سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بیانیه 18 میر حسین موسوی و منشور سبز...
» متن بیانیه شماره 18 و منشوری برای جنبش سبز

بیانیه 18 میر حسین موسوی و منشور سبز

چکیده :توده هاي ميليوني ملت بزرگ امروز می بینند که چه كساني دشنه در دست به دنبال زنان، مردان، پيران و جوانان مي دوند و چه كساني با برخورداري از فرهنگي نازل، در تظاهرات و جمع‌هاي عمومي ركيك ترين كلمات و جملات را بر زبان مي آورند و مردم به جاي اینها، نماهنگ های زیبا ساخته اند و پوسترهاي پرمعنا به یکدیگر هديه كرده اند و فيلم ها و عكس هاي بي شماري از زندگي و مبارزه مردم تهيه و پخش كرده اند و غصه ها و درد هاي خود را جاودانی كرده...


کلمه: میرحسین موسوی به مناسبت سالروز انتخابات ریاست جمهوری  بیانیه ای صادر کرد. نخست وزیر 8 سال کشور در این بیانیه منشوری برای جنبش سبز تدوین نموده که شامل اهداف، راهکار ها و هویت  جنبش سبز است و آن را به عنوان متنی پیشنهادی  برای جنبش سبز در معرض دید و قضاوت افکار عمومی و صاحبنظران قرار داده است. به گزارش کلمه  متن بیانیه ۱۸ و منشور جنبش سبز به شرح زیر است :


بسم الله الرحمن الرحیم


در اولين سال انتخابات دوره دهم رياست جمهوري با قامتي سرافراز، گرچه شلاق خورده، مجروح و حبس كشيده ايستاده ايم. با مطالباتي برای نيل به آزادي، عدالت اجتماعي و تحقق حاكميت ملي و مطمئن از پيروزي به ياري حضرت حق، چرا كه جز احقاق حق ملت چيزي نخواسته ايم.

“فاما الزبد فيذهب جفاء و اما ما ينفع الناس فيمكث في الارض”

اما كف  به کناری رود و از بین رود، اما ‏آنچه به مردم سود مى‏رساند در زمين مى‏مانَد.

از دروغ، تخلف و تقلب به كار گرفته شده در انتخابات، سوال “راي من كجاست؟” زاده شد و شما مردم، روشن و بي ابهام به شيوه اي مسالمت آميز در راهپيمايي تاريخي و بي نظير 25 خرداد 1388  اين سوال را پرقدرت و بلند فرياد زديد و جز كساني كه جهل و خرافه و منفعت پرستي و دروغ چشم و گوش آنها را بسته بود، در سطح ملي و جهان همه آن را شنيدند و ديدند. ولي پاسخ چه بود؟ جز داغ و درفش و كشتن و به حبس كردن و زنجير به تن برهنه زندانيان زدن و حمله به خوابگاه‌هاي دانشجويي؟

به يقين فجايع كهريزك و آدم كشي هاي روزهاي 25  و 30  خرداد و عاشوراي حسيني از خاطره جمعی ملت پاك نخواهد شد و نبايد هم پاك شود كه خيانت به خون شهدا و بي گناهان است. ما چگونه مي توانيم تيرهاي مستقيم به مردم و زير كردن آنها توسط ماشين پليس را از ياد ببريم.

خون‌ها و رنج‌ها اما پرده هاي فريب و رياي تماميت خواهان را دريدند و فساد نهادينه شده پشت پرده هاي قديس نمايي را نمایان کردند و اين رويدادهاي تلخ و نحوه تعامل دولتيان با مردم به همه اقشار ملت ما از كارگران، معلمان، دانشجویان، روزنامه نگاران، استادان، روحانيون، كارآفرينان، بازاريان، زنان، مردان، جوانان و پيران و همه فعالين جنبش‌هاي اجتماعي و اقشار مستضعف و ميانه نشان داد كه ريشه مشكلات آنها در كجاست.

اينكه كشور ما بيشترين اعدام ها را نسبت به جمعيتش در جهان دارد، ناشي از بزهكاري گناهكاران نيست، ناشي از رخت بر بستن عدالت و مديريت و حكومت خوب در جامعه ماست. و اينكه حتي مصلحت هاي روزمره و عاجل حكومت باعث نشده است كه تماميت خواهان و دولتيان دست از دروغ و فساد و خرافه و زير پا نهادن قانون اساسي و ساير قوانين بردارند، نشان از نفوذ عميق اين زشتی ها در لايه هاي دروني نظام دارد، گویا در اين لايه ها ساختي محكم براي دفاع از منافعي شكل گرفته است كه از عايدي صدها ميليارد دلار درآمد نفتي و واردات سالانه 70 ميليارد دلار كالا و سلطه بر نهادهاي پولي و مالي بدون نظارت هاي موثر نشات مي گيرد.

امروز بيت المال در معرض يغماي يغماگران قديس مآب است و هنوز ملت علي‌رغم ادعاها و دستورهاي شديد از شناسايي و معرفي و محاكمه اين مفسدان چيزي نديده است. كجا رفت آن پرونده بزرگي كه در مجلس باز شد و يك شبه در يك معامله پاياپاي بسته شد؟

چه كسي جرات دارد پرونده واگذاري هاي بزرگ را به بهانه اجراي اصل 44 به مراكز قدرت و نفوذ باز كند و پرده از اين غارت بزرگ ملي كه منجر به ايجاد انحصارهاي بزرگ اقتصادي شده است، بركشد؟ چه كسي آن شجاعت را دارد كه از فاجعه نبود کمترین نظارت مالي بر دستگاههاي نظامي و امنيتي و نهادهاي شبه دولتی كه سراسر فضاي اقتصادی كشور را تحت تاثير خود قرار داده اند دم برآورد؟ و باز ملت ما سوال مي كند كه آيا اين بود آن نظام اسلامي و عادلانه كه در پي آن بوديم. شفافيت در مقابل ملت چه مشكلي ايجاد مي كرد كه به پنهان‌كاري از ملت پناه برديم؟ آيا آن اصل طلايي شفافيت حكومت در مقابل ملت را از زبان پير جماران یادمان رفته است كه می‌گفت: “كاري نکنید كه نتوانيد به مردم توضيح دهيد.”

ياران عزيز راه سبز اميد

يك سال از پيدايش جنبش بي نظير سبز گذشته است و در اين مدت سبزها مسافت بسياري را در اين مسير اميد طي كرده اند. به بركت دل بريدن از مساعدت دولتيان و روي آوردن به خانه هاي خود و قبله قراردادن آنها و توسعه شبكه هاي اجتماعي روابط پايدار قابل اتكايي بين آحاد ملت ايجاد شده است و شبكه هاي پايدار اجتماعي در حيطه آگاهي هاي سياسي -اجتماعي و فرهنگي معجزه كرده اند. کافي است تنها به توليدات هنري اين شبكه و ميزان تبادل اخبار و اطلاعات و نظر و تحليل كه به صورت كاملا دموكراتيك جريان دارد نگاهي انداخته شود.جنبش سبز موجي از گفتگو درباره مسائل مهم و سرنوشت ساز در حوزه عمومي بين مردم ايجاد كرده كه در تاريخ معاصر ما بي‌نظير بوده است.

امروز بيش از هميشه تاريخ، مردم متجاوزان به حقوق اساسي ملت را مي شناسند و به نقض مكرر حقوق بشر و كرامت انساني در نظام امنيتي –قضايي كشور آگاهي دارند و مي دانند تا چه اندازه تماميت خواهان در پايمال كردن ميثاق مشترك ملي به‌ويژه در زمينه حقوق اساسي مردم پيش رفته اند. و در عين حال علي‌رغم حوادث تلخ و گزنده و خونبار، به بركت همين تعامل و گفتگوي جمعي، عقلانيت مردم همواره بر احساسات آنان غلبه كرده است و از اين‌‌رو بدخواهان با تمام تلاش هايي كه كردند نتوانستند مردم آسيب ديده و كشته داده و حبس ديده را به خشونت وا دارند. مبارزه و ايستادگي از طريق مسالمت آميز كارآمدترين اسلحه ما درمقابل گلوله ها و باتوم‌هاي برقي و چماقداران و قداره كشان بي‌فرهنگ و بد دهان بوده است.

توده هاي ميليوني ملت بزرگ امروز می بینند که چه كساني دشنه در دست به دنبال زنان، مردان، پيران و جوانان مي دوند و چه كساني با برخورداري از فرهنگي نازل، در تظاهرات و جمع‌هاي عمومي ركيك ترين كلمات و جملات را بر زبان مي آورند و مردم به جاي اینها، نماهنگ های زیبا ساخته اند و پوسترهاي پرمعنا به یکدیگر هديه كرده اند و فيلم ها و عكس هاي بي شماري از زندگي و مبارزه مردم تهيه و پخش كرده اند و غصه ها و درد هاي خود را اين چنين جاودانی كرده اند:

طفلي به نام شادي ديري‌ست گم شده ست

با چشم هاي روشن براق

با گيسويي بلند به بالاي آرزو

هركس از او نشاني دارد

ما را كند خبر

اين هم نشان ما

يك سو خليج فارس

سوي دگر خزر*


ياران سبز راه اميد

در آغاز سال جديد صبر و استقامت، به توصيه دوستان منشوري براي هماهنگي و همدلي بيشتر و تقويت هويت مشترك جنبش سبز تهيه شده كه در ادامه اين مقدمه تقديم مي شود.

طبيعي است كه متن پيشنهادي نتواند پاسخگوي همه سليقه ها و مطالبات باشد. دلگرمي اين همراه كوچك براي این معضل، راه حلي بود كه تعدادي از راي دهندگان در آستانه انتخابات سال گذشته پيدا كردند. در زنجيره سبز ميدان تجريش تا ميدان راه آهن بودند كساني كه مي گفتند میان بد و بدتر، بد را انتخاب مي كنند و اين انتخاب پیوستگي آن زنجيره محكم به‌ياد ماندني را ممكن ساخت. اصلاح واقعي از همين تميز و مسئوليت پذيري براي انتخاب اين و يا آن شروع مي شود.

این متن قدم اولین است و جنبش سبز در سیر تکاملی خود انشاءالله متن کاملتر و زیباتری خواهد آفرید.

“تلك الدار الاخرة نجعلها للذين لا يريدون علوا في الارض و لا فسادا و العاقبة للمتقين”

و آن سرای آخرت را برای کسانی قرار دادیم که خواهان برتری‌جویی و فساد در زمین نیستند، و فرجام نیکو از آن پرهیزگاران است.

ريشه ها و اهداف

1-      بروز انحرافات گوناگون و موانع بتدریج سازمان یافته در مسیر تحقق اهداف و آرمان هایی چون عدالت، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی که مردم به خاطر آنها انقلاب شکوهمند اسلامی را به پا کردند، ظهور گرایشات تمامیت خواهانه در میان برخی از مسوولین حکومتی، نقض حقوق بنیادین شهروندان، بی حرمتی به کرامت انسانی، سوءمدیریت دولتی، افزایش فاصله طبقاتی و محرومیت های اقتصادی و اجتماعی، قانون گریزی بل قانون ستیزی برخی مجریان قانون، نادیده گرفتن منافع ملی و ماجراجویی های عوامفریبانه در تعاملات بین المللی، فراموشی تدریجی و دردناک اخلاق و معنویت برای قدرت عواملی است که به نضج گيري نگرش هاي اعتراضي در ميان دلسوختگان، دردمندان و قاطبه مردم ايران در سال هاي اخير انجاميد كه بروز بارز و نیرومند آن در جنبش سبز مردم ايران پس از انتخابات دهم رياست جمهوري در سال 1388  جلوه كرد.

2-      جنبش  سبز با پایبندی به اصول و ارزشهای بنیادین انسانی، اخلاقی و دینی و ایرانی، خود را پالايش‌گر و اصلاح‌گر روند طي شده در نظام جمهوري اسلامي ايران در سال‌هاي پس از انقلاب مي داند و بر این اساس حرکت در چارچوب قانون اساسی و احترام به نظر و رای مردم را وجه همت خويش قرار خواهد داد.

3-      جنبش سبز حركتي در تداوم تلاش مردم ايران براي دستيابي به آزادي و عدالت اجتماعي و تحقق حاكميت ملي است که پیش از این در برهه هایی چون انقلاب مشروطیت، جنبش ملی شدن نفت و انقلاب اسلامي خود را جلوه گر ساخته است.

4-      بازخوانی تجربه معاصر در تلاش برای تحقق اهداف والای اجتماعی مردم ایران نشان میدهد که تنها از طریق تقویت جامعه مدنی، گسترش فضای گفتگوی اجتماعی، ارتقاءسطح آگاهی و جریان آزاد اطلاعات، مشارکت موثر احزاب و تشکل ها وهمچنین زمینه پردازی برای فعالیت آزاد روشنفکران و فعالان اجتماعي- سياسي وفادار به منافع ملي در چارچوب تحول خواهي و ايجاد تغيير در وضعيت موجود مي توان اهداف جنبش سبز را عملي كرد و این امر مستلزم توافق و تاکید بر اصول حداقلی و مطالبات مشترک و ایجاد تعامل و هماهنگی میان همه نیروهایی است که علی رغم داشتن هویت مستقل با پذیرش تکثر در درون جنبش، زیر چتر فراگیر جنبش دركنار يكديگر قرار مي گيرند.

راهكارهاي بنيادين

1-      جنبش سبز، يك حركت اجتماعي فراگير است كه هرگز خود را مبري از خطا نمي انگارد و با نفي هرگونه مطلق نگري شرك آلود، بر گسترش فضاي نقد و گفتگو در درون و بيرون جنبش تاكيد دارد. ديده باني سير حركت و تحول جنبش از سوي همه فعالان و به خصوص صاحبان انديشه و عمل امري حياتي است كه مي تواند جنبش را از لغزش به ورطه تماميت خواهي و فساد بر حذر دارد.

2-      در نگاه  فعالان جنبش سبز، مردم ایران همه خواهان ایرانی آباد سرفراز و سربلند هستند. جنبش سبز موافق تکثر ومخالف انحصارطلبی است. در نتیجه، دشمنی و کینه توزی با بدنه اجتماعی هیچ بخشی از جامعه جایی در جنبش ندارد. تلاش برای گفتگو و تعامل با رقبا و مخالفان در فضایی سالم و آگاهی بخشی درباره اهداف و اصول جنبش وظيفه همه افرادي است كه خود را آگاهانه در زمره فعالان جنبش سبز مي انگارند. ما همه ايراني هستيم و ايران متعلق به همه ماست

3-      گسترش و فعال سازي شبكه هاي اجتماعي –واقعي و مجازي- و تعميق فضاي گفتگو بر سر اهداف و بنيان هاي هويتي جنبش از جمله راهكارهاي محوري است كه مستلزم توجه ویژه کلیه فعالان سبز است.

4-      جنبش  سبز در عین تاکید مصرانه بر حفظ استقلال و مرزبندی با نیروهای غیرملی وخارجی، در جستجوی راهی منزوی همراه با دگر ستیزی  نبوده و اسیر گرایشات تعصب آلود نمیشود. عدالت، آزادی، استقلال، کرامت انسانی و معنویت ارزشهای جهانی هستند و تجربه آموزی از ملتهایی که برای دستیابی به این ارزشها تلاش کرده اند و همچنین استقبال از نقد و نظر مشفقانه همه آزدیخواهان و صلح طلبانی که برای رهایی نوع بشر و کرامت انسانها تلاش می کنند از دیگر راه کارهای جنبش است.

هويت سبزگنجينه ايرانياسلامي:1-      جنبش سبز با پذيرش تكثر درون جنبش بر استمرار حضور دين رحماني سرشار از رحمت، شفقت، معنويت، اخلاق و تکریم انسان تاكيد دارد و راه تقويت ارزش های دینی در جامعه را تحکیم وجه اخلاقي و رحمانی دين مبين اسلام و نظام جمهوري اسلامي ایران مي داند. ايجاد پيوند ميان ميراث ايراني-اسلامي و شوق به توسعه و پيشرفت در جامعه، پرهيز از اكراه مردم به تقيد به مرام، مسلك و رويه خاص و همچنين مبارزه با استفاده ابزاری از دین و حفظ استقلال نهادهاي ديني و روحاني از حكومت تنها راه حفظ جايگاه والاي دين و تداوم نقش برجسته آن در جامعه ايران است كه به عنوان يكي از اصول بنيادين جنبش سبز در سرلوحه امور جاي مي گيرند.

2-      رمز بقاي تمدن ايراني- اسلامي همانا همزيستي و همگرايي ارزش هاي ديني و ملي در طول تاريخ اين سرزمين است. در اين راستا، جنبش سبز بر حفظ و تقويت ارزش هاي والاي فرهنگ ايراني و سرمايه هاي غني انباشته شده در رسوم و مناسبت‌هاي ملي تاكيد مي ورزد و در اين راه تقدس‌زدايي از تعصبات نابجا و آگاهي‌بخشي درباره ويژگي هاي هويت آفرين آيين هاي ملي و مذهبي را وجه همت خويش قرار مي دهد.

3-      ملت ايران در تاريخ مبارزات خويش براي كسب آزادي و استقلال، بارها خودباوری و اتحاد بر سر اصول را به نمايش گذاشته است. جنبش سبز ملت ايران با اتكا به اين ميراث گرانبها و با تكيه بر خرد جمعي و نفي هرگونه خودمداري و خودخواهي در تلاش براي تحقق اهداف خويش، دستيابي به اجماع آگاهانه بر خصيصه هاي هويت آفرين و كنار گذاشتن عناصر تشتت زا را مورد نظر دارد و اين امر را تنها با تكا به عقلانيتي ميسر مي داند كه حاصل جمع خردهاي مختلف و مبتني بر نظام عقلانيت توحيدي باشد.

4-      جنبش سبز جنبشي ايراني- اسلامي است كه در جستجوي دستيابي به ايراني آباد، آزاد و پيشرفته است. بر اين اساس، هر فرد ايراني كه توسل به خرد جمعي توحيدي را به عنوان مبناي تلاش براي ايجاد فرداي بهتر براي ميهن خويش بپذيرد در زمره فعالان جنبش سبز به شمار مي آيد. جنبش “ايران را متعلق به همه ايرانيان مي داند”.

حق حاكميت مردم

1-      حاكميت مردم بر سرنوشت خويش از جمله اصول خدشه ناپذير جنبش سبز است و نهاد انتخابات به عنوان مناسب ترين شيوه تحقق اين اصل مدنظر اين جنبش قرار مي گيرد. براين اساس، جنبش سبز تلاش هاي خود براي صيانت از آراي مردم را تا زمان استقرار نظام انتخاباتي آزاد، رقابتی، غیرگزینشی و منصفانه كه شفافيت و سلامت آن كاملاقابل تضمين باشد، ادامه خواهد داد.

رای و خواست مردم منشا مشروعیت قدرت سیاسی است  و جنبش سبز اعمال هر گونه صلاحیت خودسرانه و گزینشی تحت عنوان نظارت  استصوابی را مغایر با قانون اساسی، حق تعیین سرنوشت مردم وحقوق بنیادین آانها دانسته و با آن مبارزه میکند.

2-      دستيابي به اهدافي چون آزادي و عدالت تنها بر پايه توجه به منافع ملي و حفظ استقلال ميسر است. جنبش سبز با آگاهي از اين امر، نسبت به هر اقدامي كه برخلاف منافع ملي و ناقض اصل استقلال باشد مبارزه مي كند و اين مسئله را در زمره موازين محوري خويش مي داند.

ارزش هاي جنبش سبزكرامت انسان ها و پرهيز از خشونت

1-      نخستين ارزش اجتماعي مدنظر جنبش سبز دفاع از کرامت انسانی وحقوق بنیادین بشر فارغ از ایدئولوژی، مذهب، جنسيت، قوميت و موقعيت اجتماعي است. استقرار و تضمین موازین حقوق بشر به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای بشری و حاصل خرد جمعی همه انسانها مورد تایید و تاکید جنبش سبز است. این حقوق خدادادی است و هیج فرمانروا، دولت، مجلس یا قدرتی نمی تواند آنها را لغو یا به صورت ناموجه و خودسرانه محدود کند. تحقق این امر مستلزم احترام به اصولی چون برابری، مدارا، گفتگو، حل مسالمت آمیز مناقشات و صلح طلبی است كه خود در پرتو ايجاد زمينه هاي لازم براي فعاليت آزاد رسانه های مستقل، جلوگیری از سانسور، دسترسی آزاد به اطلاعات، گسترش و تعميق جامعه مدني، احترام به حريم خصوصي افراد، فعاليت آزادانه شبكه هاي اجتماعي غير دولتي و اصلاح قواعد و مقررات در جهت حذف هرگونه تبعيض ميان شهروندان امكان پذير است.

2-      جنبش سبز يك جنبش مدني است كه پرهيز از خشونت و حركت در چارچوب موازين مبارزه مدني را سرلوحه خويش قرار مي دهد. اين جنبش با اعتقاد به اينكه “مردم” تنها قرباني خشونت در هر زمينه اي خواهند بود، گفتگو، مبارزه مسالمت آميز و توسل به راهكارهاي غير خشونت آميز را ارزشي خدشه ناپذير مي داند. جنبش سبز با توجه به شرایط و مقتضیات، از کلیه ظرفیتهای  مبارزه مسالمت آمیز استفاده خواهد  کرد.

عدالت، آزادي و برابری

3-      عدالت جايگاه والايي در ميان ارزش ها و آرمان هاي جنبش سبز به خود اختصاص مي دهد. توزيع عادلانه امكانات، چه در بعد اقتصادي، سياسي، اجتماعي و چه در ابعاد ديگر حيات انساني از جمله اهداف خدشه ناپذير جنبش سبز است كه لازم است براي دستيابي به آن، تمامي تلاش هاي ممكن انجام شود.

گسترش عدالت در جامعه تنها در صورتي امكان پذير است كه نظام حاكم بر كشور – در عرصه داخلي و خارجي- كاملا مستقل و فارغ از وابستگي به نهادها و قدرت هاي سياسي، طبقاتي و اقتصادي عمل كند و بتواند توسعه اقتصادي و ترقي كشور را به نحوي كه رفاه و عدالت اجتماعي براي همه مردم ايران فراهم شود، تضمين كند.

4-      جنبش سبز با عنايت به لزوم تامين خواست ها و مطالبات به حق تمامي اقشار و طبقات اجتماع، بر پيوند با اقشار متوسط و كم درآمد اجتماع -كه در برابر فشارهاي اجتماعی/سياسي ضعيف‌تر هستند- تاكيد دارد. اين جنبش با الهام از اصل نهم قانون اساسي، با سلب حقوق اساسي مردم به نام حفظ استقلال و تماميت ارضي كشور مخالف است و با تاكيد بر استقلال سياسي، فرهنگي، اقتصادي و نظامي، يگانه راه حفظ منافع ملي و دفاع از مرزهاي ميهن را “حاكميت مردم بر سرنوشت خويش” در تمامي ابعاد مي داند.

5-      برقراري آزادي و برابری از اهداف انكارناپذير انقلاب اسلامي است كه جنبش سبز نيز بر ضرورت دستيابي به آن تاكيد دارد. نفي هرگونه انحصار فكري، رسانه اي و سياسي و همچنین مبارزه با حذف فيزيكي هر انديشه و ديدگاه در سرلوحه اهداف جنبش سبز قرار دارد. ضروري است در اين جهت، براي رهايي مردم از هرگونه سلطه سياسي (استبداد و انحصار طلبي)، اجتماعي (تبعيض و نابرابري هاي اجتماعي) و فرهنگي (وابستگي و تقيد فكري) تلاش شود. جنبش سبز بر حمایت از حقوق زنان، نفی هر گونه تبعیض جنسیتی و حمایت از حقوق اقلیتها و اقوام تاکید ویژه دارد.

6-      جنبش سبز بر این باور است که امنیت تنها امنیت دولت نیست، امنیت انسانی تک تک شهروندان ایرانی است. امنیت برای آحاد مردم باید برقرار شود تا آزاد از ترس و رها از نیاز تحت حمایت قانون زندگی کنند. مداخله نیروهای نظامی و انتظامی در امور سیاسی، هر گونه دخالت افراد غیر مسول در امور انتظامی و سلطه نیروهای امنیتی و انتظامی بر مقامات قضایی مخل  امنیت دولت و ملت است. استقلال قوه قضاییه، عدم مداخله نیروهای نظامی در امور سیاسی و اقتصادی و برخورد با سازمان دهندگان و اعضاء گروههای موسوم به لباس شخصی از خواستهای جدی جنبش سبز است.

7-      اجراي تمامي اصول قانون اساسي و به ویژه اصول ناظر بر حقوق ملت (فصل سوم) هدف و خواست تجديدناپذير و حتمي جنبش سبز است.

8-      آزادي زندانيان سياسي، رفع محدوديت هاي غير قانوني و نگاه امنيتي عليه فعاليت احزاب و گروهها و جنبش هاي اجتماعي چون جنبش زنان، جنبش دانشجويي، جنبش هاي كارگري، جنبش هاي اجتماعی و امثال آن، و همچنين محاكمه عادلانه  آمران و عاملان تقلب در انتخابات، شكنجه و كشتن معترضان به نتيجه انتخابات، و افشاء و محاكمه نظريه پردازان و حاميان خشونت در لايه هاي مختلف حكومت از راهكارهاي روشني است كه در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد.

اخلاق مداري و احترام به خلاقيت هاي فردي و اجتماعي

1-      با كمال تاسف بايد اذعان كرد كه اتخاذ سياست هاي نادرست سياسي، اجتماعي، اقتصادي از سوي حاكمان به افول اخلاق و تنزل سطح سرمايه اجتماعي در جامعه منجر شده است. جنبش سبز با تاكيد بر ضرورت احياي اخلاق به مثابه فصل مشترك و پيوند دهنده حيات اجتماعي مردم ايران، در مبارزات خود براي اجراي حقوق ملت، كاملا نسبت به اصول اخلاقي پايبند خواهد بود.

2-      جنبش سبز را نه مي توان يك حزب متمركز دانست و نه مجموعه اي از افراد سازمان نايافته و بي هدف. مرور تجربه تاريخي مردم ايران نشان مي دهد كه آنها همواره و در بزنگاههاي تاريخي، هوشياري، توانايي و درك والاي خويش را به منصه ظهور رسانده اند و با تكيه بر قواي خلاقه خويش، راه را براي دستيابي به اهداف خود هموار ساخته اند.

جنبش سبز بر پايه اصول و مبادي بنيادين خود، با تکیه بر شبکه های اجتماعی  بر فهم، انديشه و نوآوري هاي مدني ملت ايران تكيه دارد و دستيابي به آرمان هايي چون عدالت و آزادي را به شكوفايي اين خلاقيت ها منوط مي داند. شعار “هر ايراني، يك ستاد” اينك مي تواند به شعار “هر ايراني، يك جنبش” تبديل شود.

قانون گرايي و مذاكره

1-      جنبش سبز با پيگيري اهداف و آرمان هاي هميشگي انقلاب اسلامي و با اتكا به بازخواني انتقادي تحولات صورت گرفته پس از انقلاب – به خصوص در عرصه روابط ملت و دولت- برپايه ميثاق مشترك مردم ايران يعني قانون اساسي، در پي دستيابي به آينده اي روشن براي ملت ايران است.

2-      در اين راستا، “اجراي بدون تنازل قانون اساسي” راهکار اصلي و بنيادين جنبش سبز است. اين جنبش بر اين باور است كه تنها با بازگشت به قانون و الزام نهادهاي مختلف به رعايت آن و برخورد با متخلفان از قانون در هر موقعيت و جايگاه، مي توان از بحران هاي مختلفي كه دامنگير شده است رهايي يافت و در راه ترقي و توسعه ميهن گام برداشت. جنبش سبز در عین حال کاملا توجه دارد که قانونگرایی به معنای استفاده ابزاری از قانون توسط حاکمان نیست. باید شرایطی فراهم آورد تا قانون وسیله اعمال خشونت های ناروا و موهن، نقض حقوق بنیادین شهروندان قرار نگیرد و خشونت، بی عدالتی و تبعیض قانونی نشود.

3-      قوانين كشوري  و از جمله قانون اساسي متوني هميشگي و تغيير ناپذير نيستند. هر ملتي اين حق را داراست كه با تصحيح سير حركتي خويش، به اصلاح در قوانين جاري اقدام كند. اما بايد توجه داشت كه تنها تغيير و اصلاحي در قانون اساسي مورد پذيرش است كه در فرايند مذاكره و گفتگوي اجتماعي و با مشاركت همه اقشار و گروههاي اجتماعي و با پرهيز از تصلب و انحصارگرايي و زورگويي صورت پذيرد.

4-      گسترش جامعه مدني و تقويت حوزه عمومي در زمره اصول اساسي جنبش سبز است. اين جنبش بر اين باور است كه حفظ منافع ملي و دستيابي به اهداف انقلاب اسلامي و همچنين كاستن از تبعات ناخوشايند بحران موجود مستلزم مذاكره و گفتگو ميان نمايندگان گروه‌هاي مختلف فكري و سياسي است و در اين راستا از هرگونه دعوت به مذاكره و گفتگوي شفاف به منظور دفاع از حقوق مردم و حل منازعات اجتماعي استقبال مي كند.

5-      اين جنبش خواهان قدرت بخشي به اقتصاد كشور در صحنه بين‌المللي و سرمايه گذاري و افزايش قدرت خريد مردم ايران است. جنبش سبز خواهان سیاست خارجی عقلانی و عزتمند مبتنی بر تعامل شفاف و سازنده با دنیا و طرد دیپلماسی ماجراجویانه و عوام فریبانه و ارتقاء شان ملت بزرگ و تاریخی ایران در جهان است.

همراه کوچک جنبش سبز

ميرحسين موسوي

_______________

* استاد شفیعی کدکنی • فایل صوتی (قابل استفاده در کامپیوتر و موبایل) را میتوایند از اینجا دانلود کنید.
 • نسخه چاپی (pdf) را میتوانید از اینجا دانلود کنید.

توضیح: برای دانلود کافیست روی لینکهای بالا کلید راست کلیک ماوس را زده و از منوی باز شده Save as را انتخاب نمایید.


578 پاسخ به “بیانیه 18 میر حسین موسوی و منشور سبز”

 1. ناشناس گفت:

  يادم هست وقتي 7 سالم بود يكباره ميديدم مثلا شوهر عمه و يكي از عموهاي من غيبشون ميزنه. چون رابطه ي خانوادگي ما نزديك بود و هر روز فاميل همديگر را ميديديم غيبت يكي از اعضاي فاميل سريع احساس ميشد. در تقريبا يك و نيم تا دو سال ميديدم كه اعضاي فاميل هميشه آشفته خاطرند و دليل اين آشفتگي خاطر دليلش به پايگاه بسيج بردن عمو و شوهر عمه ي من و ضرب و شتم آنها بود. اين بندگان خدا (عمو و شوهر عمه من) جرمشان سرشناس بودن در محل و محوريت داشتن در محل بود . و عده اي از هم محلي هاي ما كه خواستار تغيير اين محوريت به طرف خودشان بودند، از اين راهها وارد ميشدند؛ در واقع راهش را بلد نبودند. براي هر كاري خوب است كه انسان از راهش وارد شود. راهش با مردم زيستن، با مردم بودن، غصه ي مردم را خوردن حتي اگر برخي از همان مردم ارزش كار تو را در نيابند و به طور واقعي با مردم يكي شدن بود كه اين هم محلي هاي خطاكار من نميدانستند و مرتكب اين خبط ها ميشدند تاشايد اينها (عمو و شوهر عمه من) را منزوي كنند و خود در محل محور مسائل گردند و مورد توجه باشند. خلاصه آن دوره با آن همه جفا و خطا گذشت تا اينكه نسل بعدي همان نسلي كه مرتكب آن خطاها ميشدن به تحصيلات عاليه روي آوردن و وضعيت فكري و فرهنگي آنها ارتقاع يافت و جدي ترين منتقد اعمال و رفتار پدران و مادران خود شدند و آن نسل پر اشتباه با خيل سؤالات چالشي از طرف عزيزترين كسان خود مواجه شد و پاسخي نداشتند جز سكوت و شرمندگي و زندگي بر آنها خوشي خود را از دست داد.
  امروز ميشنوم كه عده اي از ايرانيان كه ما دوستشان داريم اما آنها از مسير مردم دور شده اند به كارهاي خشونت آميز روي آورده اند و به تذكرات فيزيكي و گاه نابرابرانه تكيه كرده اند من مطمئنم كه آنها تذكراتي به جريانهاي صاحب قدرت در گذشته ،دارند( از مردم تا هسته هاي مركزي) ولي برادران من آيا اين راهش هست؟ اين كه عده اي را به زور به كناري برانيد و خود جاي آنها بنشينيد؛ آيا گمان نميكنيد كه در فضا گم شده ايد و توانايي درك مسائل ماندگارتر را نداريد؟ آيا فكر نميكنيد كه ورق برگردد و شما حيران بمانيد؟ آيا از بازخواست عزيزان وفرزندانتان در آينده كه جور ديگر فكر ميكنند نمي ترسيد؟ آيا فكر نمي كنيد بالاخره بايد در ميان مردم زندگي كنيد و اين مردم در صورت تداوم رفتار امروزتان فردا شما را طرد خواهند كرد؟فردايي كه دير نيست. مگر حكومت هايي كه دهان مردم را ميدوختند ماندند كه شما در فكر باز آفريني چنين حكومتي هستيد؟
  از سايت كلمه ميخواهم كه اين صحبت من با برادران گمراه مان را كه به واقع در روزمره ي خويش گم شده اند، را در صفحه ي اصلي كلمه بگذارد تا شايد حرفم به گوش كساني كه در حق مردم، مراجع ، زندانيان دربند و …. اشتباه ميكنند رسيد و آنها برگشتند و راه آفيت(عافيت) در پيش نگرفتند.

 2. هميشه سبز گفت:

  هر ظلمي يك دوراني دارد ما بايد صبور باشيم هر انقلابي زماني ميبرد! مير حسين هميشه با توييم در هر جا هر زمان! همين الان خودشون به جون هم افتادن يك نشونست! يا حسين مير حسينV

 3. هموطن سبز گفت:

  واقعا از این همه تغییر و بسط دیدگاه های روشن فکران مذهبی و نگاه انتقادآمیز آنان به خطاهای گذشته خوشحالیم، اما متاسفانه کماکان لایه هایی از انحصار در بیانیه هایی در این سطح هم دیده میشود. مشروط کردن شرکت در جنبش سبز که بایستی چتر گسترده آن تمامی ایرانیان آزاداندیش و آزادی خواه را با هر گرایش و تفکر در بر گیرد، بی گمان با شرط داشتن عقلانیت توحیدی برای مشارکت در جنبش دچار محدودیت خواهد شد. جناب آقای موسوی، فراموش نکنید تفاسیر بعدی از سخنان زیبای ایراد شده در پاریس ما را در موقعیت فعلی قرار داده است. تفسیرپذیری قوانین تدوین شده بر اساس اصول دینی و مذهبی و بی توجه به دانش مدنیت بشری، آفتی است که به جان جامعه ما افتاده و آن را تا سر حد مرگ کشانده است؛ پس ضمن احترام به اعتقادات تمامی انسان ها بگذارید دین و اعتقاد، شخصی و محترم بمانند و مجوز ورود دیگر باره آن به بازار سیاست را ندهید، چرا که دیری نخواهد پایید که دیگران سخنان زیبای امروز شما را نقل کنند و از عدم تفسیر و اجرای درست آن ابراز تاسف نمایند. آن روز مباد!

 4. اختر گفت:

  سلام بر شما هموطنان در سایت کلمه
  چه خوب که بالاخره به اشتراک گذاری را در وبسایتتون کار گذاشتید. گرچه خیلی دیر به این فکر افتادید ولی باز هم جای خوشحالی داره…
  جنبش و صدای سبز باید از تمام امکانات ارتباطی و رسانه ای برای گفتن اهدافش استفاده کند.
  پیروز باشید

 5. امير گفت:

  يا حسين مير حسين هميشه با تو ميمانيم اي عشق سبز

 6. محمد گفت:

  پدر گرامي جناب آْقاي مهندس موسوي – اميدوارم اين پيام مرا به او برسانيد
  سلام عليكم
  بنده فرزند شهيد هستم كه حتي پدر خود را هم نديده ام
  فقط به همين اكتفا ميكنم شبي نيست كه قبل از خواب ، فايل صوتي اين منشور زيبا و التيام دهنده را گوش ندهم
  درود بر تو و تمام راهيان اين جنبش سبز
  بدانيد پدران ما براي اهدافي مقدس شهيد شدند كه آقاي مهندس موسوي به خوبي اين موضوع را درك كرده اند.
  به اميد ياري بيش از پيش حق

 7. حامد گفت:

  حسین جان برادر من فعلا که همین بچه سوسول ها 1 سال خواب خوش رو از همفکران شما غیر سوسول ها گرفتن برو واسه دوستات تعریف کن. باش تا اموراتت بگذره

 8. Ramin گفت:

  هميشه …
  بعد آن كه به هيئت شعله
  هم شانه مي شويم
  نا منتظر…
  چنان چون پرنده اي
  در لحظه ي معلوم
  فرو مي افتيم…
  اين كه خواب ( بهار ) را
  مرگ گفته باشيم
  بي انصافي ست

  آفتاب
  (سبز) ه اي را
  به ضيافت مي برد
  كه سر از خاك
  بيرون كرده باشد

  .
  ….

 9. A گفت:

  لان کفرتم ان عذابى لشدید؛

 10. شادی گفت:

  همراه شو عزیز همراه شو عزیز این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود

 11. محسن گفت:

  ايمان درايت تيزهوشي افتادگي و صلابت ميرحسين را خار چشم تماميت خواهان كرده است.يا حسين مير حسين

 12. 2010 گفت:

  الله اکبر جانم فدای رهبر……..
  شما حرمت قلم را هم مانند رنگ سبز از بین بردید…..
  انشالله روز قیامت ……..

  • سبز حسيني گفت:

   اگر ما را در همين دنيا ديدي، كه ديدي ؛ وگرنه خيلي اميدوار به ديدار ما در قيامت نباش، چونكه توي اون دنيا عمراً ما طرف جهنم پيدامون هم نميشه كه بتونيم ببينمت.

 13. موسوي عزيز . نا نوشته هايت را مي خوانيم و نا گفته هايت را مي فهميم .چون تو در قلب وروح مايي

 14. موسوي عزيز “دوستت داردم چون همرنگ روزگار مايي

 15. Ramin گفت:

  جائي كه

  -همه

  نفي نزديكي ست

  آويختن ام را كشاله كشان

  رها كرده ام

  پي چهار چفت چاره اي

  كه روبند ش را

  ارزن آفتابي

  به كنار نمي كشد

  مگر با ( ادامه ) ما….

 16. 111 گفت:

  اگر باران پیروزی
  به روی ساقه های بذرمابارد
  بشرزینهای زرین خدایان
  سایه بت هارازمعبدهاجداسازد

  باران پیروزی درراه است ایمان داشته باشیدوهمیشه سبز

 17. ناشناس گفت:

  سلام بر موسوی عزیز

 18. شاگردک گفت:

  زنده باد مرد سبز ما. استقامت میرحسین حقیقتا ستودنیست. هنگامی که رای سبزم رو به صندوق می انداختم اصلا فکر نمی کردم تا این اندازه درد مردم رو به دل داشته باشه و پا به پای مردم جلوی استبداد بایسته. بهش افتخار می کنیم.
  ما بیشماریم، ما پیروزیم
  V

 19. سبز سبرم ریشه دارم گفت:

  انان که گمان می کنند ازپا افتاده ایم یا از پا نشسته ایم بر گور خیال خامشان بگریند که ما امت حسینیم و مرد کارزار……(شهید رجب بیگی) …..یا حسین میر حسین

 20. امید گفت:

  میر حسین عزیز درود به شرفت.حکومت بداند که ما بیشماریم

 21. ناشناس گفت:

  یا حسین میر حسین

 22. یاسر گفت:

  برای آزادی ایران و ایرانی از دست اهریمنی همچون . . . .
  برای دفاع از خون ندا و نداهای زمان
  تا آخرین نفس برای این جنبش با هدف آزادی ایران وایرانی جان ناقابل را فدا خواهم کرد

 23. Mahmood گفت:

  Mikham inja az Aghaye Ahmadi nejat tashakor konam ke Aghaye Moussavi ro be ma melat Iran shenasoond. Man shenidam boodam ke Aghayeh Moosavi dar modat 8 saal jang khadamat ziadi be Iran va makhooosand be shahrestanha kardeh boodan. Vali nemidoonam chera bavaram nemishood. Vali Hala motman shodam ke ishoon fard bozorgi ast va motman hastam ke melat Iran ishoon ro chon Amir Kabir va Mosadesgh aziz hamishe be khater khanad avard. Vaghan baes esftekhaar hastand. Inshallah ke Iran ma be zoodi shahed yek Azadi abadi bashad. Ma saltanat dashtim , Velayat … ham dashtim, shayd vaghtash baashad ghanooni begozarim ke hargez ejazeh nadahd yek nafar bar mansab ghodrat kamel bashad be Joz zaat moghadas khodavand. Albateh mitarsam in ro begooyam va badbakhtani kasi badand oon edeaa ro ham bekoneh! Ta oon mogheh inshallah ke hameh mardom donya majboor nashavnd baraye ebraaz aghideh be zendan beravand. Ya hoosein, Mir Hossein.

 24. نیما گفت:

  خانه‌ام ابری‌ست

  یکسره روی زمین ابری‌ست با آن.

  از فراز گردنه خرد و خراب و مست

  باد می‌پیچد

  یکسره دنیا خراب از اوست

  و حواس من

  آی نی‌زن که تو را آواز نی برده‌ست دور از ره کجایی؟

  خانه‌ام ابری‌ست اما

  ابر بارانش گرفته‌ست

  در خیال روزهای روشنم کز دست رفتندم

  من به روی آفتابم

  می‌برم در ساحت دریا نظاره

  و همه دنیا خراب و خرد از باد است

  و به ره نی‌زن که دایم می‌نوازد نی، در این دنیای ابراندود

  راه خود را دارد اندر پیش.

 25. ايران گفت:

  يا حسين ميرحسين
  من خود سبز هستم و دوست دارم تمام دنيا سبز شود. در اين بيانيه يك نكته خيلي ظريف را ميرحسين عزيزم بايد رعايت مي فرمود. كافيست تا يك نگاه به منشور كوروش بياندازيم. چرا اين كتيبه به عنوان منشور حقوق بشر بصورت جهان شمول است؟ چرا كه در آن تنها محوريت انسانيت است و بس. جنبشي كه تا قبل از اين بيانيه مي شناختم جنبشي بود كه بر سر ارزش هاي انساني و فارغ از هرگونه محدوديت هاي مذهبي و ديني بود. اما اينك مي بينم با آن غريبه شدم. من مسلمانم اين بدان معنا نخواهد بود كه چون اكثريت مردمي كه در اين جنبش هستند مسلمانند پس اين جنبش اسلامي است. قبل از اينكه اين جنبش اسلامي باشد اين جنبش انساني است. چه بهتر بود اگر اين بيانيه تنها در چند جمله كوتاه و جهان شمول خلاصه مي شد. اگر چنين مي شد همه انسانها را شامل ميشد. چه خوب اگر تنها اهداف جنبش چنين ترسيم مي شد: آزادي استقلال عدالت حفظ انسانيت انسان احترام به مخالف و…

 26. حامد گفت:

  درود بر آزادگان سبز اندیش
  پیروزی کمترین سهم ما از این ایثار سبز است.

 27. همیشه سبز گفت:

  تا آخرین نفس با تو هستیم رییس جمهور من،مهندس موسوی

 28. قطره ای از دریا گفت:

  موجیم که آسودگی ما عدم ماست

  پس هستیم

  چون هستیم خروشانیم

 29. علی گفت:

  خدا شما را یاری کند چون صداقت در وجود شما است

 30. برگ سبز گفت:

  بیش از پیش به ” انتخاب سبزم” می بالم.

 31. killer گفت:

  ما آماده هستیم we are ready.

 32. smm گفت:

  پدر ،آقا ، سرور ، بزرگی کنو بیا زودتر ما رو از شر این قوم ریش سفید بی کفایت ….. رهایی ده
  منتظر ظهور سبزمان هستیم.

 33. مصطفی گفت:

  موسوی خیلی آقایی . تو مظهر عدالتخواهی مردمی هستی که شهید دادن و سختیهای زندگی تو این کشور عقب افتادرو دارن تحمل میکنن و

 34. ali253 گفت:

  mosaviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 35. سبز اندیش گفت:

  کدیور به چه حقی در مصاحبه با صدای آمریکا خودش را سخنگوی جنبش سبز دانسته ؟ و چرا دروغ گفته که هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران ؟ مگر ما نمی گوییم دروغ ممنوع ؟

 36. سینا ی سبز گفت:

  ما هستیم!قدم به قدم و پا به پا!!!
  شب از این سیاه تر نمی شود@
  محاربیت که از سر گذشت چه یک جنبش چه یک موج چه یک انقلاب×

 37. s0gol گفت:

  دلم براي رييس جمهورم تنگ شده.

 38. سید گفت:

  متن جالبی بود – فقط از مهندس عزیز می خواهم که اتحاد خود را با آقایان خاتمی و هاشمی و کروبی حفظ کنند چون تمامیت خواهان از اینکه شماها از هم جدا بشوید خوشحال می شوند.

 39. م.ح گفت:

  مهندس اگر واقعا می خواهی پشتیبانی اقشار محروم را به دست بیاوری طرح نفت را در مرکز خواسته های جنبش قرار دهید اینطوری روی شاهرگ کودتچیان هم انگشت گذاشته اید با یک حرکت چند هدف را نشانه گرفته اید .نفت محل اتصال جنبش سبز و فرودستان است

 40. سعید گفت:

  میر حسین عزیز تا جان در بدن داریم پای آرمان های پاکت می ایستیم . یا حسین میر حسین

 41. farshad گفت:

  hoghughe bashar nabud ya man nadidam

 42. هومن گفت:

  جامعه ارزشی مبتنی بر آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص) و متكی بر اندیشه‌های حضرت امام خمینی گفتار نخستین مهندس موسوی قبل از انتخابات بود.

  حال گفتار مهندس موسوی از دین رحمانی میباشد. آقای خاتمی صحبت از مردمسالاری دینی میکرد.

  زمان آن رسیده که این سئوال را از سیاستمداران اصلاح گرا بنماییم:

  سکولاریسم چیست و آیا سکولاریسم دین ستیز است یا وفادار دین (دین دوست)؟

  سکولاریسم بر این باور است که دين و مذهب در حوزه سياست میبایست حضور فعال غیر اجرایی داشته باشد یا به بیانی دیگر مانند هر شهروند ناظر سیاست باشد زیرا تضمين حقوق شهروندی تنها در صورت بی طرفی و عدم دخالت اجرایی كامل دولت در حوزه اعتقادات دینی و مذهبی ميسر میگردد.

  نهاد هر کشوری از جامعه و حاکمیت سیاسی که منتخب جامعه میباشد تشکیل میشود.

  یک جامعه دینی وجود دارد ولی حاکمیت سیاسی یا مردمسالار است یا نیست و از این دو حال جدا نیست.

  مردمسالاری را نیز میتوان به مردمسالاری پارلمانی و پادشاهی و پرزیدیال تقسیم نمود ولی مردمسالاری دینی وجود ندارد زیرا مردمسالاری آنچنان که قید شد وضعیت حاکمیت سیاسی یک جامعه را تعیین میکند.

  بعنوان یک فرد مقیم در اروپا میتوانم بجرعت ادعا کنم که مردمسالاری پارلمانی تحت تشکلات حزبی و ائتلافات حزبی میتواند یک الگوی مناسب باشد.

  بدیهی است که جامعه ایران دینی است ولی حاکمیت سیاسی ایران طبق قانون مدون آن مردمسالار نیست و پیرو ولایت مطلقه فقیه است.

  آیا واقعاً شعار جناب آقای مهندس موسوی بر اجرای اسلام ناب محمدی (ص) و دین رحمانی طرز بیان دیگری است برای مردمسالاری دینی؟

  جداً آقای مهندس موسوی متمایل به آزمودن مجدد مردم سالاری دینی می باشد حال آنکه آزموده به شکست انجامیده را دوباره آزمودن هم جفاست و هم خطاست.

  آیا زمان آن نرسیده که از خود بپرسیم که آیا قانون اساسی ایران اصلاحات را ممکن پذیر میگرداند!

  آیا زمان آن نرسیده که سیاستمداران ما در گفتار خود شجاعت بیشتر و در رفتار خود جسارت قویتر ابراز نمایند!

  در گذار به مردمسالاری نیاز مبرم جامعه جوان و پویای ایران به وجود سیاستمداران شجاع و جسور است زیرا روند این گذار نیاز به شتاب دارد.

 43. 30 گفت:

  آقاي ميرحسين! آن زمان كه بايد نميترسيديد بايد نمي ترسيديد. و بيانيه 17 را صادر نمي كرديد. الان ديگر جايي نداريد. تمام شد.