سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

زیبا کلام: هاشمي اهل ترس نيست

چکیده : اگر کسي به من بگويد بزرگ ترين دغدغه هاشمي اين است که جايگاه ولي فقيه تضعيف نشود، من قطعاً با اين سخن همراهي مي کنم. بنابراين هاشمي به رغم اينکه دغدغه حفظ جايگاه ولي فقيه را دارد، وقتي در عمل مي بيند که برخي از سياست ها باعث تضعيف جايگاه ولي فقيه مي شود، سعي...


 اگر کسي به من بگويد بزرگ ترين دغدغه هاشمي اين است که جايگاه ولي فقيه تضعيف نشود، من قطعاً با اين سخن همراهي مي کنم. بنابراين هاشمي به رغم اينکه دغدغه حفظ جايگاه ولي فقيه را دارد، وقتي در عمل مي بيند که برخي از سياست ها باعث تضعيف جايگاه ولي فقيه مي شود، سعي مي کند اين وضعيت را اصلاح کند که البته اين کار، کار ساده يي نيست

حسن ظن صادق زيباکلام به اکبر هاشمي رفسنجاني، امري زوال ناپذير است. زيباکلام اگرچه دموکراسي خواه است اما از کنش هاي محافظه کارانه هاشمي گلايه يي نمي کند. گويي نسبت او را با هاشمي بايد در اين شعر حافظ بازجست؛ لاف عشق و گله از يار زهي لاف دروغ. با زيباکلام در باب مواضع اخير هاشمي و آينده سياسي وي گفت وگو کرديم. زيباکلام بر اين باور است که هاشمي نظام جمهوري اسلامي را، چونان فرزند خويش، عاشقانه دوست مي دارد و زبان حالش در مقام جلوگيري از مسخ ماهيت اين نظام از سوي راستگرايان افراطي در اين شعر حافظ تقرير شده است؛ در عاشقي گزير نباشد ز سوز و ساز / استاده ام چو شمع مترسان ز آتشم.
-با توجه به سخنان اخير هاشمي رفسنجاني در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، برخي به اين باور رسيده اند که هاشمي براي نجات خودش و خانواده اش نوعي عقب نشيني ظريف را آغاز کرده است. شما با اين نظر موافقيد؟
نه، من به هيچ وجه با اين تحليل موافق نيستم و تصور مي کنم گذشته آقاي هاشمي نشان مي دهد ايشان از همان سن 15-14 سالگي که به قم آمدند، درگير مسائل سياسي و مبارزه و زندان بوده اند. هاشمي حدود 60 سال درگير مبارزه بوده و اساساً زندگي اش در مبارزه براي انقلاب اسلامي خلاصه شده است. هاشمي در اين 60 سال بارها داغ و درفش را تجربه کرده اما به دليل اعتقاداتش راه سياسي اش را ادامه داده است. پس اين طور نيست که ما بگوييم هاشمي ترسيده و از روي ترس تغيير موضع داده است و پرچم سفيد را بالا برده و در حال فاصله گرفتن از مواضع يکي دو ماه اخيرش است. 
-ظاهراً هاشمي تمايلي ندارد منتظري دوم نظام جمهوري اسلامي بشود؟ آيا هاشمي بر مواضع خودش حتي به قيمت دچار شدن به سرنوشت آيت الله منتظري ايستادگي مي کند؟
ببينيد گذشته آقاي هاشمي نشان مي دهد ايشان خيلي اهل فرار کردن و ترسيدن و جازدن نيست. بالطبع هيچ کس نمي خواهد درگير مشکلات شود و بلايي بر سر خودش يا فرزندانش بيايد ولي در عين حال آقاي هاشمي اعتقاداتي دارد و من گمان مي کنم ايشان انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي را کمتر از فرزندانش دوست ندارد. شايد ايشان يک روزي به سرنوشت آيت الله منتظري دچار شود يا حتي سرنوشتي بدتر از آن براي هاشمي رقم بخورد ولي ما نبايد فراموش کنيم که آقاي هاشمي همواره از يک موضع اعتدالي برخوردار بوده است. هاشمي به دليل رويه اعتدالي اش هميشه با جريانات تندرو مشکل پيدا کرده است. در اوايل انقلاب، در سال 60، کار به جايي رسيد که در نماز جمعه شعار مرگ بر بازرگان سر داده شد؛ بازرگاني که اولين نخست وزير بعد از انقلاب بود و عمر خود را صرف اسلام و قرآن و مبارزه کرده بود و صداقت و درستي و پاکي اش بر همه آشکار بود. در همان زمان آقاي هاشمي که يکي از ائمه جمعه تهران بودند، از جمعيت خواستند شعار مرگ بر بازرگان ندهند و از سر داده شدن اين شعار گلايه کردند. اين موضع گيري آقاي هاشمي متعلق به زماني بود که ايشان در اوج قدرت قرار داشتند. مي دانيد که در تمام دوراني که امام زنده بودند، کسي نمي توانست به آقاي هاشمي تعرضي داشته باشد و منحني افول آقاي هاشمي دقيقاً از زمان فوت امام در سال 68 شروع شد. بنابراين گذشته هاشمي حاکي از شجاعت و ميانه روي توامان وي است. نبايد فراموش کنيم که آقاي هاشمي يکسري اعتقادات سياسي- مذهبي بنيادي دارد. هاشمي همواره معتقد بوده نهاد ولايت فقيه نبايد تضعيف شود. البته در اينجا دو نکته را بايد از يکديگر تفکيک کرد؛ يکي اينکه ممکن است است شما ولي فقيه را جانشين امام غايب بدانيد و معتقد باشيد ولي فقيه در عصر غيبت از همان قداست و جايگاه امام غايب برخوردار است. من حقيقتاً خيلي مطمئن نيستم که آقاي هاشمي چنين نظري داشته باشد. اما من يقين دارم که اصرار ايشان بر حفظ جايگاه ولي فقيه، بيش از آنکه به تفکر مذهبي و جهان بيني هاشمي مربوط باشد به نگاه سياسي و عملگرايانه هاشمي مربوط مي شود. اين همان نکته دومي است که بايد مورد توجه قرار بگيرد. هاشمي معتقد است ولي فقيه در حکم عمود خيمه نظام جمهوري اسلامي است؛ عمودي که کل خيمه را نگه داشته است. هاشمي معتقد است جايگاه ولي فقيه در درون نظام تحت هيچ شرايطي نبايد تضعيف شود. قبلاً امام در اين جايگاه قرار داشتند و الان آيت الله خامنه يي در اين جايگاه هستند و ممکن است بعد از 120 سال فرد ديگري در اين جايگاه قرار بگيرد. آنچه از نظر هاشمي مهم است، حفظ جايگاه ولي فقيه است زيرا از نظر هاشمي تضعيف اين جايگاه، جامعه را به سمت بي ثباتي و هرج و مرج مي برد. اصرار هاشمي بر حفظ جايگاه ولي فقيه به اين معنا نيست که او هيچ انتقادي ندارد. اما هاشمي انتقادش را به شيوه هاي خاص خودش دنبال مي کند و حاضر نيست مخالفتش با برخي از سياست ها باعث تضعيف ولي فقيه شود. اين نکته بسيار ظريفي است که خيلي ها متوجه آن نمي شوند و زماني که هاشمي از جايگاه رهبري دفاع مي کند، خيلي ها اين حرف او را به حساب تاييد تمامي سياست ها مي گذارند. ما بايد اين دو نکته را از يکديگر تفکيک کنيم. البته تفکيک اين امور از يکديگر کار دشواري است. 
– ملاحظه اصلي هاشمي حفظ جايگاه ولي فقيه است يا حفظ نهاد ولايت فقيه؟
من اين دو امر را خيلي جداي از يکديگر نمي دانم. اگر کسي به من بگويد بزرگ ترين دغدغه هاشمي اين است که جايگاه ولي فقيه تضعيف نشود، من قطعاً با اين سخن همراهي مي کنم. بنابراين هاشمي به رغم اينکه دغدغه حفظ جايگاه ولي ف


یک پاسخ به “زیبا کلام: هاشمي اهل ترس نيست”

  1. zahra گفت:

    عالي بود بسيار دقيق