سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پدر جان! دیدی با انقلاب چه کردند؟!...
» نامه دکتر علیرضا حسینی بهشتی به پدر

پدر جان! دیدی با انقلاب چه کردند؟!

چکیده :پدر دیدی که همان کسانی که پس از شهادت تو زیر لب زمزمه کردند که بهشتی عاقبت بخیر شد و تداوم حیات او به سلطة اسلام لیبرالی می انجامید، چه کردند؟ به بهانة حراست از اسلامیت نظام، جمهوریت نظامی که تو در کنار امام و مرادت و به یاری بسیاری دیگر از همراهان دیروز و امروز معماری کرده بودی را به مذبح سلایق و علایق و داوری های شخصی...


کلمه:در هفتم تیر امسال همزمان با سالگرد شهادت آیت الله بهشتی فرزندش دکتر علیرضا بهشتی متنی در رسای انقلاب اسلامی، طی نامه ای خطاب به پدرش نوشت.

به دنبال حوادثی که در بزرگداشت سالگرد شهادت آیت الله بهشتی در مسجد قبا رخ داد، عمق این نامه تاثیرگذار دیده نشد وبرخی مانع از خوانده شدن این متن شدند.سایت کلمه همزمان با دومین بار بازداشت فرزند شهید آیت الله بهشتی این نامه را نیز برای دومین بار برای مخاطبین خود منتشر می کند.

چرا هربار که هفتم تیر می رسد سفره دل گرفته ام را نزد تو می گسترم؟ شاید چون سایة تو را همچنان بر سرم گسترده می بینم. شاید هم که چون نمی گذارند صدایم شنیده شود، بدنبال چاهی می گردم تا آهی برکشم. شاید هم که برباد رفتن میراث توست که اینچنین آتشم می زند و داغ دیرینه را تازه می کند.

پدر! دیدی که چه روزهایی را شاهد بودیم که امکان بازشناسی تاریخ صدر اسلام را برایمان ممکن ساخت؟ دیدی که سکوت که شکسته شد، چگونه دل ها مملو از امید شد؟ دیدی که عطر راستی و صداقت که فضا را پر کرد، پایه های کاخ های دروغ و ریا به لرزه افتاد؟ دیدی خمودی و خموشی جای خود را به سرزندگی و نشاط داد؟ دیدی که دل هایی که سال ها با انگشتان کلیشه سازان از هم دور نگه داشته شده بود، فاصله ها را شکستند و در کنار هم نشستند؟ دیدی که نسل سومی که با انقلاب، امام، جنگ، شهادت و دینمداری قهر کرده بود، در داوری هایش به تأملی دوباره نشست و مطالباتش را در ادبیات صدر انقلاب جستجو کرد؟ دیدی که زن و مرد و پیر و جوان و روستایی و شهری، چشم امیدشان را به یار دیرینة تو دوختند و به رغم همة اما و اگرها و جوسازی ها، رایت اعتمادشان را بدست او سپردند؟

اما پدر دیدی که همان کسانی که پس از شهادت تو زیر لب زمزمه کردند که بهشتی عاقبت بخیر شد و تداوم حیات او به سلطة اسلام لیبرالی می انجامید، چه کردند؟ به بهانة حراست از اسلامیت نظام، جمهوریت نظامی که تو در کنار امام و مرادت و به یاری بسیاری دیگر از همراهان دیروز و امروز معماری کرده بودی را به مذبح سلایق و علایق و داوری های شخصی بردند. خواست مردمی نجیب که با بالاترین درجات آگاهی، حق به سرقت بردة خود را مطالبه می کردند را آشوب طلبی نامیدند، خوننشان را بر قداره بندان خود مباح ساختند، و به نام دین، دینداران را بی دین نامیدند، مذبوحانه به دنبال سرانگشتان بیگانه گشتند و یافته و نایافته، سکوت تلخ، بلند و رسای حق خواهان را با شادکامی دشمنان قسم خوردة انقلاب همانند کردند تا مجوزی برای مشروعیت بخشی به کودتاگران دست و پا کنند.

یاد روزهای سختی می افتم که در مقابل هجمة ناجوانمردانة زبان های پلشت سکوت کردی و افتراها و دشنام ها را از دوستان دیروز و دشمنان آن روز و امروز صبورانه شنیدی و دم فروبستی. تو قربانی التقاط و تحجر شدی: التقاط تو را ترور شخصیت کرد، تحجر در مقابل رضایتمندانه سکوت کرد، و آنگاه بود که فاجعة هفتم تیر به آسانی اتفاق افتاد. این بار اما، روایتی معکوس در کار است: تحجر، اندیشه هایت را بر نمی تابد و تجلی سبز آن را تحمل نمی کند، التقاط شادمانه برحق بودن خود را اثبات می کند، و این تویی که یکبار دیگر به قربانگاه فرستاده می شوی. بگذار که این بار سخنم را با شعری از شفیعی کدکنی به پایان برسانم:

تو در نماز عشق چه خواندی که سالهاست

بالای دار رفتی و این شحنه های پیر

از مرده ات هنوز پرهیز می کنند

……

خاکستر تو را

باد سحرگان

هرجا که برد

مردی زخاک رویید

سید علیرضا حسینی بهشتی

هفتم تیرماه 1388


49 پاسخ به “پدر جان! دیدی با انقلاب چه کردند؟!”

 1. من گفت:

  سایت جرس به نقل از ایرنا نوشته که موسوی و کروبی در حصر خانگی هستند و تحت نظر شدید نیروهای امنیتی قرار دارند. راسته یا دروغ؟؟ اگه کسی خبر داره اطلاع رسانی کنه

 2. سبز اندیش گفت:

  درود بر فرزند خلف شهید بهشتی

 3. مهدی گفت:

  زنده باد میرحسین! زنده باد دکتر علیرضا حسینی بهشتی! زنده باد ایران!

 4. محمود گفت:

  “آقای ریگان بشنو این فریاد خشمگینانه ملت مارا آیا می شنوی که این ملت … هنوز هم فریاد بر می آورد که مرگ بر آمریکا و مرگ بر سازشکار” . شهید مظلوم آیت ا.. دکتر بهشتی

 5. civilshani گفت:

  به پروردگار سوگند ما بر سر احقاق حقمان تا پای جان میا یستیم و از هیچ نمیترسیم.

 6. میر حسن موسوی گفت:

  زنده باد بهشتی…

 7. م.م گفت:

  درود بر روان پاک بهشتی جاودان و همچنین فرزند شایسته ایشان که دربند هستند. آرزوی سلامتی و رهایی هرچه زودتر ایشان و یاران و همراهانشان را از پروردگار متعال خواهانیم.

 8. Ali sabz گفت:

  خدا با صابران است ولي من يكي ديگه صبرم تمام شده و نميتونم اين همه دروغ و كشتار جوانان ايراني رو ببينم.طاقتم تمام شده ولي يه حس منو آروم ميكنه اونم اينكه پيروزي جنبش سبز نزديك است.

 9. رضا ایروانی گفت:

  بسیار جالب و غم انگیز، خدایا بما فرصت ده که مملکتی از نو سازیم

 10. عبدالله گفت:

  اکنون می فهمم چه کسانی از فاجعه 7 تیر سود بردند…
  وای بر ما که نفهمیدیم چه بر سرمان امد

 11. dahty گفت:

  دکتر علیرضا بهشتی
  pedar bozogvare shoma ra khıly khob mı shenakhtam faght ın ra begoyam agar ıshan bodand ghtaan ba ın jomleh shom movafegh nabodand حق به سرقت بردة خود را مطالبه می کردند

 12. حمد گفت:

  راه ما راه امید راه امام و راه شاگردان شجاع امام

 13. مرد سبز گفت:

  ای آزاد مردی که برای آزادی جان دادی…
  امروز نیستی که بیینی ایران چطور ویرانه شده,
  پسران دیروز قول زندگی بهتر گرفتند,
  آن ها مقابل بدی ایستادند,
  حالا, من فرزند آن پسر دیروزم…
  اما امروز,
  نه از زندگی بهتر بویی می آید,
  نه از خوبی ها…
  حالا من راه پدرم را ادامه می دهم…
  اما این بار,
  برای خوبی ها,
  برای آزادی,
  برای آنچه که دیروز می خواستیم و نشد…
  اما من سبزم,
  اما ما سبزیم و سبز می مانیم…

  و یادمان باشد,
  پرچممان از دیرباز 3 رنگ بود,
  قرمز = خون شهید,
  سفید = پاکی ها,
  سبز = تعالی…

  و یادمان باشد,
  * ظالم نابود است

 14. دانشجو سبز شریف گفت:

  سلام، لطفاً اینو در سایتتون چاپ کنید، در روزنامه جمهوری اسلامی ( 10/10/88) هم چاپ شده
  http://www.jomhourieslami.com/1388/13881010/index.html
  #

  بخش خبري : فعالان ستاد انتخاباتي مهندس ميرحسين موسوي آتش زدن خيمه اباعبدالله (ع ) در دانشگاه صنعتي شريف را محكوم و آنرا از اقدامات شنيع عده اي تفرقه انداز و با اهدافي شوم خواندند.
  متن كامل اين بيانيه بدين شرح است :
  به نام خدا
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
  با خبر شديم كه متاسفانه خيمه اباعبدالله (ع ) كه افتخار تمام مسلمين و مظلومين تاريخ است در دانشگاه صنعتي شريف آتش گرفته است و براي دانشجويان دانشگاه كه همگي دوست دار و پيرو سالار شهيدان مي باشند غم و اندوهي فراوان ببار آورده است . در همين زمينه و بدين طريق ما فعالين ستاد انتخاباتي مهندس ميرحسين موسوي در انتخابات خرداد ماه به شدت اين عمل را محكوم نموده و اعلام مي داريم كه بدون شك اين عمل شنيع نمي تواند كار دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف كه افرادي مومن و متعادل هستند باشد و احتمالا عده اي تفرقه انداز كه براي رسيدن به اهداف شوم خود از هيچ كاري ابا ندارند در اين زمينه نقش اصلي را ايفا نموده اند.
  شايان ذكر است عصر ديروز « رجانيوز » به نقل از « خبرگزاري فارس » با انتشار خبري حاميان مهندس موسوي را متهم به آتش زدن خيمه عزاي امام حسين (ع ) در دانشگاه شريف كرده بود.

 15. azad گفت:

  خو نی که در رگ ماست هدیه به آزادی باد….

 16. احسان گفت:

  مرگ بر منافق

 17. mina گفت:

  مرگ بر موسوي ميگويي در حاليکه دوربين ها رو به تو است براي پخش مستقيم از کانال سراسري .من مرگ بر ديکتاتور ميگويم در حاليکه باتومها رو به من است .
  تو را با اتوبوس مي آورند و براي من خيابان ها را ميبندند .
  تو را مردم مينامند و من را فتنه گر .
  تو امنيت شغليت تامين شده و من نگران امنيت جانيم هستم .
  در ميان شما پرچم و پوستر پخش ميشود و در ميان ما اشک آور و گاز فلفل .اين است فرق من و تو

 18. مهدی گفت:

  درباره فحاشی جناب آقای علم الهدی و به کار بردن لفظهای بزغاله و گوساله ….

  ۱ – قال امام صادق(ع) : از نشانه های شرکت شیطان که شکی در آن نیست اینستکه فحاش باشد که باکی از آنچه که گوید و از آنچه درباره او گویند نداشته باشد (کافی ج ۴ ص۱۴)

  2- از رسول الله پرسیدند: شرکت شیطان چیست؟ و آیا در میان مردمان است؟ ایشان فرمودند : آیا گفتار خدای عز و جل را که (بشیطان فرماید : ) و شرکت کن با ایشان در مال ها و فرزندان. (سوره اسرا آیه ۶۴ )

  3 – قال امام باقر العلوم (ع): خدا دشمن دارد دشنام گوی دشنام جو را. (کافی ج ۴ ص۱۶)

  4 – عن امام صادق (ع) : قال رسول الله (ص) :از زمره ی بدترین بندگان خدا کسی است که برای هرزه گویی و دشنام گوئیش از همنشینی و مجالست با او کناره گیری شود. ( کافی ج ۴ ص۱۷)

  ۶ – قال امام باقر العلوم (ع) : هرکه به برادر مسلمان خود دشنام دهد خدا برکت را از روزی او بردارد و او را بخودش واگذارد و زندگیش را تباه سازد. (کافی ج ۴ ص۱۷)

  ۷ – قال امام صادق (ع) : بد زبانی از جفا کاری است و جفا کاری در آتش است. و نیز فرمود : دشنام دادن و وبدزبانی و هرزه گویی از نشانه های نفاق و دوریی است.

  مطالعه بیشتر: اصول کافی جلد چهارم باب کفر و ایمان صفحات ۱۴ تا ۱۸

 19. علی گفت:

  راهت ادامه دارد …….

 20. حسین گفت:

  یا حسین(ع)!!
  به خونت، به طفل لاله گونت!
  از تو جدا نمیشوم!

  میر حسین!!
  به راهت، به پاکیه شهادت!
  از تو جدا نمیشوم!

 21. محسن گفت:

  روحش شاد و به اميد روزهاي هميشه سبز براي بازماندگانش
  آقاي بهشتي بدان كه ملت هميشه سبز در كنار شماست

 22. ایران سبز گفت:

  درود بر این مرد آزاده

 23. از شیراز گفت:

  باز هم سبزیم و پایدار می آییم چشمان زیبای تو بیانیه است میرحسین من تو را چون پدرم دوست دارم

 24. عاشق امام حسین گفت:

  اقای موسوی به امام حسین توهین شد و شما سکوت کردید چر؟ من یکی از طرفدار های سابق شما هستم که تا چند وقت پیش همیشه از شما حمایت می کردم ولی بعد از سکوت شما پس از این ماجرا از شما دلگیرم ..شما ازادی ایران رو به چه قیمتی می خواهید ؟ به قیمت توهین به مقدسات مردم ؟ یعنی قدرت این قدر ارزش داره ؟ شما خودتون دارید تیشه به ریشه ی خود می زنید

 25. سبز ار مشهد گفت:

  واقعا تا ثیر گذار. بوی بهشت از صداقت ایشان به مشام می رسد.

 26. برادر شهید گفت:

  این شمایید که به مذبح سلایق و علایق شخصی کروبی و موسوی رفتید. برایتان متاسفم

 27. Irane Man گفت:

  اگر یک شاخه از پیچک را قطع کنید شاخه هایش بیشتر میشود.

  درود خداوند به همه ایرانیان آزاده و بهشتی ها و شریعتی ها

 28. سبز گفت:

  دایماً یکسان نباشد حال دوران غم مخور …!

 29. بی نام گفت:

  از نظر یک نسل سوخته انقلاب، که شناختی از بهشتی ندارد، فوق العاده بود. از این به بعد بیشتر به اندیشه ها و تفکرات بهشتی فکر می کنم.

 30. فردای سبز ایران گفت:

  نام و یادت همیشه زنده باد

 31. مجتبی گفت:

  زیبا بود.واقعا چه شد؟

 32. ناشناس گفت:

  بکشید ما را ملت بیدار تر می شود

 33. sepide گفت:

  درود بر ميرحسين ويارانش
  به اميد بازگشت ايران به آرمان هاي اصيل انقلاب كه با خون هاي شهدا پيوز شد
  تا ابد ورد زبانم ياحسين ميرحسين

 34. بابك گفت:

  واقعا براتون متاسفم كه حقيقت خروش مردم رو درچهارشنبه درك نكرديد ودر فضاي خموده ومجازي روشنفكرمابانه تون شعر بيدارباشي سر ميدهيد.

 35. 17 ساله گفت:

  خیر الامور اوسطها. بهترین کارها میانه آن هاست.

  چیزی که هم اکنون جامعه ما به آن گرفتار شده افراط و تفریط است. من شخصا از زیر پا گذاشتن ارزش های انقلاب ناراحت و نگرانم. ولی متاسفانه کسی به این موضوع توجه ندارد. خداوند باعث و بانی اش را لعنت کند. آقای موسوی ما شما را به عنوان یار امام می شناسیم. خداوند نگهدارتان باد.

  یا علی مدد

 36. میلاد گفت:

  چرا نظرات مخالفان جنبش سبز وجود نداره؟

  نکنه…
  ؟
  ؟

 37. علی گفت:

  ما با تو بیعت کرده ایم میر حسین… تا آخر هستیم.

 38. ادریس گفت:

  به امریکا بگو از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر
  ولی خوب همه حق دارند تحول بکنند و به عقلائی بودن برسند جنبش سبز فقط مال ایرانیان است و بس یک ایرانی بعد مسلمان و ……

 39. سسحد گفت:

  باشه آرومتر مي نويسم. نايب برحق امام زمان را زير سوال برديد. دليلي براي تقلب نداشتيد و كشور را به آشوب كشيديد. الان هم احساساتي مي شويد و پدرتان را خطاب قرار مي دهيد.

 40. حسین گفت:

  درود بر شما و پدر بزرگوارتان
  ما تا پای جان در راه آزادی ایستاده ایم

 41. سونا گفت:

  اندکی صبر سحر نزدیک است …

 42. سعید گفت:

  جواب برای سسحد. نایب امام زمان حق دارد دست به کشتار مردم بی دفاع بزند اونهم توی ماههای حرام.در ضمن راه ما راه امام حسین از همه چیزمون برای آزادی می گذریم.

 43. arash گفت:

  چو ایران نباشد تن من مباد
  درود بر آزاد اندیشان و جوانمردان ایران
  وسلام بر روح بلند آنانی که با آزاد اندیشی از این جهان رخت بر بستند

  خاک پای همه ایرانیان آزاده
  به امید پیروزی

 44. محسن گفت:

  (اگر اعتراض کننده ای در مقابل زر و زور و تزویر ایستادگی کند نامش در تاریخ ثبت می شود)دکتر شریعتی اقایون پیش خودشون فرض می کنند ما هم زور داریم هم زر داریم هم تزویر پس ما برنده ایم زهی خیال باطل!

 45. محسن گفت:

  (اگر اعتراض کننده ای در مقابل زر و زور وتزویر ایستادگی کند نامش در تاریخ جاوید می ماند)دکتر شریعتی اقایون پیش خودشان فکر می کنند ما هم زر داریم هم زور داریم هم تزویر پس ما برنده ایم زهی خیال باطل!

 46. لامرد گفت:

  درود بر موسوی

 47. حكمت گفت:

  اگر مرديد و راست ميگوئيد نظرات مخالفين را هم درج كنيد تا ببينيد مردم با ولايتند يا شما ؟

 48. جنبش سبز آستارا گفت:

  زنده باد ایران
  زنده باد میرحسین
  زنده باد ایرانی