سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
» صدا و سیما باز هم سبز ها را نادیده گرفت

گزارش راهپیمایی روز جهانی قدس

چکیده :شعارهای متفاوت از سالهای گذشته در روز قدس امسال شنیده می شد به طوریکه درحد فاصل میدان هفت تیر تا ولی عصر مردم علاوه بر شعارهایی در دفاع از آرمان های فلسطینیان در مبارزه با ظلم ، شعار می دادند: نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران، یا حسین میرحسین ، کروبی با غیرت صدای خشم...


راهپیمایی روز قدس، امسال متفاوت تر، پرشور تر،با حضور طیف های مختلف مردم، با شعارهای جدید و همچنین با درگیرهای پراکنده و اندک برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کلمه ساعت 10 صبح امروز راهپیمایی روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان آغاز شد و در این بین مهندس میرحسین موسوی طبق سالهای گذشته از خیابان پاستور به صف مردمی پیوست.

راهپیمایی امروز در سه محور از تراکم بیشتر برخوردار بود که محور نخست شامل خیابان انقلاب متصل به دانشگاه تهران که بیشتر در اختیار طرفداران دولت بود اما محور دوم شامل خیابان انقلاب به سمت خیابان آزادی می شد که منتقدان وضع موجود بیشتر در این محور حضور داشتند.

همچنین محور سوم که شامل بلوار کشاورز و میدان هفت تیر می شد به طور کامل در اختیار معترضان بود. تعداد تظاهر کنندگان که فاصله بين هفت تير و ميدان وليعصر را پوشانده بودند و پيوسته بر آن افزوده می شد نزديک به صد هزار نفر برآورد شده است.

برای مهار مردم و جلوگیری از دادن شعار، هفت نيسان پر از بلند گو به ميان مردم وارد شدند و محوطه هفت تير تا وليعصر را پوشش دادند اما در مقابل این بلند گوها معترضان شعارهای خود را تکرار می کردند.

در خیابان آزادی تهران، هواداران پرشمار مهندس موسوی در كنار سایر شركت كنندگان در راهپیمایی به دادن شعار پرداخته و با وجود شعارهای متفاوت آنان، درگیری میان این گروه و ماموران انتظامی كه بدون ایجاد تنش درحاشیه خیابان وجود دارد دیده نمی شد.

نكته جالب توجه استفاده طیف حامیان دولت و بسیجی ها از شعار “هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران”است كه پیش از این توسط هواداران میانه روی موسوی ابداع شده بود.

بنابر گزارش ها، قبل از میدان انقلاب، نیروهای سبزپوش انتظامی با ایجاد صف چند لایه انسانی، از ورود حامیان موسوی به این میدان جلوگیری كردند كه آنان در همان جا باقی مانده و به سردادن شعارهای مورد نظر خود پرداختند.

در این منطقه حامیان دولت حضور بسیار كمی داشتند و بیشتر منطقه خیابان آزادی، از حوالی نواب تا انقلاب در اختیار معترضان انتخابات با نمادهای سبز دیده می شدند.

در مقابل از میدان انقلاب تا حوالی وصال در اختیار طیف مقابل بود كه در محوطه های نزدیك دانشگاه، صفوف نماز را تشكیل داده بودند.

با وجود حضور وسیع خبرنگاران خارجی در مراسم روز  قدس اما به آنها تنها مجوز تصویربرداری در نزدیك میدان انقلاب داده شد در حالیکه در سالهای گذشته خبرنگاران خارجی آزادانه در هر مکانی امکان تصویر برداری و عکس برداری از این میراث امام خمینی (ره) را داشتند.

شعارهای متفاوت از سالهای گذشته در روز قدس امسال شنیده می شد به طوریکه درحد فاصل میدان هفت تیر تا ولی عصر مردم علاوه بر شعارهایی در دفاع از آرمان های فلسطینیان در مبارزه با ظلم ، شعار می دادند: نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران، یا حسین میرحسین ، کروبی با غیرت صدای خشم ملت.

همچنین در بین تظاهر کنندگان شعار یا حجت ابن الحسن ریشه ظلم رو بکن و نیز هم غزه هم لبنان جانم فدای ایران نیز  شنیده می شد.

ستاد اقامه نماز جمعه در روزهای گذشته اقدام به پوشاندن دانشگاه تهران با پارچه های برزنتی کردند به طوریکه داخل دانشگاه از بیرون قابل رویت نبود. همچنین مسدود كردن دو مسیر در خیابان انقلاب باعث شد جمعیت مردم در مسیر ویژه اتوبوس متمركز شود و آنان را به زحمت انداخت.

آیت‌الله اكبر هاشمی رفسنجانی هم طبق سنوات گذشته در راهپیمایی روز قدس حضور یافت و  در راهپیمایی شركت كرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدی عینی نوشت بیش از 10 نفر توسط این نیروهای انتظامی دستگیر شدند این خبر تاکنون از سوی مقامات انتظامی تائید نشده است.

این خبرگزاری همچنین از درگیری میان ‘طرفداران محمود احمدی نژاد’ و معترضان خبر داده و مدعی گزارش هایی پراكنده از شلیك گاز اشك آور در میدان ولیعصر و بلوار كشاورز در تهران شده است.

حمله برخی عناصر تندرو به سیدمحمدخاتمی نیز با مداخله مردمی و ماموران انتظامی مواجه شد .  در حالی که رئیس جمهور سابق کشور در میان هزاران نفر از مردم حامی جنبش سبز در مسیر خیابان حجاب به سمت میدان فلسطین حاضر شده بود «گروهک فشار» به رهبری ابوالفضل شریعتمداری، فرزند حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه تندروی کیهان با اطلاع قبلی از مسیر عبور خاتمی ناگهان به او حمله کردند، در لحظات ابتدایی، آنها عمامه خاتمی را بر زمین انداختند و قصد ضرب و شتم رئیس دولت اصلاحات را داشتند اما با توجه به جمعیت انبوه مردم، بلافاصله مردم در برابر این گروهک تندرو ایستادند و جواب این  تعرض را به خوبی به آنها دادند.

خبرهای رسیده از راهپیمایی امروز تهران حاکی از آن است که مهدی کروبی نیز در میان استقبال پرشور مردم و در میان حلقه‌ای که مردم برای جلوگیری از هرگونه تعرضی به دور او زده‌اند از میدان هفت‌تیر به سمت دانشگاه تهران در حال حرکت بود.

پس از پایان مراسم نیز طیفی از معترضین در خیابان آزادی به سمت غرب و در خیابان كارگر به سمت شمال به شعارهای خود و در دست گرفتن نمادهای سبز پرداختند.

براساس گزارشی از تقاطع بلوار كشاورز و خیابان كارگر، معترضین از شمال و جنوب در حال حركت بودند و حامیان دولت نیز در میانه چهارراه با پرچمهای خود حضور داشتند و شعار می دادند كه سرانجام حامیان موسوی به هم پیوند خوردند و نیروی انتظامی ناگزیر دیوار انسانی كه تشكیل داده بود را شكست و برخی شعار نیروی انتظامی حمایت حمایت سر دادند.

صدا و سیما به مانند سیاست های یکجانبه گذشته خود با گرفتن تصاویر بسته یا از بالا جمعیت جنبش سبز را سانسور کرد و صدها هزار نفر را نادیده گرفت.
همچنین در حاشیه مراسم امروز روز قدس در محدوده راهپیمایی شبکه تلفن همراه دچار اختلال شد و همچنین خطوط اینترنتی قطع یا با اختلال روبرو است.


2 پاسخ به “گزارش راهپیمایی روز جهانی قدس”

  1. رامين حكمت ارا گفت:

    همه سبزيم.درود بر مردم كه روز قدس روز ازادي خواهي ملت ايران شد