سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » منوریل صادقیه و سرانجام یک وعده در ششمین سالگردش...

منوریل صادقیه و سرانجام یک وعده در ششمین سالگردش

چکیده :طی چند روز گذشته پایه های منوریل صادقیه برای همیشه از این منطقه جمع شد تا لااقل اگر منوریلی برای مردم احداث نشد پایه های عظیم آن مشکلات ترافیکی مردم را دو چندان نکند...


کلمه: محمود احمدی نژاد از دورانی که شهردار تهران شده اصرار دارد که به اندازه تمام دنیا در تهران منوریل بسازد . اما این اصرار احمدی نژاد با مخالفت کارشناسانی مواجه شده است که معتقدند منوریل وسیله ای فانتزی است و جوابگوی نیاز شهری پر جمعیت مانند تهران نیست .

این در حالی است که طی چند روز گذشته پایه های منوریل صادقیه برای همیشه از این منطقه جمع شد تا لااقل اگر منوریلی برای مردم احداث نشد پایه های عظیم آن مشکلات ترافیکی مردم را دو چندان نکند .

داستان وعده های احمدی نژاد درباره منوریل صادقیه

پروژه 2 صفحه اي منوريل تهران براي نخستين بار اواخر سال 82 توسط شوراي شهر تهران در دوره دوم و شهرداري احمدي نژاد و با اعتباري معادل 1500ميليارد تومان كليد خورد.

شهرداري تهران به رياست  محمود احمدي نژاد اواخر سال 82 و پس از گذشت 5ماه از عمر شوراي دوم ، طرحي 2 صفحه اي براي احداث قطار هوايي به طول 240 كيلومتر و با اعتباري بالغ بر 3500ميليارد تومان با مشاركت بخش خصوصي ارائه كرد. اما موفق به جلب موافقت اعضاي شوراي شهر نشد.

با این حال به دليل تاكيد شهرداري نسبت به اجراي اين طرح، اعضاي شورا پس از بازنگري يك ماهه اين لايحه، طول پروژه را از 240 به 6 كيلومتر كاهش دادند و با احداث آن در مسير صادقيه- اكباتان موافقت كردند.

به اين ترتيب لايحه احداث منوريل در تهران 17 اسفندماه 82 در شوراي شهر تصويب و 10 روز پس از آن كلنگ احداث اين سيستم ريلي در حالي كه گودبرداري آن از قبل انجام شده بود، بر زمين زده و قرار شد اين پروژه 6 كيلومتري در مدت زمان 17 ماه به بهره برداري برسد.

احمدی نژاد نیز در تاریخ 27 اسنفندماه سال 82 این پروژه را « هدیه نوروزی شهرداری تهران به شهروندان » عنوان کرد و وعده داد که تا 17 ماه آینده اولین خط منوریل تهران به بهره برداری برسد. بنابراین مطابق وعده احمدی نژاد باید این پروژه در مهرماه سال 84 به پایان می رسید .

ناگفته نماند كه تصويب لايحه احداث منوريل در دور دوم شوراي شهر تهران در حالي صورت گرفت كه اعضاي شورا در مقابل اقدامات غير قانوني شهرداري نظيرانعقاد قرارداد احداث منوريل قبل از تصويب در شوراي شهر تهران، واگذاري پروژه به پيمانكار و پيش فروش واحدهاي مجتمع تجاري منوريل قبل از آغاز عمليات احداث؛ سكوت كردند.

از سوي ديگر، مسوولان شهرداري در طرح اوليه خود هزينه احداث منوريل را 20ميليارد تومان( به ازاي هر كيلومتر 3ميليون دلار) عنوان كرده بودند، اما 7 ماه بعد از آغاز عمليات اجرايي، حميد بهبهاني، معاون حمل ونقل و ترافيك شهرداري تهران (وزير راه و ترابري فعلي) در گزارش عملكرد خود از ميزان پيشرفت پروژه، كل هزينه احداث منوريل 6 كيلومتري با 5 ايستگاه و 12 قطار را 52 ميليارد و 605ميليون و 420هزار تومان عنوان كرد.

از روزي كه احمدي نژاد در زمان كلنگ‌زني پروژه منوريل، اين طرح را “هديه نوروزي” شهرداري به مردم ‏تهران خواند، تا 14 ماه بعد که احمدی نژاد شهردای را تحویل معاونش علی سعیدلو داد و رهسپار پاستور شد ،اين طرح كه قرار بود 17 ماهه تكميل ‏شود، بنا به اعلام رسمي رئيس كميسيون عمران شوراي شهر، تنها 5 درصد پيشرفت فيزيكي داشت. از آن زمان ‏تا امروز هم تنها چيزي كه از منوريل مشاهده مي‌شود، 16 ستون ناقص در منطقه صادقيه تهران است كه قرار ‏بود به فرودگاه مهرآباد متصل شود.‏

حال سوال این است که چرا منوریل صادقیه برغم وعده های احمدی نژاد مبنی بر افتتاح زودهنگام آن هیچگاه به سرانجام نرسید ؟ این در حالی است که احمدی نژاد از 27 اسنفند سال تیرماه سال 84 که رئیس جمهور شده ، شهردار تهران بوده است و قاعدتاً باید تا آن زمان حداقل چند ایستگاه به بهره برداری می رسید . اما همه می دانند که از آنهمه تبلیغات و وعده تنها چند ستون مزاحم بتونی برای اهالی محل در صادقه باقی ماند و کلی هم هزینه های بی سرانجامی که از جیب مردم تهران هزینه شد و به قول برخی کارشناسان دود شد و رفت هوا .

اما به هر حال داستان منوریل تهران تنها محدود به دوران شهرداری دکتر احمدی نژاد نبوده است . بلکه از زمانی که وی رئیس دولت شده بازهم اصرار بر اجرای این طرح دارد.

بهمن 84 نیز سید مهدی هاشمی از دوستان نزدیک احمدی نژاد و رئيس وقت سازمان شهرداري‌هاي كشور گفت: تا سه سال آينده پنج خط ترن هوايي(منوريل) در تهران احداث خواهد شد.

سيد مهدي هاشمي روز شنبه 28 بهمن با اعلام اين خبر گفت كه موضوع احداث قطار هوايي در تهران با هماهنگي شهرداري و شوراي شهر به نتيجه قطعي رسيده است.

اما از سال 85 و زمان تحقق وعده این مدیر دولت احمدی نژاد نیز سه سال می گذرد و هنور یک متر منوریل برای تهرانی ها ساخته نشده است .

خلاصه اینکه در طول این سالها منوریل هیچ فایده ای برای تهرانی ها جز ایجاد محدودیت برای مترو نداشته است . حتی مردم تهران این را نیز فراموش نمی کنند که تیزرهای تبلیغاتی گران قیمتی نیز در تیر و مرداد سال 86 از صدا و سیما برای احداث منوریل تهران از سوی شورای عالی ترافیک کشور پخش شد ، که این نیز از محل پول نفت مردم مظلوم ایران بود که بازهم دود شد و رفت هوا .

نتیجه آن تیزرهای تبلیغاتی صدا و سیما نیز این شد که احمدی نژاد  در اسفندماه سال 86 در برنامه تلویزیونی خود مجدداً از منوریل دفاع کرد و به مترو حمله کرد . او اظهار داشت : « من به عنوان يك مهندس ساختمان و يك كارشناس سخن ‏مي‌گويم. هيچ مهندس ساختماني در ايران نمي‌گويد كه مترو كم‌هزينه‌تر از قطار هوايي است. اگر هم پيدا شود، بايد ‏ببينيم چه كسي به اين فرد، مدرك مهندسي داده است… در سي سال گذشته در ايران، تنها سي كيلومتر مترو ساخته ‏شده است، سرعت بيش از اين هم امكان ندارد اما قطار هوايي بسيار سريع‌تر ساخته مي‌شود.»

حالا از این همه وعده در مسندهای مختلف چند سال گذشته و مردم تهران شاهدند که پایه های منوریل تهران جمع شد و در واقع هزینه های صورت گرفته برای این خط از منوریل دود شد و رفت هوا !

منبع:سایت شفاف


8 پاسخ به “منوریل صادقیه و سرانجام یک وعده در ششمین سالگردش”

 1. رهروی سبز گفت:

  به موارد بالا این نکته بسیار مهم را اضافه کنید که قبل از اعلام ساخت منوریل، شهرداری وقت زمین های اطراف صادقیه را خریداری کرد و بعد از احداث پایه های منوریل، آنها را به قیمت چند برابر فروخت. حالا سود پروژه را خودتان حساب کنید!

 2. دوست گفت:

  ماهی را هر وقت از آب بگیرین تازه است…

 3. ياور ميرحسين گفت:

  چرا شما اين قدر بدبين و نااميد هستيد،
  در عوض اجرا نشدن طرح منوريل لااقل مردم با پروژه دكتراي رييس جمهور مهرورز و عدالت گستر به خوبي آشنا شدند!!!

 4. مانی گفت:

  خوب اقای احمدی نژاد هم به هر حال بد خیانت هایی در حق مردم تهران کرده و دارد میکند و روزی عاقبت این کار ها را خواهد دید. فک نکند چون رییس جمهور البته “منتصبی ” است , دیگر میتواند هر کاری بکند . این طور ادم ها اگر هر روز حرف زور بزنن ولی یک روزی همین حرف زور چماق بالا سرش خواهد شد. اقای احمدی نژاد همیشه خودش رو جایگزین دیگران میکند و ادعا میکند که دکتر و مهندس است . ولی به نظر من اقای احمدی نژاد مهندسیش رو در دانشگاه علم صنعت با مزایایی که اقای بهبهانی رییس دانشگاه علم و صنعت در گذشته و وزیر فعلی “راه” در اختیارش گذاشت توانست مهندسی عمران , ساختمان , نقشه کشی , کشاورزی, برق , شهرداری , طریقه کشتن مردم , تقلب کردن, دروغ گفتن , را کسب بکند.

 5. سرباز سبز مهدی (عج) گفت:

  مرگ بر منافقِ ستمگر

 6. irani sabz گفت:

  ishan dar amre terafiki ke takhasoseshone eshtebah kardan na behtare begimbalad nabodan khodaie nakarde fkr nakonin in vasat poliam … nana behar hal balad nabodan dg aia ishan ke dar reshteie takhasosishon zaiifan va jaie shahro ba shahre bazi eshtebah gereftan bode eghtesad mamlekat mardom va… che khahand kard

 7. ندا گفت:

  اگر این پروژه به نتیجه میرسید جای حیرت داشت …. برای تخریب آمده نه برای سازندگی

 8. ناشناس گفت:

  محض رضای خدا ، فقط ۱ نمونه از قول‌های احمدی‌نژاد را که اجرا و عملی‌ شده نام ببرید تا ما هم بدانیم