سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » برخی انحرافات را عین نظام قلمداد می كنند...
» خاتمی در دیدار با دانشجویان

برخی انحرافات را عین نظام قلمداد می كنند

چکیده :ما به هیچ عنوان طرفدار خشونت نیستیم، در مقابل عده‌ای جز به خشونت نمی‌اندیشند و عمل نمی‌كنند. همچنان در مقام نقد قدرت موجود باقی می مانیم، البته در چارچوب جنبشی كه اسلام و نطام و انقلاب را قبول...


کلمه:رئیس‌جمهور سابق كشورمان با مروری بر اعتقادات و منش امام راحل، اعتقاد راسخ معمار كبیر انقلاب اسلامی بر عدم تجسس در امور شخصی مردم و ایمن بودن افرادی كه حتی به نظام و خدا اعتقاد ندارند تا زمانی كه دست به سلاح نبردند را یادآور شد و نسبت به خطای تحلیل شرایط موجود كشور هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر خاتمی، اعضای شورای مركزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشكی تهران با رییس بنیاد باران دیدار و گفت‌و‌گو كردند.

در این دیدار پس از بیان دغدغه های اعضای شورای مركزی این تشكل پیرامون فضای سیاسی كشور، راهكار های برون رفت از شرایط فعلی ، آینده اصلاحات ، وضعیت سیاست خارجی و امنیت ملی ، فضای امنیتی حاكم بر دانشگاهها و بازداشت فعالان سیاسی ،حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی به بیان دیدگاههایش پیرامون فضای سیاسی كشور و آینده اصلاحات پرداخت.

رییس جمهور سابق كشورمان در این دیدار انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشكی تهران را تشكلی دانست كه در كوران حوادث سال های اخیر ، همواره توانسته با تكیه بر اصل دین داری و با حركت در چارچوب نظام و قانون اساسی خودرا حفظ كند.

وی گفت : وقتی برای انجمن اسلامی دانشجویان كه برآمده از متن دانشگاه است، سوالات جدی پیرامون مسائل اخیر پیش می آید، پیداست كه جامعه ما با بحران مواجه شده است.

خاتمی تصریح كرد: نكته مهم این است كه باید پذیرفت كه در جامعه بحران به وجود آمده است و از آن پس است كه می‌توان راه چاره‌ای اندیشید.

رئیس بنیاد باران تاكید كرد: اگر در امروز و درشرایط فعلی دچار خطای در تحلیل شویم ، در آینده دچار مشكلات جدی خواهیم شد.

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینكه اگر ما كه به اصل نظام اعتقاد داریم ، نتوانیم حرف نزنیم ، دیگران كه اعتقادی ندارند، دست به عمل خواهند زد و نتیجه عمل آنها چیزی نیست كه مطلوب ما باشد.یادآور شد: نباید بگذاریم كار به جایی برسد كه تقاضاها از درون كشور به بیرون نظام برود.

خاتمی همچنین با اشاره به فرمان 8 ماده‌ای امام راحل ، تصریح كرد: هیچ كس حتی دستگاههای امنیتی ، حق تجسس در امور شخصی افراد را ندارد و حتی با بهانه های امنیتی نیز نمی توان به امور خصوصی شهروندان وارد شد و در آن تجسس كرد.

رئیس جمهور سابق كشورمان با اشاره به مسیر اصلاحات و حركت آن در چارچوب نظام جمهوری اسلامی گفت معیار های یك نظام مطلوب مردمی در الگوی جمهوری اسلامی جمع شده است و بزرگترین رسالت ما این است كه نظامی را به وجود بیاوریم كه بشر در آن آزادی و پیشرفت و عدالت ببیند و ما اعتقاد داریم كه با همین قانون اساسی می توان در همین مسیر ادامه داد.

وی با اشاره به سه برش از زندگی امام خمینی (ره) كه دقت در آن می تواند برای شرایط فعلی رهگشا باشد گفت: در ابتدای شكل گیری جمهوری اسلامی و پیش از انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) با توجه به وجود گروه های غیر دینی و بعضا ماركسیست كه در میان مردم وجود داشتند همواره بر این نكته تاكید داشتند كه در نظام جمهوری اسلامی حتی افرادی كه ضد خدا و ضد دین هم باشند، تا زمانی كه دست به سلاح نبرده باشند و توطئه نكنند، ایمن هستند.

خاتمی افزود: بعد از انقلاب نیز به علت شرایط جنگ و ترور، بعضا رویدادهایی را داریم كه امام در واپسین سالهای پر بركت عمرشان با اشاره به آنها فرمودند كه آنها استثنائاتی بودند كه به خاطر جنگ و شرائط ویژه پیش آمدند و بنا داریم كه همه به قانون برگردیم .

رئیس دولت اصلاحات یادآور شد:امام همواره بر حضور و فعالیت گرایش ها و سلایق مختلف اصرار داشتند؛به طور مثال خود امام (ره)تاكید داشتند كه مجمع روحانیون مبارز در كنار جامعه روحانیت مبارز فعالیت داشته باشد.

رییس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها تاكید كرد كه ما به هیچ عنوان طرفدار خشونت نیستیم، در مقابل عده‌ای جز به خشونت نمی‌اندیشند و عمل نمی‌كنند.

وی در پایان این دیدار در تبیین مجدد اصول اصلاحات گفت ما همچنان اصلاحات را بر مبنای دین می دانیم، مبدا هویتی خود را انقلاب اسلامی، و چارچوب حركت خود را جمهوری اسلامی می‌دانیم، اما اعتقاد داریم كه در عمل، انحراف هایی وجود دارد كه با همان معیار های دینی و انقلابی باید اصلاح شوند.

خاتمی خاطر نشان كرد: متاسفانه گاهی برخی این انحرافات را عین نظام قلمداد می كنند. ما همچنان در مقام نقد قدرت موجود باقی می مانیم، البته در چارچوب جنبشی كه اسلام و نطام و انقلاب را قبول دارد.


5 پاسخ به “برخی انحرافات را عین نظام قلمداد می كنند”

 1. محمد گفت:

  بسم ا…الرحمن الرحیم
  سلام و درود بر روح بلند حضرت امام خمینی(ره) و یاران با وفایش.
  اگر قبل از انتخابات با وجود تعاریف بسیار از شما اقای مهندس (به خصوص از جانب جناب اقای خاتمی و پدر بزرگوارم)به شما و شخصیت انقلابی تان اعتماد زیادی داشتم ولی بعد از انتخابات از حامیان سخت شما شدم و در این مورد هم به یقین رسیدم.
  سید!!!همیشه خدا را شاهد ببین و از او تنها یاری بخواه.
  جدت یاریت کند!!!

  یا سیدالشهدا……یا حسین……

 2. محمد گفت:

  بسم ا…الرحمن الرحیم
  سلام و درود بر روح بلند حضرت امام خمینی(ره) و یاران با وفایش.
  اگر قبل از انتخابات با وجود تعاریف بسیار از شمااقای مهندس (به خصوص از جانب جناب اقای خاتمی و پدر بزرگوارم)به شما و شخصیت انقلابی تان اعتماد زیادی داشتم ولی بعد از انتخابات از حامیان سخت شما شدم و در این مورد هم به یقین رسیدم.
  سید!!!همیشه خدا را شاهد ببین و از او تنها یاری بخواه.
  جدت یاریت کند!!!

  یا سیدالشهدا……یا حسین……

 3. مهدي ملكي گفت:

  در دوران 8ساله ايشان ميرفت كه تاركي بر كلاه اين مرزو بوم باقي نماند كه لطف خداوند با انتخاب آقاي دكتر احمدي نژاد مجدداً نصيب اين ملت گرديدكه اگر از اين دستاورد پاسداري نشود بيم آن ميرود كه فرصت طلبان و زخم خوردگان سرزمين ولايتمدار و شهيد پرور اين لطف الهي را ضايع نمايند.

 4. حسین گفت:

  بله واقعیت این ایت که شما به خشونت فکر نمیکنید بلکه آن را انجام میدهید. در آخر هم توقع دارید که دیگران به آتش افروزی های شما نظاره گر باشند. زهی خیال باطل.

 5. حزب ا... گفت:

  به یاری خدا اگر در 13 آبان بخواهید حرکتی بر ضد ولایت فقیه انجام دهید با نیت شهادت در خیابانهای تهران به سراغتان خواهیم آمد.مرگ بر منافق.