سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله بجنوردی:امام حکومت در اسلام را حکومت قانون بر مردم می دانست‬...

آیت الله بجنوردی:امام حکومت در اسلام را حکومت قانون بر مردم می دانست‬

چکیده :حضرت امام نظرش این بود که سیستم حکومت در اسلام حکومت قانون بر مردم است هیچ وقت فرد در حامعه اسلامی حکومت نمی کند اولین شخص عالم امکان که شخص رسول الله است هم مجری قانون است او حکومت نمی کرد بلکه قانون الهی را اجرا می کرد. قانون گذار ذات باری تعالی است که حقیقت حاکم درجامعه اسلامی الله است و حاکم جامعه اسلامی هم...


کلمه: آیت الله محمد موسوی بجنوردی گفت: شرط حکومت در اسلام مقبولیت است یعنی اگر یک مقبولیتی در جامعه ایجاد شد مثلا مردم آمدند با پیغمبر اکرم یا ائمه اطهار بیعت کردند باید حکومت تشکیل بدهند. یا در عصر غیبت اگر مردم با یک مجتهد جامع شرایطی که تمام شرایط رهبری جامعه اسلام را دارد بیعت کردند یا انتخابش کردند بر او واجب است که حکومت تشکیل بدهد.

آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی در آستانه روز جمهوری اسلامی در گفتگو با جماران، گفت: امام بحث حکومت اسلامی را در اواخر سال 44 در نجف اشرف در پرتو ولایت فقیه مطرح کردند. اساسا اعتقاد ایشان بر این بود که اولا اسلام نظام حکومتی دارد و ثانیا این حکومت یک سیستم بخصوص دارد. حضرت امام (ره) وارد این بحث شدند که اساسا اسلام نظام حکومتی دارد و حکومت جزو احکام اولیه است یعنی لازم است که حکومت با شرایط خاص خود تشکیل داده شود.

شاگرد امام به سیستم حکومتی مد نظر امام اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت امام نظرشان بر این بود که حکومت اسلامی عمدتا بر دو پایه استوار است یکی اسلام و دیگری مردم، مردم به اعتبار تحقق مقبولیت یا از راه بیعت یا از راه بیعت مدرن ( انتخابات) باید فردی را قبول بکنند و بپذیرند. این مقبولیت هست که قدرت می آورد. اگر بنا باشد مقبولیتی در کار نباشد و انتخاب یا بیعتی در کار نباشد اینجا قدرت، مشروع نیست.

وی ادامه داد: این معنا را در خود شخص پیغمبر اکرم (ص) می بینیم. ایشان در سیزده سالی که در مکه بود چون جز در قبال افراد خاصی مقبولیت آنطوری نداشت، حکومت تشکیل نداد. مدینه که هجرت کرد مردم همه آمدند بیعت کردند و ایشان اولین کاری را که کرد حکومت تشکیل داد.

وی خاطرنشان ساخت: مسئله حکومت و مدیریت در جامعه یک مسئله عقلایی است. قدمت آن قدمت تاریخ بشر است البته این مدیریت ممکن است در مدل های مختلفی از نظام قبلیه ای گرفته تا سیستم مدرن آن جلوه کند. حکومت مشورع حکومتی است که ملت هم باید دنبالش باشند.

یار دیرین امام گفت: حضرت امام نظرش این بود که سیستم حکومت در اسلام حکومت قانون بر مردم است هیچ وقت فرد در حامعه اسلامی حکومت نمی کند اولین شخص عالم امکان که شخص رسول الله است هم مجری قانون است او حکومت نمی کرد بلکه قانون الهی را اجرا می کرد. قانون گذار ذات باری تعالی است که حقیقت حاکم درجامعه اسلامی الله است و حاکم جامعه اسلامی هم خداست.

موسوی بجنوردی به حاکمیت مسلمانان در مقطع زمانی غیبت تا زمان ظهور پرداخت و اظهار داشت: اعتقاد امام این است که حاکم اسلامی از بین فقها با شرایط خاصی انتخاب می شود اینکه عادل باشد با تقوا باشد مدیر باشد مدبر باشد شجاع باشد آگاه به امور زمان باشد و جزو متمم همه اینها این است که مردم با او بیعت کنند یا انتخابش بکنند.

وی افزود: جزو متمم مقام رهبری جامعه اسلامی، بیعت مردم و انتخاب مردم است.حدوثا و بقائا ما می بینیم که این سیستم، بهترین نوع دموکراسی است یعنی وقتی می گویم حدوثا و بقائا رای مردم دخالت دارد در ولایت ولی در عصر غیبت پس ما می بینیم ملت راسا در حاکمیت خود دخالت دارد این را حضرت امام می فرماید .

“من یک شاهد را هم بگیرم بر این مدعا من خدمت ایشان در پاریس بودم آبان ماه 57 مدیر مجله خدمت ایشان فیگارو آمد و پرسید که شما اگر پیروز شدید سیستم حکومت شما چی هست؟ ایشان فرمودند جمهوری اسلامی او خدمت امام عرض کرد که کدوم سیستم؟ جمهوری اسلامی که مردم راسا انتخاب کنند یا مردم پارلمان را انتخاب کنند پارلمان رئیس جمهور را انتخاب بکنند؟ اما پاسخ داد؛ مثل همین جمهوری که شما دارید که مردم راسا خود رئیس جمهور را انتخاب کنند. امام از حیث تئوری در نجف بحث کرد که حکومت اسلامی بر دو پایه استوار بود یکی اسلام که احکام و مقررات همه بر موازین اسلام باشد و دیگری مسئله حکومت و مدیریت که باید بر اساس آرا مردم باشد. از حیث عملی هم هم در پاریس تصریح کردند که جمهوری اسلامی به این معنا است که مردم راسا بیایند خودشان انتخاب کنند و هم بعد از انقلاب به آراء مردم اهمیت می دادند. از دید حضرت امام مسئله جمهوری اسلامی به همان معنایی است که امروز در جهان مدرن که بخواهند تعریف می کنند به نظر من مدرن ترین حکومت و مردمی ترین حکومت، حکومت اسلامی است که امام معمار آن بوده و حدود و ارکان آن را بیان کرده است.

آیت الله موسوی بجنوردی در ادامه گفت: وقتی مردم یکی را قبول نداشته باشند چگونه می خواهد مدیریت کنند شأن مدیریت در جامعه پدیده قدرت است و پدیده قدرت وابسته مقبولیت است امیر المومنین در آن 25 سالی که حکومت در دستش نبود و کسان دیگری بودند نشسته بود در خانه و مشغول عبادت بود چرا که مردم با او بیعت نکردند و بصورت قهری هم نیامد بجنگد و بگوید حکومت مال من است. بعد که عثمان کشته شد و مردم با علی(ع) بیعت کردند آن وقت حجت بر ایشان تمام شد که حکومت را تشکیل بدهد و وارد میدان شود.

وی اظهار داشت: مسئله مقبولیت یک امر عقلایی است گاهی اوقات ممکن است که مردم فردی را قبول نداشته باشند مثل رضا خان و صدام و … این نوع حکومت ها بر پایه توپ و تفنگ بود مردم آنها را قبول نداشتند دست آخر، یک چیز جزئی مثل یک کودتا از بین می روند آمریکا اختلال کوچکی ایجاد کرد و صدام رفت. انگلستان و شوروی وارد ایران شدند و رضا خان با تمام ظلم و ستمش تمام شد.

این شاگردحضرت امام در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر مردم بیعت خود را بشکنند، وظیفه حاکم اسلامی چیست؟، گفت: نقض بیعت از امور بسیار قبیحی و ناپسندی است وقتی مردم بیعت می کنند اگر نقض بکنند به عمل شیطانی دست زده اند نقض بیعت معصیت است و معصیت کبیره هم هست. وقتی امیرالمونین آمد با سه طائفه جنگید یکی ناکثین بود یعنی کسانی که بیعت را شکاندند اینها افرادی بودند که وقتی بیعت را شکنند افراد ناپسندی در جامعه معرفی شدند .

موسوی بجنوردی در پاسخ به این سوال که اگر مردم احساس کنند که حاکم عهد خود را شکسته و به آنها ظلم می کند، بیعت را یشکنند، حکم این بیعت شکنی چیست؟ گفت: زمان عثمان بر این چیزی که شما می گویید منطبق است. وقتی عثمان خلیفه شد بجای اینکه کارهای خوب انجام دهد آمدند اموال مسلمین را چاپیدند و به مردم ظلم کردند مردم هم شورش کردند و عثمان را از بین بردن بردند و آمدن سمت امیر المومنین و با ایشان بیعت کردند.

از موسوی بجنوردی پرسیده شد که برخی در حال حاضر ادعا می کنند جمهوریت در اندیشه و عمل امام یک تاکتیک بود و نه یک عقیده، گفت: ببیند من ربع قرن با امام بودم در نجف و پاریس و بعد از پیروزی انقلاب در ایران، مذاق امام همینی است که من به شما گفتم. امام اهل اینکه از کسی بترسد یا دوشکله صحبت بکند که فلان کس خوشش نیاید ودیگری خوشش بیاید، نبود. آنچه را که تشخیص می داد، اعلام می کرد. مانند جدش امیر المومنین بود همانطور که امیرالمومنین که اهل مماشات و تعارف نبود و جز راه خدا چیزی را نمی دید. این مقدار که من همراه امام بودم هیچ وقت ندیدم که ایشان برخلاف عقیده اش یا خلاف آنچه که قبول دارد یا عقیده دارد کاری انجام دهد یا حرف یا صحبتی بکند که برخلاف عقیده اش باشد. به آن چیزی که می گفت اعتقاد داشت و عمل می کرد .

وی افزود: باید عملکرد امام را ببینیم ایشان عقیده اش این بود که جمهوری اسلامی بر مبنای رای مردم بود و فوری هم به رای مردم گذاشت. اگر اعتقاد به رای مردم نداشت برای چی به رای مردم گذاشت؟ خیلی راحت می گفت من نظرم این است و بر همه لازم است که این کار را بکنند مردم هم قبول می کردند. امام هر کاری به رای مردم می گذاشت جمهوری اسلامی بشود به رای مردم گذاشت بعد قانون اساسی را که نوشتند امام قبول داشت به رای مردم گذاشت. امام روز اول که وارد تهران شد در بهشت زهرا صرحتا گفت که من به پشتبانی این ملت دولت تعیین می کنم من به پشتیبانی ملت توی دهن دولت می زنم به پشتبانی ملت!اگر این تئوری را قبول نداشت خودش باید می گفت که من ملت تعیین می کنم و حرفی از ملت نمی زد. چون ملت داد زدند از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب که حزب فقط حزب الله و رهبر فقط روح الله، آن وقت امام تشکیل دولت داد.

مسوی بجنوردی در پاسخ به این سوال که مکانیسم انتخابات در اندیشه امام چگونه بود، آیا امام این نحوه انتخابات را که بر پایه نظارت استصوابی برگزار می شود، قبول داشت؟، گفت: ببینید این بحث ها جنبی است من بحث تئوری می کنم می گویم که فلسفه سیاسی امام در حکومت مبتنی بر آرای ملت بود. حالا بر این مساله عمل می شود یا نمی شود بحث دیگر ی است من به اینها کاری ندارم. تئوری امام مشخص است حالا ممکن است که عمل کنند یا نکنند.

وی اظهار داشت: من امیدوارم خط که همان اسلام راستین و به قول خودشان اسلام ناب محمدی است، همیشه در این مملکت زنده باشد و مورد تاکید و عمل همه قرار بگیرد تا مادامی که خط امام حاکم باشد و اندیشه امام سر مشق همه باشد اسلام حاکم است.

موسوی بجنوردی در پایان گفت: خدای نکرده اگر بنا باشد ذره ای انحراف از خط و اندیشه امام خارج شویم آنوقت جای تاسف فروان خواهد بود. امیدوارم آن روز نیاید و همیشه خط امام و اندیشه امام حاکم بر جامعه اسلامی باشد.


7 پاسخ به “آیت الله بجنوردی:امام حکومت در اسلام را حکومت قانون بر مردم می دانست‬”

 1. رضا گفت:

  امام علی (ع) 19 سال در حبس بودند تا مردم با ایشان بیعت کردند ، با اینکه مشروعیت از حانب پیامبر داشتند ولی به ززززور حکومت نکرد

 2. د گفت:

  پس از پيروزي انقلاب 57، مردم ايران تصميم گرفتند كه نظامي را جايگزين نظام شاهنشاهي كنند كه آن را جمهوري اسلامي ناميدند. هم جمهوري براي جلوگيري از استبداد و هم اسلام به عنوان راه رستگاري
  دغدغه مردم و انديشمندان آن زمان بود. جمهوري بودن يك نظام يعني همه سمت ها آن نظام انتخابي و براي مدت زمان محدود و بدون تمديد خواهد بود به اين مفهوم از جمهوري شهيد مرتضي مطهري نيز در محاسبه هايش اشاره مي كند
  براي اسلامي بودن نظام نظريه ولايت فقيه در قانوني اساسي گنجانده شده است اما متاسفانه طريقه گنجانده شدن نظريه ولايت فقيه با مفهوم جمهوريت كه مي گويد همه سمت ها بايد انتخابي و براي زمان محدود باشد سازگار نيست. همچنين دورهاي باطلي در قانون اساسي وجود دارد. عقل حكم مي كند تا اين ناسازگاري در نحوه گنجاندن نظريه ولايت فقيه و دورهاي باطل قانون اساسي رفع شود. وجود همين ناسازگاري ها سبب استبداد ديني شده است.

  آيا از لحاظ فقه شيعه نمي توان سمت ولايت فقيه را انتخابي و براي مدت زمان محدود كرد؟ به اين ترتيب كه براي مثال هر 7 سال چند مجتهد واجد شرايط هر كدام با داشتن حداقل 20 امضا از مراجع و علما شيعه به راي مستقيم مردم گذاشته شوند و يكي از آنها به عنوان ولي فقيه انتخاب شود براي دوره كوتاه مدت و بدون تمديد

 3. ناشناس گفت:

  درود بر راستگو

 4. مانی گفت:

  درود به خمینی کبیر و یاران با وفایش چون ” میر حسین موسوی و شیخ مهدی کروبی”
  امام خمینی گفت مردم در انتخاب اینده و نظام خود مختار است. مردم واقعا عاشق جمهوری اسلامی بودند و الانش هم هستند.

  مهندس موسوی همیشه بر این موضوع تاکید داشت و همچنان تاکید میکند که جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر. مردم ایران وفادار به این نظام و جمهوری اسلامی هستند و کسی که بخواهد خودش را حامی جنبش سبز بداند ولی بگوید جمهوری اسلامی نه. یعنی مخالف افکار و عقاید موسوی و یاران و حامیانش. مردم در سال 57 گفتند جمهوری اسلامی چون انتظار داشتند که واقعا کشور به عنوان جمهوری اسلامی بتواند زندگی ملت را ارتقا بدهد. البته همین هم شد. ولی طی این 5 سال اخیر واقعا میتوانیم بگویم که جمهوری اسلامی به معنای واقعی , خاصیت اصلی خودش را از دست داد. ببینید جمهوری اسلامی باید به قول معروف افکاری مورد پسند دیگران داشته باشد , نباید کاری بکند که مردم احساس بکنند ” حتی اون مردمی که نماز نمیخواند ولی دلش با رسول اکرم است “نباید کاری بکند که مردم احساس بکنند این افکار و عقاید و اعمال, اون چیزی نیست که اسلام روی ان تاکید دارد. مردم ایران در حال حاظر به اگاهی خیلی بالایی دست پیدا کردند و میدانند که اسلام موافق چیست و مخالف چیست. اسلام ناب محمدی میگوید مردم میتوانند عقیده اعتقاد و تصمیمی باز و ازادانه داشته باشند و هیچ کسی هم نمیتواند به اسم رسول اکرم و اسلام , افکار و عقاید خودش را با زور چماق به کرسی بنشاند. این همان ضعفی است که الان در حال حاظر عده ای در نظام به اون مرحله که فکر کنم مرحله پایانی است رسیده اند و دیگر میخواهند طوری وانمود کنند که اره این اسلام است و باید مردم به قول معروف امر به فرمان دین و ایین اسلام باشند. نه این استدلال اشتباه است. و متاسفانه این اقایون حالا از بالاترینش تا پایین ترین, طی این 5 سال واقعا میخواستند و هم چنان میخواهند افکار و عقاید خودش رو فقط و فقط در کشور پیاده بکنند و کاری به نظر و عقیده ملت مسلمان شیعه ” ایران ” ندارند. این همون ضعفی است که الان باعث شده خیلی از هم وطنان از دین اسلام به گونه زده بشوند و یا دلسرد شده باشند البته از عقاید این اقایون.

  هنوز هم دیر نشده و میتوان دوباره نظام را به معنای واقعی ” جمهوری اسلامی ” بنامیم چون واقعا جمهوری اسلامی زبان زد خاص و عام است و میتواند با همت و اراده و صبر و استقامت خود , تمام قله های جهان را فتح بکند. البته با وجود ادم های منصف و با عدالت و مردمی و عاشق وطن چون میر حسین موسوی .

  من رفراندوم بله به جمهوری اسلامی را به پدر عزیز و دوست داشتنیم ♥ میر حسین موسوی ♥ تبریک میگویم. منتظر پیام ایشون در همین زمینه هستیم.

 5. روشنک گفت:

  دوستان خیلی زیبا حرف زدند. تشکر از { د و اقای مانی}

  مردم ایران وفادار جمهوری اسلامی هستند و این اقایون هستند که اصلا اعمالشان هیچ سنخیتی با دین اسلام ندارد.

  من هم رفراندوم بله به جمهوری اسلامی را به استاد میر حسین موسوی تبریک می گویم. و منتظر پیغام مهندس موسوی در رابطه با روز 12 فروردین روز رفراندوم و بله به جمهوری اسلامی هستیم.

  خدانگهدار

 6. ” د” خیلی‌ عالی‌ گفتی‌ مخصوصا تیکه آخر

 7. ... گفت:

  سوال من اینه که چرا امسال این عالم گذاشتند کار به اینجا بکشه….؟!!