می کند ارتباطی به سوء فهم  ندارد.  و بعید می دانیم  روزنامه ای که یک  مطلب را این گونه  واروونه می کند و حتی به نقل از  شخص دیگری!  آن را به خورد مخاطبان خود می دهد مشکلش سوء برداشت از متن باشد. کلمه از مخاطبان محترم دعوت می کند متن فاخرآقای هاشمی مدنی+ را با آنچه  در کیهان + آمده است مقایسه کنند.

***

4: کلمه این تحریف رسوا را  رصد کرده بود اما با توجه به اینکه این رسانه که متاسقانه از بیت المال مسلمین ارتزاق می کند تا کلام حرام را اشاعه دهد بارها حتی کامنت های مخاطبان کلمه را به عنوان مواضع موسوی!! منتشر کرده است.   تصور کنید هر بار کلمه بخواهد در برابر این گونه قلب آشکار و بی  پروای حقایق از سوی رسانه های مخالف مردم  موضع بگیرد چه اتفاقی می افتد؟

5:  کلمه بدون توجه به  طعنه های “طعنه زنان عیب جو” در  رسانه های مدعی اصول،  به فعالیت خود در راستای نقد مشفقانه  واطلاع رسانی صادقانه ادامه می دهد و تنها  آنها را از دشمنی با خدا به سبب دروغگویی انذار می دهد.

6 : تنها دغدغه ای که باقی می ماند وظیفه ی سنگین یاران سبز در رساندن پیام راستین به مخاطبانی از جنس مخاطبان محترم روزنامه کیهان است.  چرا که آگاهی بخشی و خیر خواهی رسم  سبزهاست.  چه برای موافقان و چه مخالفان.


6 پاسخ به “نامه یک وبلاگ نویس به کلمه و واکنش به تحریف یک یادداشت درکیهان”

 1. رهگذر گفت:

  سلام گردانندگان محترم سایت کلمه. به نظر من شاید بهتر باشد هر وقت که از وبلاگی مطلبی چاپ می کنید به وضوح ذکر کنید که آن را از وبلاگ برداشته اید تا این سوتفاهم برای معلوم الحال هایی چون کیهان پیش نیاید که فرد برای سایت شما می نویسد. خودتان می دانید اگر اسم کسی به عنوان نویسنده سایت شما در برود چه عواقبی برای آن بینوا به همراه خواهد داشت.

 2. بسیجی خمینی گفت:

  من به نوبه خودم نگرانی آقای هاشمی مدنی را درک می کنم …چون همین اشتباه کوچک شما می توانست و هنوز هم می تواند برای ایشان و در نهایت برای خانواده ایشان دردسر ساز شود . همه ما آمیزه ای از شجاعت و ترسیم … شجاعت برای خودمان ، ترس برای خانواده مان ! آزادی زیباترین اصلی است که انسان می تواند بر اساس آن انسان بودن خود را ثابت کند . اما هزینه آن در این کشور بسیار بسیار بسیار سنگین است . فکرش را بکنید من ممکن است عقیده ای داشته باشم و بعدا وقتی درباره آن فکر کنم ببینم کمی تند بوده است و آن را اصلاح یا رد کنم … اما کافی است دیدگاه قبلی من به دست این حضرات برسد و بدانند من کیم . کمترین برخورد چیست ؟ بدترین برخورد چیست ؟ مع الواسطه شنیدم که یکی از زندانیان در زندان به بازجو گفت : من از مرگ نمی ترسم ، از شکنجه نمی ترسم … هر چه می خواهید انجام دهید ! بازجو پوزخندی زد و گفت : اگر فلان کنیم چه؟ و بعد عکسش را همه ببینند ، حتی زن و بچه ات ؟ … ان زندانی به خود لرزید و سرش را به زیر انداخت و تنها گفت : لااله الا الله و دیگر دم برنیاورد . این چه جنایتی است که تنها در برابر سخنی حق یا نا حق ، در حق همنوع روا شود … ولو این سخن لاف باشد . ولو تهدید تو خالی باشد . برای استفاده از فیلتر هی می پرسیم ببین آنها نمی توانند به هویت ما پی ببرند ؟ مطمئنی ؟ …لا اله الا الله ، لا اله الا الله … و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون …باید این آخرین سخن آقا حسین -ع- را هی تکرار کنیم : و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون .
  بعد لاف پیروی از کسی می زنند که شاگردی مثل مالک اشتر داشت . شخصی مشتی اشغال سبزی بسویش پرتاب کرد تا لودگی کرده باشد ، او یک راست به مسجد رفت ، دوگانه ای خواند تا خدا آن بیچاره را ببخشد . در برابر اشتباهی محرز ، او را دعای خیر می کند و از عذاب خدا بر او می ترسد … فاصله بین سخن و عمل این حضرات ، فاصله بین کهکشانهای دور دست با زمین است … من نمی دانم چه مسلمانی در خود دیده اند که ادعای سیادت بر مسلمانان می کنند ؟ نه ! چه انسانیت دیده اند که ادعای ابرانسان بودن می کنند ؟

 3. علی گفت:

  باز هم برادر حسین به جدول زد
  ولی ای کاش کمی به فکر اخرتش بود این برادر حسین

 4. ناشناس گفت:

  از اینکه کینه‏جویان رسوا شده‏اند خوشحالم. درود بر میرحسین، مرگ بر دشمنانش

 5. سبزینه گفت:

  برادر عزیز” بسیجی خمینی”
  کامنت بسیار زیبایی بود. امیدوارم روزی آنقدر ظرفیت جامعه باتر برود که همه مردم بدون ترس از جان و ناموس خود بتوانند حتی امام خمینی را هم نقد کنند تا در حرکت پیشرو این ملت اشتباهات دوره امام هم نقد شده و تکرار نشود. خمینی مرد بزرگی بودکه هرگز نباید در جایگاه خدایی نشانده شود. بلکه ایشان هم انسان بود و باید عملکردشان مورد نقادی افراد بیغرض و خیرخواه قرار گیرد.
  ومن نصر الا من عندالله العزیزالحکیم

 6. مینا گفت:

  یک پیشنهاد به مدیران و دست اندرکاران محترم سایت کلمه:
  به نظر من برای اینکه این مشکلات برای شما پیش نیاید و نیز اجازه ی هر گونه سوء برداشت و تحریف و شیطنت به برخی رسانه های دروغگو همچون کیهان داده نشود، در انتهای هر صفحه و هر متنی که در سایت قرار می گیرد عبارتی مثل، « درج مطالب و نظرات گوناگون به معنای تایید آن توسط سایت کلمه نیست» را درج نمایید تا بتوانید راحت تر نظرات گوناگون خوانندگان را منتشر کنید.
  در ضمن از شما تشکر می کنم که جواب این وبلاگ نویس را در صفحه ی اصلی سایت بدون کم و زیاد منتشر کردید ….
  این کار اخلاقی شما جای تقدیر دارد که بعید می دانم رسانه های دولتی آن را هیچ گاه بیاموزند و به کار ببرند چون اصولن با اخلاق و انسانیت میانه ای ندارند.