سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گسترش آگاهی ها استراتژی اصلی جنبش سبز...
» در گفت و گوی کلمه با میرحسین موسوی تاکید شد:

گسترش آگاهی ها استراتژی اصلی جنبش سبز

چکیده :اجازه داده شود جنبش راه سبز با توجه به اصل 27 قانون اساسی، برای یک راهپیمایی مردم را دعوت کنند. نحوه استقبال می تواند به حرف و حدیث ها پایان دهد/افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی 25 خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب/جنبش سبز نباید اهداف خود را فراموش کند، همانطور که نباید دچار روزمره گی و انفعال بشود و استراتژی خود را از یاد ببرد/مهم آن است که در چهارچوب «هر شهروند، یک رسانه»، هر علاقمند به جنبش سبز، راهی برای گسترش این آگاهی و تعمیق آن در میان همه اقشار و بویژه در اقشار مستضعف جامعه پیدا کند/سبز بودن به لباس و نماد نیست. سبز بودن به رفتار و اخلاق...


کلمه:میرحسین موسوی در گفت و گویی صریح با کلمه به سوالاتی که برای افکار عمومی و حامیان جنبش سبز پیرامون حوادث 22 بهمن امسال و برخورد های خشونت آمیز صورت گرفته بوجود آمده بود پاسخ داده و مواضع خود را شفاف مطرح کرد.نخست وزیر امام در این گفت و گو همچنین در خصوص جنبش سبز مردم ایران و ادامه حرکت در مسیر راه سبز امید نکاتی را مطرح کردند.مهندس موسوی در این گفت و گو با انتقاد از راهپیمایی مهندسی شده در 22 بهمن امسال که “تحت تأثیر انتخابات دهم و اتفاقات بعد از آن بود و دولت با هزینه گزاف و بسیج اتوبوس ها و قطارها از سراسر کشور و شکل های خاص اداری سعی کرد اثرات حضور جنبش سبز را در آن خنثی کند،طاقت دیدن یک لباس سبز بر تن راهپیمایان جوان و یا حتی یک تسبیح سبز در دست یک روحانی را نداشتند”تاکید کردند:”افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی 25 خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب”مهندس موسوی در این مصاحبه همچنین با انتقاد از برخی رویه های موجود در اداره کشور که منجر به ایجاد مشکل برای مردم شده است خاطرنشان کردند”ده ها میلیون ایرانی که در این کشور با سانسور، جلوگیری از آزادی ها و اقدامات سرکوبگرانه، سیاست خارجی دمدمی و ماجراجویانه، سیاست های ویرانگر اقتصادی، رواج فساد و دروغ معترض هستند، خواهان تغییراتی هستند که به آنها مجال می دهد با حاکمیت بر سرنوشت خود، این سرنوشت تحمیلی از سوی کارگزاران بی کفایت را تغییر دهند.ملت ما می خواهد تحت عنوان خصوصی سازی، بیشترین پروژه ها و فعالیت های اقتصادی کشور در بنگاه های شبه دولتی و نیز سپاه جمع نشود.ملت ما می خواهد معلمان کشور بابت درخواست حقوق خود کتک نخورند، کارگران بابت درخواست حق خود مورد تهاجم قرار نگیرند و زنان بابت درخواست رفع تبعیض مورد هجوم تهمت های گوناگون قرار نگیرند.ملت دوست ندارد که این چنین نامه هایش، پیام هایش، گفتگوهای تلفنی اش و پیامک هایش در معرض شنود قرار گیرد”نخست وزیر محبوب امام اما چشم انداز راه سبز امید را نیز در صحبت های خود ترسیم کرده وبار دیگر با تاکید بر حرکت جنبش سبز در چارچوب قانون اساسی تاکید داشتند”مهم آن است که در چهارچوب «هر شهروند، یک رسانه»، هر علاقمند به جنبش سبز، راهی برای گسترش این آگاهی و تعمیق آن در میان همه اقشار و بویژه در اقشار مستضعف جامعه پیدا کند.گسترش اگاهی ها، استراتژی اصلی جنبش است.سبز بودن یعنی «خود» در میان نبودن و خودخواه نبودن. در این راه ما هم در صورت امکان از خیابان ها به صورت مسالمت آمیز و قانونی استفاده می کنیم و هم همه امکانات قانونی دیگر.جنبش سبز بر سر مطالبات خود حق خود محکم ایستاده است.هر اقدامی که در جهت احقاق حقوق مردم و اجرای بدون تنازل قانون اساسی صورت گیرد”

متن کامل گفت و گوی سایت کلمه با میر حسین موسوی به شرح زیر است:

*سه هفته از راهپیمایی 22 بهمن می گذرد و حرف و حدیث زیادی در مورد این راهپیمایی گفته شده است.نظر شما درباره این راهپیمایی چه هست؟

– مراسم 22 بهمن اولین بار نیست که در کشور ما برگزار می شود. این مراسم دنباله راهپیمایی های میلیونی سال 57 به مناسبت های مختلف از جمله تاسوعا، عاشورا و اربعین است. هر ساله کسانی که به انقلاب علاقه دارند در این مراسم شرکت می کنند و معمولا در بسیج مردم برای راهپیمایی، نهادهای سنتی مثل مساجد و هیئت ها نقش بزرگی دارند. معمولا این مراسم در هر سال متأثر از اتفاقات مهم آن سال و فضای سیاسی کشور است و امسال این مراسم تحت تأثیر انتخابات دهم و اتفاقات بعد از آن بود و دولت با هزینه گزاف و بسیج اتوبوس ها و قطارها از سراسر کشور و شکل های خاص اداری سعی کرد اثرات حضور جنبش سبز را در آن خنثی کند.

* راهپیمایی امسال با سال های قبل چه تفاوت هایی داشت؟

– تفاوت ها متأثر از مسائل بعد از انتخابات بود. امسال با توجه به شکل گیری جنبش اجتماعی – سیاسی عظیم سبز، این راهپیمایی به شدت تحت تأثیر نحوه حضور این جنبش در راهپیمایی بود. درهیچ سالی این همه نیروی نظامی و انتظامی و امنیتی به خیابان ها آورده نمی شد. برخوردهای خشن و وحشیانه ای که مخصوصا در میدان صادقیه و بعضی نقاط دیگر دیده شد در سال های قبل نبود. در سال های قبل مردم با هر شکل و قیافه و شعاری که می خواستند در راهپیمایی شرکت می کردند ولی امسال مأموران خشن، حتی طاقت دیدن یک لباس سبز بر تن راهپیمایان جوان و یا حتی یک تسبیح سبز در دست یک روحانی را نداشتند. گمان نمی کنم اثر این برخوردها به سادگی از خاطره مردم برود.

* فکر می کنید حجم مردمی که به جنبش سبز علاقه دارند در این راهپیمایی چقدر بود؟

– آمار دقیقی نمی توان ارایه کرد ولی از طریق قراینی می شود فهمید. یکی از این قراین، وزن جمعیتی راهپیمایی خودجوش 25 خرداد و مقایسه آن با 22 بهمن است و قرینه دیگر فضای خالی میدان آزادی به هنگام سخنرانی و مقایسه آن با سال های پرجمعیت راهپیمایی است. هنوز جوابی برای خالی بودن میدان و این که چرا دوربین ها فقط نقاط محدود نزدیک به جایگاه را رصد می کرده داده نشده است. اینکه مردم مراقب چمن و محیط زیست بوده اند، مخصوصا برای کسانی که سال های قبل حضور مردم در میدان را مشاهده کرده اند، مضحک است. اگر برای نطام تخمین وزن جمعیتی جنبش سبز اهمیت داشت، جلوی ابراز هویت جمعیت های سبز را نمی گرفت. ولی وحشت از آشکار شدن این هویت و دامنه آن، این فرصت تاریخی را گرفت. این امر بیش از جنبش راه سبز، برای حاکمیت مضر بود. روشن است که پنهان نگه داشتن واقعیت، منجر به حذف آن نمی شود و در این مورد بنده یقین دارم که با این برخورد گسترده، این هویت عمیق تر و گسترده تر خواهد شد. ولی بنده و جناب آقای کروبی در مشورتی که داشتیم فکر کردیم پیشنهادی که قبلا داده ایم را تکرار کنیم و آن اینکه اجازه داده شود جنبش راه سبز با توجه به اصل 27 قانون اساسی، برای یک راهپیمایی مردم را دعوت کنند. نحوه استقبال می تواند به حرف و حدیث ها پایان دهد. ما اعتقاد داریم که اگر دعوت جنبش سبز و تشکل های اصلاح طلب و مراجع عظام و دیگر شخصیت های نظام نمی بود، امسال ما یک راهپیمایی بی رمقی داشتیم که اکثریت آن را نیروهای نظامی و انتظامی که از سراسر کشور جمع شده بودن تشکیل می داد، یعنی مسیرهای راهپیمایی وضعیتی می داشتند که میدان آزادی به هنگام سخنرانی داشت.

*گفته می شود تطمیع و تهدید در این راهپیمایی نقش داشته و عده ای به دلیل مسائل مادی در این راهپیمایی شرکت کردند.

– اصطلاح راهپیمایی مهندسی شده را بیشتر می پسندم. بنده با توهین به کسانی که موافق شعارهای جنبش سبز نیستند مخالفم. قرار نیست و قرار نبود که همه با ما هم رأی باشند و اگر کسی با ما هم رأی نیست انسان بدی شمرده شود. همه هموطنان ما هستند. منهای یک عده قمه کش و آدمکش، همه خواهران و برادران ما هستند. حتی نیروهای نظامی و انتظامی برادران ما هستند و می دانیم که مجبور به اعمال خشونت می شوند. البته هزینه های گزاف و استفاده از اهرم های استخدامی و امکانات دولتی برای جمع کردن جمعیت محکوم است. بنده یادم می آید که برای آن که دستگاه دفاعی در زمان جنگ کامیون هایی را برای جبهه در اختیار بگیرد با چه موانع شرعی و اجرایی روبرو بود و حتی در شرایط بسیار بحرانی جنگ، توسط حضرت امام اجازه داده شد از کامیون های شخصی به شرطی استفاده شود که دولت رسما هزینه ها و خسارت های وارده را تقبل کند، که کرد. ولی برای این راهپیمایی، تقریبا بیشترین اتوبوس ها و حتی قطارها برای جمع آوری جمعیت و نیروهای نظامی و انتظامی در اختیار قرار گرفته شده بود. اینگونه مهندسی اجتماعات نه تنها افتخاری ندارد، بلکه شبیه همان ذهنیت استبدادی و رویه های پیش از انقلاب است. در زمان پهلوی ها هم اگر کارمندی در تجمعات مورد نظر آنها شرکت نمی کرد، دچار مشکل می شد. افتخار نظام ما در سال 57 و بعد از آن این بوده که مردم بطور خودجوش در این نوع مراسم شرکت می کردند و افتخار واقعی به شرکت خودجوش مردم در راهپیمایی 25 خرداد و مراسم های بعد از آن است و نه راهپیمایی های مهندسی شده و یا احیانا اجباری با این همه هزینه و فضای امنیتی و ارعاب.

*آیا بین شما و آقایان کروبی و خاتمی مشورتی برای موضع گیری ها و تصمیمات صورت می گیرد؟

– ارتباط با این بزرگواران همیشه وجود دارد. با دستگیری های وسیعی که صورت گرفته، ضرورت این ارتباط مستقیم امروز بیشتر است و بنده خدا را شکر می کنم که هماهنگی خیلی خوبی در این زمینه وجود دارد. البته به نفع کشور بود که بجای سیاست های سرکوب و پرکردن زندان ها، سیاست حمایت از ایجاد یک تشکیلات نیرومند از کسانی که سیاست های ویرانگر موجود را قبول ندارند در چهارچوب نظام وجود داشت و به نظر بنده تنها راه عدم انتقال مدیریت جریان های سیاسی و اجتماعی به خارج از کشور همین است. ولی با انحراف شدید صدا و سیما و یکطرفه شدن آن و بسته شدن روزنامه های کشور و زندانی شدن ده ها روزنامه نگار، به نظر می آید که ایجاد تشکیلاتی که بتواند چهره های مؤثر را دور هم گردآورد تا به صورت آشکار و در چارچوب قانون اساسی کار را به پیش ببرند فعلا منتفی است و هنوز به اعتقاد اینجانب راهبرد «هر شهروند، یک رسانه» و همچنین گسترش فعالیت های شبکه اجتماعی در جهت گسترش آگاهی های سیاسی و اجتماعی، یک ضرورت است و جایگزینی برای آن وجود ندارد. البته این وضع دشوار در کنار ضررهایی که دارد، منافعی هم داشته است و آن اتکا همه علاقمندان به جنبش سبز به خود و شبکه های بیشمار اجتماعی درجامعه است. در این میان، استفاده از فضای مجازی معجزه کرده است و به صورت یک ساختار کاملا قابل اتکا، افراد و شبکه ها را در اتصال و تعامل باهم قرار داده است. شییه بازارهای سنتی که که تعداد زیادی مغازه، حجره، تیمچه، مسجد، قهوه خانه و غیره را به هم متصل می کند و علیرغم تنوع آدم ها و حجره ها، مفهوم بازار یک ساختار به هم پیوسته از واحدها را تداعی می کند. جالب است در یک راسته بازار، می تواند اختلاف عقیده و سلایق و سرمایه وجود داشته باشد، ولی این تنوع، وحدت مفهومی و وحدت عملی بازار را بهم نمی زند، بلکه جزو نقاط قوت آن است.

* تحرکات خیابانی همواره با خشونت شدید روبرو شده است. نمونه آن را در راهپیمایی 22 بهمن در میدان صادقیه دیدیم. آیا راه حل های دیگری برای پیگیری اهداف قانونی جنبش راه سبز وجود دارد؟

– این سؤالی است که خیلی مطرح می شود. در جواب باید گفت که جنبش سبز نباید اهداف خود را فراموش کند، همانطور که نباید دچار روزمرگی و انفعال بشود و استراتژی خود را از یاد ببرد. هدف جنبش سبز از همان اول، اصلاح در چارچوب اصولی روشن بود. نقطه اتصال را همگی رنگ سبز گرفتیم. هدف حداقلی و مطمئن که می توانست اجماع گسترده ای ایجاد کند، تحقق اجرای بدون تنازل قانون اساسی بود. البته افرادی و یا حرکت هایی در این بین پیدا شدند که خواستند از این خط بگذرند و یا به اصطلاح خط شکنی کنند، ولی جنبش راه سبز هیچگاه از اجرای بدون تنازل قانون اساسی منحرف نشده است و انشاء الله تا انتها هم همین راه را خواهد رفت. بنده بارها درباره اهمیت پایبندی راه سبز این نقطه کلیدی صحبت کرده ام و به عنوان یک فرد همراه، حراست از آن را مورد تأکید قرار داده ام. صحنه خیابان ها و آنچه در آن گذشته را باید یکی از راه هایی بشماریم که جنبش سبز تلاش کرده است اهداف و نیات خود را به گوش همه ملت و جهانیان برساند. ولی استفاده از خیابان ها، تنها راه نبوده است. ده ها میلیون ایرانی که در این کشور با سانسور، جلوگیری از آزادی ها و اقدامات سرکوبگرانه، سیاست خارجی دمدمی و ماجراجویانه، سیاست های ویرانگر اقتصادی، رواج فساد و دروغ معترض هستند، خواهان تغییراتی هستند که به آنها مجال می دهد با حاکمیت بر سرنوشت خود، این سرنوشت تحمیلی از سوی کارگزاران بی کفایت را تغییر دهند.

ملت ما می خواهد که در رقابت نفس گیر جهانی و منطقه ای، عقب نیفتد. ملت ما می خواهد با جهان خارج به جای دعوا و دشمنی، تعامل داشته باشد و سیاست خارجی توسعه گرا را دنبال کند. ملت ما می خواهد کالاهای تولیدی، اعم از کشاورزی و صنعتی، زیر سیل خانمان برانداز واردات بی حساب و کتاب، مدفون نشود. ملت ما می خواهد تحت عنوان خصوصی سازی، بیشترین پروژه ها و فعالیت های اقتصادی کشور در بنگاه های شبه دولتی و نیز سپاه جمع نشود. ملت ما می خواهد به شاخص های بیکاری و فقر به عنوان یک وظیفه دینی و اسلامی و ملی اهمیت داده شود و … با انبوه تبلیغات شاخص خط فقر و بیکاری و تورم با دستکاری و دروغ، از چشم مردم پنهان نشود. ملت ما می خواهد معلمان کشور بابت درخواست حقوق خود کتک نخورند، کارگران بابت درخواست حق خود مورد تهاجم قرار نگیرند و زنان بابت درخواست رفع تبعیض مورد هجوم تهمت های گوناگون قرار نگیرند. ملت ما می خواهد حکومت اجازه بدهد که در رسانه ملی، صدای همه ملت شنیده شود و نه افراد خاصی که کاری جز بی انصافی و تهمت زنی ندارند. آحاد ملت ما با یکدیگر دوست هستند و دوست ندارند به دو دسته حزب الله و حزب الشیطان، مردم و خس و خاشاک و گوساله و بزغاله تقسیم شوند.

ملت دوست ندارد که این چنین نامه هایش، پیام هایش، گفتگوهای تلفنی اش و پیامک هایش در معرض شنود قرار گیرد. ملت ما آگاه و رشید است و دوست ندارد عده ای معدود به نام ملت، آزادی های ملت را محدود کنند، حقوق اساسی آنرا تعطیل کنند، روزنامه هایش را ببندند و هر روز دستورالعمل های آمرانه برای نوشتن، گفتن و شنیدن صادر کنند. باید به هر طریق ممکن از سوی جنبش سبز در سطح کشور و در میان همه اقشار، این آگاهی به مردم برسد که این خواست ملت، خواست جنبش سبز هم هست و نه تنها خواست آن است بلکه این مطالبات را همگانی کند. این مطالبات کاملا اسلامی و عین قانون اساسی و کاملا منطبق با مردم ساالاری دینی ماست. این خواسته ها نه جنبه ضدشرعی دارند که باعث فرمان تیر و قتل و زندانی شود، نه جنبه ضدملی و نه جنبه ضد نظام. این ها حقوق مردم هستند و به همین دلیل مردم از آن حمایت می کنند. آزادی، حقوق بشر، رفع تبعیض ها، تحمل عقاید و نظریات مختلف، مقابله با فساد و تباهی و قانون گریزی، مواردی نیستند که پیگیری آنها چه در سطح خیابان و چه از طریق رسانه ها جرم باشد. برعکس، جلوگیری از طرح این مطالبات، علامت استبداد و تحریف اهداف انقلاب اسلامی است که با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی پیروز شده است.

در پاسخ به سؤال شما باید بدانیم که که زمینه هر تغییر اساسی در جهت اصلاح گری، گسترش آگاهی است. بدون آگاهی گسترده در سطح جامعه، امکان تغییر وجود ندارد. افشاندن بذر آگاهی و گسترش آن به همه اقشار و همه نقاط کشور، تنها از طریق حضور خیابانی فراهم نمی آید، گرچه اجتماعات، حق مردم و یکی از امکانات آنها برای نیل به اهداف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آنهاست. مهم آن است که در چهارچوب «هر شهروند، یک رسانه»، هر علاقمند به جنبش سبز، راهی برای گسترش این آگاهی و تعمیق آن در میان همه اقشار و بویژه در اقشار مستضعف جامعه پیدا کند. گسترش اگاهی ها، استراتژی اصلی جنبش است. البته باید متواضع باشیم. هدف آن نیست که تغییرات ناشی از این استراتژی حتما بدست سبزها اتفاق بیفتد. سبز بودن یعنی «خود» در میان نبودن و خودخواه نبودن. در این راه ما هم در صورت امکان از خیابان ها به صورت مسالمت آمیز و قانونی استفاده می کنیم و هم همه امکانات قانونی دیگر. می خواهم به عنوان یک همراه جنبش سبز، باز هم بر گسترش آگاهی در سطح ملی به عنوان مهم ترین وسیله برای نیل به پیروزی تأکید کنم. ما می خواهیم اهدافمان را در کنار مردم و با آنها بدست آوریم.

* نقش حاکمیت و نظام و یا جناح های دیگر را درارتباط با تغییرات چگونه می بینید؟

– جنبش سبز بر سر مطالبات خود حق خود محکم ایستاده است و هر چه آگاهی ملت به حقوق خود بیشتر شود، نیروی عظیم تری پشت این مطالبات قرار خواهد گرفت. این آگاهی، جان های مردم کشور را تغییر خواهد داد و این تغییر، سرمایه ملت برای تغییرات سیاسی و اجتماعی است. نکته ای که دوست دارم به عنوان یک همراه کوچک به علاقمندان راه سبز عرض کنم این است که هدف ما، تغییر در چهارچوب نظام است. ولی هدف آن نیست که این تغییرات حتما بدست این یا آن فرد صورت بگیرد. ما باید یک اصل اخلاقی را بیاد داشته باشیم و آن تصدیق درستی، خوبی و زیبایی است، حتی اگر این درستی و خوبی بدست ما صورت نپذیرد. به همین دلیل، ضمن آن که محکم بر روی خواسته های خود ایستاده ایم، ولی کم هزینه تر می بینیم اگر خود حاکمیت به سمت این راه حل ها که برآمده از خواست ملت و میثاق ملی ماست پیش برود. بنده خیلی واضح و آشکار می گویم هر اقدامی که در جهت احقاق حقوق مردم و اجرای بدون تنازل قانون اساسی صورت گیرد، ما آن را نه علامت ضعف حاکمیت خواهیم شمرد و نه آن را خوار و کوچک جلوه خواهیم داد، بلکه آن اقدام علامت قدرت جمهوری اسلامی خواهد بود. ما دوست داریم که خود حاکمیت، متشکل از همه ارکان آن، تضمین های لازم را برای انتخابات های آزاد، رقابتی و غیرگزینشی فراهم آورد.

ما دوست داریم خود حاکمیت به دنبال آزادی زندانیان، توسعه سیاسی و گسترش فرهنگ آزادی و تنوع رسانه ها و آزادی آنها باشد. بنده صریحا می گویم انتشار «کلمه سبز» و «اعتماد ملی» حتی اگر ضرری هم داشته باشد، ضرر آن کمتر از رسانه های غیرملی داخلی و رسانه های خارجی است. می دانم قبول نخواهد شد، یا حداقل در شرایط کنونی قبول نخواهد شد. ولی می گویم وجود کانال یا کانال های رادیویی و تلویزیونی برای جنبش سبز، نظام را تقویت می کند و به وحدت ملی کمک می کند. بنده ترس آن را دارم که محدودیت های فکری باعث شود ما از کشورهای دست چندم منطقه هم عقب بیفتیم و نمی دانم چگونه ملت ما می تواند از خود در مقابل امواج برون مرزی که قطعا به فکر مصالح ملی خودشان هستند، محافظت نماید. مضحک است اگر تصور کنیم با پخش پارازیت، هک کردن ها و فیلتر کردن ها، این امواج را می توانیم کنترل کنیم.

به هر حال، حاکمیت و جناح های مختلف سیاسی، اگر واقع بین باشند، باید بدانند همانطور که جنبش سبز در روز 22 بهمن حضور داشت، آینده خوب برای کشور هم در گرو ایجاد زمینه برای وحدت بین همه مردم و اقشار مردم است و نه توصیف بخش قابل توجهی از ملت به «خس و خاشاک»، «گوساله و بزغاله» و «یک قشر محدود و اندک». سیره پیامبران و امامان ما نشان می دهد که هیچگاه حتی به دشمنان دین دشنام نمی دادند. آنها برای کرامت انسانی ارزش قایل بودند و بجای قضاوت درباره ی انسان ها، با رفتار رحمانی شان سعی می کردند فطرت خداجوی همه آنها را به سوی حق جذب کنن. مردم ما نمی توانند تحمل کنند که به نام دین رفتار های غیر دینی بلکه ضد دینی رواج یابد. وقتی در قرآن صحبت از پیامبر و یارانش می شود، آنان را به مهربانی در میان خود و مقابله محکم با دشمنان بشریت توصیف می کند و قطعا نه در زمان پیامبر و نه بعد از ایشان، همه مسلمانان به یک درجه از ایمان نبودند. مردم ما به خوبی فرق میان دینداری رحمانی و قدرت طلبی در لباس دین را می فهمند. این تعریف یک ملت نیست. این حاکمیت یک فرقه است و دزدیدن مفهوم ایرانیت و حس ملی و این خطرناک ترین راهبردی است که ما اکنون در مقابل آن قرار داریم. سلاح ما در مقابل چنین کژراهه ای، رفتن به سمت میثاق ملی و مذهبی مان و تکیه بر آرمان هایی است که به ایرانی پیشرفته و صلح جو در سطح جهانی و در سطح ملی منجر می شود. در چنین حالتی است که می توان امید داشت مثل سال های دفاع مقدس، همه ملت در مقابل خطرات، متحدا حضور پیدا کند. ملت همه اقشار، همه قومیت ها، همه فرهنگ ه و همه جناح هاست. علاقمندان به جنبش راه سبز به ایرانی بودن خود و همه نمادهای آن افتخار می کنند و طبیعی است که با این روحیه و منش، به تغییر رنگ پرچم کشورمان به شدت مشکوک هستیم و آن را محکمترین دلیل برای عدم علاقه یک فرقه به منافع و ارزش ها و فرهنگ ملی می دانیم.

* در اطلاعیه شماره 17 راه حل هایی برای برون رفت اعلام شده است. آیا غیر از راه حل های ارایه شده، راه حل های دیگری هم می تواند مورد توجه قرار گیرد؟

– یک نکته بسیار حساس در مورد اطلاعیه شماره 17 آن است که قبول وجود بحران، به عنوان بخشی از راه حل شمرده شده است. از سوی دیگر بنده اعتقاد ندارم که راهی برای حل دفعی و ناگهانی این بحران وجود دارد. به عنوان مثال، نمی توان یک راهپیمایی مهندسی شده ترتیب داد و دل خوش کرد که همه چیز تمام شده است. مهم آن است که اکنون قدم هایی برداشته شود که به فرایند بهبود اوضاع دامن بزند. شما در نظر بیاورید که امروز اعلام شود که همه زندانی های سیاسی آزاد شده اند. بنده یقین دارم که این اقدام قبل از جناح ها و گروه ها، مورد اقبال همه مردم کشورمان قرار خواهد گرفت. و یا شاهد خودداری از خشونت و شهامت ابراز محبت به مردم خوبی که صرفا حق خود را می خواهند و می خواهند از فضای اختناق رهایی یابند باشیم.

ما اثر خس و خاشاک نامیدن مردم را دیده ایم. بگذاریم یکبار هم با احترام با مردم صحبت کنیم. در بعضی موارد، اجتناب از برخی اقدامات نامناسب می تواند به بهبود فضای ملی کمک کند. مثالش رفتار وحشیانه در میدان صادقیه در 22 بهمن و امثال آن و حمله به مردم و خانواده شهدا و فرزندان آنهاست. چه کسی می تواند ادعا کند که این اقدامات فضاحت بار می تواند به نظام ما کمک کند؟ آیا پیوستن آقایان خاتمی و کروبی به صفوف مردم و اعلام عملی وحدت و یکپارچگی به حل بحران کمک می کند یا فرستادن عده ای چماقدار و قمه و زنجیر بدست برای اجرای استراتژی نصر با رعب؟ آیا حکومت می تواند راه حل را در ترساندن ملت بداند؟ اگر چنین پیروری هنر بود، ما و همه جهانیان، حمله صدام به حلبچه را محکوم نمی کردیم و نمی گفتیم او به مردم کشور خود هم رحم ندارد. فیلمی که اخیرا در مورد حمله به خوابگاه دانشجویان پخش شد نشان می دهد که تا چه اندازه روحیه فرقه گرایی، سبعیت ایجاد می کند.

به نظر کسانی که مشغول ضرب و شتم دانشجویان هستند، فرزندان این ملت از حیوانات هم کم ارزش تر می نماید و فاجعه بارتر اینکه در سطوح مختلف، مسئولین می گویند که نمی دانند حمله کنندگان چه کسانی هستند. این توهینی بدتر به شعور دانشجویان و مردم است. آنچه در این فیلم جالب توجه است این است که در میان همین افراد نیروی انتظامی، کسانی دیده می شوند که دیگران را از ضرب و شتم نهی می کنند. ای کاش نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی کشور، اقتدار را نه در سرکوب و ضرب و شتم، بلکه در ایجاد فضای امن برای همه ایراانیان، صرف نظر از طرز فکر و عقایدشان، می دانستند. چه ضرورتی داشت فضای میدان صادقیه با نارنجک فلفلی و شیمیایی آلوده شود؟ همه این روش ها، ما را از راه حل های منطقی دور می کند. تضمین انتخابات آزاد، رقابتی، غیرگزینشی و سالم، کلیدی ترین بخش راه حل هاست. اگر این امر حل نشود، ریزش مشروعیت نظام سرعت خواهد گرفت. جنبش راه سبز باید بطور مکرر و در هر شرایط و مکان، روی انتخابات آزاد، رقابتی و غیرگزینشی تأکید کند. همانطور که آزادی زندانی ها، آزادی رسانه ها و برچیده شدن فضای امنیتی در جای خود بسیار مهم هستند و باید ضرورت این راه حل ها را نه تنها به گوش حاکمیت، بلکه به گوش همه مردم کشورمان برسانیم.

*درباره نسبت گروه های مرجع و جنبش راه سبز حرف و حدیث زیادی وجود دارد. نظر شما چیست؟

– جنبش سبز حرکتی است که از بطن گره های مرجع مهم جامعه ما متولد شده و در ارتباط با این گروه ها هم رشد کرده است. در این زمینه بعنوان مثال به نامه 116 استاد دانشگاه تربیت مدرس اشاره می کنم. این دانشگاه فرزند انقلاب است و بنده هم به عنوان یک عضو کوچک از خدمتگزاران اول انقلاب، در شکل گیری آن نقش داشته ام. همه می دانند که این دانشگاه دوره کارشناسی ندارد و هرم سنی آن نسبت به سایر دانشگاه ها بالا است. در کارکنان و دانشجویان آن، فراوانند کسانی که که در فعالت های اول انقلاب نقش فراوانی داشته اند. 116 تن از اساتید این دانشگاه در کنار بیانیه های مشابه فراوان سایر دانشگاه ها و بیانیه های انجمن های اسلامی و نهادهای دانشگاهی دیگر نشان می دهد تا چه حد حضور جنبش در دانشگاه ها و در میان دانشگاهیان جدی و فراگیر است. بنده می خواهم بگویم همین نسبت را شما در میان پزشکان، معلمان، مهندسین، کارگران، جنبش زنان، ورزشکاران و هنرمندان و دیگر گروه های مرجع می توانید بیابید. یک نگاه ساده و بدون تعصب به جشنواره های دهه فجر نشان خواهد داد که هنرمندان به عنوان قشری به شدت تأثیرگذار کجا ایستاده اند. گفته می شود بعد از انتخابات، نزدیک هزار کلیپ و سرود در مورد جنبش سبز یا حوادث مربوط به آن ساخته شده و تعداد زیادی کاریکاتور، پوستر و نقاشی و سایر تولیدات هنری خلق شده است. چنین تحرکی در تاریخ فرهنگ کشور ما و شاید فرهنگ های جهانی بی نظیر است. بنده ارتباط وثیق جنبش راه سبز با گروه های مرجع را بهترین دلیل برای امید به تحقق خواستهای جنبش در آینده کشورمان می دانم. چرا وقتی میلیون ها دانشجو در سراسر کشور در پشت جنبش سبز است، به آینده امیدوار نباشیم؟

* در مورد روحانیون چطور؟

– در بدنه جنبش، تعداد قابل ملاحظه ای از روحانیون متعهد و آگاه و مبارز حضور دارند. سبزها باید بدانند موضعگیری چند نفر روحانی تندرو و مغرض، نظر همه روحانیت و مراجع نیست. روحانیت اصیل ما هیچگاه مردم را با الفاظ رکیک خطاب نمی کنند یا از قتل و ریختن خون و در محبس کردن بیگناهان حمایت نمی کنند. روحانیت اصیل ما می داند که تهمت و شکنجه و آبروی دیگران را ریختن و تجسس حکمش در اسلام چیست. روحانیون واقعی ما مصالح اسلامی و ملی را از منافع فرقه ای و جناحی تشخیص می دهد و این روحانیون در کنار دانشگاه و متحد با دانشگاهیان هستند و اهمیت این وحدت را می دانند ما روحانیون فعال در جنبش سبز را ذخیره جنبش و پشتوانه بسیار مهم آن می دانیم. حضور آنها در جنبش سبز در شرایطی که از انواع روش ها و وسایل برای متهم کردن راه سبز به بی دینی و وابستگی به بیگانگان استفاده می شود، جنبه حیاتی دارد.

به همین دلیل، به همه کسانی که به امید اینده ای بهتر برای ایران عزیز به جنبش پیوسته اند عرض می کنم که پیوسته مراقب باشیم در دام تبلیغاتی که می خواهد روحانیت کشور را به جنبش بی اعتماد کند نیفتیم. کارناوال روز عاشورای سال 76 و نمایش ها و تمهیدات شبیه آن از یادمان نرود. مخالفان جنبش اگر نه همه، ولی بخشی از آن، به هیچ اصول اخلاقی و دینی پایبند نیستند.

*پیشنهاد شما در مورد مراسم چهارشنبه سوری چیست؟

– مراسم این روز، یادمان جشنواره نور علیه تاریکی است اما علاقمندان به جنبش راه سبز ضمن انکه به نمادها و مراسم ملی و مذهبی دلبستگی دارند، حاضر نیستند که این نوع مراسم ها باعث اذیت و آزار مردم بشود. مخصوصا توجه کنیم که ممکن است مخالفان جنبش بخواهند با برنامه ای که قبلا هم مشابه آن را اجرا کرده اند، جنبش سبز را بدنام کنند. بنده مطمئن هستم که سبزها در هیچ برنامه هنجارشکنانه یا تخریبی که موجب اذیت و ازار مردم بشود شرکت نخواهند کرد. ایجاد انفجار و آتش سوزی با مشی جنبش سبز که تلاش کرده است همواره حرکت هایش مسالمت آمیز و عمیق باشد سازگاری ندارد. سبز بودن به لباس و نماد نیست. سبز بودن به رفتار و اخلاق است. اگر این اصل مهم مورد توجه قرار گیرد و اعضای جنبش یکدیگر را به رعایت آن توصیه کنند، قطعا از آسیب هایی که ممکن است عده ای در لباس جنبش سبز انجام دهند جلوگیری خواهند کرد.

*و نکته آخر؟

– بنده آرزو دارم روزی در کشور شرایطی ایجاد شود که مجموعه پوسترها، نقاشی ها، کلیپ ها و سایر آثار هنری خلق شده یک سال گذشته بدون سانسور به نمایش گذاشته شود و می دانم که انشاء الله با امید و حرکت جنبش سبز، روزی شاهد چنین نمایشگاهی که نشان دهنده شور و شوق ها و دغدغه های ملی ماست، خواهیم بود.


635 پاسخ به “گسترش آگاهی ها استراتژی اصلی جنبش سبز”

 1. مجذوب صداقت گفت:

  جناب مهندس موسوی ، شما به مانند چشمه ذلال می مانی ، با سخنانت روح ما را پاک و آرام میکنید ، از خداوند متعال سعه صدر و سلامتی را برای شما آرزومندم . به امید پیروزی

 2. ناشناس گفت:

  درود بر میر حسین موسوی همیشه در قلب منی

 3. Farhad گفت:

  ” . . . . ضمن آن که محکم بر روی خواسته های خود ایستاده ایم، ولی کم هزینه تر می بینیم اگر خود حاکمیت به سمت این راه حل ها که برآمده از خواست ملت و میثاق ملی ماست پیش برود.”

  اگر در تقابل با حاكميتی كه مورد تائيدمان نيست از ميان سه گزينه : انقلاب ، براندازی و اصلاحات ، به گزينه آخر ( اصلاحات = “تحميل” تدريجی خواست و صلاح مردم به قدرت حاكم ) معتقد باشيم ، در بستر اصلاحات كه جريان آن با حادثه كارگزاران سازندگی آغاز شد ، ايده آلترين پی آمد برای تحولات اخير ، تحقق فرضيه فوق می باشد ؛ هر چند كينه ای كه در دل گرفته ايم هضم آنرا ثقيل خواهد كرد .

 4. محسن از زاهدان گفت:

  پیام ویدیویی رییس جمهور میرحسین موسوی”مهدی کروبی “دکترزهرارهنورد و محمدخاتمی به مناسبت آغاز سال نو بشارت سالی پر امید و سبز را برای ایرانیای دارد
  یا حسین میرحسین

 5. ناشناس گفت:

  عید نوروز امسال، آرزوی مهندس موسوی در برپایی نمایشگاهی که در آن “مجموعه پوسترها، نقاشی ها، کلیپ ها و سایر آثار هنری خلق شده یک سال گذشته بدون سانسور به نمایش گذاشته شود”، با تکثیر و پخش این مجموعه ها در بین دوستان و اقوام تحقق می یابد. با تکثیر و پخش این آثار هنری و نیز پخش تصاویر حضور میلیونی جنبش سبز در راهپیمایی های اعتراضی و وحشی گری مزدوران در برابر این عظمت وظیفه آگاهی بخشی را انجام می دهیم.

  “چنین نمایشگاهی نشان دهنده شور و شوق ها و دغدغه های ملی ماست”.
  یا حسین میرحسن.

 6. مریم گفت:

  جنبش سبز از شخصیتها، تک تک افراد مردم و گروها و احزاب نزدیک به این جنبش تشکیل شده
  ولی نفش مردم در این جنبش اساسي است. بدین جهت «گسترش آگاهی ها، استراتژی اصلی جنبش سبز» است.
  در کشور هاي مختلف نیز به همین دلیل، انجمن هائی برای ارتقاء سطح آگاهی ها تشکیل شد.
  خوانندگان برخی نشریات معتبر از این جمله هستند.
  براي مثال خوانندگان لوموند دیپلوماتیک، نشریه را به تصاحب خود درآوردند وآنرا به یک نشریه گسترش آگاهی مبدل کردند.
  ترجمه آنبه زبانهای مختلف، در بیش از 60 کشور دنیا منتشر می شود. گروهی از ایرانیان، داوطلبانه، آنرا به فارسي ترجمه می کنند.

  http://ir.mondediplo.com

  http://ir.mondediplo.com/article1519.html

 7. مریم گفت:

  چند ماهی، ترجمه فارسی لوموند دیپلوماتیک به ضمیمه روزنامه « سرمایه » منتشر شد
  و آخرین شماره زیر چاپ ، عنوان « انتخابات سرنوشت ساز» را داشت که با توقیف روزنامه «سرمایه» منتشر نشد.

 8. راهت ادامه دارد ای شهید........ گفت:

  بهترین و باشکوه ترین شکل ورود جنبش سبز به سال جدید همراهی رییس جمهور میرحسین موسوی “مهدی کروبی وبانو دکتر زهرا رهنورد با پیام ویدیویی شورانگیز و حماسی در آغاز سال 1389 میباشد
  در آستانه سال جدید نام و یاد سهدای جنبش سبز را که با خون خود نهال جنبش سبز را در جای جای این سرزمین آبیاری کردند را گرامی میداریم
  راهت ادامه دارد ای شهید……..
  یاحسین میرحسین

 9. هدایت گفت:

  بهترین و باشکوه ترین شکل ورود جنبش سبز به سال جدید همراهی رییس جمهور میرحسین موسوی “مهدی کروبی وبانو دکتر زهرا رهنورد با پیام ویدیویی شورانگیز و حماسی در آغاز سال ۱۳۸۹ میباشد من هم با این نظر کاملا موافقم

 10. jafar گفت:

  باید تبلیغ و اطلاع رسانی شود
  یا حسین میرحسن

 11. ناشناس گفت:

  بنده جهت همراهي با جنبش فيلم‌هاي مربوط به سخنراني جماران و حمله به كوي را كه حجم زيادي داشتند از اينترنت گرفتم و بين فاميل و دوست و آشنا پخش كردم. آين آقايان نمي‌فهمند كه فشار اقتصادي بر روي انسان‌هاي آگاه مثل بازي كردن با دم شير است.

 12. حسین گفت:

  سلام بر میرحسین عزیز، الگوی حق مداران و آزادی خواهان ایران امروز
  تا الان که این نظر را برایتان می نویسم
  دقیقا 609 نظر ، ذیل این خبر منتشر شده است. آیا این خود نشان دهنده علاقه مردم به موسوی عزیز و ادامه زندگی جنبش نیست؟
  من خمدم ماه هاست که این سایت را روزانه مطالعه می کنم.(به یاد روزنامه کلمه سبز)
  ولی این نظر شاید سومین نظم در این سایت باشد
  آن فردی که تعداد نظرات را ملاک بیشمار! بودن ما دانست و به تمسخر گرفت لطف کند و پاسخ مرا هم بدهد؟
  یا حســـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــِن میر حســــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــین

 13. ناشناس گفت:

  ایول کامنت
  یا حسین میرحسین

 14. سامان گفت:

  درود و سلام بر ملت آزادیخواه و بزرگ ایران و در راس آن سبز مردان جاوید ما میرحسین موسوی و مهدی کروبی
  ملت سبزو فهیم ایران هماره با شما خواهدبودوقدمی از آرمان های آزادی خواهانه خود کوتا نخواهند آمد …..

 15. مهرداد سبز گفت:

  DVDهای سبز را فراموش نکنید!

  زنده باد جنبش سبز
  یا حسین
  میر حسین

 16. نيما گفت:

  “روشنفكر بر روي مرز مدرنيته و سنت حركت مي‌كند و مي‌كوشد تا با عقل نقاد مدرن از كاستي‌هاي سنت بكاهد و بدين ترتيب به شكل‌گيري انسانهايي اصيل مي‌كوشد.” عبدالكريم سروش.

 17. هم وطن گفت:

  درسته ک برخی حرف هاتون درست بود ولی برخی حرف هاتون باعث شد این جوری گمان کنم ک شما ب هر چیزی بدون توجه ب میزان درست بودنش متوسل میشین تا مشروعیت نظام رو ببرین زیر سوال مثل واگذاری سهام ب سپاه ک شاید فقط درباره سهام مخابرات اتفاق افتاد

 18. ناشناس گفت:

  واسه عید کلی برنامه دارم پخش سی دی های عاشورای خونین و بیانیه های سبزت تو هر شهر یا روستایی که گذر کنم.
  زنده باشی میر عزیززززززززز

 19. کوروش گفت:

  واگذاری سهام به سپاه مساله کوچکی نیست دوست عزیز که بتوان از کنارش رد شد!!!
  همین طور توجه داشته باشید که هدف میر حسین در درجه اول زیر سوال بردن مشروعیت نیست بلکه هدفش اصلاح این رفتارهاست که نظام خود می تواند با ادامه این رفتارهای نامعقول مشروعیت خودش را زیر سوال ببرد همانگونه که تا امروز عده ای در درجات مختلف نظام دست به رفتارهای نامعقول و مضر زیادی زده اند که عاقبت خوشی برایشان نداشته و نخواهد داشت.

  مهندس موسوی باز هم شجاعانه و مدبرانه بگویید و آگاهمان کنید ما با شما هستیم!

 20. علي گفت:

  من برادر شهيد هستم
  مي ستايمت اي سيد بزرگوار
  يا حسين مير حسين را فراموش نكنيم
  سيد بزرگورار مطمئن باش خانواده محترم شهدا همانند خانواده ما با تو هستند
  اميدوارم كه رهبري جنبش را زودتر زنده كني
  ما به رهبر نياز داريم
  نگذار دلسردي در جنبش سبز پيدا شود

 21. نجفی گفت:

  با سلام به همه دوستان عزیز
  علی آقای گرامی و نیز دوستان عزیز دیگری که نظری مشابه ایشان دارید!
  شاید این درست باشد که ما نیاز به رهبر داریم اما فکر نمی کنید ممکن است بشر به آن درجه از تکامل فکری رسیده باشد که بتواند یک اصلاح گسترده اجتماعی را بدون یک رهبر واحد سازماندهی کند و پیش ببرد؟
  لطفن بیایید روی این موضوع فکر کنیم که چرا ما اینقدر احساس نیاز به رهبر داریم؟
  به عقیده من بسیاری از اعضای جنبش سبز (همین خود شماها و ماها ، همین مردم عزیز) به حدی رسیده اند که هدف و نیازهای فعلی خود را بفهمند و برای آن برنامه بریزند. شاید نیاز به یک “هماهنگ کننده” داشته باشیم ؛ نظرات دوستان این صفحه و نظرات مردم کوچه و خیابان را ببینید و بشنوید.
  جنبش سبز یک حرکت اصلاحی است ، راه زندگی است ، برای یک حرکت اصلاحی ، انسانها خود باید به جنب و جوش درآیند. به نظر من در این راه ، میرحسین عزیز به اندازه لازم به ما راهنمایی رسانده است. همین که گفته : سبز بودن به نماد و لباس نیست به اخلاق و رفتار است ؛ همین کلی راهنمایی دارد.
  این یعنی با بستن دستبند سبز مسئولیت ما بیشتر می شود. اگر دستبند سبز بستیم باید اخلاق و رفتارمان هم سبز باشد. مثلن یکی از نمودهایش این است که به “اظهارنظر” مخالفانمان واکنش خصمانه نشان ندهیم. باهمدیگر با گذشت و مدارا برخورد کنیم. تسامح و تساهل یعنی گدشت و آسانگیری نسبت به یکدیگر را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.
  فرزندان ما و نسل آینده ما باید بیاموزند که جامعه متشکل از نظرات گوناگون است ، و صاحب هیچ نظری حق ندارد نظر خود را به زور به دیگران بقبولاند و به کرسی بنشاند هرچند حق باشد. (البته این هم خودش یک نظر است و اگر اکثریت مردم یک جامعه ای این را قبول نداشته و دیکتاتوری را ترجیح دهند باز نظر اکثریت باید حاکم شود؛ این یک واقعیت تاریخی و اجتماعی است ، حتی دموکراسی هم باید مورد پذیرش اکثریت مردم باشد تا اجرا شود، حتی احکام الهی هم باید مورد پذیرش اکثریت باشد تا بتواند اجرا شود.)

  می بینید؟ ما برای اصلاح اجتماعمان و وضعیت بغرنجمان ، برنامه های اصلاحی زیادی می توانیم اجرا کنیم.

  حتی اگر آقای موسوی همین فردا رئیس جمهور شود آن سحری که همگان منتظرش هستند نخواهد رسید، چون کشور ما در دریای مشکلات غوطه ور است و این فقر و پریشانی و درماندگی آحاد جامعه یکشبه و یکساله و دهساله به پایان نخواهد رسید و نه این تمایل به تفرعن و این تمایل به هرج و مرج و بی قانونی وووو و همه صفات ناپسندی که اینک در میان حکومتیان می بینیم با تغییر افراد تغییر نخواهد کرد مگر آنکه کل جامعه خواهان اصلاح شود.

  « ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم»

 22. ناشناس گفت:

  درود خدا بر سید بزرگوارمیر حسین موسوی . دوستت داریم

 23. ناشناس گفت:

  علی جان از طرف خانواده های شهدا نظر نده فقط نظرات خود را بگو .

 24. آرش گفت:

  یا حسین میر حسیــــــــــــــــــــن

 25. امضاء محفوظ گفت:

  یک تذکر به آقایانی که می گویند این سبزها 400 الی 500 نفرند و دیگر نامامید شده اند و ……!
  میگم ببخشید مزاحم اوقات شریف می شوم ولی دقت کرده اید که امروز 17 اسفند است و از 8 اسفند که این مصاحبه انجام شده ده روزی می گذرد ولی همچنان کامنت های جدید در راهند ؟!
  آخی ! دلم واسه تون سوخت ! خیلی دلت می خواست فلانی هم که صحبت می کنه یه کسانی را داشت که اینقدر بی ریا بعد از ده روز هی برای مصاحبه اش کامنت بگذارن و اظهار علاقه کنند ؟
  ولی خودت هم می دونی که از این خبرا نیس . اینا که اینجا کامنت می گذارن کاری به کار ساندیس و اتوبوس زورکی و …. ندارن . از اینجور طرفدارها در دم و دستگاه شما پیدا نمی شه . اگر هم پیدا شه باید با ساندیس و ….. گولشون بزنی تا شاید…….

 26. شایان نوظهور گفت:

  تا زنده ایم ایستاده ایم!

 27. غزل سبز گفت:

  20 اسفند ماه 1388 سالروز کاندیداتوری رئیس جمهور میر حسین موسوی و
  جشن تولد اولین سال جنبش عظیم راه سبز امید بر خداوند آفریننده ی سبز و همه ی سبز اندیشان مبارک

 28. غزل سبز گفت:

  20 اسفند ماه 1388 سالروز کاندیداتوری رئیس جمهور مهندس میر حسین موسوی و جشن تولد اولین سال پدید آمدن جنبش عظیم راه سبز امید بر خداوند آفریننده سبز و همه سبز اندیشان مبارک.

 29. آرمین گفت:

  درود بر موسوی سبز اندیش

 30. فراز گفت:

  زنده باشی ای ناجی سبز… بخدا دوستت دارم

 31. فراز گفت:

  سرسبز و سخت هستیم
  با سر تبر شکستیم
  VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV ما بیشماریم… یک ملت دربند VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV

 32. جشنواره هنرهای تجسمی گفت:

  سلام سبزها با هر عنوانی وبه وسیله قدرت خود را نشان میدهند چراکه :پانزدهم اسفند ۸۸روز اختتامیه دومین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی .البته با حضور رگه هائی از … مانند حسینی وزیر فعلی ارشاد درتالار وحدت بر گزار شد.آما از حضور خود در آن شب خوشحالم به این خاطر که جوانی که اکثریت حظار را شاید همه ی حظار را به تشویق خود وا داشت .این جوان در حضور آقای حسینی ومعاونینش تندیس طوبی زرین خود را به اعتراض به بیش از هشت ماه خشونت با مردم و جنبش سبز بر روی سن تالار وحدت گذشت ودر چند ثانیه اعتراض خود را این گونه بیان داشت که با توجه به برخورد هشت ماه خشونت به مردم دیگر جائی برای شادی باقی نمانده است وتندیس را گذشت وبیرون رفت وکف زدن ها ادامه داشت . آفرین بر این جوان که به حقیقت او از قهرمانان همیشه ماندگار هنر ایران زمین است .تندیس افتخار آزاد منشی تو ای جوان ایرانی مطمئنا در قلب شما ودر قلب میلونی مردم وجامعه هنر مند وهنر دوست ایران وسایر مردم آزاد اندیش جهان جا دارد ومحفوظ است .خداوند شما را در مسیر هنری و آزاداندشی ودر کلیه امور زندگی بیشتر از افتخار تالار وحدت یاری نماید که شما تک قهرمان اصلی این جشنواره بودی وبس .به خانواده این جوان سر افراز تبریک عرض می نمائیم وبه مادر این جوان روز افتخار وروز زن را تبریک مگوئیم .

 33. ن- ر گفت:

  عدم حضور هنرمندان در جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی وگلایه آقای غلام علی طاهری قائم مقام سیاست گذاری چشنواره در 88/12/15 (اختتامیه )دال بر قدرت جنبش سبز است وهمچنین عدم دریافت تندیس طوبی زرین توسط جوان هنر مند وآزاد اندیش جنیش سبز به اعتراض به برخورد نامناسب دولت به مردم در هشت ماه اخیر وکف زدن های پیوسته نشان این قدرت است .

 34. هدایت گفت:

  ما رانده شدگان از نظامیم

  ما اسیب دیدگان از نظامیانیم

  مااز رهروان امامیم

  ماسوگواران عزیزانمانیم

  ما چشم براه هان زندانیانمامیم

  ماگره زننده گان سبزهایمانیم

  ما لگد خوردگان از جاهلانیم

  ماکتک خوردگان از شخصی یانیم

  ما دوستداران موسویانیم

  ما تسلیم مان به اسلامیم

  ما عاشقان ایرانیم

  ما ایستادگان به نمازیم

  مامدافعان سبزیانیم

  مارنجدیدگان از بازجویانیم

  ماسیلی خوردگان از قاضیانیم

  مادهان دوخته گان از سانسور چیانیم

  ما فرو دادگان فریاد هانمانیم

  مارسواکننده گان فاسدانیم

  ماهدایت شدگان امامانیم

 35. هدایت گفت:

  ما رانده شدگان از نظامیم

  ما اسیب دیدگان از نظامیانیم

  مااز رهروان امامیم

  ماسوگواران عزیزانمانیم

  ما چشم براه هان زندانیانمانیم

  ماگره زننده گان سبزهایمانیم

  ما لگد خوردگان از جاهلانیم

  ماکتک خوردگان از شخصی یانیم

  ما دوستداران موسویانیم

  ما تسلیم مان به اسلامیم

  ما عاشقان ایرانیم

  ما ایستادگان به نمازیم

  مامدافعان سبزیانیم

  مارنجدیدگان از بازجویانیم

  ماسیلی خوردگان از قاضیانیم

  مادهان دوخته گان از سانسور چیانیم

  ما فرو دادگان فریاد هانمانیم

  مارسواکننده گان فاسدانیم

  ماهدایت شدگان امامانیم