سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کروبی:روند روبه رشد جنبش سبز با وجود فشار حاکمیت مشهود است...

کروبی:روند روبه رشد جنبش سبز با وجود فشار حاکمیت مشهود است

چکیده :وقتي بر جنبش هاي اجتماعي فشار وارد مي شود، پوست انداختن اقشار مختلف مردم طبيعي است. افراد جامعه پوست مي اندازند و جوهره شان را نشان مي دهند. در شرايط كنوني مي بينيم كه با وجود فشار زيادي كه بر شهروندان حاكم است، روند رو به رشد جنبش در جامعه كاملا به چشم مي آيد. با وجود همه اين فشارها مردم روز به روز نسبت به عملکرد دولت حساس تر مي...


کلمه: جمعي از اعضاي شوراي سياستگذاري ادوار تحكيم وحدت و ديگر فعالان دانشجويي، عصر پنجشنبه با حجت الاسلام مهدي كروبي ديدار كردند. روند فعاليت جنبش سبز، راهكارهاي پيش رو و بررسي وضعيت دانشجويان در بند از جمله محورهايي بود كه در اين جلسه مورد بررسي و بحث قرار گرفت.

ديدار اعضاي شوراي سياستگذاري ادوار تحكيم وحدت در شرايطي با مهدي كروبي برگزار شد كه احمد زيدآبادي، دبيركل و عبدالله مومني، سخنگوي ادوار به همراه تعدادي ديگر از اعضاي اين نهاد سياسي در زندان به سر مي‌برند.

به گزارش خبرنگار جرس، مهدي كروبي در اين ديدار به روند رو به رشد جنبش سبز در جامعه اشاره كرد و گفت:« وقتي بر جنبش هاي اجتماعي فشار وارد مي شود، پوست انداختن اقشار مختلف مردم طبيعي است. افراد جامعه پوست مي اندازند و جوهره شان را نشان مي دهند. در شرايط كنوني مي بينيم كه با وجود فشار زيادي كه بر شهروندان حاكم است، روند رو به رشد جنبش در جامعه كاملا به چشم مي آيد. با وجود همه اين فشارها مردم روز به روز نسبت به عملکرد دولت حساس تر مي شوند.»

او همچنين تاكيد كرد:« نگراني حكومت از وضع موجود نيز خود حاكي از آن است كه از فعاليت ها و عملكرد آينده مي ترسد. به زندان افكندن آنهايي كه به تازگي از زندان رها شده اند و اصرار بر عدم آزادي عده اي ديگر به وضوح نشان مي دهد كه رعب و وحشتي از مردم و حركت هاي مردمي در حاكميت وجود دارد.»

به گفته وي، جنبش سبز حق طبيعي مردم است و حاكميت بايد به اين حق تن دهد و هرچه اين پذيرش به تعويق افتد هزينه كار براي روحانيون، نظام و اسلام بيشتر خواهد شد.

او همچنين تاكيد دارد كه بايد براي پاسخگويي به مردم حداقل به وعده‌هايي كه در اوايل انقلاب به مردم مي داديم، عمل شود. به هر صورت اگرچه در شرايط حاضر مي بينيم كه بسياري افرادي كه هيچ هزينه اي براي انقلاب پرداخت نكرده اند، در قدرت‌اند، اما شناسنامه كاري و عملكردي بسياري ديگر از همان ها نشان مي‌دهد كه حضورشان ريشه در انقلاب دارد و بايد بتوانند افكار عمومي را براي شعارهايي كه پيش از اين مي‌دادند، قانع كنند، چرا كه مردم ايران حافظه تاريخي خوبي دارند و هنوز آن شعارها و وعده ها را به ياد مي آورند.

كروبي همچنين افزود:« بايد با تمامي نهادهايي كه در نظام هستند و براي گفت و گو موثراند وارد مذاكره شويم.»

او تصريح كرد:« وقتي از سوي خانواده زندانيان سياسي به آيت الله وحيد نامه مي‌نويسند و درخواست ديدار مي‌شود و ايشان هم پذيراي خانواده‌ها مي‌شوند و وعده همكاري مي‌دهند مراجع نيز در ديدار چهره به چهره با اين افراد متوجه موضوع مي شوند و مي‌بينند كه خانواده‌هاي پايبند به اسلام و حكومت اينطور بايد دنبال احقاق حقوق زندانياني باشند كه بخشي از حكومت و جامعه اسلامي ايران به شمار مي‌آيند.»

دبيركل حزب اعتماد ملي در بخش ديگري از صحبت‌هايش تاكيد كرد:« گريز از قانون نزد آنهايي كه الان در قدرت هستند، امري طبيعي و عادي شده و نمود عيني آن هم برچيده شدن تمامي دستگاه‌هاي نظارتي و بي‌توجهي به گزاش‌هايي است كه نشان دهنده ضعف و زوال وضعيت اقتصادي جامعه ايران است. چنانچه مي‌بينيم سازمان مديريت، ديوان محاسبات و بازرسي كل كشور ديگر يا وجود خارجي ندارند و يا كاركرد گذشته خود را از دست داده اند.»

وي همچنين به نقل قولي يكي از مسئولان اشاره كرد كه گفته بود ايران كارگاه بزرگي شده و تاكيد كرد:« وضعيت بيكاري به عنوان واقعيتي اجتماعي هميشه در جامعه ما وجود داشته اما در شرايط كنوني بيشتر از گذشته لمس می شود و وقتي مي‌بينيم كه هر روز خبر تعطيلي كارگاه و كارخانه‌اي به گوش مي رسد و آنگاه آقايان مي‌گويند ايران كارگاه بزرگي شده است.»

او همچنين خطاب به حاكميت گفت:« مردم سي سال است كه به خاطر نظام اسلامي هر نوع فداكاري مي كنند آنوقت چطور حاكميت به اشتباهاتش اعتراف نكرده و از مردم عذرخواهي نمي كند.»


9 پاسخ به “کروبی:روند روبه رشد جنبش سبز با وجود فشار حاکمیت مشهود است”

 1. ناشناس گفت:

  ددددددددددررررررررررروووووووووووود بر شیخ الشیوخ مهدی کروبی

 2. سبز گفت:

  معلوم نیست کی میخواهند سرشان را از زیر برف بیرون بیاورند و به واقعیات جامعه اذعان کنند.

  دیگه مشکلات ما مورد به مورد قابل بررسی و حل نیست. اشکال کلی بر همه سیستمهای اداره کشور وارد است. هر جا هم که تا به حال از تیررس دولت خارج بوده و در امان مانده، با وارد شدن دولت ورود سپاه قطعی است و حاکمیت پادگانی و ضعف روزافزون در انتظار آنجا است.

 3. ناشناس گفت:

  سلام بر کروبی زنده باد میرحسین

 4. Iran sabz گفت:

  Be onvane kasi ke dar zamene tasadi ghodrat tavassote aghayan Karrobi va Mosavi dar zendan bodam, be khatere faaliyathaye siasi ,be anha dorood miferestam. Man be jenabe Karrobi ray dadam va be in ray eftekhar mikonam. Jonbeshe sabze aghaze olfate dobareye aghshare mokhtalefe azadikhahane Iran ast.

 5. Ali گفت:

  Zende bad sheikhe eslahat

 6. ali000 گفت:

  درود بر سبز اندیشان

 7. ناشناس گفت:

  اگر یک صدم روحانیون یک صدم شجاعت و دید آیت الله کروبی را داشتند امروز صد مرتبه در رسیدن به اهداف انقلاب جلوتر بودیم. امروز دیگر همه به نوعی میدانند که موضوع از چه قرار است و چرا کسی که از نظر ملت و با توجه به شواهد عینی کمترین لیاقتی را برای مدیریت جامعه پیچیده ایران را ندارد امروز در راس کار است و چه کسانی صاحبان اندیشه و تجربه را یا خانه نشین کرده اند یا زندان نشین. همین قدر معلوم است که این خبط تاریخی و گناه کبیره را برای خدا و اسلام و ایران نکرده اند. نگرانی آنها قدرت و به اصطلاح خودشان “اقتدارشان” بوده است.

 8. جنبش مقاومت گفت:

  ما سبزها همه با هم در شب 21 خرداد (جمعه شب) فریاد الله اکبر را در سراسر کشور طنین انداز خواهیم نمود.

 9. امید. گفت:

  آقای کروبی به امید خدا صبح امید و رهایی و استقرار عدالت نزدیک است. راهتان پر رهرو باد.