سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » موسوی:برخی مردم را فقط برای تشریفات و مراسم می خواهند...
» دیدار موسوی و رهنورد با جوانان اصلاح طلب؛

موسوی:برخی مردم را فقط برای تشریفات و مراسم می خواهند

چکیده :نوعی نگاه در جامعه وجود دارد که از پیشنهاد ها ناراحت می شود. از تنوع آرا و دخالت مردم در سرنوشت خود ناراحت می شود و مردم را تنها برای تشریفات و جشن ها مراسم می خواهد.معتقدیم که حاکمان واقعی، مردم هستند و بی دلیل گفته نشده است مردم ولی نعمت ما...


مهندس میر حسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد با جمعی از جوانان اصلاح طلب دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار کلمه، میر حسین موسوی در ابتدا ضمن تشکر از حضارگفت: شرایط امروز جامعه ویژه است و در این شرایط برای شما جوانان رجوع به افکار مختلف نشان دهنده حق طلبی شماست.

وی با اشاره به سخن چند روز پیش یکی از مسوولان وزارت کشور که اعلام کرده بود احزاب محترم هستند اما در کارهای کشور نباید دخالت کنند تصریح کرد: همین جمله را اگر بشکافیم به ریشه بسیاری از مشکلات جامعه پی خواهیم برد.

وی افزود: نوعی نگاه در جامعه وجود دارد که از پیشنهاد ها ناراحت می شود. از تنوع آرا و دخالت مردم در سرنوشت خود ناراحت می شود و مردم را تنها برای تشریفات و جشن ها مراسم می خواهد.

به گفته موسوی طبق آنچه که احزاب اصلاح طلب و جنبش سبز به آن پایبند هستند این نگاه را بر نمی تابند. معتقدیم که حاکمان واقعی، مردم هستند و بی دلیل گفته نشده است مردم ولی نعمت ما هستند.

وی تصریح کرد : ملت هوشیار و بیدار است. ایران مرکز تمدن جهانی بوده است. نمی شود با این ملت مثل بچه ها رفتار کرد. حتی یک مهمانی را هم تحمل نمی کنند ودیدید که بعد از عروسی پسر آقای میردامادی چه رفتاری کردند؟

وی به اهمیت ایجاد تشکل ها و احزاب اشاره کرد و گفت :از ابتدای مشروطه تا کنون نیروهای مذهبی در قالب تشکل های مذهبی در مقابل سایر گروه های سیاسی احساس مسئولیت می کردند. من خواندم که مرحوم مدرس هم به دنبال تشکیل حزب ضعفا بود و دلیلش هم این بود که سوسیالیست ها به دنبال تشکیل حزب بودند و گروه های مذهبی هم احساس مسئولیت می کردند.این احساس مسئولیت تا انقلاب و بعد از آن با تشکیل حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب و … ادامه پیدا کرد.

وی معتقد است هم اکنون نیز گروه های اصلاح طلب مذهبی در بین مردم و جامعه ریشه دارند و بخشی از حاکمیت از همین مسئله می ترسد. حقیقت این است که در شرایط موجود که فضا دگرگون شده و یک فراز جدیدی از تاریخ را تجربه می کنیم.

وی از گروه های مذهبی خواست تا به یک نکته مهم بپردازند و آن اینکه چرا آن نقش راهگشا ی دین در اول انقلاب امروز در حل امور کمرنگ شده است؟

وی ادامه داد : ما شنیده ایم که می گویند حکومت با کفر دوام میاورد ولی با ظلم نه. در این میان به آیه ای از قرآن برخوردم که خداوند در سوره انعام آیه 82 می فرمایند:

الَّذِينَ آمَنُواْ وَلَمْ يَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئِكَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ ((آري) آنها که ايمان آوردند،وايمان خود را با ظلم نيالودند ، ايمني تنها از آن آنهاست وآنها هدايت يافتگانند)

موسوی بعد از قرائت این آیه تصریح کرد :حقیقت این است که امروز ادعای اسلامی بودن و مسلمانی با ظلم فراوان آمیخته شده است.آن ایمانی که قدرت اداره کشور را دارد نمی تواند با ظلم همخوان باشد.

وی به خاطره ای از دوران نخست وزیری خود اشاره کرد و گفت : روزی آقای منافی که وزیر بهداشت بودند نقل می کردند که دیداری با امام داشتند و بعد از دیدار امام(ره) برای نماز ایستادند. همه عجله کردند که فیض جماعت برسند. من یک برگ از درخت کندم و روی آن نماز خواندم. حضرت امام بعد از نماز به من گفتند چرا آن برگ را کندی؟می توانستی از برگ هایی که پای درخت ریخته استفاده کنی. این طرز نگاه نشان می دهد که سنت الهی ما اجازه رفتار خشن را حتی با یک موجود زنده نمی دهد.

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما باید دقت کنیم که جنبش سبز بسیار فراتر و گسترده تر از تشکل های صاحب نام است و تاکید برای تحقق بدون تنازل قانون اساسی و اجماع بر سر آن جنبه حیاتی برای اصلاح دارد.

رهنورد: حذف احزاب یعنی حذف جامعه مدنی و از بین بردن دموکراسی

در این دیدار همچنین دکتر زهرا رهنورد با اشاره به جایگاه احزاب گفت: احزاب بین مردم و حاکمیت قرار دارند و اقدام برای حذف احزاب به معنای حذف پل ارتباطی با مردم است . در واقع حذف احزاب یعنی حذف جامعه مدنی و از بین بردن دموکراسی.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، زنان و جوانان بار اصلی جنبش را بر دوش کشیدند و هزینه سنگینی که این دو قشر دادند قابل مقایسه با سایر اقشار نیست.

وی با اشاره به تکثر در جنبش سبز خاطر نشان کرد: با همه این تکثر، جنبش سبز بر دو اصل تکیه دارد که نخستین آن قانون اساسی و دومین آن احترام به تکثر ایده ها ، سلایق و عقیده ها است.

همچنین در این دیدار جوانان اصلاح طلب نقطه نظرات خود را مطرح کردند و به بحث و گفتگو پیرامون مسائل مختلف پرداختند.


14 پاسخ به “موسوی:برخی مردم را فقط برای تشریفات و مراسم می خواهند”

 1. علی گفت:

  لطفا جناب موسوی، حمله به کاروان کمک رسانی به غزه را محکوم نمایند تا در این فضای باد آورده برای تبلیغات رژیم از این ماجرا…جنبش سبز را به دلیل سکوت در این ماجرا مورد سرزنش قرار ندهند.ممنون

 2. گل گفتي آقاي رئيس جمهور ،منتخب واقعي مردم
  درود بر مهندس موسوي عزيز

 3. سید حسین گفت:

  به میر حسین بگویید جوانانی که در انتخابات در کنار تو بودند ذره ای از تو دور نشده اند. ما منتظر فرصتیم و هشیارانه از آسیب های حکومت پرهیز میکنیم. ابایی از مرگ نداریم اما آنگاه که خون ما موج سبز بیداری بسازد و در کنار حقیقت هستیم تا آخرین قطره خون . اگر در این جمع نیستیم به معنی ترس و دوری نیست . مگر امروز وظیفه ما آگاهی رساندن نیسیت . پس به همین کار مشغولیم. گرچه دل ما برای دیدار شما تنگ شده ولی صبر کلید گذر از این روزهای تلخ است

 4. رضا گفت:

  سوالي از كلمه روش و شرط ملاقات حضوري با مير حسين موسوي چگونه است لطفا راهنماي كنيد

 5. محمد علی گفت:

  آقا میشه ما هم یه ملاقات با مهندس داشته باشیم؟

  ما هم جوونیم هم اصلاح طلب.

  راستی 22 ام چی شد پس؟

  معلوم هست اصلا دارید چه کار میکنید؟

 6. استقامت سبز گفت:

  مراسم دعای توسل
  سه شنبه ها ساعت 9 شب
  پارک لاله

 7. ايراني گفت:

  چرا آن نقش راهگشا ی دین در اول انقلاب امروز در حل امور کمرنگ شده است؟
  و مهندس موسوي عزيز چه درست جواب اين پرسش را مي دهند:
  “حقیقت این است که امروز ادعای اسلامی بودن و مسلمانی با ظلم فراوان آمیخته شده است.آن ایمانی که قدرت اداره کشور را دارد نمی تواند با ظلم همخوان باشد.”
  متاسفانه امروز حكومت آنچه از دين مي خواهد حفظ نمايد ظاهر آن است و براي حفظ اين ظاهر اساس و باطن آنرا خرج ميكند.

  به اميد ايراني آزاد و آباد
  وعده ما 22 خرداد سبز

 8. yaser گفت:

  اگر پیشنهاد برگزاری راهپیمایی منتفی شد برنامه 22ام چیه؟لطفا هر چه سریعتر مطرح کنید تا پتانسیل موجود هرز نرود.

 9. yaser گفت:

  لطفا استراتزی جایگزین راهپیمایی در صورت نداشتن امکان ان را بررسی کنید.

 10. رهروی سبز گفت:

  در جواب یاسر که فرمودند استراتژی جایگزین چیه، مهندس موسوی و آقای کروبی توی دیدار قبلیشون به این مسئله اشاره کردند ولی هیچ کس اصلا توجه نکرد،

  به طور خلاصه:
  “در این جلسه تصمیم گرفته شد تا در صورت دادن مجوز راهپیمایی،در سطح ملی مردم به شرکت در این راهپیمایی دعوت شوند و در غیر این صورت برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی با تنوع و تکثری که شبکه های اجتماعی دارند به صورت مسالمت آمیز جریان اطلاع رسانی صورت گیرد.”

  کل مطلب:
  http://www.kaleme.com/1389/03/03/klm-20365

  این نوع جریان اطلاع رسانی اگر اجرا بشه می تونه تاثیر بسیار زیادی بر کل جامعه بذاره، نگاه کنید به بسیاری از افرادی که در راهپیمایی ها شرکت می کنند اما در فاصله بین دو راهپیمایی فعالیت موثری رو انجام نمیدهند، نگاه کنید به بسیاری از افراد که به هر دلیلی در راهپیمایی ها شرکت نمی کنند اما دوست دارند کاری کنند، نگاه کنید به تاثیری که این اطلاع رسانی می تواند در خنثی سازی جو سنگین ساخته حاکمیت داشته باشد . . .

 11. ناشناس گفت:

  اگر سئوالی به ذهنتان خطور کرده است جواب اش این است که : شاید ضرورت ایجاب میکند شاید علت دیگری دارد …

 12. سبز گفت:

  تاکید برای تحقق بدون تنازل قانون اساسی و اجماع بر سر آن جنبه حیاتی برای اصلاح دارد.

  درود بر اصلاح طلب بزرگ سرزمینمان ایران.

  اگر رویه اجرای قانون اساسی اصلاح شود جنبش پیروز شده است.

 13. سبز گفت:

  سلام در سایت روز ازموضوع مستند فتنه با خبر شدیم لطفا برای خنثی شدن توطئه کاری کنید سبز باشید