سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ژست های بی طرفانه و خنده های موذیانه...

ژست های بی طرفانه و خنده های موذیانه

چکیده :این چه دستی است که دو ساعت برنامه پربیننده سیما را در اختیار چنین تندروانی قرار می دهد؟اینها چه کسانی هستند و بدنبال چه هدفی این فرصتهای استثنایی را در اختیار چنین برنامه سازانی قرار داده و می دهند که پیروزی آنها در تخریب و تضعیف چهره مردان جنگ است؟اینان با نفی مردان دیروز وامروز! به دنبال ساختن چه فردایی...


کلمه-غلامعلی رجایی: این روزها هنوز در اینجا و آنجا صحبت بر سرحضور مهندس علی شمخانی در برنامه کاملا یکطرفه دیروز، امروز ،فرداست و حرفهایی که به مجری جوان برنامه زد و ازگفتگویی که – خودش در جلسه ختم شهید علی هاشمی بمن می گفت قرار بوده فقط در باره فتح خرمشهر و…باشد ولی با هدایت دستهای آنطرف دوربین! به مسائل روز کشانده شد!- به شهادت همگان از آن پیروز بیرون آمد و بخشی از حرفهای متفاوت خودش را زد بدون آنکه به متولیان برنامه اجازه دهد به اهدافشان دست پیدا کنند ، همان که خودش با صراحت به مجری می گفت تو امشب می خواستی مرا شکست بدهی ولی شکست خوردی!

من در این نوشته کوتاه نمی خواهم از علی – و برادرانش حمید و محمد که اکنون زودتر از او به ملاقات خدایشان که بنام او و برای او و در راه او می جنگیدند شتافته اند همانها که مرگ ار آنها می گریخت – و حق بزرگی که در جنگ دارد و سینه دریاییش صندوق اسرار جنگ است و بقول خودش آدرس خیلی ها را که تا دیروز دستی از دور بر آتش جنگ داشتند و اکنون از مردان جنگ طلبکار شده اند !را دارد سخنی بگویم و یا ازصداقت و فروتنی و از استقلال رأیی که همواره داشته و دارد و انشاءالله خواهد داشت و از غربت او و امثال او در این روزگار قحطی و کمیابی انصاف ها حرفی زده باشم و یا ازصراحت لهجه و زیرکیهای او در مواجهه با دوربین ، در هر مصاحبه که هر بیننده را به سمت خود می کشاند سخنی بمیان بیاورم یا مانند بعضی از ضربه فنی شدن مجری و متولیان برنامه مورد نظر در این مصاحبه – که حتما درس عبرتی برایشان در دعوت امثال شمخانی – مانند برادرم دکتر حسین اعلایی که ابتدا برای حضور در این برنامه دعوت شد ولی بعد از حضور او عذر خواستند!- شده وخواهد شد !نظری داشته باشم بلکه آنچه مراد من در این مقال و مجال است گذر از مجری و سوالات او و جهتی است که سعی می کرد به مصاحبه خود بدهد تا از دریابان علی شمخانی در رد و تخطئه خاتمی و موسوی در سیاست حرف و سخنی مطابق میل خود بشنود یا ناشیانه از او بر دوگانگی سیاست هاشمی و محسن رضایی در باره نحوه ادامه و پایان جنگ اقراری بگیرد ! بلکه جان سخن من در این است که باید دانسته شود دست چه کسانی پشت این گونه برنامه ها در صدا وسیما ست و آنها از ساخت و پرداخت اینگونه برنامه ها با استفاده از فرصی طلایی که صدا وسیما در اختیارشان قرار داده و می دهد به دنبال رسیدن به چه هدف یا اهدافی هستند؟

همانها که یا برنامه شاخص می سازند و بیهوده و ناشیانه تلاش می کنند خط و سیره امام را به نفع امیال سطحی سیاسی خود تنزل دهند ،که هر چه متولی پاسداری از اندیشه امام یعنی آیت الله حاج سید حسن آقا خمینی و مؤسسه تنظیم و نشر و کارشناسان زبده سیره امام فریاد و خروش اعتراض در مغایرت محتوای این برنامه با سیره واقعی امام سر می دهند به جایی نمی رسد!

همانها که انگار پیروزی شان در چنگ زدن به چهره بزرگان این انقلاب نظیر آیت الله هاشمی و دکتر محسن رضایی و مهندس موسوی است. اما بیهوده سعی می کنند این موضع خود را در ورای ژستهای بیطرفانه و لبخندهای موذیانه پنهان کرده وبکنند.

برای اثبات این ادعا و اینکه دانسته شود در باطن این مجریان و متولیان چه می گذرد ناگزیر از ذکر مصداقی می شوم که سند آن نزد من است!

همین چند روزپیش دوستی روحانی و همشهری به من گفت یکی از دست اندر کاران اصلی این برنامه که دزفولی است در جمع چند نفر از طلبه های جوان شهر ضمن اهانت آشکار به محسن رضایی و تشبیه نامزدهای اخیر ریاست جمهوری به گوساله سامری که نیروهای انقلاب آن را ذبح کردند ! گفته است من وقتی در نماز جمعه شعار مرگ بر هاشمی را شنیدم جگرم خنک شد!

براستی اینان با این سن! و سابقه! به دنبال چیستند؟

این چه دستی است که دو ساعت برنامه پربیننده سیما را در اختیار چنین تندروانی قرار می دهد؟ کسانی که به صراحت در جلسات خصوصیشان که احتمال می دهند خبر آن به بیرون درز پیدا کند از مرگ هاشمی که دوست و دشمن می دانند از ارکان مهم نظام و انقلاب بوده وهست و اگر امام بود هرگز به اینان مجال اینگونه تاختن به ساحت او و امثال او را نمی داد، دم می زنند؟

هاشمی چرا باید بمیرد؟

مرگ هاشمی برای اینان و دیگران چه فایده و منفعتی در بر دارد؟

چه زود نوبت آسیاب تخریب به هاشمی رسید! – آنگونه که شهید بهشتی به هاشمی که وقتی از او پرسید که در برابر این همه تهمت ها ناراحت نمی شوی؟ گفت صبر کن آسیاب به نوبت! نوبت به تو هم می رسد!

اینها چه کسانی هستند و بدنبال چه هدفی این فرصتهای استثنایی را در اختیار چنین برنامه سازانی قرار داده و می دهند که پیروزی آنها در تخریب و تضعیف چهره مردان جنگ است؟

اینان با نفی مردان دیروز وامروز! به دنبال ساختن چه فردایی هستند؟!

اگر دیگران با اینان همدست و همداستان و هماهنگ نیستند و از این تاختن ها و غارت حیثیت بعضی افراد نصیبی نمی برند چرا بر سرشان نهیبی نمی زنند و آنها را از این فرصت ها و تاختن های ناجوانمردانه باز نمی دارند؟

این روزها بی آنکه بخواهم مانند بعضی ها در تحلیل حوادث چند سال اخیر به غلط یا تعمد !پای تاریخ صدر اسلام را به میان بکشم و به دنبال مشابهت سازی های غلط تر از آن ،این و آن را با پیغمبر و علی و طلحه و زبیر و ابن سعد! مقایسه کنم با مشاهده مواضع بعضی ها قویا به این احساس رسیده ام که انقلاب ما دراین دوران سخت پس از ارتحال معمار و بنیانگذار بی بدیل آن حضرت امام، با ظهور و خطر خوارج مواجه شده است .

مسخره آنکه در عصری که افتخار آفرینان و استوانه های انقلاب و یاران امام که ایران تا همیشه مدیون تلاش و مجاهدتهای آنهاست اینگونه مورد تهاجم این بی سابقه ها !واقع شده و می شوند این روزها در کشور بدنبال اثبات این مساله تاریخی هستند که آیا مرحوم ! کورش هخامنشی همان ذوالقرنین قرآن است یا نه!

سخت در شگفتم از مظلومیت این ملت و سرنوشت انقلاب و مردان انقلاب ساز آن و تندروانی که بی توجه به عاقبت و غایت خویش، هنوزاز تاریخ عبرت نمی گیرند!

چه خوش گفت آن که گفت که :”هرکه باد بکارد طوفان درو خواهد کرد!”


36 پاسخ به “ژست های بی طرفانه و خنده های موذیانه”

 1. طاهره گفت:

  درود بر آقاي رجايي كه يك اصولگراي واقعي است

 2. نجفی گفت:

  آقای رجایی عزیز!
  هنوز وقت آن نرسیده که شفاف و بی پرده حرف بزنید؟
  این “دیگران” را که اینک بسیاری از ما می شناسیم شما هم نام ببرید تا ثابت کنید که بازمانده نسل شجاعان هستید، وگرنه با سکوت کنندگان در برابر پایمال شدن خون شده چه فرقی دارید؟
  اگر شما و امثال شما آن زمان که از پرستش ناخودآگاه طاغوت نهی می شدید ، پا بر نفس خود می گذاشتید و طاغوتهای زمان را برملا می کردید آیا اینگونه انقلاب به دست نااهلان می افتاد؟

 3. ناشناس گفت:

  آقای رجایی یعنی واقعا نمیدونی دست چه کسی پشت قضیه است. من راهنمایی میکنم فقط یه دست پشت قضیه است فقط یکی….

 4. سبزینه گفت:

  روزی بر این اقلاب رسیده که از آن چیزی جز نامش باقی نمانده …. یاد اون جمله پیامبر اکرم می افتم که می فرمود : به زودی از اسلام جز نام آن باقی نخواهد ماند … حالا هم اسلام و هم انقلاب را کرده اند پوستین وارونه …. به قوول دکتر شریعتی لولویی برای ترساندن بچه ها!

 5. ايراني گفت:

  اخيرا در مراجعه به يكي از ارگانهاي دولتي براي ارائه محصولي متني از من در اين مورد سئوال نمود كه آيا در متنهاي بكار گرفته شده نامي از موسوي و يا كروبي آمده است؟ وقتي علت را جويا شدم گفت بخشنامه آمده است كه به هيچ عنوان اين نامها نبايد در محصولات خريداري شده توسط ارگانهاي دولتي موجود باشد و در جاي ديگري از دوستي شنيدم كه در كنار عكسهاي منتشر شده از امام خميني نبايد عكسي از نوه هايشان موجود باشد.

 6. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  دریادل ، علی شمخانی!
  مصاحبه (مناظره با چهره هایی پنهان ) توسط این پیر جنگ دیده ، از ابتدا تا انتها برای من کلاس درس بود . پس از پایان برنامه چندین بار دیگر (ظبط شده )آن را دوباره دیدم .کلاسی درجه یک که در آن هرچقدر تلاش می کنند تو را هم مثل خودشان به ورطه افراط و تفریط در عرصه نگرش و تحلیل ، بکشانند موفق نمی شوند و تو هنگامی که پرچم پیروزی را برافراشته ای می گویی : نتوانستی ولی من توانستم!
  این دریادل معلمی است که باید بازهم سر کلاسش حاضر شویم چراکه درسها را خودش فهمیده است و آنگاه اقدام به درس دادن آنها می کند
  با دیدن این برنامه ارادتم نسبت به خوزستامی ها چند صد هزار میلیون … برابر شد.خوشا بحال خوزستان و چنین نگین های بی مانندی که در آن می درخشند

 7. علی گفت:

  الحق و الانصاف تیتر این مطلب بهترین توصیف در مورد آقای یامین پور مجری این برنامه است “ژست های بی طرفانه و خنده های موزیانه”
  ایشان با دریابان شمخانی طوری صحبت میکردند که گویی بازجویی میکنند . البته ضمیر ناخود آگاه همیشه دست انسان های ناپاک و آلوده را آشکار میکند ایشان هم در مواردی که مهمانان برنامه مطابق میلشان جواب نمیدهند وارد بازیی میشوند که قبل از این در مناظره محسن رضایی- احمدی نژاد در مورد دخالت سپاهیان در دولت موقت دیده بودیم.

 8. سید حسین گفت:

  بنده کتاب سیره شهید بهشتی آقای رجایی را مطالعه کرده ام. وقتی کسانی مانند اقای رجایی اینگونه حرف دل ما می زنند ادم به اعتقاداتش امیدوار می شود. اقای رجایی اینها نه تنها مسوولان بلکه مردم را هم می خواهند به جان هم بیندازند. ادم این درد را پیش کی ببرد که اگر یک حرف خلاف میل اقایان بزنی تبدیل می شوی به معاند و منافق و کافر و صهیونیست؟ دختر من که 18 ساله است از کجا بداند که منافقین چه خبائث و ادم کش هایی بوده اند که حالا دارند جوان هایی امثال او را با آنها مقایسه می کنند؟ دیروز به من می گوید بابا نکنه اونها هم مثل  همین امروز که سبزها را متهم می کنند بوده باشند؟ من جواب او را چه بدهم؟ چگونه از شهید بهشتی برای او بگویم و جنایت هایی که انها در حق این نظام کردند؟ چرا اقایان حاکم دارند تیشه به ریشه همه چیز می زنند؟ اقای رجایی تو را به خدا شما ها کاری کنید. ببینید چطور قبح همه چیز را شکسته اند. چطور ارزش های ما را به بازی گرفته اند….

 9. چشمك گفت:

  با اينگونه برنامه هاي امروزي فردايي ساخته نخواهد شد!!!

 10. رضا گفت:

  تمام كاخهاي كه با ظلم دروغ ساخته گردد ويران گردد واز آنها نيز يادي نكنند

 11. سلام گفت:

  به همه دوستان توصيه مي كنم اين برنامه و برنامه شاخص رو تو اين هفته دقيق و با بينش و بصيرت ببينند.
  آقاي رجايي هم بدونه شهيد بهشتي رو منافقين خراب مي كردن ولي هاشمي رو حقيقت دروني خودش و خانوادش.
  حزب الله شماهارو زير چرخ دنده هاش له مي كنه تا به ظهور سيد و مولاش برسه.

 12. ناشناس گفت:

  نیشخندهای زشت مجری ، تزویری را که این روزها در سیما زیاد میبینیم نشان میداد ،ولی بیشتر شبیه نیشخندهای ریس دولت…..بود که سال پیش در مناظره با مهندس موسوی عزیز زشتی ان را حس کردیم.

 13. ساسان گفت:

  چرا همیشه دو پهلو حرف می زنیم؟ تا کی باید ترسو بمانیم؟
  شما مگر نمی دانید پشت پرده این همه اتفاقات چه کسی ایستاده؟

  چرا بترسیم؟من حتی انتظار ندارم این کامنت من را نمایش بدهید چون همه ما از نژاد منسوخ شده ایران ویرانیم!
  ترسوتر از همه جهانیان . باور نمی کنید؟ به کوچه و خیابانهایمان نگاهی بیندازید و با کشورهای دیگر مقایسه بکنید.
  همه ما ترسوییم.حتی از ترس لباس شخصیها جرات حرف زدن هم نداریم.هر چه می خواهید به من بگویید. ولی من در این که ما ملتی بزدل هستیم هیچ شکی ندارم.

 14. سید امیر گفت:

  جواب به سلام!!!!!!
  آری حزب الله همه مردم را له می کنه تا به خرافات خودش برسه.بیدار شو عزیز ساده لوحم که چشمهایت را خشم گرفته و فکر می کنی کار حزب الله له کردن است.بهتر است بگویی حزب الشر یا حزب الخوارج یا حزب الجهود یا حزب الدیکتاتور یا … یا حزب الشیطان که از همه بهتر است همین نام را برگزینیم حزب الشیطان.چون این حزب شما کارش از خود شیطان هم فنی تر بوده و توانسته خیلی از مردم را به نا اسلام از دین و مذهب و شرافت روی برگرداند کاری که خود شیطان در انجامش تا بحال موفق نبوده.
  بله راست می گویی شما حزب الشیاطین همه را له خواهید کرد. ولی نه .صبر کنید مثل اینکه همه را نتوانید له کنید جوانان تحصیل کرده و اقشار جوان این مردم رو نمی توانید با خرافاتتان له کنید اینها مقاومتر و باهوشتر از آنهایی هستند که فریب خوردند و شما له شان کردید و در درونتان حل کردید.مثل اینکه چرخ گردون برگشته و اقبال شما مثل حزبتان خوابیده.
  …مگه شما شکمتان چقدر بزرگ است آقای حزب اللهی .واقعا شما چگونه فکر می کنید؟شما آیا فکر می کنید همان راه علی (ع) را ادامه می دهید تا برسید به امام زمان(ع)
  شماها بدترین خسارت ممکن را بر پیکر اسلام زدید.
  خداوند شما را نبخشد که ما ملت مظلوم از تک تک شماها نخواهیم گذشت.
  تو بزرگی و قدرت ملت را با چشمان کوچکت نمی توانی ببینی. اگر این ملت یک دست بلند شود طوفانی به پا خواهد شد که شما حزب الشیاطینی ها حتی مجال برداشتن سلاح و باتوم و .. را نخواهین یافت.اگر آن چشمان کوچکت را حتی به زور کمی بیشتر باز کنی سیل عظیم قدرت این ملت را درک خواهی کرد.

 15. ناشناس گفت:

  متاسفانه حافظه خوبی نداریم لطفا دوباره یاد آوری بکنید که رادیو و تلویزیون زیر نظر چه کسی اداره میشود و سیاست ها و خط و مشی روزانه آن توسط چه کسی دیکته میشود؟ اگر اشکال و ایرادی در کار باشد (البته این از محالات است) به چه کسی باید مراجعه کرد؟ و اگر نوشته محترمانه ای در نقد این سیاست ها به ایشان داده شود نویسنده در کجا نگه داری میشود و با چه شرایط رفاهی مناسبی؟

 16. بسیجی خمینی گفت:

  به گفته جناب سعدی ، یکی بر سر شاخ و بن می برید // خداوند بستان نظر کرده دید ////// بگفتا که این مرد بد می کند // نه با من که با نفس خود می کند … اینها عادت شومی را به جامعه تزریق کرده اند و از خدا می خواهم که مردم را به چنان سطحی از شعور و فهم برساند که فردا – چو برآید بلند آفتاب – زن و بچه اینها و البته خودشان در معرض رفتار مشابهی قرار نگیرند .

 17. gorgani گفت:

  dam az eslam mizanand ama dar hamin barname mehmananash melat ra morche khatab mikonand
  va jaleb molabas be lebase rohanyat ham hastand ke bayad olgoye javanha bashand dar taghva
  va peyrove an zinatae do jahan rahmatol alamin

 18. صفا گفت:

  اگر رجايي يه كم انصاف داشت خيانت همين استوانه هاي پوشالي نظام رو مثل روز روشن ميديد…

 19. احمد گفت:

  سلام

  خرداد ۸م, ۱۳۸۹ at ۳:۱۷ ب.ظ

  درپاسخ به شمامیگویم شمامردم رانمیشناسیدمردم نه برای شما تره خرد میکنندنهبرای طرف مقابل من هفته ای یکبارتلویزیون ایران وشبکه سه رانگاه میکنم آنهم دوشنبه شب برای دیدن برنامه 90شماازکدام حزب الله حرف میزنید!!!!!!!!!!!!!

 20. … چه کسی ایران رابااین مصیبت وبحران مواجه کرد؟هم اومجری اصلی برنامه سیماست ،راه دوری نروید.اماهمه بدانندان ربک مرصاد خداونددرکمینگاه است ومکرومکرالله والله خیرالماکرین .دل قوی داریدپیروزی نزدیک است ،آقایان اگرراست میگوئید که اکثریت باشماست ،به اصلاح طلبان درکویرلوت مجوزتجمع آرام وباسکوت بدهید،آیاجرائت وشهامت اینکاررادارید؟نه نداریدمیدانیددرهمان کویرهم 10میلیون عاشق امام راحل وموسوی وخاتمی وکروبی باپای پیاده وسواره درآنجااجتماع خواهندکرد.

 21. سید امیر گفت:

  شما را به خدا قسمتان می دهم یه نگاهی به وضع مملکتمان بندازید.مملکتی که با نام خدا اداره می شود و خود را حکومت الهی می نامد و ادعای رهبری مسلمین و مستصعفان را دارد حتی تحملش به اندازه بدترین نوع حکومتها در جهان نیز نمی باشد.و مردمانش در بدترین وضعیت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جهان قرار گرفته اند.ببینید چگونه راضی شدیم تا نام مبارک الله و اسلام را پایمال کنیم و مردمان جهان با حیرت به ماها بخندند ولی حاکمیت با نام نظام الهی لطمه ای نبیند.
  واقعا چه کسانی پشت این حاکمیت قرار دارند ؟ آیا آنان که بدون اینکه حتی خودشان بدانند همان کسانی که در واقع خواسته های جهودان را به انجام می رسانند؟آیا فکر نمی کنید که در پشت این حاکمیت صهیونیستها قرار دارند ؟اگر باور ندارید پس به واقعه یازده سپتامبر چه گونه می نگرید؟ شما را به خدا یک ذره در این باره فکر بکنید……
  به این فکر بکنید که یکی از اینها مدام از دشمن و دشمنی با تمام دنیا و بخصوص با اسراییل می گوید ودیگری از دوستی با مردمان اسراییل حرف می زند.
  عزیزان حکومت ما در بهترین حالت ممکن همان خاله خرسه است که بدترین بلا را بر سر این ملت آورده و می آورد.

 22. هميشه سبز گفت:

  “جناب سلام حزب اللهي” ميشه بگيد كدوم “اللهي” گفته مردم را زير چرخ دنده ها يا چرخ ماشين ها خرد كنيد؟ ضمنا” شماها چقدر از مردم ايران را تشكيل ميديد؟

 23. ايراني ايراني گفت:

  برنامه ” پربيننده؟! مردم براي ديدن و شنيدن حرفهاي بعضي مهمانان سالم و مچ گيري از آقايان پرمدعاست كه آن را نگاه مي كنندۀ

 24. رضای سبز گفت:

  جناب صفا،اتفاقا رجایی خیلی انصافش بیش از حده که خیانت هایی که شما و اربابانتون در این چند ساله در حق ایران و امام و نظام و ملت،کردید و مثل روز واسه همه روشنه رو توی این متن زیباش نیاورده که ای کاش می آورد…

 25. خطاب به سلام گفت:

  خطاب به سلام……نه لحن شما و نه بیان شما در شان دوستداران امام مهدی عج می ماند…چه کسی را میخواهید له کنید؟ مادران داغدار و خانواده های شهدای جنگ را؟ برادر یا خواهر گرامی …همه را منافق و معاند میدانید و خود را مومن و خداترس و …..گویا هرچه خوبان دارند شما دارید…..برادر یا خواهر …روزی بعد از حوادث انتخابات مادرم را |(که خواهر شهید است و به راه امام ره و نخست وزیر امام ره ارادت دارد ) گریان دیدم و علت را پرسیدم او میگفت ببین کار به کجا رسیده که ما را منافق و بی دین مینامند….برادر یا خواهر کمی فکر کنید ….

 26. الناز گفت:

  باید آفرین گفت به چنین کسانی..
  یا حسین
  میر حسین

 27. ali000 گفت:

  درود بر شما با تحلیل بسیار زیبایتان

 28. فرهاد گفت:

  مجري برنامه تنديس ومجسمه نفاق است .كه آخرت را به بهاي اندك فروخته است.

 29. سبز گفت:

  امواج طوفانهای نارضایتی و اعتراض در جای جای کشور جریان یافته و فقط کمی بیشتر به موشکافی ساده تر اقتصاددانان عزیز نیاز هست تا منشأ ناشناخته ی ان بر همگان مبرهن شود.

 30. آوند سبز گفت:

  نمي دونم اين “مجري برنامه” فردا كجا مي خواد فرار كنه؟؟با اون لبخند “موذيانه و كريه”

 31. علی گفت:

  لعن خدا بر دروغگویان ؛ انهایی که چون مردم از صحنه سیاسی حذفشان کرده اند به خیمه منزل خودشان هم حمله میکنند . آنهایی که میراث خوار انقلابند و نه میراثدار !؟ حالا که سیر خورده اند سرشان از چرب و شیرین دورشده است مردم را احمق فرض کرده و چون دستشان از بیت المال دور شده است سر در آخور آمریکایی ها و اسرائیلی ها کرده اند

 32. محمد گفت:

  ازادي چيزي نيست كه سر طاقچه عادت از ياد من وتو برود.
  بياد ايران را دوباره بسازيم با تار وپود جانمان

 33. افسانه ایرانی گفت:

  من ساکن کانادا هستم و این مناظره را دیدم. واقعا یکی پیدا نمیشود از این آقای دکتر بعد از این (مجری برنامه) بپرسد، این سئوالهای مسخره و اصرار بر آنها به قلت واقعیت و اصرار بر اینکه آقای شمخانی آنچه را آنها می خواهند بگوید، چیست؟ برنامه بیشتر شبیه به بازجویی بسیار محترمانه بود که البته، اظهار نظرات طرفداران برنامه، بعدا مشخص کرد که منظور واقعی آقایان چه بود. آخ چقدر دلم خنک شد وقتی آقای شمخانی پته امثال عباسی ها را ریخت روی آب. یک نصیحت برادرانه هم برای آقای یامین پور: آینده خود را بیشتر از این خرات نکن. از روزی بترس که مردم تو را نبخشند. انقلاب 57 خیلی درسها داد. اما ظاهراً شما عبرت نمی گیرید.

 34. حسین گفت:

  پاسخ به علی!
  من هم قبول دارم که لعن خدا بر دروغگویان! ولی مصداق دروغگو را همه میدانند. اگر فردی مانند
  مهندس موسوی تشنه قدرت بود 20 سال در خانه نمی نشست. واگر خاتمی اسیر نفس بود بعد از دوران ریاست
  جمهوریش اعلام بازنشستگی نمی کرد. این را بدانید که به جنگ خدا رفتن نتیجه ای جز شکست ندارد.

 35. ایرانی مسلمان گفت:

  سلام
  (به مردم بازگردید آنگاه صبح امید بدمد)نمی دونم درست نوشتم یا نه اما جمله خوبییه در باره تفسیر بالا باید بگویم ممنون از زحمات نویسنده ، اما فکر نمی کنید که جواب سوال خیلی روشنه به قول قدیمی ها (چو دانی و پرسی خطاست)اما میدونم هدف نویسنده یه گوشزرد ساده و دعوت افکار عمومی به اندیشیدنه ، اما دوستان همه این روزها تمام میشود و هیچگاه ناحق در ان دنیا پایدار نمی ماند فقط هزینه هایی که یک ملت از بابت فرصتهایی که ازدست داده اند بر این گشور تحمیل مشود،(ملتی که گفتم منظور ایرانیان هستندنه ملتی که در مقابل بیگانگان از آنها ملت ایران نام برده میشود)به هر حال آب راه خودشو پیدا میکنه .

 36. آشنا گفت:

  خوشم میاد از ثبات قدم آقای دکتر رجایی .من از همکاران سابق ایشان در سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی هستم ایشان را به دلیل همین نقدهای دلسوزانه در سازمان تحت فشار گذاشتند جلوی ماموریتهای خارج از کشورش را گرفتند و حتی تهدید به باز نشسته کردن اجباریش نمودند تا دست از نوشتن بردارد ولی نپذیرفت وسرفرازانه سازمان را ترک کرد تا آزادانه حرفهایش رابزند.