سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی...

نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی

چکیده :آیت‌الله موسوی اردبیلی ، از مراجع تقلید نیز ادامه تقلید از آیت‌الله صانعی را بلامانع عنوان...


کلمه: جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پاسخ به سئوال جمعي از استادان و فضلاي حوزه علميه قم در زمينه مرجعيت آقاي صانعي اعلام كرد: آقاي صانعي فاقد ملاك‌هاي لازم براي تصدّي مرجعيت است

سایت «فردا» با توجه به درخواست کابران خود و پاسخ به شبهات ایجاد شده در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی ، در تماس با دفتر مراجع، نظرات دیگر آیات عظام را در این خصوص جویا شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «فردا» دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به این موضوع رجوع به یکی از مراجع تقلید و نظر این مراجع را در این خصوص یادآور شده است .

همچنین دفتر آیت الله سیستانی با اشاره به اینکه جامعه مدرسین مرجع تشخیص صلاحیت مراجع نیست گفت: در این موارد نظر شخص مقلد ارجح است اما دفتر آیت‌الله سیستانی ابتدا شخص آیت‌الله سیستانی را اعلم برای مرجعیت می‌داند و بعد از ایشان نیزآیت‌الله وحید خراسانی را معرفی می نماید.

آیت‌الله موسوی اردبیلی ، از مراجع تقلید نیز ادامه تقلید از آیت‌الله صانعی را بلامانع عنوان کردند.

در پاسخ دفتر آیت‌الله نوری همدانی درباره این موضع نیز آمده است: به سادگی نمی‌توان صلاحیت یک مرجع تقلید را زیر سوال برد اما اگر شخص مقلد با تحقیقات از آیت آلله صانعی پیروی می‌کند می‌تواند ادامه دهد تا زمانی که فسق مرجع مورد نظر اثبات شود.

همچنین در پی تماسی که با دفتر آیت الله مکارم شیرازی گرفته شد، اعلام گردید: در ادامه پیروی از آیت‌الله صانعی ایرادی وارد نیست و همانطور که امام خمینی دیدگاههای سیاسی آیت‌الله منتظری را مردود می‌دانستند اما به مرجعیت ایشان خللی وارد نشد و ایشان هم‌چنان مقلدانی داشتند، در موضوع آیت‌الله صانعی نیز به همین‌گونه برخورد شود.

دفتر آیت‌الله وحید خراسانی نیز عنوان کردند که در این‌باره نمی‌توانند نظر دهند و از اعلام نظر خودداری کردند ولی در عین حال خواستار تماس با دفتر مقام معظم رهبری شدند.

در پایان نظر آیت‌الله جوادی آملی نیز در این خصوص توسط دفتر ایشان به این صورت اعلام شد: در این موضع تشخیص به عهده خود مقلد است و اگر قول و حرف جامعه مدرسین برای مقلد حجت است باید از پیروی از آیت الله صانعی برگردد.


21 پاسخ به “نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی”

 1. MARYAM گفت:

  باید ببینیم تز دروغ بگو حکومت کن ، چقدر توانایی دارد آیا می تواند مرجعیت شجاع ، مستقل و اصیل شیعه را تخریب و تحقیر کند و یا بر عکس با این اولیاء الهی هرکس در افتاد برافتاد.

 2. مرتضی گفت:

  من تا بحال فکر می کردم مرجعیت یک موضوع کاملاً الهی و غیر سیاسی و غیر حکومتی و غیر فرمایشی است. اما گویا مرجعیت یک موضوع باندی و جناحی است. و اگر اینطور باشد فاتحه مرجعیت خواندست.

 3. من گفت:

  شاید هم مرجعیت ایشون سیاسی بوده

 4. ناشناس گفت:

  مرجع مردمی یعنی صانعی آیت ا… صانعی را شماها نصب نکردید که حالا بتوانید عزلش کنید مردم برای جامهعه نمیدونم چیچی قم تره هم خورد نمیکنند

 5. ايران گفت:

  هر چقدر فكر مي كنم مي بينم اين رفتار و گفتار به رفتار و گفتار اموي نزديك است تا به سيره ي نبوي!

 6. ناصر گفت:

  مرجعيت يك صفت است
  مانند صفتهاي چون : دانايي – استادي – خبرگي – مهارت و غيره كه دارنده آن صفت وقتي داراي آن شد ديگر نميتوان صفت را از وي منفك و جدا نمود.
  بطور مثال يك فرد وقتي در اثر آموزش و ممارست داراي صفتي همچون استادي در فلسفه يا منطق شد ديگر امكان خلع اين صفت از وي وجود ندارد.
  حالا عده اي نابخرد بخواهند بگويند آقاي صانعي سواد و حكمت مرجعيت را قبلا داشته ولي حالا ندارد ، صرفا بي اطلاعي خود را از ساده ترين دانسته اي منطق نشان داده اند نه بيشتر از اين !!!!!

 7. علی از قم گفت:

  واقعا برای بعضی مراجع متاسفم که استقلال سیاسی یا فکر ندارن . زنده باد صانعی

 8. علی گفت:

  بازماندگان دکتر بهشتی . آیت ا..مطهری . امام خمینی , شهید باکری , جهان آرا , همت , رجایی ,چیت سازیان .و…. مورد تهاجم این از خدا بیخبران هستند چه رسد به ایت ا..صانعی ها و ….که در قید حیاتند.وبایداز صحنه بیرون شوند

 9. akbar گفت:

  سلام
  بنده به عنوان یک ایرانی شرم می آید که یک عده روحانی درباری به من بگویی از کی تقلید کن از کی تقلید نکن. این یک توهین به شعور ایرانی است.

 10. کاشمر گفت:

  من که سنی هستم. ولی آیت اله صانعی را فرد آزادهای میدانم. درود بر تمام آزاد مردان جهان

 11. ناشناس گفت:

  من اهان العلما خسر الدین

 12. ashkan_k35 گفت:

  زنده باد صانعی مرجع مردمی …

 13. پرویز گفت:

  صانعی مرجع بزرگ انقلابی است

 14. پرویز 1 گفت:

  صانعی زنده باد

 15. مریم گفت:

  تقلید از کسی که اعتقاد راسخ به آزادی و آزادگی بندگان خداوند دارد زبیاترین تقلید است. امیدوارم تا زنده ام مرجع تقلیدم زنده باشد. که مادام از او تقلید کنم.درود بر صانعی

 16. من نگویم که کنون با که نشین وچه بنوش
  که تو خود دانی اگر زیرک وعاقل باشی..
  .قال امام الحسین علیه السلام:بترسید از ستم کردن بر کسانی که به جز خدا یاوری ندارند.
  قال امام علی :بدترین توشه برای آخرت ستم بر بندگان خداست

 17. یوسف گفت:

  جاامعه مدرسین تکلیف مردم راروشن کرده است درزمان حیات حضرت امام نیزدرموردسیدکاظم شریعتمداری نیزاین نوع نظرراداده بودند احسنت به جامعه مدرسین مرگ برضدولایت فقیه

 18. جواد گفت:

  ولی برای من سوال است که شما خیلی وقت ها به حرف مراجع گوش نمی دهید و به حرف رهبر گوش نمی دهید ولی این مرجع چون حامی شما بوده به دفاع از مرجعیت او پرداخته اید و نگران مراجع شده اید!

 19. مير علي گفت:

  واقعا درست گفت مريم
  دروغ بگو حكومت كن همين امروز جمعه خبرگزاري ها اعلام كردند تمامي مطالب از دفاتر نوري همداني مكارم شيرازي و … دروغ محض بوده و ايشان هيچ اظهار نظري نكردند چه جوري اين خبرها رو درست ميكيند بسه ديگه دروغ پراكني من مقلد هيچ احدالناسي نيستم از بابام هم تقليد نميكنم ولي چيزي كه ميدونم اينه كه نبايد با قران و ايات قران بازي كرد و تفسير به راي كرد اقاي صانعي براي ما خيلي عزيزه ولي ايشون از ايات قران چيزي ميفهمه كه ارباب مفسرها نگفتند و تفسير هم نكردند چه جوري ميشه نميدونم قران 4 تا زن گفته ميشه بگيري حالا كي گرفته كي نگرفته كاري نداريم ولي گفته 4 تا حلاله ولي ايشون ميگه 2 تا هم نميشه گرفت مگر زن اولت بگه و اجازه بده !!!!!! اين بدعت نيست اين مخالفت با نص صحيح قران نيست ؟1
  ان كس كه بداند و نداند كه بداند بيدار كنيدش تا خفه نماند

 20. علی گفت:

  سلام به مسئولان سایت و بینندگان عزیز
  نمی دانم می گزارند نظر بنده را یا خیر ولی بلاخره نوشتنشن حداقل برا شخصی که اول میخونه شاید مفید بشه
  لازم به ذکره نه من و نه دیگر عزیزان بی تخصص در حدی نیستیم که در مورد مراجع قضاوت کنیم مگر در مواردی که علم داریم
  1-تساوی دیه زن و مرد2-رد فاضل دیه3-عقد موقت4- محرمیت فرزندخوانده5-ربا در قرض‌های استنتاجی6- پاک بودن پوست غیر مذکی7- تشکیک در حکم ارتداد8-ارث بردن کافر از مسلمان9-ازدواج مجدد، از جمله موضوعاتی است که فتواهای آیت الله صانعی با دیگر مراجع مغایر است ما که نمی دانیم خدا می داند انشاالله خدا به داد این مردم برسه که مرجعیت به کجارفته یک بزرگوار از این طرف و یه بزرگوار از اون طرف (البته خدا ان شاالله ادبیات حضرات را هم درست کنه که به شخصی ولو فاسق نسبت ناپاکی تولد نزنند هر چند من از آن شخص دل خونی دارم)