سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله محقق داماد: به بحران اخلاقی مبتلا شده ایم...

آیت الله محقق داماد: به بحران اخلاقی مبتلا شده ایم

چکیده :چرا امروز كسی كه كاری بلد نیست، وقتی پستی به او پیشنهاد می‌دهند، قبول می‌كند و نمی‌گوید من این كار را بلد نیستم؟ فساد اقتصادی در جامعه، به مفهوم جامع كلمه این است كه سرمایه‌های ملی ما در دست كسانی است كه نمی‌توانند به نفع مصالح ملی و در جای خود از آن‌ها استفاده كنند. منشاء...


چرا امروز كسی كه كاری بلد نیست، وقتی پستی به او پیشنهاد می‌دهند، قبول می‌كند و نمی‌گوید من این كار را بلد نیستم؟ فساد اقتصادی در جامعه، به مفهوم جامع كلمه این است كه سرمایه‌های ملی ما در دست كسانی است كه نمی‌توانند به نفع مصالح ملی و در جای خود از آن‌ها استفاده كنند. منشاء این مساله نیز سوء خلق است؛ بنابراین اگر روزه اخلاق ما را تكمیل كند، اثر اجتماعی آن هم بسیار زیاد خواهد بود

رییس مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم كشور با تاكید بر این‌كه زیربنای ضعف سیاسی، مدیریتی و اقتصادی در كشور، اخلاق است، اظهار داشت:« اگر روزه اخلاق ما را تكمیل كند، اثر اجتماعی آن بسیار زیاد خواهد بود.»
آیت‌الله سیدمصطفی محقق‌داماد در گفتگو با ایسنا با اشاره به آثار اجتماعی ماه مبارك رمضان خاطر نشان كرد:«درباره ماه رمضان دو محور وجود دارد كه هر دو مستقیم با اخلاق انسانی مرتبط است. محور اول روزه است كه برای تقواست و در اینجا، تقوا تقوای اخلاقی است كه به مفهوم ایجاد ملكه در آدمی و برای حذف بداخلاقی‌ها و كردارهای زشت است.»
وی با اشاره به فضیلت دعا در ماه رمضان، این دعاها را برای ایجاد رابطه انسان با خداوند دانست و تصریح كرد:«اگر روزه می‌گیریم و دعا می‌كنیم، برای این است كه اخلاقمان بهتر شود. برخی فكر می‌كنند مستجاب شدن دعاها فردای قیامت معلوم می‌شود، در حالی كه نتیجه دعا و روزه را در این دنیا هم می‌توان دید.»
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، زمانی می‌فهمیم دعاها و اعمال ما مقبول بوده است كه ببینیم كارهای زشت را ترك كرده‌ایم.
وی افزود:«آخر ماه رمضان باید دروغگوتر نشویم، حسودتر نباشیم، زبانمان در كنترل بیشتری باشد، مهربان‌تر باشیم و امین‌تر و متخلق‌تر باشیم. بنابراین وقتی در دعاهای خود به گناهانمان اعتراف می‌كنیم، قبول كرده‌ایم كه این صفات را داریم و از خدا می‌خواهیم كه ما را مورد آمرزش قرار دهد؛ یعنی از خدا می‌خواهیم نیرویی دهد كه از كارهای زشت دست بكشیم.»
محقق داماد خاطرنشان كرد: «انسانی كه در مقابل امیال خود از جمله خوردن و آشامیدن در هوای گرم خودداری می‌كند، برایش آسان‌تر است كه زبان خود را از حرف زدن حفظ كند؛ این در حالی است كه مردم ما عملا بیشتر از قضیه ماه رمضان به مناسك این ماه بیشتر از اثر واقعی آن توجه می‌كنند؛ به عبارت دیگر به آداب این ماه بیشتر توجه می‌كنند تا این كه به فكر تكمیل تجربه معنوی باشند؛ در حالی كه روزه به همراه ادعیه، یك تجربه قوی و عملی برای سلوك اخلاقی است و انسان به راحتی می‌تواند اثر آن را در زندگی و رفتار خود ببیند.»
وی با بیان این كه طبق روایات، دعا وحی صاعد است، تصریح كرد:«قرآن كلام خداست و از بالا به بشر نازل می‌شود؛ در حالی‌كه دعا یك گفت‌وگوی صاعد بشری با خداوند است كه باید تلاش كنیم از تشریفاتی شدن این دعاها بپرهیزیم.»
رییس مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم كشور، با تاكید بر این كه دعا در جامعه ما در بسیای موارد حالت تشریفاتی یافته است، خاطرنشان كرد:«در مراسم ماه رمضان باید دعاهایی را كه ائمه آموزش داده‌اند به نحوی تفسیر كنیم كه مردم آن‌ها را به راحتی بیاموزند و برای خود بخوانند.»
این استاد دانشگاه، هم‌چنین با اعتقاد به این‌كه امروز به بحران اخلاقی مبتلا شده‌ایم، گفت:«زیربنای ضعف سیاسی، مدیریتی و اقتصادی در كشور، اخلاق است؛ بنابراین اگر اخلاق ما درست می‌شد، سیاست و اقتصادمان هم درست می‌شد.»
محقق داماد با طرح این پرسش كه چرا امروز كسی كه كاری بلد نیست، وقتی پستی به او پیشنهاد می‌دهند، قبول می‌كند و نمی‌گوید من این كار را بلد نیستم؟ اظهار داشت:« فساد اقتصادی در جامعه، به مفهوم جامع كلمه این است كه سرمایه‌های ملی ما در دست كسانی است كه نمی‌توانند به نفع مصالح ملی و در جای خود از آن‌ها استفاده كنند. منشاء این مساله نیز سوء خلق است؛ بنابراین اگر روزه اخلاق ما را تكمیل كند، اثر اجتماعی آن هم بسیار زیاد خواهد بود.»

یک پاسخ به “آیت الله محقق داماد: به بحران اخلاقی مبتلا شده ایم”

  1. فرزانه گفت:

    من دقیقا با استاد محقق داماد موافقم.چرا خانم ها و آقایانی که دم از اسلام میزنند آن را در گذاشتن محاسن و چادر خاصه کرده اند.مگر نه اینکه پذیرفتن کاری که در آن تخصصی نیست به گفته شهید دکتر چمران عین بی تقوایی است، پس چرا اینها به دعوت احمدی نژاد برای گرفتن پست وزارت لبیک میگویند؟ هر چند خود احمدی نژاد هم…