سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پاسخ ایران به پیش‌نویس معامله اورانیم چه بود؟...

پاسخ ایران به پیش‌نویس معامله اورانیم چه بود؟

چکیده :در شرایطی كه اسرائیل از پیش نویس توافق ایران با آژانس حمایت رسمی كرده و اروپا نیز به شدت برای قبولاندن خروج بخش اعظم اورانیم غنی ایران فشار می آورد، به نظر می رسد این اصلاحات شكلی با هدف فرو نشاندن موج عظیم انتقادات داخلی و در عین حال جلوگیری از مخالفت طرف غربی انجام شده...


کلمه:در حالی كه روز گذشته اخبار ضد و نقیضی مبنی بر رد، قبول و یا اصلاح متن اولیه توافق اتمی ایران و غرب منتشر شد، سایت خبری آینده اعلام داشته به محورهایی از پاسخ ایران به آژانس دست یافته است.

بر اساس ادعای منابع غربی، در نامه ای كه روز چهارشنبه توسط آقای سلطانیه در اختیار آژانس و سه كشور امریكا، روسیه و فرانسه قرار داده شده، ایران پیشنهاد كرده به جای ارسال یكباره محموله 1200 كیلوگرمی اورانیوم غنی شده 3.5 درصد تا تاریخ 20 دسامبر 2009، ایران این محموله را قسمت به قسمت در اختیار غرب قرار داده و در ازای هرقسمت كه ارسال می دارد، میله سوخت برای رآكتور تحقیقاتی تهران دریافت دارد.

براساس این پیشنهاد ایران قرار است تا اواسط سال آینده میلادی، كل محموله اورانیوم 1200 كیلوگرمی را به غرب ارسال كرده و مقدار 180 كیلوگرم میله سوخت 19.75 را دریافت نماید.

علاوه بر این، قیمت پیشنهادی برای تبدیل اورانیوم به میله سوخت از دیگر موارد اصلاحی مورد نظر ایران بوده است. با توجه به تهیه 31.75 كیلوگرم میله سوخت 19.75 درصد توسط آرژانتینیها در سال 1989 كه با طراحی راكتور سوخت و تبدیل آن انجام پذیرفته بود و جمعا 5.5 میلیون دلار هزینه برای ایران در بر داشته است، پیشنهاد ده میلیون دلاری مبلغ زیادی برای این قرار داد است.

تبدیل میله سوخت در انواع مختلف نیز از راهكارهای پیشنهادی ایران است كه در این زمینه ظاهرا در پیشنهاد ایران اشاره ای به آن نشده است، ولی مقامات آمریكایی می گویند در مذاكراتی كه بین آقای بونمن فرستاده ویژه امریكا به مذاكرات و آقای سلطانیه در وین انجام پذیرفت، این موضوع به همراه ارسال تجهیزات كامل ایمنی اتاق اصلی كنترل رآكتور اصلی مركز تحقیقات امیرآباد نیز ذكر گردیده، پیشنهادی كه توافق آقای بونمن را به همراه داشته است.

در شرایطی كه اسرائیل از پیش نویس توافق ایران با آژانس حمایت رسمی كرده و اروپا نیز به شدت برای قبولاندن خروج بخش اعظم اورانیم غنی ایران فشار می آورد، به نظر می رسد این اصلاحات شكلی با هدف فرو نشاندن موج عظیم انتقادات داخلی و در عین حال جلوگیری از مخالفت طرف غربی انجام شده است.

این در حالی است كه اصل موضوع كه خروج حاصل تلاشهای 4 سال اخیر است و به قیمت فشارهای گسترده و 3 قطعنامه شورای امنیت علیه ایران حاصل شده، به این ترتیب از دست ایران خواهد رفت.

گفتنی است هفته گذشته هم ژنرال جونز،مشاور امنیت ملی آمریكا در یك سخنرانی در یگ گروه هوادار اسرائیل در واشینگتن اظهار داشت: موافقت ایران با ارسال اورانیوم با غلظت پایین خود به دیگر كشورها نخستین گام مثبت برای كاهش خطر دستیابی این كشور به سلاح هسته ای در كوتاه مدت است.

وی گفت: « اگر این انجام شود، چنین ترتیباتی، وضعیت درباره توانایی غیر قابل برگشت ایران را به عقب خواهد برد، به گونه ای كه ذخیره (اورانیوم) این كشور را به زیر آن مقداری می رساند كه برای تولید سلاح هسته ای مورد نیاز است، و برای دستیابی دوباره به این ذخیره، زمان نیاز است.»

بر اساس پیش ‌نویس توافق ‌نامه‌ای كه مدیركل آژانس انرژی اتمی چهارشنبه دو هفته قبل به چهار طرف مذاكرات وین تحویل داد،‌ ایران می‌پذیرد كه حدود ۷۵ درصد از ۱۵۰۰ كیلوگرم اورانیوم كم‌ غنی ‌شده خود را برای غنی ‌سازی بیشتر به روسیه بفرستد و در پایان میله های سوخت اتمی را از فرانسه تحویل بگیرد.


یک پاسخ به “پاسخ ایران به پیش‌نویس معامله اورانیم چه بود؟”

  1. رضا گفت:

    زنده باد جنبش سبز و به امید ایرانی آزاد و سربلند.

    درود بر شجاعت و ایستادگی مردان بزرگی همچون میرحسین، کروبی و خاتمی.