سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » به خاطر خبرنگار بودن شرایطمان در زندان سخت تر است...
» پیامی از «اوین» به مناسبت روز جهانی مطبوعات:

به خاطر خبرنگار بودن شرایطمان در زندان سخت تر است

چکیده :روز جهاني مطبوعات در شرايطي فرا مي رسد كه ما اهالي رسانه ها اعم از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان محبوس در زندانهاي ايران به صورت فزاينده اي با وثيقه هاي سنگين تر و احكام غير منصفانه ي وسيعتري مواجه هستيم و شرايط زيست و حياتمان به دليل خبر رساني ، مقاله نويسي ، مصاحبه و شركت در ميز گرد هاي حرفه اي در خصوص آزادي ، دمكراسي و حقوق بشر و در مجموع انجام رسالت مطبوعاتي و انتقاد از حاكمان در زمينه هاي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي هرروز محدودتر و سخت تر مي...


کلمه:جمعی از نویسندگان و خبرنگاران زندانی به مناسبت روز جهانی مطبوعات از زندان اوین پیامی را منتشر کردند.

این پیام  که در اختیار «کلمه» قرار گرفت به شرح زیر است:

بنام خداوند جان و خرد

گفتم اين جام جهان بين به تو كي داد حكيم/ گفت آنروز كه اين گنبد مينا مي كرد

گفت آن يار كزو گشت سر دار بلند / جرمش اين بود كه اسرار هويدا مي كرد

فيض روح القدس اگر باز مدد فرمايد / ديگران هم بكنند آنچه مسيحا مي كرد

روز جهاني مطبوعات در شرايطي فرا مي رسد كه خود سانسوري و سانسور سازمان يافته ي گسترده اي عليه رسانه هاي مختلف ايران اعمال مي گردد و دامنه آن تا حد اعمال تيترهاي تحميلي و عكس هاي منتخب حكومتي گسترش يافته است . روز جهاني مطبوعات در اوضاع سياسي و اجتماعي خاص كشورمان به گونه اي فرا مي رسد كه تعداد روزنامه هاي مستقل و آزاد بوي‍ژه آن گروه كه در اختيار دگرانديشان ، تحول خواهان و اصلاح طلبان است در پي تعطيلي هاي اخير اكنون به اندازه انگشتان يك دست نيز نمي رسد.

طرفه آنكه اين گروه از نشريات از حداقل ظرقيت هاي اطلاع رساني آزاد و آگاهي بخشي عمومي آنگونه كه حتي در موارد 4 و 5 قانون مطبوعات تاكيد شده است محرومند و فشارها و اجبارهاي غير قانوني حاكميت هرروز راه را بر فعاليت هاي حرفه اي مي بندد. همچنين شاهد اين مسئله هستيم كه هرروز تعداد بيشتري از مديران ، سردبيران و روزنامه نگاران در بازداشتگاه ها و زندان هاي مختلف ايران جاي داده مي شوند و اين روند باعث شده كه ايران به بزرگترين زندان روزنامه نگاران در جهان تبديل شود .

روز جهاني مطبوعات در شرايطي فرا مي رسد كه ما اهالي رسانه ها اعم از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان محبوس در زندانهاي ايران به صورت فزاينده اي با وثيقه هاي سنگين تر و احكام غير منصفانه ي وسيعتري مواجه هستيم و شرايط زيست و حياتمان به دليل خبر رساني ، مقاله نويسي ، مصاحبه و شركت در ميز گرد هاي حرفه اي در خصوص آزادي ، دمكراسي و حقوق بشر و در مجموع انجام رسالت مطبوعاتي و انتقاد از حاكمان در زمينه هاي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي هرروز محدودتر و سخت تر مي شود.

ما روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان محبوس در زندان و بازداشتگاه ها روز جهاني مطبوعات را به اهالي رسانه هاي همگاني ايران و جهان تبريك و تهنيت عرض مي نمائيم.

جادارد كه از اين فرصت استفاده كنيم و از كليه اقشار و گروهها بخصوص نهاد ها و انجمن هاي صنفي و حرفه اي كه در ايام بازداشت و محاكمه و زنداني شدن غير قانوني اهالي مطبوعات ايران از آنان حمايت كرده اند و با قلم و قدم به ياري و مدد آنها برخاسته اند سپاسگزاري كنيم.

10 ارديبهشت 1389

30 آوريل 2010

ميلاد اسدي – علي بهزادیان نژاد – علي بيكس – سيد مسعود حسيني لواساني- عباس خليلي درمنكي- مجيد دري- رضا رفيعي فروشان – عيسي سحرخيز- حسن سرشاري- كيوان صميمي – حشمت الله طبر زدي- جهانگير عبد اللهي – نادر كريمي جوني- كوهيار گودرزي- جواد ماهزاده- سعيد متين پور- مهدي حيدريان – حجت الله ملكي – علي مليحي – ضيا نبوي


یک پاسخ به “به خاطر خبرنگار بودن شرایطمان در زندان سخت تر است”

  1. سبز سبز گفت:

    شما در قلب ملت جا دارید. به امید روزی که جواب تفکر ، تفکر باشد نه زندان و ….