سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » به آینده جنبش سبز بسیار امیدوارم؛ حرکت برای اشاعه روحیه صبر و امید...
» تاکید میرحسین در دیدار با جمعی از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی

به آینده جنبش سبز بسیار امیدوارم؛ حرکت برای اشاعه روحیه صبر و امید

چکیده :مردم اگر تحت فشار نباشند و این تشکلات مردمی امکان فعالیت داشته باشند لازم نیست مردم به خیابان ها بیایند و اگر در خیابان ها هم حق انها پایمال نشود و خشونت اعمال نشود مردم آرامش خود را حفظ می کنند/ حقیقت این است که در چند سال اخیر مدام از حربه ارتباط با بیگانه برای انفعال و سرکوب مردم و نیروهای متفکر جامعه استفاده شده و این باید روشن شود/مخالفان راجع به وقایع و جریانات پس از انتخابات یک افسانه ساخته اند و ظاهرا خودشان هم این افسانه را باور کرده اند و افراد و احزاب را با قلب اطلاعات در جایگاه هایی که می خواهند می نشانند/تلاش کنیم نشان دهیم که این حرکت و جنبش یقینا وابسته به بیگانه نیست، منافاتی با دین ندارد، در راستای زنده کردن قانون اساسی و احیا اسلام رحمانی است/ ما باید ریشه های حرکت مردم و جنبش سبز را نشان دهیم و اینکه ریشه این حرکت در انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن در جنبش مشروطیت است و این حرکت مخالف با اسلام نیست و برآمده از باورهای دینی مردم و ظلم ستیزی آنهاست . برآمده از قانون اساسی ماست که میراث گرانسنگ انقلاب و خونبهای هزاران هزار شهید...


کلمه: در پی ممانعت دولت دهم از برگزاری کنگره دوازدهم جبهه مشارکت اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی و تعدادی از جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی دیدار و تبادل نظر کردند.

به گزارش نوروز متن کامل سخنان مهندس موسوی در این دیدار به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تشکر می کنم از حضور دوستان . شرایط ویژه و خاصی در کشور حکمفرماست . خیلی خوشحال می شدم که دوستان دیگر به ویژه دوستانی که در بند هستند امثال آقای میردامادی در این جمع بودند و از محضرشان استفاده میکردیم. شرایط کشور را شما که یک حزب سیاسی هستید بهتر می دانید . محدودیت هایی که برای حزب مشارکت است خودتان می دانید .

جامعه توده وار هرگز رشد مناسبی نخواهد داشت

معمولا درکشورها باید از فعالیت احزاب و تشکیلات استقبال شود تا مشکلات کشور را از طریق آنها پیگیری و با تکیه بر خرد جمعی حل و فصل کنند . در واقع تشکل های غیر دولتی و احزاب رابط مردم و دولت هستند و به این طریق از هیبت دولت در برابر مردم می کاهند علاوه بر اینکه بسیاری از فعالیت های اقتصادی – اجتماعی و… از این طریق انجام می شود.ویکی از نشانه ها و شاخص های توسعه یافتگی و پیشرفت کشورها وجود همین تشکیلات و نهادهای مدنی غیردولتی است ، حتی در کشورهایی که نظم و نسقی دارند وجود اینها ضروری است چون بسیاری از فعالیت های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی از طریق این نهادهای مدنی انجام می گیرد در واقع وجود تشکل ها در بین مردم باعث پیشرفت مردم می شود، و جامعه توده وار هرگز رشد مناسبی ندارد .

صراحت قانون اساسی در مورد احزاب وتشکل ها

این مساله در کشور ما هم بی ریشه نیست و از قدیم مشابه اینگونه نهادها در جامعه ما وجود داشته و تشکل های کوچک محله ای داشته ایم و همین ها جامعه ما را حفظ کرده است . بطور نمونه می توان به بافت و ساختار شهر کاشان اشاره کرد که در درون محلاتش نهادهایی اینگونه وجود داشته و همین ها موجبات حفظ و رشد این شهر را فراهم آورده و این نهادها از طریق صدقات جاریه تامین مالی می شده است یا وجود هیئت ها نمونه دیگری است ، در جامعه مدرن وجود این نهاد ها به لحاظ شکل و محتوا گسترده تر شده و اهمیت ویژه ای پیدا کرده تا به تشکیلات سیاسی رسیده است. قانون اساسی ما در مورد حق تشکیل اجتماعات و احزاب وتشکل ها صراحت و تاکید دارد . غفلتی که هست اینکه برخی فکر می کنند اینگونه تشکیلات تحفه ای است که از طرف دولت به مردم داده شده است . اشکال کار این است که فکر می کنیم این تشکلات باید توسط دولت ساخته و به مردم تحویل داده شود، در حالی که این یک خواست اجتماعی است و مردمی بودن آن باعث سلامت جامعه می شود، و دولت نباید مانع فعالیت آنها شود.

مردم اگر تحت فشار نباشند…

در این نه ماه همه مسایل را زیر پا گذاشتند

مردم اگر تحت فشار نباشند و این تشکلات مردمی امکان فعالیت داشته باشند لازم نیست مردم به خیابان ها بیایند و اگر در خیابان ها هم حق انها پایمال نشود و خشونت اعمال نشود مردم آرامش خود را حفظ می کنند. متاسفانه در این نه ماه تمام این مسائل زیر پا گذاشته شده و بیشترین خسارت متوجه مردم شده است به خاطر خشونت بسیار زیاد خیابانی. این وضعیتی که با آن روبرو هستیم و وضعیتی که حزب مشارکت دارد خود دلیل اعتراض مردم است و اگر به خواست و حقوق مردم شود دلیلی وجود ندارد که مردم به خیابانها بیایند یا به سمت شعارهای تند بروند .

راهپیمایی 25خرداد فراموش نشود؛ سمبل نظم و نشاط و مراقبت مردم از هم

مردم بدنبال استیفای حقوق خودشان هستند و آنچه در این نه ماه اتفاق افتاده است ناشی از هجمه و هجوم نیروهای دولتی به مردم بوده و آنها از این ناحیه خسارت بسیار دیده اند. یک دلیل آن راهپیمایی 25 خرداد است که در آن راهپیمایی مردم مراقب شعارهای خود و مراقب همدیگر بودند، هرچند متاسفانه حادثه تلخ آخر آن پیش آمد. اوج حضور مردم راهپیمایی در روز 25 خرداد بود که باید تاکید و تکرار زیادی روی آن کرد و نگذاشت به فراموشی سپرده شود، نوع اجتماع و حرکت مردم در آنروز نشانگر نظم و نشاط و مراقبت بود و مردم مراقب شعارهای خود و مواطی همدیگر بودند و متاسفانه آن حادثه تلخی که در انتها رخ داد آنروز پرشکوه را تلخ کرد اما باید بیش از این به این واقعه و روز پرداخت تا ماهیت مردمی و سبز این جنبش برای همگان و آیندگان روشن شود.

روحیه مردم همانند 25 خرداد…

نوشتن مقالات متعدد در مورد 25 خرداد می تواند باعث شود که ماهیت جنبش و سرچشمه های آن شناسایی و بر آنها تاکید شود. خوشبختانه این تفکر همچنان در بین مردم باقی مانده و مردم در سطوح مختلف به آن عمق داده اند.و به رغم اتفاقات تلخی که در این نه ماه رخداده است روحیه مردم همانند آنروز حفظ و وجه مسالمت آمیز و مدنی جنبش برجسته شده و عمق گرفته است . البته این جنبش فراز و نشیب هایی داشته اما همه لازمه جریان است و باید هوشیارانه با آنها روبرو شویم،مخالفان این جریان با اتهامات و برچسب زدن ها تلاش کردند سران و متفکران این جریان و از جمله اعضای مشارکت را به جاهایی بچسبانند که مردم نمی پسندند،البته در این مسیر جنبش افت و خیزها و فشارهایی بوده ، که ازجمله حزب مشارکت در معرض بیشترین فشارها بوده و نسبت هایی به آن داده شده که نادرست و ناروا بوده است و ملت هم آنرا نمی پذیرد ،و ما نباید در مقابل این تهمت ها و بی اخلاقی ها حالت انفعالی بگیریم و باید تعادل خودمان را در هرلحظه و نقطه ای در مقابل فشارها حفظ کنیم.

مراقب باشید! می خواهند مردم را دچار انفعال کنند و بین مردم فاصله بیندازند

بنده در یکی از مصاحبه ها این را مطرح کردم که گروهی می گفتند مشروطه باعث خوشحالی انگلیس بوده، واز قول مرحوم آخوند خراسانی گفتم که هرکاری ما بکنیم ممکن است روس ها یا انگلیسی ها اظهار خوشحالی کنند و اگر اینطور باشد پس ما نباید کاری بکنیم؟ نه ، ما باید رفتار خود را بگونه ای تنظیم کنیم که درست باشد و به این اتهامات توجه نکنیم. ما نباید بر اساس خوش حالی و بد حالی بقیه کارها و برنامه های خود را تنظیم کنیم، ما باید کار خود را بکنیم . بخشی ار این تخریب ها برای این است که ما را به انفعال دچار کنند و بخشی برای اینکه بین ما و مردم فاصله ایجاد کنند و نسبت به ما بد بینشان کنند. ما نباید نسبت به اینگونه مسائل و تهمت ها و تحلیل ها منفعل باشیم.

از تعادل خارج نمی شویم ودچار افراط و تفریط نخواهیم شد

اخیرا نشریه ای در نوشته ای حزب مشارکت و آقای خاتمی و…را با اوباما و ریگی بهم وصل کرده و نتایجی گرفته است عجیب و لابد اینگونه می خواهند برخی ها را توجیه کنند که اینها ریشه در خارج دارند و…اما ما باید روی اصول خودمان حرکت کنیم و در دام اینها نیفتیم و در عین حال که روی حفظ اصول و استقلال خود پافشاری می کنیم، نباید تعادل خود را از دست دهیم و دچار افراط و تفریط شویم. ما می خواهیم روابط خارجی را با توجه به مصالح خویش پیش ببریم، نه اینکه در هر سخنرانی برای خود کلی دشمن بتراشیم و یک دوست برای خود باقی نگذاریم.

نعمت بزرگ انقلاب اسلامی

نباید این همه ماجراجویی کرد.یکی از نعمت هایی که انقلاب اسلامی برای ما آورده است استقلال ماست و ما نباید اینرا از دست بدهیم . البته ما مسائلی با جهان خارج داریم ، با آمریکا و اروپا ، اما روابط خارجی مان را باید بگونه ای شکل دهیم که در جهت تامین منافع و امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی و رشد و توسعه کشور باشد و سیاست خارجی ما نباید ماجراجویانه و تنش زا باشد و ما دوستان قابل اطمینان و همراهی در شرایط سخت نداشته باشیم.

حربه ای برای سرکوب مردم و افسانه ای برای قلب واقعیت…

ما نباید این حالت تعادل را چون زیر فشار هستیم از دست بدهیم . حقیقت این است که در چند سال اخیر مدام از حربه ارتباط با بیگانه برای انفعال و سرکوب مردم و نیروهای متفکر جامعه استفاده شده و این باید روشن شود .

اطلاعات رسیده بما می گوید که مخالفان راجع به وقایع و جریانات پس از انتخابات یک افسانه ساخته اند و ظاهرا خودشان هم این افسانه را باور کرده اند و افراد و احزاب را با قلب اطلاعات در جایگاه هایی که می خواهند می نشانند، در این داستان برای هرکس و هر حزب یک نقش قائلند، یک تصویری از حرکت های مردمی و جنبش می سازند اما همه ابعاد این افسانه باید باز و شکافته شود . تصویری از ماهیت جنبش سبز و حرکت مردم ساخته اند که نادرست است و البته می خواهند از این تصویر ساخته شده برای توجیه مراجع و روحانیون و متدینین و…استفاده کنند و در این تصویر نقشی هم برای احزاب و گروهها قائلندکه اینها را وابسته به خارج نشان دهند.

جنبش سبز منافاتی با دین ندارد

جنبش سبز منادی زنده کردن قانون اساسی و احیاء اسلام رحمانی

در برگه های تبلیغاتی که روز 22 بهمن توزیع می شد تحلیلی برهمین مضمون ارائه شده بود و این نشان می دهد که اینگونه تحلیل ها پشتوانه در برخی جاها دارد! این کارها و رفتار ها مبتنی بر تحلیل هایی است که در پس پرده انجام می دهند و علاوه بر این یک باور نسبت به دورغ هایی که گفته اند و داستان هایی که گفته اند در ذهنشان به وجود آمده است. آنچه ما باید انجام دهیم اینکه تلاش کنیم نشان دهیم که این حرکت و جنبش یقینا وابسته به بیگانه نیست، منافاتی با دین ندارد، در راستای زنده کردن قانون اساسی و احیا اسلام رحمانی است.

سبز بودن جنبش از کجا ریشه می گیرد؟

ما باید ریشه های حرکت مردم و جنبش سبز را نشان دهیم و اینکه ریشه این حرکت در انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن در جنبش مشروطیت است و این حرکت مخالف با اسلام نیست و برآمده از باورهای دینی مردم و ظلم ستیزی آنهاست . برآمده از قانون اساسی ماست که میراث گرانسنگ انقلاب و خونبهای هزاران هزار شهید است .

این میثاق ملی مجموعه و منظومه ای بهم پیوسته از اصول است که با هم معنا دارد و مردم به این مجموعه رای داده اند و همه آنها باید با هم اجرا شود نه اینکه بخشی از آن را برداریم و سوء استفاده کنیم و به بخش های دیگر هیچ توجهی نکنیم . مردم به همه این اصول رای داده اند و همه آن را میثاق می دانند و هر نوع کم رنگ کردن بخشی از اصول لطمه های بزرگی را در پی دارد. جلوگیری از برگزاری کنگره یک حزب قانونی قطعا لطمه به این قانون و میثاق است، خراشی براین میثاق ملی و صورت نظام است و همه اینها باید برای مردم توضیح داده شود.

ضرورت توجه ویژه به معلمان و کارگران و اقشار مختلف جامعه

در این شرایط همه ما باید باید از تکیه بر نخبه ها فراتر رویم و به گروههای مرجع دیگر و تاثیر گذارجامعه متوجه شویم ، باید به سمت معلمان ، کارگران و اقشار مختلف برویم و مسائل را برای آنها توضیح دهیم و اگر فراگیری هرچه بیشتر امواج حق خواهی رامی خواهیم باید این ندا به گوش همه اقشار جامعه برسد .

تبلیغت عظیم مخالفان مردم برای غیر مذهبی نشان دادن جنبش و وظیفه ما

نکته دیگر روحیه مذهبی مردم است و باید به گرایش مذهبی مردم توجه تام داشت. ما همه مذهبی هستیم، اما صرف اینکه مذهبی هستیم کافی نیست، تبلیغات پر شدتی که در جامعه براه انداخته اند برخی ها را دچار تردید کرده است به طوری که گاهی من با برخی افراد روحانی و مذهبی که به خوبی من را می شناسند صحبت می کنم گمان می کنند که پشت پرده اتفاقاتی افتاده و ماتغییر کرده ایم، اما وقتی با آنها صحبت می کنم و توضیح می دهم آرام می شوند . ما باید مردم را توجیه کنیم که اینگونه نیست و اینها دروغ و تهمت هایی بیش نیست . ارتباط با مراجع و روحانیت باید بیشتر و قوی تر شود، حداقل با آن بخشی که آمادگی ذهنی دارد و دلسوز است. باید آنها را با اهداف جنبش آشناتر و نزدیک تر کرد، در راهپیمایی ها هم بعضی از روحانیون شرکت می کنند ولی باز هم لازم است که این ارتباطات بیشتر شود. این می تواند خنثی کننده افسانه آنها باشد.

آیا این جنبش تنها در رای مردم خلاصه شده است؟


در ذهن مردمی که اطلاعاتی ندارند بعضا این افسانه می نشیند. اگر جنبش بخواهد پیش برود و عقبگرد نداشته باشد باید دامنه اهدافش را در بین مردم توسعه داد، هم در میان اقشار مختلف مردم و هم در شهر های مختلف، باید مسائل اقتصادی را برا ی مردم توضیح داد، باید به مردم نشان دهیم که برای کم شدن فشار اقتصادی، برای ثبات زندگی، برای کاهش طلاق و بسیاری مشکلات دیگرو کاهش اسیب های اجتماعی باید به اصول قانون اساسی برگشت. این را مردم باید حس کنند. نباید حس کنند این جنبش فقط در رای مردم خلاصه شده است و تنها خشم ناشی از پایمال شدن رای شان است. باید ایران پیشرفته و سعادتمند را با اهداف جنبش پیوند دهیم و یکی کنیم و به مردم نشان دهیم.

اگر روزنامه ها آزاد بودند اگر کمی آزادی بود و اگر کمی عقل و تدبیربود…

سال آینده سال صبر و استقامت ماست و نبودن دوستانی امثال آقای میردامادی در میان ما خسارت است اما در بند بودن همین ها اثراتی دارد که قابل مشاهده است . بنظرم زندان دیگر خاصیت و اثر خود را در مقابله با جنبش سبز از دست داده است . بارها در این هشت نه ماه گذشته فرصت هایی پیدا شده که دعا می کردم اینها زندانی ها را آزاد کنند ، روزنامه ها را آزاد کنند ، اما اینگونه نشد و مدیریت این تحولات انجام نشد . قطعا اگر روزنامه ها و رسانه های کشور محدود نبودند اقبال مردم به رسانه های خارجی کمتر می شد. اگر اینها تدبیر داشته باشند راه حل مسائل و مشکلات کشور از لشکر کشی و پادگانی کردن جامعه نمی گذرد ، راه حل در آزادی های قانونی است . اگر روزنامه ها رانبسته بودند، اگر محدودیت ایجاد نکرده بودند، اگر فضا را کمی باز گذاشته بودند، مردم خیابان ها را خالی می کردند، اگر این آزادی های حداقلی را داده بودند هم دولت قوی تر بود هم مجلس و در مجموع ارکان قوی تری داشتیم. البته این آزادی ها برای صاحبان قدرت محدودیت ایجاد می کند اما این بنفع نظام و کشور است و ارکان نظام هم در سطح ملی و بین المللی قدرتمندتر می شوند.

قرار بود قوه قضاییه مستقل باشد قرار بود…

این ناراحت کننده است که قوه قضاییه که قرار بود مستقل باشد و هیچ کس نتواند برآن اعمال نظر کند، اکنون چنین وضعی داشته باشد که اطلاعات و سپاه به او دستور دهند که چه کسی را بگیر، چه کسی را ازاد کن، و فلان حکم را بده… در اوایل انقلاب شورای عالی قضایی برای همین تشکیل شد که کسی نتواند به قوه قضائیه دستور دهد و متاسفانه این وضعیت تغییر کرد . نه اینکه قاضی دلسوز نداشته باشیم و اتفاقا همان قاضی های دلسوز و شریف بیشتر این ظلم را لمس می کنند و رنج می برند. قضات شریف و دلسوز زیادی در این قوه وجود دارند اما بازتاب بیرونی اینگونه نیست.


به آینده بسیار امیدوارم

حرکتی که آغاز شده برگشت ناپذیر است

به هرحال امیدواریم چرخشی در راستای اهداف جمهوری اسلامی در مجموعه حاکم ایجاد شود. و در خود نظام و حکومت چرخشی متناسب با قانون اساسی در اداره امور ایجاد شود و فضای آزادی بوجود آید تا در سایه آن مسائل و مشکلات کشور و بحران حادث حل شود . احساس من نسبت به آینده این است که حرکتی که آغاز شده برگشت ناپذیر است، ما هیچ وقت به یکسال گذشته بر نخواهیم گشت، این تغییر ایده ها را باید غنیمت شمرد.

جنبش سبز چیزی برای خود نمی خواهد

و حالا حرکت برای اشاعه روحیه صبر و امید؛ صبری ایمانی

من به آینده بسیار امیدوارم، باید به مردم صبر و امید را منتقل کرد، صبر در معنای ایمانی آن، این جنبش چیزی برای خود نمی خواهد، آزادی و بهروزی و سعادت و پیشرفت مردم را می خواهد وقطعا به آن دست خواهد یافت. حرکت بعد از انتخابات و خود انتخابات مردم را به حقوقشان آگاه کرد، باید مردم را به صبر و استقامت دعوت کرد، سال آینده را باید سال صبر و استقامت بدانیم و بنامیم. سال استقامت بر اهداف جنبش سبز تا به نتیجه رسیدن .

در ابتدای این دیدار آقای کاشفی مسئول ستاد برگزاری کنگره مشارکت گزارشی از اقدامات انجام شده برای برپایی این کنگره و ممانعتی که از سوی وزارت کشور و اطلاعات در این باره به عمل آمد ،داد و با یادبودی از اعضای در بند مشارکت و دیگرافرادی که بدلیل همراهی با جنبش سبز در زندان بسر می برند و آرزوی آزادی همگی آنها در آستانه نوروز و سال جدید ، از مهندس موسوی بواسطه پایداری و همراهی اش با جنبش سبز تشکر و قدردانی کرد و از او خواست همچون گذشته در نیروبخشی و خط دهی یاریگر افراد و گروههای جنبش باشد . پس از سخنان مهندس موسوی نیز افراد حاضر به بیان نظرات و دیدگاههای خود در باره شرایط حادث و اینکه برای پیشبرد و موفقیت هرچه بیشتر جنبش سبز چه باید کرد به بحث و تبادل نطر با مهندس پرداختند و همگی براین موضوع توافق داشتند که سال آینده بدلیل مسائل سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و بین المللی سالی سرنوشت ساز برای کشور به شمار می رود و باید آنرا سال صبر و استقامت برای پیروزی جنبش سبز قلمداد داد .


161 پاسخ به “به آینده جنبش سبز بسیار امیدوارم؛ حرکت برای اشاعه روحیه صبر و امید”

 1. دختر سبز موسوی گفت:

  باسلام و تبریک سال نو (به فرموده میرحسین عزیزم سال صبرواستقامت) به همه هموطنان سبز اندیش و دست اندرکاران سایت کلمه و میرحسین عزیز و دکتررهنورد دوست داشتنی و عزیزتر از جان
  من هرچه میخواستم بگم دیدم دوستان به زیبایی بیان کردن فقط میتونم بگم موسوی عزیزم مثل همیشه عالی و به موقع بود واقعا همیشه تو وقتی که بیشترین نیاز رو به سخنان شما داشتم ودر همون رابطه ای که برام سوال ایجاد شده بود از شما جواب گرفتم واقعا به این حرف ایمان آوردم که روح پاک شما با تمام مردم ایران پیوند داره و عمیقا نیاز جامعه رو درک میکنه بخاطر همه فداکاریهات و بهخاطر مردانگی ونجابت و ایستادگیت ممنونتم انشاا… سال خوبی داشته باشید به امید پیروزی جنبش سبز در سال جدید و به امید رشدوتوسعه وپیشرفت ایران عزیز درسال جدید بادستان سبز هموطنان گل ودوست داشتنی

 2. حامد گفت:

  سلام

  امیدوارم اصلاحات مجروح نشود و بتوان برای ریاست جمهوری به ان امید داشت

 3. حلاج عضو ستاد موسوي گفت:

  سلام بر مير حسين – توانستند شايبه ضديت با دين را تقويت كنند 2-شما را مقابل راي مردم نشان دهند 3- برايتان امنيت مردم مهم نيست 4- وابسته به بيگانه هستيد -بايد بيانيه ها در جهت مقابله با اين دامها باشد ارتباط با مراجع خانواده شهدا بدنه روحانيت و ضديت با بيگانه باشد

 4. ناشناس گفت:

  ایرانی برای همه ی ایرانیان در پیش است

 5. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  دوستان کلمه بهاری!
  پیشنهاد می کنم دوستانی که دستی به قلم دارند سخنان میرسبز را برهه های مختلف تشریح ، نقد و تفسیر کنند و بصورت مقاله در این سایت یا هرجایی خود صلاح می دانند منتشر نمایند.
  این کار از چندین بعد موثر و مفید است . از جمله :
  1-نکات دقیق بدینوسیله موشکافی شده و مطلب برای عموم قابل هضم می گردد
  2- خود این عمل نشان دهنده دقتی است که بهاریان همیشه سر سبز به واژه واژه این سخنان دارند و این خود عامل موثری در جلب دقت همه اقشار جامعه از موافق ، مخالف و بیطرف خواهد بود
  3-با این کار نوع نگرش مخاطب و بازخورد کلام برای گوینده هرچه بیشتر روشن گشته ، راهگشای تعیین مسیر سخنان بعدی خواهد بود.
  4-این مقالات خود در دقیق بودن شاکله تاریخ نهضت سبز موثر است.
  5- …….
  در انجا ذکر یک نکته را خالی از لطف نمی بینم :
  نمی دانم چرا برخی از دوستان و بخصوص یاران نام آشنا کامنت گذاشتن را افت شان می دانند حال آنکه به این سایت مراجعه می کنند و در مورد اخبار و گزارشات آن نظرهای بسیار تاثیرگذاری نیز دارند.
  از بنده و شما چه کم خواهد شد که لابلای کامنت های سایر دل پاکان روزگار که اخبار مستند را از طریق کلمه پیگیری می کنند یادداشت بگذاریم ؟!
  می دانید درج نام شما در ستون کانت ها چه دلگرمی بزرگی خواهد بود برای سایرین ؟!
  واقعا اتفاق بدی خواهد بود اگر برای مثال کسی از شخصیت های دولت اصلاحات ( برای مثال ) با نام خود در مورد اخبار مندرج در هر صفحه نظر و حتی راهکارش را ارائه دهد؟!
  اگر واقعا هم نمی توانید در سیستم کامنت گذار نظر یا مقاله تان را در مورد سخنان میر سبز ابراز بفرمائید ، بصورت مقاله ای مستقل آن را ارایه بفرمائید.
  به عقیده من باید مراقب بود مبادا ابلیس خود بزرگ بینی اش را به ما سرایت دهد و مطمئن هستم انشاء الله شما از چنین فتنه ای مصون خواهید ماند .
  لذا : منتظریم / لطفا شروع کنید !

 6. نيما گفت:

  ما ديروز در پارک کوهسار شهران بوديم . بدون هيچگونه شعار اعتراضي حدود صد نفر بوديم که دور آتيش جمع شده بوديم و مشغول شادي بوديم. يک عده بسيجي رو با نيسان وانت( عقب نيسان مثل …) آوردند به همون محل که ما بوديم اونوقت بسيجيا با شوکر افتادند به جونمون و هر کسي که جلوي دستشون بود رو زدند. بعدشم که ما متفرق شديم به آتيش هم رحم نکردند و با پا ميپريدن رو آتيش تا خاموش بشه

 7. محمد گفت:

  با عرض سلام وپيشاپيش تبريك سال نو:
  پيشنهادي داشتم مبني بر اينكه در تعطيلات سال نو به طور سازمان يافته به همراه چهره هاي شناخته شده به ديدار خانواده هايي كه عزيزانشان در زندان هستند برويم.(مثلا از طريق همين سايت برنامه اي تدوين شود كه اقاي موسوي در فلان رور به منزل فلان عزيز مي روند وخانم رهنورد به منزل عزيز ديگر و اقاي كروبي به خانه عزيزي ديگر واقاي خاتمي …..و….. )و در شهرستانها نيز به همين صورت،اگر اين كار به صورت برنامه ريزي شده باشد در طول تعطيلات ميتوانيم در چندين گروه به ديدار بسياري از اين عزيزان رفته ونشان دهيم كه همواره در غم وشادي هامان انها را از ياد نخواهيم برد.كه اگر لحظه اي ،فقط لحظه اي خود را جاي اين عزيزان بگذاريم احساس خواهيم كرد كه چه غم بزرگي در درونشان خواهد بود.البته بايد توجه داشته باشيم كه اين ديدارهابه منظور همراهي ودلجويي از اين عزيزان باشدو به دور از هرگونه هياهو وشعار ، تا بهانه به دست بهانه گيران ندهيم .
  به اميدآن كه نظر اين قطره كوچك از اقيانوس بيكران جنبش سبز مورد توجه وتفكر دوستان قرار گيرد تا در استانه سبز شدن طبيعت ،اميد وسرزندگي را براي خود واين عزيزان به ارمغان اوريم.
  دستي افشان تا زسر انگشتانت صد قطره چكد ،هر قطره شود خورشيدي/باشد كه به صد سوزن نور شب ما را بكند روزن روزن(سهراب سپهري)

 8. صادق گفت:

  سلام بر میر حسین موسوی رییس جمهور محبوب ایران , سلام بر یاران میرحسین اعم از کروبی شجاع و خاتمی دانشمند و سلام ویژه بر یاران دربند موسوی
  من هیچ شکی در پیروزی حق ندارم زیرا این وعده خداوند است . و مطمئن هستم موسوی و یارانش حقند . عمر حاکمیتی که مبنایش دروغ است بسیار کوتاه است . دیکتاتورها وقتی نمی توانند خود را با خواست مردم تطبیق کنند دست به اعمال خشونت و ابجاد رعب و وحشت در میان مردم میزنند . بهترین دلیل برای اینکه بدانیم وضعیت روحی کودتا گران حاکم چیست همین اعمال زشت و ناپسند آنها در برخورد با شهروندان است . عدم توجه به رای مردم ، دروغ گفتن ، بستن روزنامه ها ، دستگیری و زندانی کردن افراد ، تجاوز به زندانی (هرچه تاریخ را ورق زدم تا پیشینه ای از این رفتار پیدا کنم در تاریخ ندیدم نه لشکر اسکندر این کار را کرد و نه مغولان و نه در جنگ جهانی و نه رژیم صهیونیستی و نه رژیم صدام و نه معاویه و یزید در عین پلیدی واقعا این رفتار زشت جز ویژگی خاص حکومت کودتای ایران است و در تاریخ قطعا ثبت خواهد شد و اطمینان دارم که در آینده ذیل درس تاریخ خواهد آمد که یکی از ویژگیهای شنیع دولت کودتای نهم ودهم چیست ) فیلترینگ سایتها و سانسور شدید ، وضعیت بد حکومت کودتا آنچنان است که در شب چهارشنبه فضای شهرها را کاملا نظامی کرده بودند . من خود شاهد بودم که نظامیان و بسیجیان بصورت مجزا در نقاط مختلف شهر مستقر و هر که را می دیدند او را آرام و یا با ضرب و شتم روانه خانه میکردند و در صورت کمی مقاومت با خود میبردن . اینها و صدها موضوع دیگر حکایت از وضعیت بحرانی حاکمیت جبار دارد . درود بر همه سبزها .

 9. یک بسیجی متاسف گفت:

  سلام . دوستت دارم میرحسین عزیز . فرمانده واقعی توئی تو . از راه دور میبوسمت

 10. بابک گفت:

  سبز یعنی استقامت تا بهار
  سال ۸۹ سال صبر و استقامت

 11. امیر گفت:

  درود بر میر حسین
  پیام ویدئو را قابل دانلود در سایت قرار دهید.

 12. منتقد گفت:

  به نظرم بهتره آقای موسوی که دم از پایبندی به قانون اساسی میزنه، تو این تعطیلات نوروز رفتارهای غیرقانونی خودشو بررسی کنه. شاید به دو نتیجه برسه: یا رفتار خودشو تغیر میده، یا قانون اساسی رو بر مبنای رفتارش تغییر میده!!!
  به هرحال کسی که توان پذیرفتن اشتباهاتش رو نداره، هیچ وقت نمی تونه اونارو اصلاح کنه.
  به نظر شما مهندس این نظر منو می خونه؟

 13. ح.م گفت:

  تقدیم به همراهان سبز جنبش سبزمان
  مرا که خوانده اند خس
  بخوان بخوان
  نگاه سبز چون منی
  ببارد از ترنمی
  ببین ببین
  کدر زمین ، هوای سرد و بی فروغ
  نگاه یک مرد یخی
  زمین ، زمان ، ترکه ی زور
  چراغ سبز یک فضا
  بوق بوق… صدای باد
  بچین بچین
  به یاد من ، میوه ی سبز بود ها !
  ببو ببو
  به نام من ، خجستگی دست ما !
  اگر که خون شود خسی برای سبزی چمن
  بخوان بخوان
  برای ما ، ترنم فصل بهار.

 14. ندا گفت:

  به اميد پايداري ميرحسين و جنبش سبز تغيير در سال جدبد

 15. یک سبز گفت:

  در شب پایان سال با ندای سبز الله اکبر به یاد شهدای جنبش سبز و دلاوری هایشان
  به پیشواز سال امید و استقامت برویم.
  در بهار سبز جای شهدا خالی ست.

 16. یک سبز گفت:

  در شب پایان سال با ندای سبز الله اکبر به یاد دلاوری ها و از جان گذشتگی های شهدای جنبش سبز
  به استقبال بهار برویم.
  در بهار سبز جای شهدا خالی است.

 17. سعيد گفت:

  با سلام به رئيس جمهور محترم

  ممنون از اينكه پيام ميدين و مارو دلگرم ميكنين
  من پيشنهادم اينكه منتفدين رو فقط به قرآن و نهج البلاغه و قانون اساسي ارجاع بديم تا اگر قوه استنباط و تعقل دارن خودشون تصميم بگيرن تا مارو به اون دنيا واگذار نكنن البته اگر وقت مطالعه داشته باشن

 18. ناشناس گفت:

  مير حسين دوستت داريم

 19. سيد گفت:

  سلام
  لطفا از آقاي موسوي كه اينقدر طرفدار قانون اساسي هستند بپرسيد اصل ولايت فقيه يعني چه ؟ آيا حرفهاي ايشان در مورد قانون اساسي با رفتارشان تطابق دارد ؟!

 20. علی گفت:

  رئیس جمهور عزیزمان
  سال جدید سبز را با نام سال صبر و استقامت شروع می کنیم
  با امید رهایی

 21. sabz گفت:

  سلام
  بع نظرم این بهترین سخنرانی میرحسین موسوی در این نه ماه بود
  اینکه برای سال اینده نام گذاشت اینکه گفت جنبش سبز اسلامی است و اینکه گفتم ا عقب نشینی نمیکنیم عالی بود.ممنونم میرعزیز

 22. hosein گفت:

  میر حسین میشه در قلب منی….
  در سال جدید از همه ای عزیزان می خواهم که به یاد خونهای باشند که در این راه ریخته شده.

 23. ناشناس گفت:

  حداقل عکس های جدید ایشان را روی سایت بگذارید تا این چند طرفدارشان از افسردگی ایشان با خبر باشند.

 24. ناشناس گفت:

  يه روز خب مياد که ما همو نکشيم
  به هم نگاه بد نکنيم
  با هم دوست باشيم دست بندازيم روي شونه هاي هم
  اها
  مثل بچگيا تو دبستان
  هيچ کدوممونم نيستم بيکار
  در حال ساخت ساز ايران
  واسه اينکه خسته نشيم اين بار
  من خشت ميزارم تو سيمان
  بعد اين همه بارون خون
  بالاخره پيداش ميشه رنگين کمون
  ديگه از سنگ ابر نميشه اسمون
  به سرخي لاله نميشه اب جوب
  موذن اذان بگو
  خدا بزرگه بلا به دور
  مامان امشب واسمون دعا بخون

  *ورس ? *

  تا جايي که يادمه اين خاک هميشه ندا ميداد
  يه روز خوب مياد که هرج مرج نيست و تو شلوغيا
  به جا فوش به هم شيريني ميدم و زولبيا باميه
  همه شنگوليم و همه چي عاليه
  فقط جاي رفيقامون که نيستن خاليه
  خون ميمونه تو رگ و آشنا
  نميشه با اسمون و آسفالت
  ديگه فواره نميکنه لخته نميشه
  هيچ مادري سر خاک بچه نميره
  خونه پناهگاه نيست و بيرون جنگ
  واي از تو مثل بم ويرونم
  يا اصلا مثل هيروشيما بعد بمب
  نميدونم دارم اتيش ميگيرم و اينو ميخونم
  پيش خودت شايد فکر کني ديوونم
  ولي يه روز خوب مياد اينو ميدونم

  *ورس ? *

  راستي وقتي يه روز خوب مياد
  شايد از ما چيزي نمونه جز خوبي ها
  نا امن و خراب نيست همه چي امن و امان
  کرم هام قلقلکمون ميدن و ميشيم شاد روان
  هه
  اسمون به چه قشنگه
  کنار قبر سبزه چمنه
  هيچ مغزي نميخاد در ره
  فقط اگه صبر داشته باشي حله
  دست اجنبي کوتاست از خاک
  نگو اوههه کو تا فردا
  اگه نبودم ميخوام يه قول بدي بهم
  که هر سربازي ديدي گل بدي بهش
  ديگه هيچ مرغي پشت ميله نيست
  هيچ زن آزاده اي بيوه نيست
  دخترم بابات داره مياد خونه
  اره برو واسه شام ميز بچين

 25. محمد گفت:

  با سلام و تبریک سال نو خدمت همطنان عزیزم به خصوص رهبر جنبش سبز و رئیس جمهور منتخب ملت ایران جناب میر حسین موسوی.
  به خدا قسم فرمایشات آقای موسوی را باید بارها و بارها خواند ایشان میفرمایند مردم اگر تحت فشار نباشند و اگر در خیابان ها هم حق انها پایمال نشود و خشونت اعمال نشود مردم آرامش خود را حفظ می کنند این چیزی است که من امروز در شهر بانکوک کشور تایلند به وضوح دیدم
  حقیقت این است که تجمع مسالمت آمیز صدها هزار نفر با پرچم و لباس های قرمز رنگ که به خیابان ها آمده و نیروهای پلیس و انتظامی نیز در بخش هایی از سطح شهر بدون اینکه تعرضی به آنها داشته باشند اسقرار یافته بودند.
  معترضین خواهان بر کناری حکومت آقای آپیسیت نخست وزیر فعلی و بازگشت آقای تکسین نخست وزیر سابق و اصلاحاتی در قانون اساسی خود می باشند . به امید اینکه ما نیز با تمرین دموکراسی و قبول فعالیت های احزاب سیاسی و آزادی رسانه ها و مطبوعات بتوانیم شاهد ابراز سلایق گوناگون باشیم .
  امیدوارم در سال صبر و استقامت آرمان های موسوی که در بر گیرنده ایرانی آزاد و توسعه یافته میباشد تحقق یافته و بیش از این وطن ما ایران دچار خسران نگردد.

 26. mehdi - Malaysia گفت:

  تو و اندشه ات را كه برائ مردم حرمت قائل هستي را دوست دارم… چقدر انديشه زيبايي داري… اين هست عمل به فرماييش امام كه مردم ولي نعمت ما هستند نه ان انديشه اي كه مردم را نوكر خود مي داند و انها را فقط براي راي مي خواهد. درود بر مير حسين و مرام علوي او.

 27. سبز گفت:

  بوي باران ، بوي سبزه ، بوي خاك
  شاخه هاي شسته ،باران خورده ، پاك
  آسمان آبي و ابري سپيد
  برگ هاي سبز بيد
  عطر نرگس ، رقص باد
  نغمه ي شوق پرستو هاي شاد
  خلوت گرم كبوتر هاي مست
  نرم نرمك مي رسد اينك ((بهار ))
  مير حسين عزيز اميدوارم هميشه در كنارمان باشي.

 28. نرگس گفت:

  فقط اومدم ضایع شدن دوباره تان در چهارشنبه سوری را تبریک بگویم

 29. M گفت:

  یا حسین میر حسین

 30. حامی گفت:

  درود بر موسوی

 31. صمد گفت:

  درود بر رهبر جنبش سبز.
  تا پیروزی راهی نیست . خرد ،تدبیر،مقاومت ،آگاه سازی مردم عادی،شیوه های مدرن مبارزه مدنی و صبر نیاز دارد.
  درود برجنبش سبز و هوادارانش.

 32. ایرانی گفت:

  یک نفر مخالف داشتید که نظر بده شما ظاهرا از صدا وسیما انتقاد میکنید ولی ظاهرا خودتان تاب شنیدن صدای مخالف خودتان رو ندارید

 33. محمد حسن سبزاندیش.ازقم گفت:

  بسیاربسیار زیبا بود از سید عزیزمون تشکر میکنم.

 34. علی‌ گفت:

  ناگهان آوایی از ایرانیان برخاست /
  خلق، چون دریایی آشفته، به جوش آمد/
  خروشان شد/
  به موج افتاد و مردی چون صدف از سینه بیرون داد…

  سیاوش کسرایی، “آرش کمانگیر

  یا حسین میر حسین

 35. علی‌ گفت:

  ناگهان آوایی از ایرانیان برخاست /
  خلق، چون دریایی آشفته، به جوش آمد/
  خروشان شد/
  به موج افتاد و مردی چون صدف از سینه بیرون داد…

  سیاوش کسرایی، “آرش کمانگیر

  یا حسین میر حسین

 36. دانشجو گفت:

  در جواب به خواهر “نرگس”

  اسفند ۲۶م, ۱۳۸۸ at ۴:۲۸ ب.ظ

  “فقط اومدم ضایع شدن دوباره تان در چهارشنبه سوری را تبریک بگویم”

  اتفاقا من هم میخواهم به همه ی ایرانیان تبریک بگم، برای چی؟؟ برای اینکه تعداد صدمه دیدگان در چهارشنبه سوری امسال نسبت به سال 87هشتاد درصد (80%) کاهش داشته، و همین یکی از یزرگترین پیروزی ها برای جنبش سبز است. نگید کاهش زخمی ها به جنبش سبز ربطی نداره که همه خنده شون میگیره….
  حالا هی بگید جنبش سبزی ها خشونت طلب اند…

 37. ايران سبز گفت:

  درود بر موسوي بزرگ هرگز سازش نکن مردم پشتتن

 38. دانشــجو گفت:

  در جواب به خواهر “نرگس”

  اسفند ۲۶م, ۱۳۸۸ at ۴:۲۸ ب.ظ

  “فقط اومدم ضایع شدن دوباره تان در چهارشنبه سوری را تبریک بگویم”

  اتفاقا من هم میخواهم به همه ی ایرانیان تبریک بگم، برای چی؟؟ برای اینکه تعداد صدمه دیدگان در چهارشنبه سوری امسال نسبت به سال 87هشتاد درصد (80%) کاهش داشته، و همین یکی از یزرگترین پیروزی ها برای جنبش سبز است. نگید کاهش زخمی ها به جنبش سبز ربطی نداره که همه خنده شون میگیره….
  حالا هی بگید جنبش سبزی ها خشونت طلب اند…

 39. سبز گفت:

  در جواب نرگس خانم .گزيده اي از سخنان مير حسين موسوي را برايتان ياد آور مي شوم
  (مراسم این روز، یادمان جشنواره نور علیه تاریکی است اما علاقمندان به جنبش راه سبز ضمن انکه به نمادها و مراسم ملی و مذهبی دلبستگی دارند، حاضر نیستند که این نوع مراسم ها باعث اذیت و آزار مردم بشود. مخصوصا توجه کنیم که ممکن است مخالفان جنبش بخواهند با برنامه ای که قبلا هم مشابه آن را اجرا کرده اند، جنبش سبز را بدنام کنند. بنده مطمئن هستم که سبزها در هیچ برنامه هنجارشکنانه یا تخریبی که موجب اذیت و ازار مردم بشود شرکت نخواهند کرد. ایجاد انفجار و آتش سوزی با مشی جنبش سبز که تلاش کرده است همواره حرکت هایش مسالمت آمیز و عمیق باشد سازگاری ندارد. سبز بودن به لباس و نماد نیست. سبز بودن به رفتار و اخلاق است. اگر این اصل مهم مورد توجه قرار گیرد و اعضای جنبش یکدیگر را به رعایت آن توصیه کنند، قطعا از آسیب هایی که ممکن است عده ای در لباس جنبش سبز انجام دهند جلوگیری خواهند کرد. )
  شما لطف كنيد به تناقض سخنان مسئولينتان فكر كنيد از يه طرف مي گويند چهارشنبه سور ي غير شرعي از طرف ديگر مي گويند مي توانيد چهارشنبه سور ي را جلوي درب خانه تان برگزار كنيد!!!!!

 40. ما هستیم گفت:

  ما هستیم
  آقای رییس جمهور موسوی
  ما صبور درکنار شما و فرزندان شهید و پاک ایران زمین خواهیم بود
  نوروز بر سهراب، ندا ، روح الامینی ، امیری فر و تمامی دوستان پاکمان مبارک

  ماهستیم

 41. ماهستیم گفت:

  ما هستیم
  آقای رییس جمهور موسوی
  ما صبور درکنار شما و فرزندان شهید و پاک ایران زمین خواهیم بود
  نوروز بر سهراب، ندا ، روح الامینی ، امیری فر و تمامی دوستان پاکمان مبارک

  ماهستیم

 42. امیر گفت:

  “من به آینده بسیار امیدوارم، باید به مردم صبر و امید را منتقل کرد، صبر در معنای ایمانی آن، این جنبش چیزی برای خود نمی خواهد، آزادی و بهروزی و سعادت و پیشرفت مردم را می خواهد وقطعا به آن دست خواهد یافت. حرکت بعد از انتخابات و خود انتخابات مردم را به حقوقشان آگاه کرد، باید مردم را به صبر و استقامت دعوت کرد، سال آینده را باید سال صبر و استقامت بدانیم و بنامیم. سال استقامت بر اهداف جنبش سبز تا به نتیجه رسیدن .”

  دمت گرم

 43. ناشناس گفت:

  دوست برادر عزیز “اصغری برادر سه شهید ”

  اسفند ۲۵م, ۱۳۸۸ at ۸:۳۱ ب.ظ

  چه کسانی تیشه به ریشه ی اسلام و خون شهدا زده اند؟؟؟؟ آیا کتک زدن و ریختن خون مردم غیر مسلح به اسم اسلام، خدمت به اسلام است؟؟؟ آیا حملات از پیش برنامه ریزی شده برای زهر چشم گرفتن از مردمی که سوال دارند، آرمان شهداست؟؟؟؟
  تا چه وقت می خواهید یک طرفه فکر کنید و به اسم اسلام و جمهوری اسلامی هر گونه فسق و فجوری را مباح بدانید و از آن طرفداری کنید؟؟ ای خدا! تا چه وقت باید به اسم اسلام هزار نوع تهمت و افترا و دروغ و تزویر و جنایت را ببینیم، ای خدا! هر چه زودتر حجت خود را برسان که سخت تشنه ی حقیقت و عدالت ایم… اللهم عجل لولیک الفرج و اصلح کل فاسد من امور المسلمین

 44. دان شجو گفت:

  دوست عزیز “ایرانی”

  باید بگم که دستیابی به این سایت و نظر گذاشتن در آن تنها از طریق گذشتن از هفت خان سایبری محقق میشه که مخالفین نه انگیزه شو دارند و نه حوصله اش رو. همه که مثل ما پرانگیزه و مسمم نیستند… در ضمن بعضی مخالفین استفاده از ابزار آلات ظالّه ( فیلتر شکن رو هم شامل میشه) را حرام میدانند….برای همین اینجا نمی آیند و نظر نمی گذارند…..

 45. كاوه گفت:

  واقعنا بايد به مير حسين موسوي تبريك گفت.مثل هميشه جامع وكامل وصريح كه ناشي از درك بالاي ايشان از شرايط روز جامعه است

 46. ناشناس گفت:

  ما هستیم شما هم با قدرت باش

 47. عباس گفت:

  دوستت داریم و بهای ان را میدهیم

 48. پویا گفت:

  از آقایان کروبی و موسوی می خواهیم به زبان های محلی منطقه ی خود نیز سخنرانی هایی بکنند تا مردمی که صدای آن ها را نشنیده اند به جنبش بپیوندند. به خصوص آقای کروبی در این زمینه باید بیشتر فعال شوند زیرا دیدیم که جوانان بروجرد در جشنواره نور چه درسی به سارقان رای ملت دادند.

 49. علی گفت:

  جناب آقای رییس جمهور میر حسین موسوی

  ضمن عرض سلام و شاد باش . سال جدید را سبز تر از هر سال به شما و بانوی سبز ایران تبریک میگوییم . با آرزوی سلامتی و موفقیت برای رییس جمهور عزیزمان و تمام مردم ایرانی

  دوستت داریم .
  ما بیشماریم
  جانم فدای ایران