سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سانسور صدای آیت الله صانعی و مهدی کروبی در مستند امام خمینی(ره)...

سانسور صدای آیت الله صانعی و مهدی کروبی در مستند امام خمینی(ره)

چکیده :البته خط قرمزهايي هم داريم؛ افرادي وجود دارند كه اتفاقا زياد هم درباره امام(ره) صحبت كرده‌اند اما مشخص نيست مي‌توانيم صداي آن‌ها را پخش كنيم يا...


کلمه: مدير گروه حماسه و دفاع راديو ايران از خط قرمزهاي موجود براي پخش صداي برخي از شخصيت‌هاي سياسي در قالب برنامه «يك پنجره خورشيد» خبر داد و تصميم در خصوص پخش يا عدم پخش اين صداها را به مديران ارشد سازمان صدا و سيما واگذار كرد.

بهزاد حسنوند در گفت‌وگو با  سرويس راديو ايسنا، درباره‌ي روند ساخت مستند «يك پنجره خورشيد» كه به زندگي‌نامه حضرت امام خميني(ه) از ولادت تا رجعت مي‌پردازد، خاطرنشان كرد: با توجه به منابعي كه از قبل داشتيم، حدود200 تا300 حلقه را گوش كردم؛ در اين نوارها افراد خاصي درباره زندگي امام(ره) از ابعاد مختلف اجتماعي، سياسي، معلمي، خانوادگي و غيره صحبت كردند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا مي‌تواند شخصيت‌هايي كه در اين مستند درباره امام(ره) صحبت كرده‌اند را نام ببرد؟ گفت: تعداد اين افراد بسيار زياد است؛ از آقاي هاشمي رفسنجاني گرفته تا آيات عظام و حجج‌اسلام‌ كه برخي شهيد يا فوت شده‌اند و برخي ديگر در مسندهاي بالاي نظام هستند، در اين نوارها صحبت كرده‌اند.

حسنوند ادامه داد: پس از اين كه اين نوارها را گوش كرديم، آن‌ها را به سي‌دي تبديل كرديم و كيفيت خوبي هم براي پخش داشتند. سپس آن‌ها را بر اساس موضوع، فهرست‌بندي كرديم و احساس كرديم قابليت پخش در قالب برنامه‌اي راديويي را دارند.

وي در پاسخ به پرسشي درباره‌ي پخش مستندهاي آرشيوي از تلويزيون كه طي سال‌هاي اخير اتفاق افتاده‌است و اين‌كه آيا برنامه «يك پنجره خورشيد» هم در راستاي چنين سياستي توليد و پخش مي‌شود؟ گفت: تلويزيون بيشتر كار تصوير مي‌كند؛ اما راديو كه تصوير ندارد، به كلام بسنده مي‌كند؛ كار ما كلا كلامي است. بر اين اساس براي مثال در اين مستند شخصي كه در منزل امام(ره) زندگي مي‌كرد، لحظه‌اي كه مأموران امنيتي امام(ره) را براي تبعيد بردند را روايت مي‌كند. او از لحظه‌اي كه امام (ره) نماز خواند تا زماني كه ايشان را به وزارت اطلاعات بردند و سپس به نجف تبعيد كردند را تعريف كرده‌است. تلويزيون براي اين تعاريف تصوير ندارد و در نتيجه كارش دشوارتر است؛ اما كار ما كلامي است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا از اين حيث كار راديو نسبت به تلويزيون راحت‌تر است؟ گفت: نمي‌توان گفت راحت‌تر است؛ بلكه مي‌توان گفت كار ما مستندتر است.

مدير گروه حماسه و دفاع راديو ايران، بار ديگر درباره روند توليد برنامه «يك پنجره خورشيد» توضيح داد: پس از تقسيم‌بندي اين نوارها، دنبال بهانه‌اي بوديم كه برنامه‌اي را بر اساس آن‌ها بسازيم و پخش كنيم؛ بر اين اساس دنبال فردي بوديم كه كار تحقيقي و پژوهشي درباره امام (ره) انجام داده باشد. به احمد حافظ‌الكاف برخورديم؛ او از اندونزي به ايران آمده بود تا درباره حضرت امام(ره) كار تحقيقي و پژوهشي انجام دهد؛ بنابراين از او براي ساخت اين مستند استفاده كرديم و او از زماني كه به فرودگاه مهرآباد مي‌آيد تا زماني‌كه به جاهاي مختلف مي‌رود را مستند مي‌كند.

وي ادامه داد: براي مثال در اين مستند راوي براي شنونده تعريف مي‌كند كه وقتي قصد داشته درباره رفتار امام(ره) با بچه‌ها پژوهش كند، به سراغ حاج‌آقا رحيميان رفته‌است و سپس صحبت‌هاي اين شخصيت درباره رفتار امام(ره) با بچه‌ها پخش مي‌شود. يا وقتي قصد داشته، در مورد مدارج علمي ايشان صحبت كند، آقاي فلسفي را معرفي كردند.

مدير گروه حماسه و دفاع راديو ايران اضافه كرد: وقتي به مقطع رحلت امام(ره) مي‌رسيم، وارد فاز خانوادگي ايشان مي‌شويم و در اين فاز با اعضاي خانواده، دكتر معالج ايشان و غيره صحبت مي‌كنيم.

به گفته وي برخي از اين گفت‌وگوها در قالب يك قسمت پخش مي‌شوند و برخي 5-6 برنامه به طول مي‌انجامند.

حسنوند در پاسخ به اين پرسش كه آيا براي پخش صحبت‌هاي افراد خط‌ قرمزهايي هم وجود دارد؟ گفت: البته خط قرمزهايي هم داريم؛ افرادي وجود دارند كه اتفاقا زياد هم درباره امام(ره) صحبت كرده‌اند اما مشخص نيست مي‌توانيم صداي آن‌ها را پخش كنيم يا خير.

وي از مهدي كروبي و آيت‌الله صانعي به عنوان افرادي نام برد كه در مورد پخش صداي آن‌ها در قالب مستند «يك پنجره خورشيد» ترديد وجود دارد و گفت: درخصوص پخش صداي اين افراد بايد مدير راديو ايران، معاون صدا و رئيس سازمان صدا و سيما تصميم بگيرند.

حسنوند در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه با توجه به سياست‌هاي اخير رسانه در قبال آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، آيا پخش صحبت‌هاي وي با مميزي همراه نخواهد بود، پاسخ منفي داد و افزود: پخش صحبت‌هاي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مشكلي ندارد.


7 پاسخ به “سانسور صدای آیت الله صانعی و مهدی کروبی در مستند امام خمینی(ره)”

 1. seyed az malezi گفت:

  ين هم از بهترين صداو سيما در جهان. در تاريخ دست ببريدشجاعت اين را نداريدكه صحبت نزديكان امام را پخش كنيد. اشكالي ناره از امام هم چيزهايي را پخش كنيد كه به نفع شماست. از اين بزرگوا هم سو استفاده كنيد… لااقل به بيت اين بزروار توهين نكنين اقاي ضرغامي. باهت هم حدي داره.

 2. صدای حق از گلوی صانعی عزیز این مرجع سبز و شیخ دلیر سبزها بیرون آمده ،صدای حق ماندگار است ،و در فضا پخش شده و ماندگار خواهد بود،قطع شدنی نیست در حال تکثیر است.

 3. ناشناس گفت:

  “در ايران آزادي مطلق وجود دارد”!!

 4. مشت سبز گفت:

  چند وقتی است نظری نمینویسم و فقط به لبخندی اکتفا میکنم . لبخندی از شوق که شکر خدارا که دشمنانمون انقدر احمق هستند مرا ببخشید ولی آیا کلمه دیگری می توان یافت.این کارهاشون دست و پا زدن است .این نشانه ضعفشان است .مثلا: از اظهار نظرهایی که آقای کلهر سردمدار کانون گرم خانواده درباره شهدای سبز کردند قادر به کنترل خنده خود نبودیم .

 5. علیرضا گفت:

  ”در ایران آزادی مطلق وجود دارد”!!

 6. سعید سبز گفت:

  تا کر شود هر آنکه نتواند شنید

 7. ناشناس گفت:

  صدای کروبی و صانعی مهم نیست که باشند . اجر آنها پیش خداوند محفوظ باشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟