سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انفجار در زاغه مهمات سپاه در ملارد کرج/ مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه و دست‌کم 16 ...
» آخرین گزارش‌ها از انفجار ظهر شنبه

انفجار در زاغه مهمات سپاه در ملارد کرج/ مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه و دست‌کم 16 نفر دیگر کشته شدند

چکیده :ساعت 12:50 ظهر امروز - شنبه 21 آبان 1390 - صدای انفجاری همراه با لرزش زمین در تهران، کرج و شهریار شنیده شد. ابتدا گفته شد که یک پمپ گاز منفجر شده، اما بعد مشخص شد که انفجار در یک پادگان نظامی متعلق به سپاه پاسداران در ملارد کرج روی داده است. آخرین خبرهای غیررسمی حاکی از کشته شدن دست‌کم 40 نفر است؛ منابع رسمی اما کشته شدن 17 نفر را تایید کرده و از وخیم بودن حال مجروحان، ادامه آتش‌سوزی و وجود دود غلیظ بر فراز منطقه خبر داده‌اند. در ساعت 20:37 خبرگزاری‌ها گزارش دادند که مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه یکی از قربانیان حادثه امروز است....


در حدود ساعت 13:20 کاربران شبکه‌های اجتماعی از صدای انفجار و زمین‌لرزه شدید در نقاط مختلف تهران، کرج و شهریار خبر دادند.

باشگاه خبرنگاران جوان در 13:32 نوشت: دقايقي پيش صداي انفجار مهيبي در برخي مناطق استان تهران به گوش رسيد. بر اساس اين گزارش برخي شنيده ها حاكي از اين است كه اين صدا بر اثر انفجار پمپ گاز در حوالي تهران بوده است.

خبرآنلاین هم در ۱۳:۲۲نوشت: ساعتی قبل صدای انفجار مهیبی درغرب و جنوب غربی تهران شنیده شده و البته به حدی بوده که در قسمت شمال شرق، شمال و شرق تهران نیز شیشه ها لرزیده است. صدای انفجار به حدی بوده است که برخی از مردم ساکن شمال و شمال شرق وحشت زده شده و برخی از کاربران در تماس با خبرآنلاین گفتند که شیشه برخی از ساختمانها نیز ریخته است. برخی از کاربران در غرب تهران و حتی در کرج نیز گفتند انفجار شدید بوده و صدای آنرا به خوبی شنیده اند. با وجود این که آتش نشانی هتوز گزارشی نداده است اما گویا این اتفاق در غرب تهران و حوالی کارخانه های سایپا و ایران خودرو رخ داده است.

خبرگزاری مهر هم در خبری که چند دقیقه بعد حذف شد، نوشت: در دقایقی پیش انفجار عجیبی بخشی از کرج در محدوده عظیمیه را لرزاند. دقایقی پیش انفجار مهیبی که با صدای بلندی همراه بود کرج به ویژه منطقه عظیمیه را لرزاند و موجب شکستن شیشه‌ها و وحشت مردم شد.

این خبرگزاری در ۱۳:۳۸ در خبر جدیدی نوشت: دقایقی قبل انفجار یک جایگاه CNG در منطقه شهر قدس شهریار تهران را لرزاند. به گزارش خبرنگار مهر، دقایقی قبل انفجار یک جایگاه CNG در منطقه شهر قدس شهریار تهران را لرزاند.

نماینده شهریار در ۱۳:۴۵ در گفت‌وگو با خانه ملت از وقوع انفجار در زاغه مهمات یک پادگان نظامی در ملارد شهریار خبر داد.

در 13:51 هم علي رضا جانه مديركل امنيتي انتظامي استانداري تهران درباره صداي مهيبي كه ظهر امروز در تهران شنيده شد، به ایسنا گفت: اين صداي انفجار خارج از شهر تهران و مربوط به غرب استان تهران (ملارد و شهريار) و در يكي از پادگان‌هايي كه در آنجا وجود دارد، است.

در 13:52 خبرگزاری به نقل از مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نوشت: انفجار کرج مربوط به کارخانه‌ای در صفادشت کرج بوده و به جایگاه‌های CNG یا دیگر تجهیزات صنعت نفت ارتباطی نداشته است.

در ۱۴:۰۳ سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، خبر باشگاه خبرنگاران را تکذیب کرد. مجید شهیدی در گفتگو با مهر با تکذیب انفجار جایگاه CNG در تهران و البرز، اعلام کرد: امروز هیچگونه انفجاری در تاسیسات نفتی استان تهران و البرز به وقوع نپیوسته است.

در 14:21 خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی کل سپاه، نوشت: مقارن ظهر امروز انفجاری در یکی از زاغه های نگهداری مهمات متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوالی تهران رخ داد.

در 14:21 فاطمه آلیا نماینده تهران یه ایلنا گفت: این انفجار تلفات جانی نداشته است. طبق جزئیاتی که به ما اعلام شده است، انفجار در کارخانه‌ای نزدیکی کرج، انفجار در یک پادگان نظامی و همچنین انفجار در یک پمپ گاز سی ان جی، سه روایتی است که درخصوص انفجار امروز وجود دارد. درحال حاضر افراد مسئول درحال بررسی طبیعی یا غیر طبیعی بودن این حادثه هستند!

خبرگزاری مهر نوشت: ترافیک سنگین تردد به سمت پادگان بیدگنه را با مشکل مواجه کرده و امکان امدادرسانی به محل حادثه دیده را با مشکل مواجه کرده است. از سرچهار راه ملارد تا پادگان بیدگنه ترافیک سنگینی حاکم است و ماموران امدادرسانی آتش نشانی و هلال احمر و اورژانس با مشکل می توانند به محل حادثه خود را رسانده و به خدمات رسانی مشغول شوند.

از ورود خبرنگاران به داخل پادگان جلوگیری شده است و بالگردهای امدادرسانی در آسمان محل حادثه در رفت آمد هستند. ماموران راهنمایی رانندگی، نیروی انتظامی، هلال احمر، سپاه و … در حال خدمات رسانی به مصدومان و حادثه دیدگان هستند. از 10 کیلومتری محل حادثه به دلیل دود غلیظ به سختی می توان اطراف را دید و آتش برافروخته شده از این انفجار هنوز خاموش نشده است.

پرویز سروری رییس كمیته امنیت داخلی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  محل انفجار را پادگان امیرالمومنین (ع) شهرستان ملارد اعلام کرد.

اسماعیل كوثری نایب رییس دوم كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم ساعت انفجار را 12:50 امروز اعلام کرد.

سایت قانون در حدود ساعت 16 به نقل از یک منبع آگاه از کشته شدن 40 تن در انفجار امروز آموزشگاه نظامی مدرس (از زاغه‌های نگهداری مهمات) در ملارد کرج خبر داد.

ساعت 16: ایلنا هم خبر کشته شدن 40 نفر را به عنوان اخبار غیررسمی منعکس کرده است. این در حالی است که فاطمه آلیا نماینده اصولگرای تهران پیش‌تر هرگونه تلفات جانی در حادثه امروز را تکذیب کرده بود.

16:25 شایعه‌ای بین کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، مبنی بر اینکه موشک‌های دوربرد شهاب یا مهمات مورد نیاز این موشک‌ها در زاغه این پادگان نگهداری می‌شده است.

16:28 مجتبي خالدي کارشناس مسئول مرکز هدايت عمليات بحران اورژانس کشور از اعزام 23 دستگاه آمبولانس، چهار اتوبوس آمبولانس و يک بالگرد امدادهوايي به محل حادثه انفجار در ملارد کرج و انتقال 10مصدوم اين انفجار به بيمارستان خبر داد و گفت: از ساعت 13:30 شنبه که انفجاري در محدوده ملارد به مرکز هدايت عمليات بحران اورژانس کشور گزارش شد، با توجه به شدت حادثه و احتمال وجود مصدومان، تا به حال تعداد 23 دستگاه آمبولانس، چهار دستگاه اتوبوس‌آمبولانس و يک دستگاه بالگرد امدادهوايي به منطقه حادثه اعزام شده است. تاکنون دو مصدوم اين انفجار به بيمارستان البرز، سه مصدوم به بيمارستان شريعتي و 5 مصدوم نيز به بيمارستان امام سجاد (ع) کرج منتقل شده‌اند.

مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران از به شهادت رسیدن 15 نفر در انفجار یکی از پادگان‌های سپاه در اطراف تهران خبر داد.

خبرگزاری فارس: 15 شهید در انفجار پادگان‌ سپاه/ دلیل انفجار “جابجایی مهمات” بوده است

سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به وقوع انفجار مهیب در یکی از پادگانهای سپاه در اطراف تهران به خبرگزاری فارس گفت: این انفجار به دلیل جا به جایی مهمات رخ داده که در اثر این حادثه 15 نفر شهید و عده‌ای نیز مجروح شده‌اند که حال برخی از مجروحان وخیم است.

وی همچنین در خصوص شایعات مطرح شده از سوی برخی رسانه های خارجی مبنی بر جابجایی کلاهک های موشکی در این پادگان سپاه، گفت: اصلا این انفجار ربطی به آزمایش هسته ای که برخی از رسانه های بیگانه آن را مطرح کرده اند، ندارد.

اسماعیل کوثری در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص آخرین اطلاعاتش از انفجار در زاغه مهمات در پادگان  شهرستان شهریار برخی شایعات درباره خرابکاری در این حادثه را منتفی دانست.

حسين گروسي، نماينده شهريار در مجلس هم كه به گفته خود از نزديك از محل حادثه ديدن كرده است، گفت: اين انفجار تلفات جاني به همراه داشته، اما اين تلفات زياد نبوده است. با توجه به اين‌كه پادگان بيدگنه در بيرون از شهر قرار دارد، انفجار رخ داده در زاغه مهمات اين پادگان تلفات زيادي نداشته و تعداد مجروحين كم است. در اين پادگان سرباز نبوده و تنها انبار مهمات منفجر شده است.

در ۱۷:۲۳ محمود مظفر رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با خبرنگار مهر از وضعیت بحرانی پادگان ملارد و احتمال انفجار مجدد خبر داد و گفت: تنها 6 امدادگر با سگهای زنده یاب مجوز ورود به پاد