سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محکومیت امید کوکبی به 10 سال حبس تعزیری...
» اتهام: ارتباط با کشوری که در آن تحصیل می‌کند!

محکومیت امید کوکبی به 10 سال حبس تعزیری

چکیده :اميد كوكبي دانشمند جوان كشورمان و دارنده ي مدرك فوق دكتراي ليزر ازدانشگاه تگزاس آمريكا، سرانجام پس از ١٥ماه بازداشت موقت، در دادگاه نمايشي كه تحت عنوان "دادگاه متهمان به همكاري با موساد در اسراييل" تشكيل شده بود از سوي قاضي صلواتي به تحمل ١٠ سال حبس به جرم ارتباط با كشور متخاصم امريكا، كشوري كه امید كوكبي در آن مشغول به تحصيل بوده است، محكوم شد....


اميد كوكبي دانشمند جوان كشورمان و دارنده ي مدرك فوق دكتراي ليزر ازدانشگاه تگزاس آمريكا، سرانجام پس از ١٥ماه بازداشت موقت، در دادگاه نمايشي كه تحت عنوان “دادگاه متهمان به همكاري با موساد در اسراييل” تشكيل شده بود از سوي قاضي صلواتي به تحمل ١٠ سال حبس به جرم ارتباط با كشور متخاصم امريكا، كشوري كه امید كوكبي در آن مشغول به تحصيل بوده است، محكوم شد.

به گزارش خبرنگار کلمه، روز يكشنبه دادگاهی نمايشي به رياست قاضي صلواتي با حضور ١٥ متهم به جاسوسی برگزار شد كه توسط رسانه هاي حكومتي از جمله صداوسيما تحت عنوان دادگاه جاسوسان اسراييل تحت پوشش رسانه اي قرار گرفت.

اين درحالي است كه حداقل ٨ تن از اين متهمان مدت هاست در زندان به سر مي برند. در اين دادگاه چند تن از متهمان ضمن قبول اتهامات خود از وزارت اطلاعات به دليل دستگيري آنها تشكر كردند!

اما اميد كوكبي از هرگونه اظهار نظر در جلسه دادگاه خودداری كرد و متعاقب آن به ١٠سال حبس محكوم شد.

اميدكوكبي به دنبال پايان تحصيلات در دانشگاه صنعتي شريف براي ادامه تحصيل راهي اروپا و امريكا شد و موفق به اخذ مدرك فوق دكترا ي ليزر از دانشگاه تگزاس آمريكا گرديد، در سال هاي اخير مقامات سازمان انرژي اتمي و همچنين برخي دانشگاه هاي وابسته به سپاه پاسداران بارها به وي پيشنهاد همكاري و فعاليت در پروژه هاي ليزري و مخابراتي داده بودند كه كوكبي اين پيشنهادات را ردكرده بود.

در دوران بازداشت نيز بازجويان از طريق فشار بر اميد كوكبی و خانواده اش تلاش داشتند او را به همكاري در پروژه هاي جمهوري اسلامي مجاب كنند اما كوكبي گفته بود همواره آماده افتخارآفريني براي كشورش از طريق فعاليت هاي دانشگاهي است اما هيچ علاقه اي به همكاري در پروژه هاي نظامي ندارد.

در مدت ١٥ماه بازداشت اميد كوكبي، دانشمند ٣٠ ساله كشورمان، بسياری ازنهادها و شخصيت هاي علمي داخلي و خارجي خواهان آزادي وي شده بودند كه از جمله مي توان به نامه جمعي از برندگان جايزه نوبل فيزيك به آيت الله خامنه اي و نامه ده ها تن از برندگان المپيادهاي علمي جهاني و نامه انجمن هاي معتبر علمي از جمله انجمن IEEE اشاره كرد.

احمد شهيد گزارشگر ويژه سازمان ملل در مورد وضعيت حقوق بشر ايران نيز در گزارش خود نسبت به وضعيت اميد كوكبي ابراز نگراني كرده بود.


12 پاسخ به “محکومیت امید کوکبی به 10 سال حبس تعزیری”

 1. mohamad گفت:

  نامه جمعی از برندگان جایزه نوبل فیزیک به آیت الله خامنه ای و نامه ده ها تن از برندگان المپیادهای علمی جهانی و نامه انجمن های معتبر علمی از جمله انجمن IEEE ,
  یک بام و دو هوای مسئولان کشور؛ به فکر احکام جایگزین برای مادران زندانی ,محسن میردامادی به علت بیماری قلبی به بیمارستان منتقل شد,اعتراض رییس خانه مطبوعات استان گلستان به مزاحمت و تهدیدهای ماموران امنیتی برای خانواده وی,نامه ۱۲۱ روزنامه نگار به روسای قوای قضائیه و مقننه: ما خواستار اجرای قانون و حرمت قلم ایم و ….این ها اخباری است که فقط در صفحه اول امروز میخوانیم و این ها به دور از هزاران هزار درد و رنجی است که در زندگی روزمره هم شهری های ما و به طور کلی هم میهنان ما صورت میگیرد ، آیا این بنای جور و ظلمی که آقایان ساخته اند به تمامی میرسد و آیا آقایان و آقا بالاسر ایشان گوش شنوایی برای رسیدگی به این ظلم ها دارند ؟ به نظر نمیرسد که اینچنین باشد ، باشد که اسلام و مسلمانی نامی نیک از دست آقایان به در برد.

 2. ناشناس گفت:

  تف به شرفشون که اینجور جوان های نخبه ی مملکت رو نابود میکنن خدا سر بچه های خودشونم بیاره الته بچه های خودشون که اکثرا کودن هستند

 3. ناشناس گفت:

  با سلام
  متاسفانه در این کشور به کسانیکه توان بالا دارند قبول پذیرش را ندارند

  بلایی را که اسکندر بر سر ایران اورد بعضی از اقایان بر سر ما در می اورند به عنوان مثال کارهای بزرگ در دستان آدمهای کوچک و کارهای پست بعهده آدمهای بزرگ !!!!!!!!!!!

 4. ناشناس گفت:

  میدونین چرا 10 ســــــال براش بریدن!
  چون حاضر به همکاری با بخش نظامی سپاه نشده کاری کردن که زندگی و آینده اش نابود بشه
  ای خداااااااااااااااااااااااا
  این آدمو باید رو تخم چشم نگه داشت ای خداااااا

 5. ناشناس گفت:

  مگر ایران قوی از لحاظ نظامی اشکال دارد؟ چرا آقای کوکبی نباید به ایران در راستای قوی شدن نیروی نظامی کمک کنند؟ مگر هر کشوری برای استقلال نباید نیروی نظامی داشته باشد؟ واقعا متاسف می شوم که همچنین دانشمندی باید دارای همچین اتهاماتی(راست ودروغش را نمیدانم) باشد.

 6. ترکمن گفت:

  من اقای کوکبی رو میشناسم پسری بااخلاق و ساکتی بود کل خانوادشون هم اینجوریه مهربون و ساده!
  ولی نمیدونم چرا اون رو گرفتن!
  خانوادش میگن تو اخرین کنفرانسی که تو ایران داشته صحبتهای کرده که به بعضی خوش نیومده!
  ولی چرا تهمت میزنن و … پاپوشی بیش نیست

 7. مادر سبز گفت:

  جوان های نخبه ای مثل امید باید به زندان محکوم بشن از اون طرف عزیزکرده های خودشون توی کیش تحصیلات رایگان داشته باشند اینه عدالت اسلامی آقایون شرمتان باد ای خداوندان قدرت بس کنید! بس کنید از این همه ظلم و قساوت بس کنید!

 8. اهل سنت سبز گفت:

  امیدجان طاقت بیاررفیق
  مااهل سنت ایران برتومی بالیم ای دانشمندبزرگ توازمایی وماامیدی به این حکومت نداریم
  فقط خدای مهربان امیدماست
  تودرحبسی وان هم 10سال به چه جرمی به جرم سنی بودن وانسان بودن ودانشمند بودن
  میرحسین وشیخ هم درزندانند به جرم چی ؟؟ به جرم آزادگی وزیربارحرف ناحق ولی فقیه نرفتن
  به امیدروزیکه ایرانیان رنگین کمانی داشته باشیم
  سنی شیعه زرتشت مسیحی یهودی همه حق مساوی داشته باشند نه اینکه فقط شیعه اثنی عشری بتواندوزیرواستاندارورییس جمهوربشود
  33سال گذشت همه بیعدالتی بود
  خدایاخودت کمک کن میرحسین وشیخ مارابه مابازگردان

 9. hamid گفت:

  این آقایان فقط به دنبال آدمهای بی‌ شعور میگردند. “بی‌ فکر” باشید شغل دارید. “بافکر” باشید زندانی میشوید.

 10. ناشناس گفت:

  چطور جاسوسان آمریکایی عراقی و اسرائیلی الاصل فقط دوسال زندان بودند اما این جوان با استعداد که اصلا ایرانی است و به همان جرم جاسوسی متهم شده است، ده سال باید زندانی شود؟ این اسمش تبیعض و یک بام و دو هوا و …. است لعنت برشما وعدالت شما. ایرانیان مقیم خارج باید غیرت کنند و تا زمانی که این رژیم بر سرکار است، پا به ایران نگذارند. قول میدهم ازغصه نخواهند مرد.

 11. به ایران نیایید. گفت:

  با این بلایی که بر سر ایرانیان توریست که به هوای دیدار قوم و خویشان خود به ایران می آیند و با این مصیبت ها دچار می شوند، این فکر خوبی است که ایرانیان عزیز مقیم خارج، دور مسافرت به ایران را خط بکشند. مگر بیمارهستید که به ایران می آیید و اسیر می شوید و متهم به جاسوسی و پس از سلفیدن نیم میلیون دلار، نیمه جان به خارج برمیگردید با اعصاب شکسته و شاید هم مثل این جوان به ده سال زندان محکوم می شوید و یا آن دیگری که از کانادا آمد و اینجا به اعدام محکوم شد. درایران هیچ خبری نیست و هیچ جای دیدنی هم نمانده عده ای بیکار و بی شغل، تورم وحشتناک، قیمت ها روز به روز بالامیرود. نظامیان عملا حکومت نظامی برقرار کرده اند و به بهانه های عجیب و غریب به خواهر و مادر و فرزندان جوان ما گیر میدهند و آنها را سرکیسه می کنند. برای جه به ایران می آید؟ برای وصول پول بازنشتسگی؟ این پولها پول خون ماست. بگذارید جمع شوند بعدها که وضع ایران بهتر شد بیایید وصول کنید. مگر بیست سال صبر نکردید و بعد بازنشتسگی شما برقرار شد نیاید و به اینها اعتماد به نفس ندهید بگذارید تمام دنیا آگاه شود که ایران ما توسط این رژیم تبدیل به یک زندان بزرگ شده است که کسی امنتیت و آسایش ندارد و تامین آزادی یا تامین جانی هم ندارد. ایران آن ایرانی نیست که شما گذاشتید و رفتید. اینجا ما عده ای “در وطن خویش غریب” هستیم.

 12. azad andesh گفت:

  نمدونم ازچی بگم اما اینومیدونم که هرچی بگم فایده نداره.
  طی دوره های اخیردرایران ظلم های بسیاری شده که همه را به اندوه کشیده این هم یک نمونه،
  و-س-(وزارت سپاه)که حتی ارتش هم از این نیرو متنفر هست جنایت های فجیهی انجام داده،
  و-س یک نیروی من درآوردی میباشد،که عوامل برای بالاکشیدن اموال دیگران(به خصوص مذاهب مخالف با شیعه)تاسیس گردیده که بسیاری ازدستندرکاران در ان نقش دارند.
  حال نیزبه بهانه آسیب منافع ملی این جوان را مقصرتلقی کردند،درحالی که اگراین گونه بود او هرگز بازنمی گشت،میتوانست خانواده خویش را به آنجامنتقل کند.او برای اثبات اینکه هرگزمنافع مشترکی بارژیم سهیونیصم نداردبرگشت و چه استقبال تلخی…
  حال ما چه سنی چه وهابی و… برای آزاد شدن این چراغ روشن دست به سمت ا… میبریم تا او برای رهایی افتخارمان(امیدجان) از دست مستکبرین ذهنی کاری کندکه همه بدانند اینان چگونه افرادی هستند.
  همه کافی فقط3بار بگیم:زنده باد امید،آرش،نوری مفاخرین ترکمن