سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آزادی دستگیرشدگان پارک آب و آتش با وثیقه/ اتهام: تبلیغ علیه نظام!...

آزادی دستگیرشدگان پارک آب و آتش با وثیقه/ اتهام: تبلیغ علیه نظام!

چکیده :نه تنها هيچ عنوان كيفري براي اين تفريح وجود ندارد، بلكه در اخلاق عمومي هم كمترين قضاوت منفي‌ای نسبت به آب‌بازي وجود ندارد. از اين رو بسيار شگفت‌انگيز است كه با آب‌بازي در پارك به اين شكل برخورد مي‌شود.با اخباري كه از اين مراسم پخش شد، هيچ استناد قانوني براي تعقيب افراد وجود ندارد و مشمول هيچ نوع عنوان كيفري نمي‌شوند....


چند روز پس از جنجال‌هایی که برای آب‌بازی در پارک آب و آتش به پا شد، افرادی که از سوی پلیس امنیت تهران در این رابطه دستگیر شده بودند، آزاد شدند. هفتم مرداد بود که تعدادی ختر و پسر به دنبال فراخوانی در فیس‌بوک، برای شادی و آب‌پاشی در پارک آب و آتش دور هم جمع شدند و آب‌بازی کردند. بعضی از آنها تفنگ آب‌پاش هم با خودشان آورده بودند. انتشار تصاویری از شادی این جوان‌ها بود که واکنش برخی رسانه‌ها را به دنبال داشت. بعد از انتشار خبرهایی در خبرگزاری فارس و سایت‌های اصولگرا، رییس پلیس تهران خبر از دستگیری تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم پارک آب و آتش داد. خبرگزاری فارس عنوان کرده بود که این اقدامات در ملاءعام باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردمی شده است.

به گزارش روزنامه شرق، بعد از آن هم عنوان شد که این طرح از سوی عوامل خارجی طراحی شده است، اما با گذشت هشت روز از این اتفاق و دستگیری نزدیک به ۱۰ نفر در رابطه با آن، روز گذشته همه دستگیرشدگان با سپردن قرار وثیقه آزاد شدند. پلیس به دستگیرشدگان گفته بود، که اتهامشان تبلیغ علیه نظام است. بازپرس دادسرای ارشاد در خیابان بخارست به خانواده دستگیرشده‌ها اعلام کرده که یک سند برای آزادی فرزندشان بیاورند.

به این ترتیب دیروز همه دستگیرشده‌ها که پلیس امنیت اخلاقی آنها را بازداشت کرده بود، آزاد شدند. رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ درباره خبرهای برخی رسانه‌ها مبنی بر طراحی این برنامه از سوی دشمنان و گروه‌های خارجی گفت: من تا به حال چنین چیزی را از همکارانم در مجموعه پلیس نشنیده‌ام.

کجای قانون آب پاشی جرم است؟

کامبیز نوروزی، حقوقدان در رابطه با این موضوع به «شرق» می‌گوید: نه تنها هیچ عنوان کیفری برای این تفریح وجود ندارد، بلکه در اخلاق عمومی هم کمترین قضاوت منفی‌ای نسبت به آب‌بازی وجود ندارد. از این رو بسیار شگفت‌انگیز است که با آب‌بازی در پارک به این شکل برخورد می‌شود.

او معتقد است: با اخباری که از این مراسم پخش شد، هیچ استناد قانونی برای تعقیب افراد وجود ندارد و مشمول هیچ نوع عنوان کیفری نمی‌شوند.

نوروزی تصریح کرد: در ماه‌های گذشته فرماندهان پلیس سخنانی مطرح کرده‌اند که از حیث حقوقی محل بحث و تردید است که فکر می‌کنم باید دقت‌نظر بیشتری داشته باشند.

این حقوقدان می‌گوید: ممکن است، آب‌پاشی برای برخی مورد پسند نباشد اما این دلیل نمی‌شود انگ مجرمانه به جوانان بی‌گناهی که در پارک آب و آتش شادی کرده‌اند، بزنند و آنها را در زمره مجرمان قرار دهند. به گفته نوروزی، حتی در سایت‌های خبری پلیس و قوه قضاییه حوادث هولناکی منتشر می‌شود که اهمیت بسیار بیشتری نسبت به آب‌بازی دارند. این حقوقدان با تاکید بر اینکه مرجع تفهیم اتهام، بازپرس دادسراست، گفت: به نظر در دادسرا، بازپرس‌ها و دادیارها به اندازه کافی به کارشان مسلط هستند که عناوین بیهوده برای افراد نتراشند و این درایت در دادسرا وجود دارد.

اتفاقی مشابه در بندرعباس

اما درست یک هفته بعد از جشن جوانان در پارک آب و آتش تهران، تعداد زیادی دختر و پسر روز جمعه در پارک غدیر بندرعباس دور هم جمع شدند و به آب‌بازی پرداختند. این اتفاق هم واکنش پلیس را به همراه داشت.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان با تایید تجمع تعدادی از جوانان و انجام آب‌بازی گفت: شکی در اینکه تجمع از قبل اطلاع‌رسانی شده بود، نیست. عباس خدادادزاده با تایید خبر بازداشت تعدادی از جوانان که در یک اقدام هماهنگ‌شده از قبل در ساحل پارک غدیر اقدام به برگزاری جشن آب‌بازی کرده بودند به مهر گفت: تعدادی از پسران و دختران که از قبل از طریق پیامک، تلفنی و فیس‌بوک به هم اطلاع‌رسانی کرده بودند به صورت مختلط در ساحل پارک غدیر اقدام به برگزاری مراسم آب‌بازی کردند.

جانشین فرمانده انتظامی هرمزگان افزود: پس از گزارش چنین مراسمی در پارک ساحلی این تعداد به پلیس امنیت اخلاقی احضار می‌شوند و اکنون در حال بررسی اتفاقات این روز هستیم.

خدادادزاده با بیان اینکه برخی هم ناخواسته در این مراسم شرکت کرده بودند، عنوان کرد: دو موضوع است، یکی اینکه این مراسم به صورت مختلط برگزار شده بود و دیگر اینکه برخی از این افراد بطری‌های آب معدنی در دست داشته‌اند که یکی از مصادیق روزه‌خواری محسوب می‌شود. به گفته او، در ماه مبارک رمضان آب به عنوان یکی از عوامل باطل‌کننده روزه مطرح است و این اتفاق خود با مسایل شرعی روزه‌داری مغایر است.

وی افزود: خانواده‌ها باید در این روزها بیشتر از گذشته مراقب فرزندان خود باشند چرا که دشمنان از هر راهی هرچند بی‌اهمیت سعی در ضربه زدن به اعتقادات دینی و مذهبی ملت ایران دارند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: ۳۰ جوان دختر و پسر که مشغول آب‌بازی در کنار ساحل پارک غدیر بندرعباس بودند تنها جهت ارشاد به پلیس امنیت اخلاقی منتقل شدند.


 • من

  ببخشید، روزه خواری این جوونا چه ربطی به ابشون داره؟
  و از کی تا حالا برای ارشاد ادم رو بازداشت می کنن و مثل مجرما پشت به دوربین باهاش مصاحبه می کنن؟

 • یه جوان کمر شکسته

  ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  چی بگیم از دست ایناااااااااااااااااااا
  اخه چقدر اینا نفهمن ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  چه گناهی کردیم اینجا به دنیا اومدیم ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  چرا اینقدر توهم دشمن رو دارند چرا از سایه خودشون هم می ترسند ای خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
  ای خدا………………………………….

 • ناشناس

  خوب الحمدالله داریم یواش یواش به نقطه “چرا نفس کشیدی باید بری زندان” هم می رسیم. ما رو بگو بعنوان شوخی ازش استفاده می کردیم اما داره جدی میشه!!!!

 • ناشناس

  تنها جهت ارشاد هبا ذاین شرایط هر جوونی معتاد نشه و یا دست به خودکشی نزنه دیونست . دیگه همین مونده بود به خاطر آب بازی ببرنمون پلیس امنیت اخلاقی یا همون گشت ارشاد سابق /فاتحه نظام خوندست .

 • ناشناس

  تا آیندگان دانند بی‌عرضگانِ این برهه از تاریخ ما بوده‌ایم

 • مختار

  عجب از اب بازی ملت هم می ترسند

 • ناشناس

  همین آب پاش ها هستند که بعد می رن قاتل و جانی میشن دیگه !!

 • ناشناس

  به هر حال یه تفاوتی بین ما و سوریه ای که روزی nنفر کشته میدن باید باشه !!!!!!!!!

 • نوه كوروش كبير

  از اینا هرچی بگی برمیاد.
  دیروز با خانمم رفته بودیم رستوران. صاحب رستوران جلویمان را گرفت گفت به دستور اماکن رستوران خانوادگی نداریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس

  این افرادی که مخالف دستگیری آب بازی کنندگان هستند اتگار نمیدانند این کارها اسلام را به خطر میاندازد

 • azam

  shoma nemidoonid ya khodetoono be nadoonestan mizanid?!!!!ki ba ab pashi moshkel dare?!moshkel ine ke ina mokhtalet boodan yani pesare daste dokhtararo gerefte roosh ab mirize,ina mahram naboodan va in khalafe share ke ba namahram shoukhi koni.hala motevajeh shodin?!!!!!!!

 • ناشناس

  ایران کشوری است که با مجرمان اب پاشی با سرعت بیشتری نسبت به اسیدپاشی برخورد می شود
  اسیدپاشی هفت سال
  آب پاشی کمتر از هفت ساعت

 • رضا

  با سلام
  من فقط یک چیز می دونم متاسفانه حاکمان قدرت از اتحاد ما می ترسن
  وگرنه ابپاشی بهانی پیش نیست .دوستان ما باید اتحاد خودمون حفظ کنیم

 • کار شناس علوم احتماعی محمد

  اب پاشی در چه منطق و قانون وشرع حرام است .مگر در بزرگترین تجمع اسلامی حج زنان و مردان به همراه هم و مخلوط به عبادت نمیپردازند و شعار اسلامی نمیدهند .فقط انسانهای دگم و عقب افتاده و متحجر وواپسگرا این کار را حرام میدانند .در کشوری که اعتیاد خشونت اعدام چا قو کشی .تورم .ترور وناامنی رشوه خواری دارد بیداد میکند.ودر جهان مقام اول تا سوم دارد .اگر عده ای جوان اب بازی کنند و شادی کنند وبه دنبال کارهای خلاف نروند بهتر نیست در اسلام هم اهم و فی ال اهم داریم .هنگامی که دریا را تعطیل میکنیم به پیامد های ان فکر نمکنیم .که هزاران مغازه دست فروش غریق نجات و پلاج و.. را به تعطیلی میکشیم و در عوض راه تایلند و دبی ترکیه و چین را از توریست ایرانی در این ماه زیاد میکنیم و برای انها کار افرینی .سری به امار در این ماه بزنید متوجه عرض من خواهید شد .ما در واقع مخ مان را تعطیل کرده ایم .تا مخ تعطیلان بر کشور حکو مت کنند .روز به روز جوان ها را از انقلاب اسلام که چه عرض کنم از ایرانی بو دن خودشان بیزار کرده ایم و بیزارتر هم میکنیم ..

 • ارش

  این نیز میگذرد!

 • کشک

  این همه جرم وجنایت که اتفاق می افتد در این مملکت پس پلیس کجاست؟؟احتمالا همون مامورای میدون کاج این جوونها رو دستگیر کردند.

 • علی

  در جواب دوستمون اعظم اگه اشتباه اسمش رو ننوشته باشم باید بگم اینا اصلا کارشونم به این نیست که مختلط بودن اینه که همچین تجمع های از قبل برنامه ریزی شده ای در باره مسایلی مثل تجمعات اعتراضی و این دست مسایل براشون اتفاق نیفته وگرنه اینهمه فساد تو جامعه زیاد شده اونم تقصیر همین اب پاشیای مختلطه؟اینهمه فیلمهای موبایل که هر روز چند تا چند تا جدید میاد بیرون رو نمیبینی؟اصلا یه نگاهی به جامعه بنداز میبینی اب پاشی حکمه طهارت رو برا جوونا نداره؟

 • علی

  ناسا تو مریخ دنبال آب میگرده …اینجا پلیس دربدر دنبال تفنگ آب پاشه!!!!!

 • عماد

  هموطن عزیزی که اسمتون azam هست مگر شما شناسنامه این عزیزان را کنترل کردید که ادعا میکنید آنها نامحرم هستند؟فرض را بر این میگیریم که فرمایش شما صحیح باشد آیا گناه تجاوزهای دسته جمعی به نوامیس مردم سنگین تراست یا آب بازی چند نفر جوان؟با گذشت چند ماه از واقعه تجاوز در اصفهان وکرمان و….هنوز عوامل این ننگ اجتماعی آزاد هستند چطور است که حرکت آنان اقدام علیه امنیت نیست وحتی در بعضی محافل وجهه شرعی هم به آن داده اتد ؟دوست عزیز این را مطمئن باشید هر گونه محدودیتی که از سوی حکومت اعمال شود مردم ما از همان محدودیتها برای بیان نارضایتی ها استفاده میکنند تا صدای اعتراضات خود را به گوش حاکمان برسانند.اگر قبول ندارید تئوری مبارزه با بد حجابی و واکنش مردم را مرور بفرمایید

 • علی

  آقا این افراد اصلا با آب بازی مشکلی ندارن چیزی که سرتاپاشون رو به وحشت انداخته تجمع یه عده جوون اونم از طریق فیس بوکه ، اونا از اتفاقات کشورای عربی ترس برشون داشته چون یکی از عواملی که باعث شروع اعتراضات شد فیس بوک بود

 • ماهستیم

  این روزها توی مترو فیلم های اکشن از پلیس ۱۱۰ نشان میدهند
  تو روز روشن مردم را میکشند و به آنها تجاوز میکنند آب از آب تکان نمی خورد
  یک بابای را بعنوان قاتل با صورت شطرنجی میاورند توی تلویزیون که گرفتیمش
  اگر راست میگویید پس چرا صورتش را شطرنجی گردین شما از تمام وجودتان دروغ میباره
  عرضه شما در حد زدن مردم در خیابان و گرفتن مردم به جرم آب پاشی است و بس
  ما هستیم

 • ناشناس

  اسلامی که با آب پاشی عده ای سوسول به خطر بیفتدپشه هم نیست تا چه رسد به اسلام و آن هم از نوع ناب محمدی اش.