سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خطا از ما بوده که همه‌ی تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد روسیه و چین گذاشتیم...
» صادق زیبا کلام در تحلیل رفتارهای اخیر روسیه:

خطا از ما بوده که همه‌ی تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد روسیه و چین گذاشتیم

چکیده :خبط و خطا از ما بوده که به دلیل سردی روابطمان با غرب همه‌ی تخم مرغ هایمان را در سبد روسیه و چین گذاشتیم. ما با اینکه در نظر شعار نه شرقی و نه غربی می‌دادیم در عمل نه غربی و همه‌ شرقی عمل می‌کردیم. این بلایی بود که ما سرخودمان آوردیم. چرا ما نباید در دنیا متحدان دیگری داشته باشیم و چشم امیدمان به ونزوئلا و چند کشور دیگر دوخته...


استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران بر این باور است که ما در طول سی سال گذشته انتظارات نادرست و نا بجایی از روس‌ها داشته‌ایم. به عقیده وی روس‌ها بر اساس منافع ملی خود عمل می‌کنند و این مائیم که سیاست غلطی را اتخاذ کرده‌ایم.

صادق زیبا کلام در گفت‌وگو با خبرنگار «فرارو» گفت: «آقای احمدی‌نژاد انتظار و توقعی را دارند که بسیاری از مردم و مسئولین ما از روسیه دارند. با توجه به امتیازات فراوانی که ایران به روس ها داده و حجم مبادلات تجاری بسیار بالا به نفع روسیه و عقب نشینی‌هایی که ایران در قبال کشتار مردم مسلمان چچن توسط روسها کرده، انتظار دارد که روسیه در بحث هسته‌ای قدری از ما دفاع کند و چون روسیه این کار را نمی‌کند این باعث دلخوری بسیاری از ایرانیان می‌شود. حال بعضی‌ها این دلخوری را در درون خودشان نگه می‌دارند، ولی بعضی‌های دیگر مثل آقای احمدی‌نژاد زبان دیپلماسی را کنار گذاشته و مستقیما به روسها انتقاد می‌کنند که چرا شما از پشت خنجر می‌زنید.»

وی با اشاره به تصور غلط دستگاه دیپلماسی ایران از نظام بین الملل اظهار کرد: «اتفاقا آقای احمدی‌نژاد به همراه همه کسانیکه روسیه را به جفا کاری متهم می‌کنند، دچار اشتباهات فاحشی هستند. اولین اشتباه این است که چرا آنها این باور را دارند که روسیه منافع ملی ندارد و تعهد داده است منافع ملی کشور خود را رها کرده و به منافع ملی ایران بچسبد. من نمی‌دانم که رهبران روسیه کجا و کی این حرف را زده‌اند. طبیعی و بدیهی است که روس‌ها باید به فکر منافع ملی خودشان باشند. حجم مبادلات تجاری و سیاسی و کلا اهمیتی که آمریکا و اتحادیه اروپا برای روسیه دارد یک هزارم آن را هم ایران ندارد. بنابراین، این چه خواسته نابجایی است ما از روسها داریم که باید در مناقشه بین ما و آمریکا، آمریکا را رها کرده و جانب ایران را بگیرد.»

این تحلیل گر مسایل بین الملل افزود: «اشتباه دیگر دولت این است که مسئله را از دید خود می‌نگرند و موضوع را هیچ وقت از منظر روس‌ها نمی‌بینند. بر خلاف احساسات ما ایرانیان، روس‌ها نه تنها خود را فریب‌کار، دودوزه باز و خنجر از پشت زن نمی‌دانند بلکه بر عکس روس‌ها از ما طلب کار هم هستند. چرا که استدلال می‌کنند اگر مقاومت ما روس‌ها نبود تحریم‌های آمریکا علیه ایران خیلی بیشتر از این ‌بود و شما بجای تشکر از ما روس‌ها، ناسپاسی و نمک نشناسی هم می‌کنید و از ما ناراحت هستید.»

وی در مورد اشتباه سوم گفت: «از طرف دیگر روس‌ها می‌گویند که ما هیچ دینی به ایران نداریم. در بسیاری از موارد شما از ما کالا، ماده اولیه و ماشین آلات خریدید و این ما روس‌ها هستیم که باید سر شما ایرانی‌ها منت بگذاریم. زیرا به دلیل تحریم‌ها هیچ کشور دیگری حاضر نیست این کالا‌ها و ماشین‌آلات را در اختیارشما قرار دهد و اگر شما می‌توانستید احتیاجات خود را از جای دیگری تهیه کنید اصلا سمت ما نمی‌آمدید. حالا که سراغ ما آمده‌اید از بد حادثه است؛ برای اینکه دنیا شما را تحریم کرده و ما به شما لطف و احسان می‌کنیم. در واقع روسیه ماجرا را این‌گونه می‌نگرد.»

وی با بیان اینکه عدم تحویل موشک‌های اس300 از جانب روسیه به ایران با منافع ملی روسیه تعارض ندارد، تاکید کرد: «در مورد موشک های اس300 درست است که روس‌ها با ما قرداد بسته و بخشی از پول را، ما به آنها پرداخت کرده‌ایم ولی نباید فراموش کرد که اسرائیل پیشنهادات جالبی را در زمینه تکنولوژی هوایی به روس‌ها داده‌اند. البته مشروط بر اینکه روس آن موشک‌ها را به ما ندهند. پس طبیعی است که آنها تحویل موشک‌ها را به تعویق بیاندازند.»

زیبا کلام همچنین درباره تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر از جانب روس‌ها ادامه داد: «در خصوص نیروگاه اتمی بوشهر هم باید روسیه راه اندازی نیروگاه را کش دهد. چرا که با این کش دادن هم از ما هزینه بیشتری طلب می‌کنند و هم از آمریکایی‌ها امتیاز می‌گیرند.»

این استاد دانشگاه در ادامه به انتقادهای رایج از روسیه در زمان جنگ اشاره کرد وگفت: «اشکال اساسی ما این است که به دلیل ناآگاهی از مناسبات بین المللی همیشه مسایل را یک سویه و از پشت عینک خودمان دیده‌ایم. در زمان جنگ ما از روس‌ها انتقاد می‌کردیم که چرا به عراق کمک می‌کنید.»

وی اضافه کرد: «برخلاف تبلیغاتی که ما می‌کردیم این آمریکا نبود که بشدت به عراق تسلیحات می‌فروخت بلکه این روسیه بود که انبوه سلاح پیشرفته و سنگین را به عراق می‌داد. دلیل‌ اش هم واضح است؛ زیرا رژیم صدام به هیچ وجه یک رژیم غربی و وابسته به آمریکا نبود و عراق به همراه روسیه دو رژیم چپ گرای ضد آمریکایی بودند. زمانی که جنگ شروع شد اتحادیه شوروی سابق شریک سیاسی و استراتژیک عراق بود و روس‌ها میلیاردها دلار در عراق سرمایه گذاری کرده بودند. آن وقت انتظار ما این بود روسیه متحد خود را رها کند و از ایران که شعار مرگ بر شوروی می‌داد دفاع کند. مسلم است که مسکو از عراق حمایت می‌کرد، چنانچه که کرد و ما به اشتباه می‌گوییم که روس‌ها از پشت به ما خنجر زدند.»

زیبا کلام با انتقاد از سیاست خارجی ایران گفت: «خبط و خطا از ما بوده که به دلیل سردی روابطمان با غرب همه‌ی تخم مرغ هایمان را در سبد روسیه و چین گذاشتیم. ما با اینکه در نظر شعار نه شرقی و نه غربی می‌دادیم در عمل نه غربی و همه‌ شرقی عمل می‌کردیم. این بلایی بود که ما سرخودمان آوردیم. چرا ما نباید در دنیا متحدان دیگری داشته باشیم و چشم امیدمان به ونزوئلا و چند کشور دیگر دوخته شود.»

وی با اشاره به ترکیه و برزیل تصریح کرد: «حتی در مورد ترکیه و برزیل هم ما همان اشتباهی که درباره روس‌ها کردیم را تکرار می‌کنیم. انگار ابرها همه کنار رفتند و از آسمان، برزیل و ترکیه برای نجات دیپلماسی ما ظاهر شدند. حالا پس فردا که این کشورها زیر فشار آمریکا تعهدشان را با ما لغو کردند ما می‌گوییم که مردم ایران از برزیل و ترکیه نمی‌گذرند. ما خودمان هستیم که راه دشمنی را با آمریکا و غرب پیش گرفتیم و مجبور هستیم یک روزی به سمت روسیه برویم و روز دیگر به سمت دیگر کشورها. درحالی که ما باید اساس دیپلماسی خود را از دشمنی با آمریکا و غرب تغییر بدهیم به حفظ منافع ملی.»

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات انتقادی مقامات ایرانی را می‌توان به معنای تغییر سیاست نگاه به شرق در نظر گرفت یا نه، گفت: «پاسخ به این سوال دشوار است. ولی برخی از چهره‌های سیاسی که واقع بین‌تر به عرصه بین الملل نگاه می‌کنند از همان ابتدا فهمیده بودند که دیپلماسی ما با اشکال روبرو می‌شود.»

وی افزود: «به تدریج شخصیت‌های دیگر ازجمله آقای رئیس جمهور یه این نتیجه رسیده‌اند که این گونه نیست روسیه و چین خیلی هوای منافع ملی ما را داشته باشند. اتفاقی که به تدریج رخ می‌دهد این است که چون بسیاری از مقامات ایرانی رسمی و علنی از روسیه انتقاد کرده‌اند دیگران هم این انتقادات را انجام خواهند داد و شاید در آینده این رویه که ما همه چیز را در طبق اخلاص می‌گذاریم و به روسیه و چین تقدیم می‌کنیم، تعدیل شود.»


32 پاسخ به “خطا از ما بوده که همه‌ی تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد روسیه و چین گذاشتیم”

 1. رضا گفت:

  همین کسانی که الان به احمدی نژاد انتقاد میکنند و مخالفش هستند در اول انقلاب افرادی را که میتوانستند با صلابت بسیار از امریکا و غرب امتیاز بگیرند از دور خارج و خودبالای 20 سال حکومت کنند فقط به خاطر همون شعار ظاهری نه شرقی نه غربی (ایا اون موقع احمدی نژاد بود که بگه اسرائیل باید محو شود)

 2. ایران دوست گفت:

  نه آقای زیبا کلام!
  اولا شما به گونه ای سخن می گویی که انگار از سیاست خارجی حکومت و به خصوص این دولت حمایت می کنی و تنها به نظر شما ما نباید تخم مرغ هایمان را در سبد این دو کشور می گذاشتیم! خوب بگو بابا جون یا اگه مردشی و می خوای مصاحبه کنی حقیقت رو بگو و نترس یا سکوت کن. آیا در دنیا این حکومت کس دیگری را باقی گذاشته که شما تخم مرغ هایتان را در سبد آنها هم بگذارید؟
  اصولا شما معتقد هستید آیا فردی مانند رئیس دولت از دیپلماسی چیزی می داند؟ یا آیا معاون اول ایشان با مدرک تقلبی؟ بد بختی ملت ما این است که مشتی جاهل و به قول آقای کروبی جن گیر و رمال دارند کشور ما را اداره می کنند و فکر می کنند اصول سیاست بین الملل هم مطابق افکار توهم زده آنان عمل می کند.
  لطفا شما از جانب خود سخن بگویید و نه مردم ایران! روسیه شعار مرگ بر روسیه را در تظاهرات مردمی شنید و به همین دلیل است که آنها از مدتی پیش شروع به تغییر سیاست خود کردند. این روسیه است که ننگ همکاری با دولت ایران را به جان نمی خرد و تصمیم گرفته بیشتر به فردای آزاد ایران و مردم ایران و منافع دراز مدت خود فکر کند. اگر ایران حکومتی ملی و برآمده از آرای مردم داشته باشد آنگاه شما خواهید دید که این روسیه خواهد بود که به گدایی خواهد آمد تا بلکه بتواند سهمی در ایران داشته باشد.

 3. ناشناس گفت:

  روسها تمام مدت میگفتند که آنها فقط منافع ملی خود را در نظر میگیرند،البته گفتن هم ندارد.ولی این ما بوده ایم که تیری رها کرده و هر کجا خورد گفتیم هدف است و بعد ان را منافع خود تعریف کردیم (البته ناگفته نماند چه رانتها و پولهایی که به هدر نرفت.)

 4. علی از قم گفت:

  کاملا با آقای زیبا کلام موافقم

 5. ناشناس گفت:

  ولی چه فایده ؟چقدر پول این ملتو در اثر بی لیاقتی به جیب این روسهای بی شرف ریختند
  اما افسوستر از آن اینست که این کارها بصورتهای مختلف ادامه خواهد داشت چون حکومتی که پشتوانه مردمی نداشته باشد کارش همین است و همین!

 6. amir گفت:

  روسیه رو یک سیستم مافیائی اداره میکنه. مافیا هم فقط به دنبال منافع شخصیه. بعد از مدتی‌ کار کردن با ایران اونها فهمیدن که سیستم ایران هم داره مافیأئی اداره می‌شه. مافیا هم دوست نداره با یک مافیا دیگه کار کنه. بلکه سعی‌ میکنه اون مافیا دیگه رو از سر راه برداره. دولت ایران مواضع مشخصی‌ نداره. یعنی شاید در ظاهر سخنرانی میکنند و حرفهأئی میزنن ولی‌ در پشت صحنه به هر طرف که منافعشون تامین بشه کجع میشن. کاش میشد بیش از این در سایت کلمه حرف زد فقط برای روشن کردن اونهایی که به اسم امام زمان و ولایت سینه چاک این حکومت هستن. تا به حال این حکومت سعی‌ بر این داشته که هر اشتباهی رو با یک اشتباه دیگه جبران کنه. این اشتباه‌ها دارن روی هم تلنبار میشن. این حکومت تلاش سختی داره میکنه که با باج دادن به خارج بتونه به راحتی‌ به سرکوب مخالفان داخلی‌ بپردازه ولی‌ تمام محاسبات خارجی‌ شون هم (که ردّ و پیچ سخنرانی می‌کنن و اونارو پیروزی می‌خونن) اشتباه از آب داره اومده. نتیجهٔ تمام اون چموشیها اینه که خواهند رفت ولی‌ ایران رو هم به خاک سیاه خواهند نشاند. تنها راه نجات این حکومت رفع و رجوع دمکراتیک مسائل داخل ایران که به نظر نمیاد عملی‌ بشه. فردای پیروزی باید آماده باشیم که ایرانی از نو و از پایه بسازیم.

 7. ناشناس گفت:

  دولتمردان الان باید به شعور سیاسی جنبش سبز افرین بگن و در برابرش کرنش کنند .سال گذشته بعد از انتخابات مردم تو راهپیمایی هاشون شعار مرگ بر روسیه دادند و و گفتند سفارت روسیه لانه جاسوسیه .چون مردم خوب متوجه شدند دشمن استقلال ایران روسیه است نه امریکا (البته در حال حاضر) و این مشکل از حاکمیته که همیشه یک نفر رو دشمن فرض میکننو به بقیه بی دلیل اعتماد میکنند و به ما ایراد میگرفتن چرا میگید مرگ بر روسیه ؟

 8. Iran Sabz گفت:

  Siyasate dolate Iran hamishe sobaat dar bohran bodeh ast( Dar zamane eslahat talashe ziyade baraye tashih kardan in siyasat shod va Goftegoye Tamadonha ideye besyar jalebi bood) . Haman siyasati ke dolate Amrica dar pish migirad. Tafavote asasi beyne dolate Iran va Amrica in ast ke dolate Amrica siyasate sobaat dar bohran ra az mozeye ghodrat va baraye solteh bar jahan anjam midahad amma dolate Iran an ra be onvane abzare sarkoob mokhalefan khod estefade mikonad. saal hast ke dolat mardom ra as doshman va halate jangi tarsandeh ast va sarmayehaye in mamlekat ra dar halate bohran be hadar dadeh ast. Be omide roozi ke hame siyasioone Iran bedanand ke mehvare asliye siyasat jang va bohran nist solh va sazandegi ast

 9. بهروز گفت:

  امیر کبیر به ناصر الدین شاه چنین گفت: اگر میخواهید این نظام را داشته باشد اگر به قیمت از دست دادن اهل خانه خود هم باشد نباید این ملت و مردم را از دست بدهید .
  درود بر موسوی که این را از صمیم قلب درک میکند

 10. ناشناس گفت:

  با سلام .از بد روزگار این که ،همین دولت روسیه بود که با کمک خود به دولت نهم ان را تثبیت کرد و بین مردم و دولت فاصله انداخت (اعتراز به حق مردم در این یک سال و شعار مرگ بر روسیه که نشان میدهد مردم کمکها به سرکوبگران را فراموش نمیکنند .)و حالا آقایان دولتی نه پشتیبانی مردمی دارند و نه پشتیبانی اجانب (روسیه و یا هر دولت خارجی دیگر ).در هر جای دیگر بود بنیان این سیاست ها به جرم خیانت به منافع ملی محاکمه شده بودند یا عزل شده بودند.(غیر از ایران که راحت میشود خود را پشت الفاظ مذهبی پنهان کرد.)

 11. سبز شفاف گفت:

  درست است که هر کشوری منافع خودش را در نظر می کیرد. ولی همانطور که شما هم اشاره کردید

  هستند کشورهائی که در ضمن حفظ منافع خویش در جهت صلح و تنش زدائی نیز فعالیت مکنند.

  رفتار آمریکا وایران هیچکدام در جهت تنش زدائی نیست. چرا ایران که فصد مسابقه تسلیحاتی اتمی را ندارد نمی تواند راهی برای اثبات آن به جهانیان پیدا کند؟

  و احتمالا همانطور که شما پیش بینی می کند آمریکا، برزيل و ترکیه را زیر قشار خواهد گذاشت تا دست از میانجی گری بردارند .

  با اینکه آمریکا و برزیل هر دو منافع کشورهایشان را در نظر می گیرند ولی رفتارشان در مورد تنش زدائی، که ارزشی است جهان شمول، یکسان نیست

 12. ناشناس گفت:

  Thank you Dr. Zibakalaam. You are talking from bottom of our hearts.

 13. Dalghak.Irani گفت:

  سلام دکترزیباکلام.
  مرسی که هستی وکماکان جزو معدودتحلیلگران واقع بین، ایران دوست وبدون محاسبات مناسبات قدرت. دست مریزاد که سیاست های جمهوری اسلامی را منطبق برمنفعت ملی ونه بکام این شخص وآن گروه ودیگرجبهه بازکاوی ونقد می کنی. فقط آمدم بگویم که ماقدرشما را می دانیم وازشما یادمی گیریم. یا…هو

 14. 59333 گفت:

  بابا عمو صادق ، شما دیگه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اینا تا دیدن مردم شعار ” مرگ بر روسیه ” و ” مرگ بر چین ” میدن ، تازه دیلینگشون افتاد که اوضاع خیطه بابا جووووووون.
  الانم میخوان با این اداها ، سوتیهاشونو جمع و جور کنن…
  اما نمیدونم چرا هر بار یادشون میره که بابا، مردم .. نیستند که آخه، یه چیزایی حالیشونه بابا
  از اونورم روسیه و چین دیدن که نه….
  تو اون صف اگه باشن بیشتر گیرشون میاد ، مردم هم که با هر کی که با اینا باشه چپ می افتن،،،،،، اینه که روسیه و چین هم رو برگردوندن
  حالا عمو محمود مونده و عمو هوگو………..
  بایددید عمو هوگو کی دیلینگش می افته به سلامتی…… یا بهتره بگم ، باید دید عمو هوگو کی سیر میشه شکمش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 15. علي ح گفت:

  چگونه است كه ما زبان خود را قاصر و زبان ديگران را هميشه براي سخنان خويش برگزينيم.

 16. 349 گفت:

  کامنت گذار اول آقا رضا متوجه باش وقتی انقلاب شد افرادی آمدند که هیچیک سابقه و تجربه اداره مملکت را نداشتند بمرور با توجه به اوضاع مملکت و جهان این گروه باتجربه شده اند و فهمیدند که با جهان چگونه باید درگیر یا تعامل کرد تا در مسیر پیشرفت علمی صنعتی و مهمتر از آن شناساندن اسلام واقعی قرار گرفت هر چند در خیلی از موارد با توجه به شرایط کارایی بسیار خوبی داشتند مثل دوره جنگ ولی احمدنژاد باوجودیکه همه این مسایل و رموز را می داند صرفا برای حس جاه طلبی و بالا بردن گروه معلوم الحال دوباره مشغول سر دادن شعارهایی است که اصلا به آن اعتقادی هم ندارد وگرنه کسی که خود را منتظر حضرت حجت (س) می داند هیچوقت به کسی تهمت نمی زند اهانت نمی کند دروغ نمی گوید نمونه اش نابودی اسراییل و اینکه حتی یک موشک در حمایت از غزه و لبنان بطرف اسراییل شلیک نکرد شعار زیر بار زور نرفتن و آزاد کردن نظامیان انگلیس و جاسوسان فرانسوی بخشیدن خزر مثل زمان قجر از دست دادن مشاهیر و سوخت هسته ای و نامه فدایت شوم و …… مدت زمان حرف و شعار تموم شده موقع عمل است

 17. محمد گفت:

  دور نيست آن روز که مرگ بر روسيه شعار نماز گزاران در نماز جمعه تهران شود ؛ ابتکاري که جنبش سبز ماه ها قبل آن را مطرح کرد…

 18. یک سبز گفت:

  اقای زیبا کلام انگلیس ( که چنان دلبسته او و احدی نیستیم) نفت ما را برد و خورد ( که با محل منابع دیگر میتوان ان را جایگزین کرد) اما روسیه خاک ما را برد بخش وسیعی از سرزمین مان را در عهدنامه گلستان و ترکمنچای از مادر جدا کرد.

 19. مهدی گفت:

  dیک جملهای در کتاب تلاش آزادی استاد باستانی پاریزی و جود دارد به این مضمون که در دو جای کتاب به دلیل اهمیت موضوع برجسته شده
  :در تاریخ ایران همیشه دشمنی با روسیه بد و دوستی با این کشور بدتر بوده است حالا متوجه این جمله کلید ی استاد می شوم

 20. حمید گفت:

  سیاست خارجی این دولت که به مراتب بهتر از دولت های قبلی است. وزیر خارجه روسیه که ناچار شد روز بعد به اقای متکی زنگ بزند. لابد تعلیق نا محدود اقای خاتمی باعث افتخار است.

 21. بی تاب گفت:

  ما که خیلی وقته شعار مرگ بر روسیه و چین رو سر دادیم حالا اونهایی که می گفتن این یه شعار انحرافی هست باید جواب ملت روبدن
  سفیر روسیه هم که از ترس دنبال لونه موش میگشت فهمید چه خبره اون وقت این اقایون …..
  در ضمن ملت تکلیفش با روسیه معلومه شما تکلیفتون رو با روسیه معلوم کنید و از جیب ملت خرج نکنید که مردم قراره به روسیه فرصت بدن یا نه

 22. علي گفت:

  بابا اين مجلس شوراي اسلامي كي ميخواهد از خواب غفلت بيدار شود اين هم ديپلماسي خارجي با روسيه چند اشتباه شما را بيدار ميكند

 23. علی گفت:

  منظور ایشون از “گذاشتیم” کیه؟ ما که تو تیم مرگ بر روسیه هستیم.

 24. استاد زیبا کلام سلام. فامیلیت برازندته……در اون بخش از بیانات جنابعالی که فرمودید سیاست ما بایدتغییر در جهت منافع ملی باشدنه به هر قیمتی وباید باحفظ عزتمون این کار انجام بگیرد.

 25. اسی گفت:

  چند کامنت بالاتر دوستی به نام حمید گفته اند که در زمان خاتمی غنی سازی تعلیق نامحدود شد.
  خدمت این دوستمون عرض کنم که درست برگردند اخبار رو مرور کنن در اواخر دوره خاتمی غنی سازی از سر گرفته شد.
  موفق باشید

 26. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  فروشنگان ایرانی به خریداران روسی این شعر را با دقت بیشتری بخوانند .ضرر ندارد
  عینک بزغاله بین

  درس ، آنکس که ز شیطان رجیمت می دهد
  یا حراجت می کند یا بخس قیمت می دهد
  عینک بزغاله بین ات را اگر برداشتی
  خیل چوپانان ببین که از گرگ بیمت می دهد
  آخر ای اهل ریاضی ! تو چگونه راضیی
  در ازای یک که می گیرند نیمت می دهد؟!
  داغ ننگ ترکمنچای آتشی در قلب ماست
  تو برایش چای می ریزی که سیمت می دهد؟!
  مدح گویان را بران قدر طبیبی را بدان
  که خبر از اوج اوضاع وخیمت می دهد
  که اگر برگردی از اندرز ، رب ، روز جزا
  انتقام ظلم را زجر الیمت می دهد
  مهرداد نصرتی (مهرشاعر )

 27. ناشناس گفت:

  آقاجون این رو از هر پیرزنی هم سوال کنی در هر دهاتی میدونه که چین و روسیه درمقابل آمریکا ابرقدرت واقعی دنیا با2000ملیارد دلار درآمد گردنشون از مو نازکتره.نطق کشیدن ایران هم در مقابل چنین قدرت بزرگی که هرگز نابود نمیشه خیلی مسخره است و نشان از سلسه قاجار از خودشون نشون میدن بلکه هم بدتر

 28. محسن گفت:

  از قديم گفتند حرمت امام زاده را متولي آن نگه مي دارد. آقاي احمدي نژاد شما كي و كجا به منافع اين مرز و بوم فكر كرديد، آيا شما به غير از عده قليلي كه در اطرافتان هستند به منافع اكثريت مردم اين كشور فكر كرده ايد؟ حال چگونه توقع داريد كه روسيه، امريكا يا هر كشور ديگر به منافع ما فكر كنند و به آن احترام بگذارند. آقاي احمدي نژاد، رهبران ديگر كشورها هاله نور در اطراف خود نمي بينند بلكه واقعيات امروز جهان را مي بينند و بر اساس آن تصميم مي گيرند.

 29. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  درس ، آنکس که ز شیطان رجیمت می دهد
  یا حراجت می کند یا بخس قیمت می دهد
  عینک بزغاله بین ات را اگر برداشتی
  خیل چوپانان ببین که از گرگ بیمت می دهد
  آخر ای اهل ریاضی ! تو چگونه راضیی
  در ازای یک که می گیرند نیمت می دهد؟!
  داغ ننگ ترکمنچای آتشی در قلب ماست
  تو برایش چای می ریزی که سیمت می دهد؟!
  مدح گویان را بران قدر طبیبی را بدان
  که خبر از اوج اوضاع وخیمت می دهد
  که اگر برگردی از اندرز ، رب ، روز جزا
  انتقام ظلم را زجر الیمت می دهد
  مهرداد نصرتی (مهرشاعر )

 30. قابل توجه آقا حمید گفت:

  شما که از سیاست محمودخان دفاع می کنی و می گی که وزیر خارجه روسیه مجبور شد با متکی تماس تلفنی داشته باشه،به شما نگفت که
  تماس نگرفته که به پای محمود خان بیفته تماس گرفته که بگه این عوام فریبی سیاسی فقط تو ایران جواب میده
  شما که سیاست آقای خاتمی بد میدونید، به لطف سیاست عدالت محور شما ما جز تحریم که تا الان چیزی ندیدم و اگر حتی به سوخت 20% رسیدیم مسئولین با کفایت مملکت حساب کردن هر کیلو وات انرژی هسته برای این ملت چقدر تمام شده.

 31. yaya گفت:

  While we are free to choose our actions, we are not free to choose the consequences of our actions.
  Life’s journey would be a whole lot smoother if we would consider the consequence of our choices before we act. Our life’s maintenance has always been a matter of choice since God created and placed man in the Garden of Eden and gave him this commandment.
  The God commanded the man, saying, of every tree of the garden is yours to consume freely, Except the Wheat, or apple. If you did eat it, then you will be exiled from the heaven for good
  The consequence of Adam’s choice is with us today. Consequence is the result of a choice. It is not a variable, it is a constant. The wages of sin is death. This is the Word of God. God warned man of the consequence of sin before man sinned. God is just.
  Life is all about choices. Some choices may be simple like what to eat for dinner tonight. Some people believe we are the sum total of the choices we make in life. However, I recognize that chance and opportunity happens to them all. One thing is certain; we don’t always make good choices. And we should strive to make better choices in life.
  In most cases, deciding to continue your education is a good choice. So, what are some of the possible consequences of this choice? Possible consequences may be higher income over the course of your career, greater job opportunities, sacrificing leisure time to study, incurring the high cost of college, and or dealing with the stress of school and work. As you can see, the consequences listed can be view as positive and negative with short and long term impact.
  You can see how considering the consequences can help you make better choices. You will discover that most choices have many consequences. So, my advice would be to make out a list with all possible consequences for a choice. After you complete the list, rate each consequence based on most to least tolerable. From here you should be able to make a good choice or at least one you can live with. Remember choices have real consequences.
  Many things influence our choices: desire to please others, deception, falsehood, truth, compassion, righteousness, zeal, honor, dishonor, and one’s own lust. Consider the source of the influence and the outcome of the choice. In the end, you are responsible
  We must consider our ways and the effect they will have on our lives now and when we stand before the Lord. We must consider the consequences of our choices that affect not only us but our spouses, our children
  Unfortunately in our country the authority treat the citizen of the country like a baby, and they think that they are the only one who understands; therefore they make a decision based on their limited knowledge. This is clear disrespect to people. They do not give people to express their opinion since they want to stay on power.
  They are jumping from tree to tree. They government of Iran and any other country on earth are free to make their own choices. Most countries they consult with their citizen before doing something so the put the interest of the country in ahead of anything else. In our country they push people to hate this and that before they consider the consequence of their action. The system blames many countries for their failure and the list is growing more and more. Everyday their option becomes less and less, so the make poor choices and the result is that all of us become losers
  The system should be brave and honest enough to stand up to accept the responsibilities and stop blaming any other country, since every country is looking after their on citizen rather than politics.
  Those countries which are focused on their economy of their country and less on military are wealthier and advance than any other country.
  Stop using religion as a tool look at past 30 years and see how much you lost. Look at interest of you people. They need to live happy since everybody in this earth deserves to be happy. Do not make life miserable for your own people, life is difficult by itself.
  Do not use other countries to protect you. You invested on those countries from the fortune of Iran. Take a lesson from your mistake, stop bribing other countries. Relay on your own people.
  You build luxury around yourself and forgot everybody else.
  Everybody, sooner or later, sits down to a banquet of consequences.

 32. ناشناس گفت:

  اینکه بخوای از زیر سایه قدرت خارج بشی زمان خاص خودشو داره … قدرت با زور و شمشیر و تفنگ نمیاد .. قدرت با علم و دانش و بدست آوردن دل ها میاد .. دولتی که دل مردم رو نتونه بدست بیاره دوامی نداره حتی اگه با زور و وحشت آفرینی هم تا چند صباحی خودشو نگه می داره ولی یه روزی تموم می کنه . دولتی که مردمی باشه نباید از چیزی بترسه حتی از یک اعتراض آرام . اگه اینهمه ایران قدرتمنده چرا با یه اعتراض آرام مخالفت می کنه ..