سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محکومیت امید کوکبی به ۱۰ سال حبس تعزیری...
» اتهام: ارتباط با کشوری که در آن تحصیل می‌کند!

محکومیت امید کوکبی به ۱۰ سال حبس تعزیری

چکیده :اميد كوكبي دانشمند جوان كشورمان و دارنده ي مدرك فوق دكتراي ليزر ازدانشگاه تگزاس آمريكا، سرانجام پس از ١٥ماه بازداشت موقت، در دادگاه نمايشي كه تحت عنوان "دادگاه متهمان به همكاري با موساد در اسراييل" تشكيل شده بود از سوي قاضي صلواتي به تحمل ١٠ سال حبس به جرم ارتباط با كشور متخاصم امريكا، كشوري كه امید كوكبي در آن مشغول به تحصيل بوده است، محكوم شد....


امید کوکبی دانشمند جوان کشورمان و دارنده ی مدرک فوق دکترای لیزر ازدانشگاه تگزاس آمریکا، سرانجام پس از ١۵ماه بازداشت موقت، در دادگاه نمایشی که تحت عنوان “دادگاه متهمان به همکاری با موساد در اسراییل” تشکیل شده بود از سوی قاضی صلواتی به تحمل ١٠ سال حبس به جرم ارتباط با کشور متخاصم امریکا، کشوری که امید کوکبی در آن مشغول به تحصیل بوده است، محکوم شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، روز یکشنبه دادگاهی نمایشی به ریاست قاضی صلواتی با حضور ١۵ متهم به جاسوسی برگزار شد که توسط رسانه های حکومتی از جمله صداوسیما تحت عنوان دادگاه جاسوسان اسراییل تحت پوشش رسانه ای قرار گرفت.

این درحالی است که حداقل ٨ تن از این متهمان مدت هاست در زندان به سر می برند. در این دادگاه چند تن از متهمان ضمن قبول اتهامات خود از وزارت اطلاعات به دلیل دستگیری آنها تشکر کردند!

اما امید کوکبی از هرگونه اظهار نظر در جلسه دادگاه خودداری کرد و متعاقب آن به ١٠سال حبس محکوم شد.

امیدکوکبی به دنبال پایان تحصیلات در دانشگاه صنعتی شریف برای ادامه تحصیل راهی اروپا و امریکا شد و موفق به اخذ مدرک فوق دکترا ی لیزر از دانشگاه تگزاس آمریکا گردید، در سال های اخیر مقامات سازمان انرژی اتمی و همچنین برخی دانشگاه های وابسته به سپاه پاسداران بارها به وی پیشنهاد همکاری و فعالیت در پروژه های لیزری و مخابراتی داده بودند که کوکبی این پیشنهادات را ردکرده بود.

در دوران بازداشت نیز بازجویان از طریق فشار بر امید کوکبی و خانواده اش تلاش داشتند او را به همکاری در پروژه های جمهوری اسلامی مجاب کنند اما کوکبی گفته بود همواره آماده افتخارآفرینی برای کشورش از طریق فعالیت های دانشگاهی است اما هیچ علاقه ای به همکاری در پروژه های نظامی ندارد.

در مدت ١۵ماه بازداشت امید کوکبی، دانشمند ٣٠ ساله کشورمان، بسیاری ازنهادها و شخصیت های علمی داخلی و خارجی خواهان آزادی وی شده بودند که از جمله می توان به نامه جمعی از برندگان جایزه نوبل فیزیک به آیت الله خامنه ای و نامه ده ها تن از برندگان المپیادهای علمی جهانی و نامه انجمن های معتبر علمی از جمله انجمن IEEE اشاره کرد.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران نیز در گزارش خود نسبت به وضعیت امید کوکبی ابراز نگرانی کرده بود.


 • mohamad

  نامه جمعی از برندگان جایزه نوبل فیزیک به آیت الله خامنه ای و نامه ده ها تن از برندگان المپیادهای علمی جهانی و نامه انجمن های معتبر علمی از جمله انجمن IEEE ,
  یک بام و دو هوای مسئولان کشور؛ به فکر احکام جایگزین برای مادران زندانی ,محسن میردامادی به علت بیماری قلبی به بیمارستان منتقل شد,اعتراض رییس خانه مطبوعات استان گلستان به مزاحمت و تهدیدهای ماموران امنیتی برای خانواده وی,نامه ۱۲۱ روزنامه نگار به روسای قوای قضائیه و مقننه: ما خواستار اجرای قانون و حرمت قلم ایم و ….این ها اخباری است که فقط در صفحه اول امروز میخوانیم و این ها به دور از هزاران هزار درد و رنجی است که در زندگی روزمره هم شهری های ما و به طور کلی هم میهنان ما صورت میگیرد ، آیا این بنای جور و ظلمی که آقایان ساخته اند به تمامی میرسد و آیا آقایان و آقا بالاسر ایشان گوش شنوایی برای رسیدگی به این ظلم ها دارند ؟ به نظر نمیرسد که اینچنین باشد ، باشد که اسلام و مسلمانی نامی نیک از دست آقایان به در برد.

 • ناشناس

  تف به شرفشون که اینجور جوان های نخبه ی مملکت رو نابود میکنن خدا سر بچه های خودشونم بیاره الته بچه های خودشون که اکثرا کودن هستند

 • ناشناس

  با سلام
  متاسفانه در این کشور به کسانیکه توان بالا دارند قبول پذیرش را ندارند

  بلایی را که اسکندر بر سر ایران اورد بعضی از اقایان بر سر ما در می اورند به عنوان مثال کارهای بزرگ در دستان آدمهای کوچک و کارهای پست بعهده آدمهای بزرگ !!!!!!!!!!!

 • ناشناس

  میدونین چرا ۱۰ ســــــال براش بریدن!
  چون حاضر به همکاری با بخش نظامی سپاه نشده کاری کردن که زندگی و آینده اش نابود بشه
  ای خداااااااااااااااااااااااا
  این آدمو باید رو تخم چشم نگه داشت ای خداااااا

 • ناشناس

  مگر ایران قوی از لحاظ نظامی اشکال دارد؟ چرا آقای کوکبی نباید به ایران در راستای قوی شدن نیروی نظامی کمک کنند؟ مگر هر کشوری برای استقلال نباید نیروی نظامی داشته باشد؟ واقعا متاسف می شوم که همچنین دانشمندی باید دارای همچین اتهاماتی(راست ودروغش را نمیدانم) باشد.

 • ترکمن

  من اقای کوکبی رو میشناسم پسری بااخلاق و ساکتی بود کل خانوادشون هم اینجوریه مهربون و ساده!
  ولی نمیدونم چرا اون رو گرفتن!
  خانوادش میگن تو اخرین کنفرانسی که تو ایران داشته صحبتهای کرده که به بعضی خوش نیومده!
  ولی چرا تهمت میزنن و … پاپوشی بیش نیست

 • مادر سبز

  جوان های نخبه ای مثل امید باید به زندان محکوم بشن از اون طرف عزیزکرده های خودشون توی کیش تحصیلات رایگان داشته باشند اینه عدالت اسلامی آقایون شرمتان باد ای خداوندان قدرت بس کنید! بس کنید از این همه ظلم و قساوت بس کنید!

 • اهل سنت سبز

  امیدجان طاقت بیاررفیق
  مااهل سنت ایران برتومی بالیم ای دانشمندبزرگ توازمایی وماامیدی به این حکومت نداریم
  فقط خدای مهربان امیدماست
  تودرحبسی وان هم ۱۰سال به چه جرمی به جرم سنی بودن وانسان بودن ودانشمند بودن
  میرحسین وشیخ هم درزندانند به جرم چی ؟؟ به جرم آزادگی وزیربارحرف ناحق ولی فقیه نرفتن
  به امیدروزیکه ایرانیان رنگین کمانی داشته باشیم
  سنی شیعه زرتشت مسیحی یهودی همه حق مساوی داشته باشند نه اینکه فقط شیعه اثنی عشری بتواندوزیرواستاندارورییس جمهوربشود
  ۳۳سال گذشت همه بیعدالتی بود
  خدایاخودت کمک کن میرحسین وشیخ مارابه مابازگردان

 • hamid

  این آقایان فقط به دنبال آدمهای بی‌ شعور میگردند. “بی‌ فکر” باشید شغل دارید. “بافکر” باشید زندانی میشوید.

 • ناشناس

  چطور جاسوسان آمریکایی عراقی و اسرائیلی الاصل فقط دوسال زندان بودند اما این جوان با استعداد که اصلا ایرانی است و به همان جرم جاسوسی متهم شده است، ده سال باید زندانی شود؟ این اسمش تبیعض و یک بام و دو هوا و …. است لعنت برشما وعدالت شما. ایرانیان مقیم خارج باید غیرت کنند و تا زمانی که این رژیم بر سرکار است، پا به ایران نگذارند. قول میدهم ازغصه نخواهند مرد.

 • به ایران نیایید.

  با این بلایی که بر سر ایرانیان توریست که به هوای دیدار قوم و خویشان خود به ایران می آیند و با این مصیبت ها دچار می شوند، این فکر خوبی است که ایرانیان عزیز مقیم خارج، دور مسافرت به ایران را خط بکشند. مگر بیمارهستید که به ایران می آیید و اسیر می شوید و متهم به جاسوسی و پس از سلفیدن نیم میلیون دلار، نیمه جان به خارج برمیگردید با اعصاب شکسته و شاید هم مثل این جوان به ده سال زندان محکوم می شوید و یا آن دیگری که از کانادا آمد و اینجا به اعدام محکوم شد. درایران هیچ خبری نیست و هیچ جای دیدنی هم نمانده عده ای بیکار و بی شغل، تورم وحشتناک، قیمت ها روز به روز بالامیرود. نظامیان عملا حکومت نظامی برقرار کرده اند و به بهانه های عجیب و غریب به خواهر و مادر و فرزندان جوان ما گیر میدهند و آنها را سرکیسه می کنند. برای جه به ایران می آید؟ برای وصول پول بازنشتسگی؟ این پولها پول خون ماست. بگذارید جمع شوند بعدها که وضع ایران بهتر شد بیایید وصول کنید. مگر بیست سال صبر نکردید و بعد بازنشتسگی شما برقرار شد نیاید و به اینها اعتماد به نفس ندهید بگذارید تمام دنیا آگاه شود که ایران ما توسط این رژیم تبدیل به یک زندان بزرگ شده است که کسی امنتیت و آسایش ندارد و تامین آزادی یا تامین جانی هم ندارد. ایران آن ایرانی نیست که شما گذاشتید و رفتید. اینجا ما عده ای “در وطن خویش غریب” هستیم.

 • azad andesh

  نمدونم ازچی بگم اما اینومیدونم که هرچی بگم فایده نداره.
  طی دوره های اخیردرایران ظلم های بسیاری شده که همه را به اندوه کشیده این هم یک نمونه،
  و-س-(وزارت سپاه)که حتی ارتش هم از این نیرو متنفر هست جنایت های فجیهی انجام داده،
  و-س یک نیروی من درآوردی میباشد،که عوامل برای بالاکشیدن اموال دیگران(به خصوص مذاهب مخالف با شیعه)تاسیس گردیده که بسیاری ازدستندرکاران در ان نقش دارند.
  حال نیزبه بهانه آسیب منافع ملی این جوان را مقصرتلقی کردند،درحالی که اگراین گونه بود او هرگز بازنمی گشت،میتوانست خانواده خویش را به آنجامنتقل کند.او برای اثبات اینکه هرگزمنافع مشترکی بارژیم سهیونیصم نداردبرگشت و چه استقبال تلخی…
  حال ما چه سنی چه وهابی و… برای آزاد شدن این چراغ روشن دست به سمت ا… میبریم تا او برای رهایی افتخارمان(امیدجان) از دست مستکبرین ذهنی کاری کندکه همه بدانند اینان چگونه افرادی هستند.
  همه کافی فقط۳بار بگیم:زنده باد امید،آرش،نوری مفاخرین ترکمن