سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آيت‌الله موسوي تبريزي:کشور را با تک صدایی نمی توان اداره کرد...

آيت‌الله موسوي تبريزي:کشور را با تک صدایی نمی توان اداره کرد

چکیده :امام مي‌خواستند همه نيروهاي دلسوز نظام با گرايشات مختلف حفظ شوند/ امام تلاش داشتند كه در عين اختلافات جلوي حذف جريانات را بگيرند/ بنيانگذار انقلاب مشكلات و بحران را از طريق ايجاد آرامش در جامعه حل...


دبير مجمع محققين مدرسين حوزه علميه قم با تاكيد بر اينكه كشور را با تك صدايي نمي‌توان اداره كرد،گفت:عده‌اي مي‌خواهند نزديكترين ياران امام مانند آيت‌الله هاشمي رفسنجاني را از صحنه حذف كرده و خط امام را منزوي كنند.

آيت‌الله سيد حسين موسوي تبريزي در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، در پاسخ به سوالي در مورد شيوه برخورد امام با بحران‌ها اظهار داشت: مواقع حساس را بايد به دو قسمت تقسيم كرد در قسمت اول گاهي ممكن است كه داخل نيروهاي خودي مردم و نظام با دشمني واحد مواجه شود مانند حملات عراق به ايران و يا انفجار حزب جمهوري اسلامي و نخست وزيري و ترور ائمه جمعه توسط منافقين. دسته دوم هم به وجود آمدن اختلاف در درون فرزندان و افراد خدمتگزار نظام است كه به خصوص مديريت امام در اين دوره بسيار مهم است.

وي افزود: در حالت اول كه با دشمن واحد داخلي يا خارجي مواجه مي‌شديم امام هرگز از خودشان ضعف و ترس نشان نمي‌دادند و با تمام اطلاعاتي كه از دشمن داشتند و در عين كوچك نشمردن آن، طوري رفتار مي‌كردند كه رعب و وحشت در دل مردم نيفتد و بلكه بالعكس آرامش را ايجاد مي‌كردند به طور مثال در حالي كه نسل ما جنگي را به خود نديده بود وقتي عراق با بمب باران فرودگاه جنگ را آغاز كرد نوعي وحشت نگراني در همگان ايجاد شد اما امام به گونه‌اي رفتار كرد كه حتي نزديكان ايشان كه از جزييات حمله صدام اطلاع داشتند آرامش يافتند. زيرا ايشان فرموده بودند ”چيزي نشده است يك دوست سنگي را پرتاب كرده و رفته است و فرار كرده است“ لذا معتقدم پيروزي ايران در جنگ در همان روز اول بود زيرا آرامش جامعه حفظ شد و مديريت صحيح اعمال شد وتا آخر جنگ امام هيچگاه احساس ضعف و خستگي نكردند بلكه به رزمندگان اميد مي‌دادند.

دبير مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در ادامه گفت: رفتار امام در رابطه با مسائل داخلي هم اينگونه بود اگر از همه مسوولان آن زمان بپرسيد همه خواهند گفت كه هر مشكلي به وجود مي‌آمد پس از چنددقيقه صحبت با امام آرامش و خاطره پيدا كرده و احساس مي‌كردند كه آن مشكل حل مي‌شود و آرامش دادن به مديران جامعه و لطف و احسان به آنها و توجه به نظرات و پيشنهادات آنها كه توسط امام انجام مي‌گرفت اميدبخش بود در عين حالي كه ايشان دركارها نظارت كامل داشته است.

موسوي تبريزي تصريح كرد: در مواقعي كه اختلاف طبيعي حتي ميان طرفداران امام و انقلاب بوجود مي‌آمد امام آنها را مديريت مي‌كردند و تا جايي كه مفيد بودند تشويق هم مي‌كردند. لذا در آن زمان مجلس هم يك دست نبود و امام به آنها مي‌فرمود ”چنين اختلافات اشكال ندارد بلكه لازم است اما تا جايي كه باعث پيشرفت و سازندگي شود بايد وجود داشته باشد.“

دادستان كل كشور در دوران امام با نقل بخشي از سخنان حضرت امام در جلد 21 صحيفه نور مبني بر ضرورت وجود اختلاف سليقه‌ها و در عين حال حفظ دوستي صميميت‌ها ادامه داد: ايشان اختلاف نظرات را در راستاي پيشرفت كشور لازم مي‌بيند زيرا جامعه‌اي كه انتقاد در آن نباشد سالم نيست و اگر اختلافات تبديل به حذف شود باعث نابودي جامعه مي‌شود همانگونه كه قرآن كريم هم بر احتسام به حبل الهي تاكيد كرده است و امام در عين اختلافات تلاش داشت جلوي حذف جريانات را بگيرند و روحانيون و دانشگاهيان و … با همديگر گفت‌وگو كرده و يكديگر را تحمل كنند از سوي ديگر امام تاكيد داشتندكه سخن جوانان گوش داده شود و به سوالات آنها در مورد دين پاسخ داده شود لذا اكنون بايد به اين مساله اهميت دهيم تا به جوانان تهمت كفر و الحاد نزنيم.

وي با اشاره به اختلافات اوايل انقلاب مانند اختلافات شهيد رجايي و بني صدر، مجلس شوراي نگهبان و… گفت: امام معتقد بودند در عين اينكه اختلافات نبايد باعث حذف شود كه بهترين يادگار ايشان در اين مورد پاسخ ايشان به نامه آقاي محمد علي انصاري بود كه تصور ميكنم آن نامه به اشاره دفتر امام نوشته بود. امام در پاسخ وي مي‌فرمايد كه ”من مي‌دانم همه جريانات دلسوز نظام و در مقابل دشمن هستند و مي‌خواهند به نفع مردم كار كنندلذا بيان اشكالات از سوي هر طرف اشكالي ندارد.“

دبير مجمع محققين و مدرسين حوزه قم ادامه داد: امام تا جايي كه مي‌توانستند كمك مي‌كردند تا هيچ گروهي حذف نشود به طور مثال در مجلس سوم كه جوانان و نيروهاي چپ وارد آن شده‌اند عده‌اي از جريان راست كه حذف شده بودند امام باز هم از حضور آنها از حاكميت استفاده كرد و آيت الله يزدي را كه تا بيش از آن در مجلس حضور داشت پس از آن انتخابات به شوراي نگهبان فرستادند و يا اينكه در سال 67 ايشان در يك جا از ناطق نوري و در جاي ديگر از آقاي محتشمي ‌ور تعريف وتمجيد كرده و آنها را تاييد مي‌كند كه اين امر نشان مي‌دهد امام مي‌خواستند همه نيروهاي دلسوز نظام با گرايشات مختلف حفظ شوند.

وي تاكيد كرد: امروز هم به چنين روحيه نياز وجود دارد تا همه علاقمندان امام و مديراني كه مي‌خواهند كشور را اداره كنند در صحنه حضور داشته باشند زيرا كشور را با تك صدايي نمي‌توان اداره كرد.

موسوي تبريزي در پايان در پاسخ به اينكه مهمترين ركن مغفول ماندن انديشه امام چيست گفت: ايشان مي‌خواستند كشور را با همه دلسوزان اداره كنند اما اكنون با وجود نظارت استصوابي بسياري از ياران ايشان حذف شدند و اين روش تاكنون ادامه دارد تا جايي كه عده‌اي مي‌خواهند نزديكترين ياران امام مانند آيت الله هاشمي رفسنجاني را از صحنه حذف كرده و خط امام را منزوي كنند.


2 پاسخ به “آيت‌الله موسوي تبريزي:کشور را با تک صدایی نمی توان اداره کرد”

  1. دوست سبز گفت:

    کلمه تورو خدا جواب این سوال منو بده!
    چرا تو سایت نظر سنجی در مورد پیشنهاد دوستان در مورد 22خرداد نمی زارین؟چرا با استفاده از سایت برنامه ریزی نمی کنید؟یکی از دوستان گفته بود روز 22 خرداد بادکنک و بادبادک سبز به اسمون بفرستیم که هم اسمون سبز بشه هم زمین.یا اعتصاب تو یه روز مشخص.فقط کارتون شده خبر.اینجوری که نمیشه!

  2. چشمك گفت:

    ولي گويا آقايون راهشو از توو زندانها و شكنجه كردن پيدا كردن!!!!