سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مسجد جامعی: سرقت تندیس‌های شهری، بی‌اعتنایی به افكار عمومی و هنرمندان است...

مسجد جامعی: سرقت تندیس‌های شهری، بی‌اعتنایی به افكار عمومی و هنرمندان است

چکیده :سرقت این آثار از معابر شهری پرتردد، اماكنی همچون پارك ملت و مقابل بیمارستان، نه تنها از نوع سرقت‌های معمول آثار هنری نیست و تعجب برانگیز است بلكه نوعی بی‌نظمی و حس ناامنی را القا...


کلمه:در جلسه امروز شورای شهر تهران، احمد مسجدجامعی درباره ادامه سرقت تندیس‌ها به عنوان سرمایه‌های معنوی شهر هشدار داد و خواستار ارائه گزارش مقامات مسئول در مورد تندیس‌های ربوده شده به شورای شهر شد.

به گزارش «پارلمان‌نیوز»، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران، با بیان اینكه استمرار سرقت تندیس‌ها و سردیس‌های شهری نوعی لجبازی و بی‌اعتنایی به افكار عمومی، هنر، هنرمندان و مشاهیر ملی است و به اعتماد اجتماعی لطمه می‌زند تاكید كرد:« برخی از این تندیس‌ها آثار هنرمندان بزرگی همچون مرحوم استاد قهاری است كه دیگر در قید حیات نیستند و از سوی دیگر اكثر این تندیس‌ها، تندیس مشاهیر ملی همچون ستارخان، باقرخان، استاد معین، شهریار و … است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات افزود:« سرقت این آثار از معابر شهری پرتردد، اماكنی همچون پارك ملت و مقابل بیمارستان، نه تنها از نوع سرقت‌های معمول آثار هنری نیست و تعجب برانگیز است بلكه نوعی بی‌نظمی و حس ناامنی را القا می‌كند.»

وی خطاب به چمران به برخورد توأم با عصبیت برخی مقامات انتظامی در مقام پاسخگوئی به پرسش‌های نمایندگان مردم اشاره كرد و از چمران خواست موضوع جدی تلقی شود و در جلسه آتی شورای شهر گزارش این موضوع به شورا ارائه شود.

مسجدجامعی در پایان با تأكید بر این كه آثار هنری منحصر به فرد هستند و حتی در صورت جایگزینی وجبران این فقدان ساخت مجدد برخی از آثار به سرقت رفته امكان‌پذیر نیست و این تاسف برانگیز است، خواستار تسریع در جایگزین كردن آثار هنرمندانه دیگری با همان عنوان در محل‌های پیشین شد.

مهدی چمران ضمن تأیید ضرورت پیگیری این موضوع به مذاكره با سردار ساجدی‌نیا، قالیباف و مسئولان امنیتی اشاره كرد و از وعده آن‌ها برای رسیدگی جدی خبر داد.

در حاشیه توضیحات چمران، معصومه ابتكار با لبخند ابراز خرسندی كرد كه تندیس اعضاء در جایی نصب نشده كه به سرقت برود.

گفتنی است، در ابتدای این توضیحات، مسجدجامعی در پاسخ بیادی كه از واژه مجسمه استفاده كرد گفت”«این آثار و سردیس بوده و مجسمه نیست و احكامش هم متفاوت است.»


2 پاسخ به “مسجد جامعی: سرقت تندیس‌های شهری، بی‌اعتنایی به افكار عمومی و هنرمندان است”

  1. این سرقت مجسمه هم کار خودشون هست ،شاید لابلای این مجسمه‌ها یک مجسمه‌ای که ساخت میرحسین عزیز یا زهرا رهنورد بانوی سبز ایران باشه وجود داره ،همینجور سرقت میکنند تا به اون برسه،سرقت موزه ها، بیت المال، سرقت ایمان و باور از مردم ،سرقت ذخائر مملکت ،عجب دوره‌ای شده دروغ وقتی‌ با سرقت همراه بشه دزد سرگردنه …

  2. iran گفت:

    اگر طالبان و نابودی مجسمه بودا را به خاطر داشته باشیم میتوان ارتباط این سرقت را با افکار طالبانی دریافت .