سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » چرا متهم فاجعه کهریزک معاون دادستان کشور می شود؟...
» پدر شهید محمد کامرانی:

چرا متهم فاجعه کهریزک معاون دادستان کشور می شود؟

چکیده :خدا می داند، چه به روزمان آمد وقتی حرف های کسانی که در کهریزک بوده اند را در مورد جنایت های رخ داده شنیدیم، خدا می داند که بعد از برگزاری دادگاه من و مادر، دو خواهر و برادر محمد نتوانستیم بخوابیم...شب دادگاه ما روانی شدیم، دیوانه شدیم از این همه دردهایی که شنیدیم. خانه ما پر از گریه و زاری بود، تازه فهمیدیم چه بلایی بر سرمحمد و بچه ها آورده بودند. از قاضی پرونده که به زیبایی بازجویی کرد تا همه موارد از متهمان و شاهدان عینی در دادگاه مطرح کند تشکر می کنم ولی همه حرفم این است که چرا یک نسخه از فیلم دادگاه متهمان کهریزک را به مردم نشان نمی دهند تا همه بدانند چه بلایی بر سر بچه های ما در کهریزک...


کهریزک یک پرونده دردناک اما تاریخی برای ایران است و تا زمانی که متهمان اصلی این پرونده و همان کسانی که دستور جنایات صورت گرفته در کهریزک را صادر کرده اند، به سزای اعمال خودشان نرسند، ما آرام نخواهیم شد. برای همین به اندازه توانایی ام فریاد خواهم زد تا حداقل دنیا بداند، محمد من حتی سن قانونی برای رای دادن هم نداشت، در تجمع هم نبود، اما کسانی به اسم لباس شخصی دستگیرش کردند، او را بی رحمانه مورد ضرب و شتم قرار دادند و بعد بچه ای که در کما بود و تب شدید داشت را با غل و زنجیر به تخت بیمارستان لقمان بسته بودند تا زمانی که پس از انتقال به بیمارستان مهر تهران، دیگر جان اش را از دست داد.

این گفته های علی کامرانی است، پدر محمد کامرانی جان باخته هیجده ساله روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران که ۱۸ تیرماه ۸۸ در خیابان دمشق تهران، با یورش لباس شخصی ها دستگیر شده و پس  از شکنجه و ضرب و شتم در زندان، به بیمارستان منتقل می شود. اما جراحات وارد شده به این نوجوان آنقدر شدید بوده است که حتی پدر و مادر وی فرصت خداحافظی از محمد که در کما بوده است را نیافتند.

خانواده امیر جوادی فر و محمد کامرانی، دو تن از جان باختگان بازداشتگاه کهریزک به جرس گفته اند: از دیدگاه آنان متهم اصلی پرونده قتل زندانیان کهریزک همان قضاتی هستند که دستور انتقال دستگیرشدگان را به این بازداشتگاه غیر قانونی داده اند و لذا علاوه بر برگزاری دادگاه مربوط به پرسنل نیروی انتظامی، خانواده ها بی صبرانه منتظر برپایی دادگاه قضات هستند.

پدر محمد کامرانی می گوید: پس از مطلع شدن از فاجعه جان باختن فرزند خود، به هاشمی شاهرودی شکایت نامه ای نوشته است که در آن نام سعید مرتضوی را به عنوان کسی که دستور انتقال زندانیان به کهریزک را داده بود قید کرده است و آقای شاهرودی نیز در ذیل نامه دستور پیگیری داده بود و در کنار این اقدام، او همچنین نامه ای به رهبری جمهوری اسلامی می نویسد که آیت الله خامنه ای نیز دستور پیگیری را در ذیل نامه آقای کامرانی می نویسد.

گفتگوی کامل علی کامرانی پدر محمد کامرانی با جرس را پیرامون این پرونده و آنچه بر فرزند او در کهریزک گذشته است،  بخوانید:

آقای کامرانی،  تنها دادگاهی که برای بررسی کشته شدن مردم در جریان بعد از انتخابات تشکیل شده است، دادگاه مربوط به کشته شدگان کهریزک است، با توجه به اتفاق نظر حاکمیت نسبت به محکوم بودن فاجعه کهریزک، شما امیدی به فرجام مثبت این دادگاه دارید؟

به ما گفته اند تا آخر همین هفته نتیجه دادگاه متهمان کهریزک را اعلام خواهند کرد، ما همه چشم امیدمان به همین پرونده است تا ببینیم مسولان چه پاسخی می دهند، اگرچه در روند برگزاری دادگاه، تنها کسانی به عنوان متهم حضور داشتند که فقط عامل بودند و دستور برخورد داشتند، اینها هم در جایگاه خود مقصر هستند اما  آمران باید محاکمه شوند و به سزای اعمال خود برسند. همان کسانی که دستور انتقال محمد و دوستانش را به کهریزک صادر کرده اند، همان کسانی که  از نزدیک در جریان فجایع بوده اند باید زیر ذره بین قرار گیرند و محاکمه شوند. .

به هرحال مجلس شورای اسلامی هم نام سعید مرتضوی را به عنوان قاضی دستور دهنده انتقال زندانیان به کهریزک مطرح کرده است، آیا شما همین درخواست تان مبنی بر محاکمه آمران را از مقامات ارشد کشور و یا دولت جمهوری اسلامی به صورت رسمی هم مطرح کرده اید؟

بله من به عنوان یک شهروند ایرانی به آقای شاهرودی رییس وقت قوه قضاییه نامه نوشته بودم  و اسم دادستان وقت را هم به عنوان کسی که باید پاسخگو باشد در نامه مطرح کرده بودم. محمد ما یک  پرونده هشتاد صفحه ای در دستگاه قضایی دارد و خود قوه قضاییه می داند درخواست ما چیست، من یک بار با مقام رهبری دیدار کرده ام و یک بار هم به ایشان نامه نوشته ام،  که ایشان هم در ذیل نامه و همین طور شفاها تاکید کردند کلیه کسانی که در قتل محمد کامرانی دست داشتند باید محاکمه شوند

ولی آقای کامرانی همانطور که در جریان هستید،  دادستان وقت تهران  همان زمان در نامه ای به لاریجانی نوشته بود؛ « کهریزک رسمی و قانونی بوده و انتقال گروهی از بازداشتی‌ها به آنجا موجه بوده است» و حتی بعدها  به عنوان معاون کل دادستان کشور برگزیده شد.

موضوع معاونت آقای مرتضوی مورد انتقاد خیلی ها است و بارها از طرف برخی از نمایندگان هم مطرح شد. حرف ما هم همین است؛ حداقل کسی که اتهام به او وارد است، ابتدا باید تحقیق و بررسی لازم در مورد اتهاماتی که از سوی مجلس هم مطرح شده، در موردش صورت می گرفت اگرچه چنانچه مجرم نبود می توانست بشود معاون کل دادستان کشور. ما با کسی خصومت شخصی نداریم، اینجا بحث تکرار نشدن فاجعه کهریزک است که آرزو می کنم برای گرگ بیابان هم چنین اتفاقی رخ ندهد. همانطور که خود آقای لاریجانی هم در دیداری که با ایشان داشتم گفتند با کسی تعارف نداریم، باید قاطعانه و مسولانه نسبت به اتهامات همه کسانی که در فاجعه کهریزک نقش داشته اند تحقیق و برسی کنند و آمران را به سزای عملشان برساند.

آقای کامرانی مگر در دادگاه غیر علنی متهمان کهریزک، چه نکاتی اضافه بر موارد شکنجه و تجاوز که بارها مهم مطرح شده است، از سوی شاهدان عینی عنوان شد  که مسوولین امر صلاح ندیدند تا  دادگاه را علنی برگزار کنند؟

خدا می داند، چه به روزمان آمد وقتی حرف های کسانی که در کهریزک بوده اند را در مورد جنایت های رخ داده شنیدیم، خدا می داند که بعد از برگزاری دادگاه من و مادر، دو خواهر و برادر محمد نتوانستیم بخوابیم…شب دادگاه ما روانی شدیم، دیوانه شدیم از این همه دردهایی که شنیدیم. خانه ما پر از گریه و زاری بود، تازه فهمیدیم چه بلایی بر سرمحمد و بچه ها آورده بودند. از قاضی پرونده که به زیبایی بازجویی کرد تا همه موارد از متهمان و شاهدان عینی در دادگاه مطرح کند تشکر می کنم ولی همه حرفم این است که چرا یک نسخه از فیلم دادگاه متهمان کهریزک را به مردم نشان نمی دهند تا همه بدانند چه بلایی بر سر بچه های ما در کهریزک آوردند، قاضی پرونده علی رغم همه فشارها جرات به خرج داد و دنیای خود را به آخرت دیگران نفروخت اما نمی دانم چرا تنها چند روز قبل از دادگاه به ما اعلام کردند که علنی برگزار نخواهد شد. گفتند به مصلحت نظام نیست.

قاضی پرونده چه مواردی را مطرح کرد؟

قاضی دادگاه بسیار مسلط، مو به مو حوادثی که رخ داده بود را کالبد شکافی کرد، عاملان فاجعه هم مدام انکار می کردند یا می گفتند آن زمان متوجه نبودند چه کار می کردند، یک پرونده سه هزار صفحه ای در اختیار قاضی بود و جزییات را به جرات به رخ متهمان کشید و قتی آنها انکار می کردند به آنها گفته شد که فیلم و مستندات رفتارهای آنها با زندانیان هم موجود است و نمی توانند رفتارهای خشونت آمیز خودشان را انکار کنند.

به کرات گفته می شود عده ای از نیروهای خودسر این رفتارهای خشونت آمیز را مرتکب می شوند

برای همین است که می گویم آمران باید محاکمه شوند. ولله برای همه مردم سوال است که لباس شخصی ها از کجا دستور می گیرند، از کجا  حمایت می شوند؟ امینت کشور دست چند ارگان است؟

دانشجویان زیادی را در ۱۸ تیر دستگیر کرده اند و گفته می شود بسیاری از آنان توسط لباس شخصی ها مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، در مورد محمد چطور؟

محمد به همراه دوستش رفته بودند دنبال درس و مدرسه. محمد حتی سن قانونی اش به رای دادن نمی رسید، رفته بود دنبال کارهای  کنکور و مدرسه. در تجمع هم نبود، نمی دانم چرا دستگیرش کرده اند، عزیز من  که می رفت دنبال درس و مدرسه ، برای چه باید مرد ضرب شتم آن هم به آن صورت فاجعه آمیز قرار می گرفت؟  محمد من با دوستش رفته بودند مدرسه شهید مطهری، اون لباس شخصی که بچه مرا گرفت قاتل است و اون کسی که دستور داد بچه مرا بفرستند به آنجایی که نباید می فرستادند هم قاتل است، اگر نمی توانند از امنیت مردم حمایت کنید، خب بگویند حکومت نظامی است تا مردم به خیابان نیایند.

شما و مادر محمد در تمام این مدت که عزیزتان را از دست داده اید چه چیزی بیشتر از همیشه آرام تان کرده است؟

مادر محمد افسرده است، ما همه افسرده شدیم. یاد راه رفتن اش در خانه که مدام برای کنکور اضطراب داشت، یاد چشم های نگران محمد دیوانه مان کرده است. تنها چزیی که آرام مان می کند این است که مسوولان قاتل محمد را به سزای عملی که انجام داده برسانند. به ما باید بگویند این لباس  شخصی ها از کجا حمایت می شوند؟ نمی شود تا هر اتفاقی افتاد بگویند خودسر بودند، لباس شخصی بودند، ما می خواهیم همین بلایی که سر بچه ما آمده یک روز سر خودشان بیاید تا بفهمند در این مدت چه دردی کشیدیم.

گفته می شود تعدادی از شاکیان کهریزک شکایت خود را پس گرفته اند، شما خبر دارید؟

بله بعضی ها به دلیل شرایط حاکم و احساس نا امنی که آن زمان می کردند، می گفتند، آزار و اذیت شدیم،  ترسیدیم و شکایت را پس گرفتیم، روزهای اول خیلی تلاش می کردند تا مردم شکایت خود را پس بگیرند اما خوشبختانه این بحث هایی که ما مطرح کردیم، زندانیان هم آمدند و از حقوق خودشان در دادگاه دفاع کردند.

به برخی از خانواده های کشته شدگان پیشنهاد دادند که دیه دریافت کنند به شما چطور؟

جرات این کار را ندارند که در قبال از دست دان عزیزمان به ما پیشنهاد دیه و پول بدهند. اجازه نمی دهیم به آنها که چنین کاری بکنند. من دیه ‍را می خواهم چه کار کنم. دنبال قصاص از کسانی هستم که بچه بی گناه مرا کشتند..

آخرین بار که محمد را دیدید و حرف آخر خودتان

محمد را برده بودند بیمارستان لقمان، روی تخت بیمارستان دیدمش.  تب داشت داغ بود، در بیمارستان لقمان با همان حالتی که در کما بود یک سرباز بالای سر بچه گذاشته بودند. عزیز ما را به تخت بسته بودند، وقتی محمد را در آغوش کشیدم داشت می سوخت و من هنوز برایم سوال است بچه ای که در کما بود و داشت از تب می سوخت را برای چه با غل و زنجیر به تخت بسه بودند. از آنجا او را به بیمارستان مهر منتقل کردیم و دوساعت بعد..

همه امیدمان این است که قاتلان محاکمه شوند تا فاجعه کهریزک برای هیچ کس تکرار نشود.


86 پاسخ به “چرا متهم فاجعه کهریزک معاون دادستان کشور می شود؟”

 1. یک رزمنده گفت:

  سلام و درود خداوند بزرگ بر تمامی خاندان شهدای سبز

 2. ali گفت:

  هیچ حقی ازبین نمیرود . خدا جای حق نشسته است .

 3. ناشناس گفت:

  درزمان حکومت اسلامی هرظلمی که به هریک ازمردمان ان سرزمین رواداشته شود حاکم مسیول مستقیم وسپس ……

 4. زنده باد سبز گفت:

  فقط اشک… لعنت بر شما که با جوانان این مرز و بوم سر کینه دارید،انشاالله مجازات اعمالتان چه در دنیا و چه در اخرت گریبان گیرتان باشد

 5. aryana گفت:

  متاسفم برادراشک چشمام اجازه نوشتن نمیده

 6. سبزامید گفت:

  لابد میخوان بگن جنایات کهریزک هم کار جنبش سبزه…واقعا تا کجا میخوان به دروغ و تهدید و ظلم و…ادامه بدن

 7. ناشناس گفت:

  سوختم
  این غلط از حاکمیت سرزده است
  اگر می خواهد بماند باید از راس تا ذیلش از پیشگاه خدا استغفار و در برابر ملت عذرخواهی کنند
  خدا رحمت کند جوانان از دست رفته را

 8. ناشناس گفت:

  قابل توجه اونایی که خودشون رو علی (ع)! می دونن!!!،کدوم یکی از اهلبیت شریف پیامبر این کارا رو مرتکب شدن که شما می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. حسين گفت:

  خدا لعنت كند مسبب اين فتنه

 10. حسين گفت:

  وقتي شما از منتظري حمايت مي كنيد تكليفتان مشخصه

  • ناشناس گفت:

   vagozaret ba khoda

  • فروتن گفت:

   سلام حسین آقا
   من نمی دونم شما کی هستی اما اصلا راه جوانمردی و طریقه صحبت نمی دانی. کی به شما یاد داده با یک جگر سوخته اینگونه سخن بگویی؟؟ خدا؛ اسلام، پیامبر؛ ائمه اطهار یا اربابانی که اگر بگویند بمیر بدون دلیل و چون و چرا می میری. شما در پیشگاه خداوند متعال باید پاسخگوی اعمال خود باشی نه دیگران بنابراین ادب را در کلامت رعایت کن

 11. ناشناس گفت:

  در کشور ما متاسفانه هر که کار را خرابتر کند پاداش میگیرد نمونه اش دادستان تهران که معاون دادستان کل می شود

 12. ناشناس گفت:

  VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

  آقای کامرانی عزیز:
  هر چند مرگ فرزند دردناک است. اما بدان که
  فرزندت خونش را در راه آزادی ملت و وطنش داد و در تاریخ خواهد ماند
  شما هم مطمئن باشید که خون او پایمال نمی شود.
  دست خدا به همراهتان
  VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

 13. azadeh گفت:

  زبان از بیان هر سخنی و تسلیتی قاصر است . فقط از خداوند منان برای خانواده های این عزیزان صبر جمیل آرزومندم و امیدوارم به زودی آمران و عاملان این جنایات به اشد مجازات محکوم شود .
  اندکی صبر ، سحر نزدیک است !

 14. امیر گفت:

  مطمین باشید روز ارادی نزدیک است

 15. وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون
  تقدیم به دلهای سوخته کسانی که عزیزانشان زیر حکم ظالمانه ترین احکام قاضیان ناعادل رفته اند و می روند:

  قاضی

  پنهان نکن ! بیهوده است آقای قاضی !
  دستت به خون آلوده است آقای قاضی !
  صغری و کبری بافتی ، حکمم بگو چیست ؟!
  باقیش باد روده است آقای قاضی !
  تا بوده بوده بوده است آقای قاضی !
  اینگونه بوده بوده است آقای قاضی !

  حکمی بکن !چه سرعتی؟! به به !کسی هیچ
  اینسان تو را نستوده است آقای قاضی !
  مزدی بگیر و حکم کن :
  زندان ،
  ابد ،
  مرگ
  این خیر تو به توده است ، آقای قاضی !
  ***
  تصویر حق را آتش خشمت نسوزاند
  آئینه زیر دوده است ، آقای قاضی !
  همصحبتی باتو چه طعم نابجایی ست
  چای پس از فالوده است آقای قاضی !
  ***
  در حسرت اعدامی آن حکم قبلم
  کز دست تو آسوده است آقای قاضی !

  مهرداد نصرتی (مهرشاعر )

 16. فلق گفت:

  گگلوم از شدت بغض درد گرفته.
  چي ميتونم بگم؟
  خدا بهتون صبر بده.
  عاقبت شب بسر مياد و سپيده سر ميزنه.
  اخ اگه علي الان بود چه ميگفت؟ اگه علي بود و ميديد كه به اسم او چه ظلمي ميكنن چه ميكرد؟ ذوالفقار علي بيكار ميموند؟

 17. حقگو گفت:

  خون ناحق پروانه شمع را چندان امان نداد که شب راسحرکند.
  توکل کنید انشاالله صبح نزدیک است.

 18. سبز حسینی گفت:

  “… با همان حالتی که در کما بود یک سرباز بالای سر بچه گذاشته بودند. عزیز ما را به تخت بسته بودند،…”
  آتش گرفتم این جمله را که خواندم!

 19. گودرزی گفت:

  ننگ و نفرت ابدی برکسانی که زمینه،دستور و اجرای این جنایت را برعهده داشته اند

 20. علی گفت:

  آقای کامرانی بدان
  محمد فرزند شما نیست. فرزند تک تک خانواده های ایران است. غم شما غم ما نیز هست.بدان انتقام خون محمد عزیز را خواهیم گرفت. فقط توکل به خدا داشته باش.

 21. شهريار گفت:

  تنهاتون نميزاريم

 22. محمد گفت:

  بخدا به عنوان یک بسیجی دوران جنگ و خانواده شهید از این همه ظلم حاکمان خجالت میکشم.بغض را گلویم را بسته فقط میتوان گفت اندکی صبر سحر نزدیک است

 23. رضا گفت:

  واقعا امید به قصاص دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
  …هیچ وقت نمیزارن

 24. سلطان گفت:

  فقط می توانم بگویم در تمام لحظات به فکر شما با چشمانی گریان هستم.

 25. سعید گفت:

  طاقت بیار رفیق ……………………………….

 26. سبز بیدار گفت:

  سلام بر شهیدان مظلوم وماندگارسبز
  نفرین بر جنایتکاران و قاتلین

 27. جاويدج گفت:

  علت اينكه دادگاه اين جنايتكاران غيرعلني است و فيلم ان پخش تميشود اين است كه نميخواهند سربازان گمنام امام زمان ازگمنامي درايندوشتاخته شوند.

 28. معصومه گفت:

  من یک مادرم و اسم پسرم محمده . ساعتها اشک ریختم و خدا شاهده که از سال گذشته تا کنون چندین بار ختم قران کرده ام و همگی به نیت شهدای کهریزک به خصوص محمد چون با توجه به سن و سالش مظلوم ترین بود. این تنها کاریست که از دستم بر می اید. از خدا براتون طلب صبر می کنم.

 29. رضا گفت:

  به قرآن خدا بعداز نبي بي احترامي شد به دست كورها افتادو اسباب گدايي شد

 30. partizan گفت:

  rohash shad
  vali donya injuri nemimune
  in khonha paymal nakhahad shod baz ham tasliyate mara pazira bashid khodavand sabr bede.

 31. ایرانی گفت:

  دور نخواهد بود با چشم خویش ببینند کیفر اعمالشان را.(این وعده خداوند است)

 32. هستی گفت:

  هر شب ستاره ای به زمین می کشند و باز این اسمان غمزده غرق ستاره هاست

 33. ناشناس گفت:

  marg bar amrikaaa!!!!

 34. فروتن گفت:

  آقای کامرانی پدر بزرگوار
  افسوس که به غیر از همدردی کار از دست ما بر نمی آید. منرا نیز در غم خود شریک بدانید