سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

حاشيه‌های جلسه صبح امروز مجلس

چکیده :رئيس مجلس اگرچه در پاسخ به برخي تذكرات، قاطعانه اعلام مي‌كرد كه وارد نيست يا بهتر است در پايان جلسه عنوان شود، اما در مواردي هم به مزاح به آنها پاسخ مي‌داد. كما اينكه به سلمان ذاكر نماينده اروميه به شوخي گفت: صحبت‌هاي شما متين بود، اما لطفا بفرماييد به استناد كدام ماده آيين‌نامه تذكر...


رئيس مجلس اگرچه در پاسخ به برخي تذكرات، قاطعانه اعلام مي‌كرد كه وارد نيست يا بهتر است در پايان جلسه عنوان شود، اما در مواردي هم به مزاح به آنها پاسخ مي‌داد. كما اينكه به سلمان ذاكر نماينده اروميه به شوخي گفت: صحبت‌هاي شما متين بود، اما لطفا بفرماييد به استناد كدام ماده آيين‌نامه تذكر داديد! 

مجلس شوراي اسلامي امروز شاهد حواشي بسياري در حين بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي بود. اين جلسه راس ساعت 8:30 و با حضور رئيس‌جمهور آغاز شد. 
به گزارش ایلنا، از موارد چشمگير اين حواشي مذاكرات محمدرضا باهنر با نمايندگان عضو فراكسيون خط امام(ره) بود. البته او مذاكراتي هم با نمايندگان حامي دولت همچون كوچك‌زاده نيز داشت. 
گفتني است وي بارها در حال مذاكره با افرادي همچون مسعود پزشكيان و سيروس سازدار بود. 
* با وجود‌ آنكه وقت علي عباسپور تهراني‌فرد براي صحبت در سمت مخالفت با وزير پيشنهادي آموزش و پرورش به اتمام رسيده بود وي با اصرار قصد داشت مطالبي را در مورد عدم صلاحيت سوسن كشاورز براي تصدي پست آموزش و پرورش بفهماند كه با جمله “فرض كنيد فهميديم” علي لاريجاني مواجه شد. 
گفتني است؛ عليرضا مرندي نايب‌رئيس كميسيون بهداشت و درمان نيز بارها با مرضيه وحيددستجردي مشغول مذاكره بود. 
*آغازگر جلسه امروز تذكرات پياپي چند نماينده نسبت به سخنان روز گذشته رئيس‌جمهور بود كه آن هم با واكنش نمايندگان حامي دولت مواجه شد. 
*رئيس مجلس اگرچه در پاسخ به برخي تذكرات، قاطعانه اعلام مي‌كرد كه وارد نيست يا بهتر است در پايان جلسه عنوان شود، اما در مواردي هم به مزاح به آنها پاسخ مي‌داد. كما اينكه به سلمان ذاكر نماينده اروميه به شوخي گفت: صحبت‌هاي شما متين بود، اما لطفا بفرماييد به استناد كدام ماده آيين‌نامه تذكر داديد! 
*مذاكرات باهنر آنقدر در جلسه امروز گسترده بود كه لاريجاني ناگزير از تذكر به وي شد و در حالي كه كشاورز وزير پيشنهادي آموزش و پرورش در حال دفاع از برنامه‌هاي خود بود، از باهنر خواست تا روي صندلي خود بنشيند و نگذارد كه مدام عده‌اي در اطراف وي حلقه بزنند. 
*حدادعادل هم از جمله نمايندگاني بود كه در زمان بررسي صلاحيت وزير آموزش و پرورش، مذاكراتي با ديگر نمايندگان داشت. 
*نمايندگان حامي دولت هم مذاكراتي با هم داشته و اغلب دور يكديگر جمع مي‌شدند. رسايي، كوچك‌زاده، هدايت‌خواه و كوهكن حلقه مركزي اين مذاكرات بودند. 
وزير پيشنهادي آموزش و پرورش زماني كه مي‌خواست براي تشريح برنامه‌هاي خود به جايگاه ناطقان برود، به اشتباه قصد داشت به جايگاه هيات‌رئيسه بود كه با اشاره برخي نمايندگان و هيات‌رئيسه متوجه اشتباه خود شد. البته او وقتي از مقابل صندلي رئيس‌جمهور رد مي‌شد براي احمدي‌نژاد دست تكان داد. 
كشاورز در سخنان خود، اظهارات برخي منتقدان خود را به دليل بي‌توجهي آنها به فرمايشات مقام معظم رهبري دانست كه با صداي دو-دو برخي نمايندگان مواجه شد. البته او از تمامي فرصت نيم‌ساعته خود براي دفاع از برنامه‌هايش استفاده نكرد و حدود 5 دقيقه از زمان او بلااستفاده باقي ماند. 
*وزير پيشنهادي آموزش و پرورش هنگام پايين آمدن از جايگاه، با استقبال هيچ نماينده‌اي مواجه نشد. 
*صندلي محمود احمدي‌نژاد، اغلب با حضور برخي نمايندگان به ويژه علي‌اصغر زارعي احاطه مي‌شد كه در كنار صندلي وي زانو مي‌زدند. 
*رضا تقي‌پور وزير ارتباطات، هيچ مخالفي در مجلس نداشت به همين دليل لاريجاني اعلام كرد كه لازم نيست نماينده‌اي هم در موافقت با وي حرفي بزند. به اين ترتيب تقي‌پور به تشريح برنامه‌هاي خود پرداخت. البته او هم همچون كشاورز، از تمامي فرصت نيم‌ساعته خود استفاده نكرد. 
*عيسي جعفري نماينده كبودرآهنگ در مخالفت با اينكه لاريجاني اجازه نطق به نمايندگان موافق با وزير پيشنهادي ارتباطات را نداد، تذكري داد و گفت كه نمايندگان ديگري را بايد جايگزين مخالفان مي‌كرده است. اما رئيس مجلس پاسخ داد كه هيچ‌كس حتي به عنوان رزرو هم درخواست مخالفت با وزير پيشنهادي ارتباطات را نداده بوده است. به همين دليل هم امكان نطق نمايندگان موافق بر اساس آيين‌نامه داخلي مجلس فراهم نشد. سلطان ذاكر و حسن كامران نيز تذكرات مشابهي داشتند كه لاريجاني آنها را رد كرد، اگرچه روز گذشته حسن ابوترابي‌فرد در صندلي كنار رحيم‌مشايي نشسته بود، اما امروز علي مطهري نماينده شبستر كنار اين معاون رئيس‌جمهور نشسته بود، اما در صندلي‌هاي سمت چپ رئيس‌جمهور محمدرضا رحيمي در كنار عبدالرضا شيخ‌الاسلام وزير پيشنهادي كار نشسته بود. 
*احمد توكلي مدت زمان نسبتا طولاني‌اي را به راه رفتن در حاشيه ديوار انتهايي مجلس گذراند كه نمايندگان متعددي، اغلب وي را همراهي مي‌كردند و با او گفت‌وگوهايي داشتند. 
*سه نماينده مجلس نسبت به نطق مخالف مصطفي كواكبيان در مورد برنامه‌هاي وزير اطلاعات تذكر دادند و حرف‌هاي وي را خارج از برنامه‌هاي حيدر مصلحي دانستند و حتي دهقان خطاب به او گفت كه اين طور حرف زدن كه هرچه دلتان مي‌خواهد، مي‌گويند، رسم مسلماني نيست. كواكبيان هم در نظر داشت در ادامه سخنانش به آنها براساس ماده 77 آيين‌نامه داخلي مجلس پاسخ دهد، اما رئيس مجلس كه تذكرات آن سه نماينده را وارد ندانسته بود به شوخي از كواكبيان خواست كه از ماده 77 سوءاستفاده نكند و در پاسخ به نمايندگان معترض حرفي نزند. 
*در خلال سخنان كواكبيان، ايرج نديمي مشاور پارلماني دولت در حال رايزني با احمدي‌نژا


یک پاسخ به “حاشيه‌های جلسه صبح امروز مجلس”

  1. مرتضی گفت:

    درود بر کواکبیان………درود بر این انسان و مسلمان واقعی……….
    درود بر کواکبیان