سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سید محمد خاتمی: امروز هیچ کس نمی تواند جلوی حرف حق را بگیرد...

سید محمد خاتمی: امروز هیچ کس نمی تواند جلوی حرف حق را بگیرد

چکیده :رییس جمهور سابق کشورمان با انتقاد از تندروی ها و انحصار طلبی هایی که نه تنها اصلاح طلبان بلکه حتی اصولگرایان را هم از دایره خارج می دانند گفت: اگر از آغاز یک هیأت بی طرف رسیدگی به اعتراض و دغدغه بخش مهمی از جامعه را به عهده می گرفت بدون تردید مشکل حل می شد و اصلا شاهد بحران نبودیم. چنانچه می بینید امروز دیگر فقط بحث اصلاح طلبان نیست و حتی می گویند مسائل انحرافی در جاهای دیگری است. ...


کلمه: سید محمد خاتمی در دیدار با جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و ایثارگران با طرح این پرسش که چرا باید عده ای به جرم مشارکت فعال در انتخابات مورد فشار و تنگنا قرار گیرند؟ تاکید کرد: همه مردم این کشور از اندیشمندان و روشنفکران گرفته تا رزمندگان، بانوان و تمام لایه ها و طبقات اجتماعی در انتخاباتی که گذشت مشارکت فعال داشتند. چه کسی سبب شد که آنهمه شور و شکوفایی در انتخابات پدید آید؟

رییس جمهور سابق کشورمان با انتقاد از تندروی ها و انحصار طلبی هایی که نه تنها اصلاح طلبان بلکه حتی اصولگرایان را هم از دایره خارج می دانند گفت: اگر از آغاز یک هیأت بی طرف رسیدگی به اعتراض و دغدغه بخش مهمی از جامعه را به عهده می گرفت بدون تردید مشکل حل می شد و اصلا شاهد بحران نبودیم. چنانچه می بینید امروز دیگر فقط بحث اصلاح طلبان نیست و حتی می گویند مسائل انحرافی در جاهای دیگری است.

به گفته ی رییس جمهور سابق کشورمان، در متن نظام جمهوری اسلامی حرمت و کرامت انسان ایرانی را می طلبند و به ایران نیز عشق می ورزند و خدمت به ایران و ایرانی را افتخاری بزرگ می دانند و القاء تقابل میان اسلام و ایران را امری انحرافی می دانند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به محدودیت های اطلاع رسانی تصریح کرد: گرچه بخش قابل توجهی از مردم دسترسی به اینترنت ندارند اما همه آنهایی که اینترنت دارند و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می شود از این محدودیت ها عبور می کنند و به مطالب خوب یا بد دسترسی دارند.

سید محمد خاتمی گفت: در این عرصه تنها افرادی مثل ما که دلشان برای انقلاب می سوزد محدود می شویم ولی مردم و جوانان به آسانی به جهان اطلاعات دسترسی پیدا می کنند. طبیعی است در این میان وقتی خیرخواهان محدود می شوند میدان بدست کسانی می افتد که هر دو طرف را قبول ندارد. متاسفانه امروز میدان دار کسانی هستند که دلسوز انقلاب و مردم و کشور نیستند و دلسوزان انقلاب در محدودیت و ممنوعیت های مختلف قرار دارند.

رییس بنیاد باران، با اشاره به واقعیت های جامعه و بیان این خاطره که اخیراً یکی از دوستان به روستایی ۹۰ خانواری رفته و از پشت بام خانه ای بیش از ۸۰ دیش ماهواره را شمرده است، اظهار داشت: ارتباطات در دنیای امروز وجود دارد و طبیعی است وقتی عرصه های مختلف وجود دارد در صورتی ما موفق خواهیم بود که عرصه ما جذاب تر، پاسخگوتر و دلپذیرتر باشد.

متن کامل سخنان سید محمد خاتمی در این دیدار به گزارش وب سایت شخصی وی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در این ماه (جمادی دوم) به مناسبت ایام فاطمیه و نیز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها نام و یاد آن بانوی بزرگوار بیشتر فضای جامعه را معطر می کند. برکتی که وجود مبارک حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای اسلام و بشریت داشته است واقعا بی نظیر است. چه در دوران سختی مکه که اسلام و مسلمانان با بحران و ناملایمات زیادی مواجه بودند و چه پس از هجرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم.

در واقع حضرت زهرا سلام الله علیها یک پناه و یک تکیه گاه اطمینان بخشی برای حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بودند و ایشان بارها فرمودند: “زهرا مادر پدر است” حضرت زهرا سلام الله علیها نقشی داشت که پیامبر با او احساس آرامش می کرد و نیز حضرت زهرا در کنار امام علی علیه السلام کانونی را به وجود آورد که از آن خیر کثیر که همان «کوثر» است نصیب امت اسلامی شد و امامت از چشمه جوشان کوثر جوشید و بوجود آمد.

ملت ایران نیز همواره ارادت خاصی به حضرت زهرا سلام الله علیها داشته و دارند و این امر مختص به شیعه هم نیست و حتی سایر مذاهب و ادیان هم دلبستگی خاصی به حضرت زهرا سلام الله علیها دارند. علاوه بر مسلمانان در ایران زرتشتیان و مسیحیان و یهودیان ایرانی هم به بانو زهرا ابراز علاقه ویژه می کنند.

در انقلاب اسلامی نیز شیوه و منش فاطمی نقش مهمی داشت و این ایام که روزهای این بانو است یاد و نام او بیشتر طرح می شود و ما نیز به ریسمان ولایت ایشان، پدر بزرگوار ایشان، شوهر و فرزندانشان چنگ می زنیم.

من خوشحال و خشنودم که در خدمت شما فاطمیون و شما عزیزانی هستم که دلتان به عشق فاطمه و اهل بیت می تپد و در راه اهل بیت و سیره آنان در ۸ سال دفاع مقدس در جبهه های جنگ ایثارگری کردید و هزینه ها دادید.

شاید مناسب این بود که نشست با شما که از حاضران فداکار در جبهه ها بوده اید و از ایثارگرانید در سوم خرداد برگزار می شد که نماد سرافرازی ملت ایران در ۸ سال دفاع مقدس بود. بی شک حماسه آفرینی رزمندگان هرگز از یاد و خاطر ما نمی رود. آن هم جنگی که برخلاف آنچه در دویست سال گذشته در جنگهای ایران حاصل شده است حتی یک وجب از خاک کشور عزیزمان را از دست ندادیم.

شاید اینجا یک سوال پیش بیاید که مگر خاک ایران چه اهمیتی دارد؟

باید بگوییم این خاک مهم است. ایران بسیار عزیز است و هیچگاه نبایستی ایران و اسلام را در مقابل هم قرار داد.

ما می گوییم: ایران و اسلام هر دو. ایران ظرف این انقلاب و وطن عزیز ما است لذا اهتمام به ایران بایستی همواره مدنظر باشد. نگرانی شما و بسیاری از عزیزان نسبت به لطمه دیدن اسلام جا ندارد، گرچه اگر کسانی و مسلمانانی اسلام را بد بفهمند و به نام اسلام بد عمل کنند نظرها نسبت به آنچه هست منفی می شود و در طول تاریخ بارها تحریف در دین چه در وجه نظری و چه در وجه عملی صورت گرفته است اما اصل اسلام همیشه مانده است و خواهد ماند و حتی اگر اسلام به گونه ای عرضه شود که موجب بدبینی های موسمی و مقطعی شود ولی اصل اسلام و آنچه در عمق وجود مسلمانان و تاریخ است کار خودش را می کند.

به قول سید جمال اسلام چیزی است و مسلمانان چیزی دیگر. لذا اگر انحرافی هم باشد ما منحرف می شویم نه اساس اسلام که به یاری حق آسیبی نخواهد دید.

من معتقدم وقتی حکومتی خود را منتسب به اسلام می داند باید مرز میان حقایق اسلامی و آنچه صورت می گیرد را مشخص کند، نه اینکه خدای ناکرده به گونه ای باشد که حتی نارواییها و نارساییها به نام اسلام تمام شود. و این وظیفه حکومت و کسانی است که امکانات در اختیارشان است. گرچه در طول تاریخ این فراز و نشیب ها بوده است از این جهت هیچ نگرانی وجود ندارد و ما معتقدیم این مشیت و عزم و اراده خداوند است که پیامبرش را فرستاد تا دین او را بر همه گرایش ها و مکتب ها غالب کند ولو اینکه کج اندیشان و بددینان و منحرفان نخواهند.

ما ایمان داریم که حق پیروز است البته معتقدیم باید وظیفه خود را بشناسیم و دغدغه انجام وظیفه هم داشته باشیم اما نباید نگران باشیم که اصل دین خدا لطمه می بیند که خدا فرمود: «ما ذکر را فرو فرستادیم و بر نگاهداری آن تواناییم» .

ما باید نگران ارزشها و مطالبات بر حق مردم از انقلاب و نظام و مسئولیت های اجتماعی مان در شرایط کنونی باشیم.

مسائل مختلفی در اینجا مطرح شد که هر کدام بحث های مفصلی را می طلبد ولی نکته ای را یادآور می شوم که مخصوص این روزگار است و اسلام، خاورمیانه و ملت ما هم با آن مواجه بوده است.

من بارها گفته ام: بشر امروز، بشری است متفاوت با بشر دیروز و ارتباطات که به طور شگفت انگیزی گسترده و کارآمد شده است تأثیر مهمی در این تفاوت داشته است.

امروز هیچ کس نمی تواند جلوی حرف حق و یا ناحق را بگیرد. تعبیر انفجار اطلاعات درست است و انقلاب سایبری و انقلاب الکترونیکی کل مرزها را برداشته است و اینکه برخی حکومت ها و نظام ها خیال کنند که با ایجاد محدودیت ها و بخشنامه و دستور می توانند بین دنیای اطلاعات و ذهن ملت ها دیوار ایجاد کنند خیال باطلی است.

من یادم هست وقتی در وزارت ارشاد بودیم ویدئو را ممنوع کردیم و معاونتی اختصاص دادیم تا ممیزی صورت بگیرد و با فیلم های غیر مجاز هم برخورد شد. فیلم های زیادی ضبط و سوزانده شد.

تازه آن روز ها فضای سایبری کنونی حاکم نبود ولی ما صد در صد موفق نبودیم و ویدئو راهش را به خانه ها باز کرد. یکی از عوامل بسیار مهم در تحولاتی که امروز در دنیا و منطقه از تونس گرفته تا مصر، لیبی، سوریه، یمن و بحرین و سایر نقاط رخ داده وی می دهد همین شبکه های ارتباطی، اینترنتی و الکترونیکی و ارتباطات گسترده است.

در ایران و بسیاری از جاهای دیگر هم گرچه محدودیت و فیلترینگ ایجاد می شود با این حال پوشش این امواج وسیع است.

اکنون گرچه بخش قابل توجهی از مردم دسترسی به اینترنت ندارند اما همه آنهایی که اینترنت دارند و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می شود از این محدودیت ها عبور می کنند و به مطالب خوب یا بد دسترسی دارند.

اتفاقاً در این عرصه تنها افرادی مثل ما که دلشان برای انقلاب می سوزد محدود می شویم ولی مردم و جوانان به آسانی به جهان اطلاعات دسترسی پیدا می کنند.طبیعی است در این میان وقتی خیرخواهان محدود می شوند میدان بدست کسانی می افتد که هر دو طرف را قبول ندارد. متاسفانه امروز میدان دار کسانی هستند که دلسوز انقلاب و مردم و کشور نیستند و دلسوزان انقلاب در محدودیت و ممنوعیت های مختلف قرار دارند.

اخیراً یکی از دوستان می گفت به روستایی ۹۰ خانواری رفته و از پشت بام خانه ای بیش از ۸۰ دیش ماهواره را شمرده است.

بنابراین ارتباطات در دنیای امروز وجود دارد و طبیعی است وقتی عرضه های مختلف وجود دارد در صورتی ما موفق خواهیم بود که عرضه ما جذاب تر، پاسخگوتر و دلپذیرتر باشد.

وقتی ما می گوییم: اسلام، نباید از نوسازی فکر دینی غافل شود و باید به پرسش های بشر امروز توجه داشته باشیم. با همه تلاش ارجمندی که عالمان دینی در گذشته داشتند باید اذعان کرد که با بسیاری از آن معارف ارزشمند گذشته نمی توانیم جوابگوی سؤوالات و شبهات نسل حاضر نحله ها و مکتب های مختلف باشیم.

امروز هم جهان تغییر کرده و هم پرسشها و نیازهای بشر امروز. و دینی که جاودانه است باید بتواند به پرسش ها پاسخ دهد و نیازها را برآورد. مثلا یکی از مسائل مهمی که در زمان م و در دنیای متجدد بسیار مطرح و رایج شده است حق و حرمت انسان و بخصوص حق حاکمیت انسان بر سرنوشت است. البته ما ریشه این حق و اعتراف به آن را به خوبی می توانیم در متن آموزش های اصلی اسلامی و دین های الهی بیابیم، ولی آنچه تازه است عمومیت یافتن این انگاره است و انگیزه ای که به دنبال آن پیدا می شود. و واقعا امر مبارکی است که اگر کسانی که پای بند به اسلامند توجه به این امر نکنند و راه کار مسأله را از اسلام نجویند هم به اسلام جفا کرده اند و هم به جامعه. خوشبختانه در قانون اساسی ما اصل مهمی وجود دارد (اصل ۵۶) که نه تنها حق حاکمیت انسان بر سرنوشت را به رسمیت شناخته است بلکه بالاتر از حق طبیعی آن را حق الهی هم به حساب آورده است.

امروز همه مکاتب و نحله ها و و گرایش ها با هم مسابقه دارند که چگونه حاکمیت بشر بر سرنوشت را نشان می دهند. ما هم به عنوان مسلمان نه تنها نمی توانیم نسبت به آن بی اعتناء باشیم،‌ بلکه باید بکوشیم راه حلی که ارائه می دهیم منطقی تر، جذاب تر و بهتر باشد.

بشر امروز می گوید: من انسانم دارای حرمت و کرامتم و حق دارم و مهمترین حق هم، حق حاکمیت بر سرنوشتم می باشد.

اگر یادتان باشد امام به هنگام ورود به ایران در بهشت زهرا فرمودند که پدران ما حق نداشتند برای ما تصمیم بگیرند. ما خود باید تعیین تکلیف کنیم و برای تعیین تکلیف هم همه پرسی و بعد انتخابات آزاد را راه کار دانستند و دانستیم. جذابیت و بی بدیل بودن مردم سالاری هم در دنیای امروز از همین جا ناشی می شود.

البته دموکراسی یک روش و شیوه برای ادراه حکومت است و محتوایش بستگی به فرهنگ، منش و انتخاب آن جامعه دارد. از این جهت هم منافاتی میان اسلامی بودن و دموکرات بودن نمی بینیم.

اگر جامعه ای دین مدار بود گرچه روش و چارچوب دموکراسی است اما رنگ و بوی آن حاکمیت، دینی خواهد بود. مهم این است که اسلام حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش را به رسمیت می شناسد و ما نیز به شدت به این مهم باور داریم و بر آن پا می فشاریم.

محور تمام تحولات و مسائلی که در خاورمیانه شکل گرفته است نیز همین است که آنان می خواهند بر سرنوشت خویش حاکمیت داشته باشند. آنها می گویند: ما حکومت استبدادی مادام العمر نمی خواهیم. ما دیکتاتوری نمی خواهیم، ما انتخابات آزاد و آزادی احزاب و تشکل ها و جوامع را می خواهیم. ما می خواهیم ظلم و استبداد و وابستگی نباشد.

اگر جمهوری اسلامی همانگونه بود که مردم می خواستند و اگر معیارها و ارزشهایی که از جمله در قانون اساسی ما منعکس است با دقت بیشتری مورد توجه و عمل قرار گرفته بود و اگر شبهه تعارض میان آزادی های اساسی و دینداری رفع می شد آیا امروز تمام مردم منطقه نمی گفت، حکومت اسلامی می خواهیم؟ و می دانیم که اکثریت قریب به اتفاق کسانی که در عرصه تحولات و انقلاب های منطقه حضور دارند مسلمانند.

باری اسلام و حکومت اسلامی که ما می فهمیدیم و امام راحل ارائه داد اگر پیاده می شد مطمئن باشید که امواجش امروز در سراسر منطقه سایه می انداخت.

انقلاب اسلامی ما افتخارش این بود که این پاسخ را می داد که می توان حکومت منتسب به اسلام داشت که در آن آزادی های اساسی وجود دارد و انسان، هر انساین در پناه آن محترم است. البته مراد از آزادی ولنگاری و فحشا نیست، زیرا رکن دیگر این حکومت اخلاق و تأمین فضائل انسانی است.

آزادی یعنی: آزادی بیان، آزادی اندیشه، آزادی انتخاب، آزادی پرسش از قدرت و هزینه نداشتن پرسش.

و می دانیم که ایمان حقیقی هم در متن آزادی بوجود می آید. زیرا ایمان ارزشمند ایمانی است که با انتخاب و خردورزی به دست آید و انتخاب و خردورزی منوط به وجود آزادی است.

یعنی انقلاب ما خواستار آزادی های اساسی مورد نظر جهان سکولار منهای بداخلاقی و ولنگاری است که دشمن عقل و امنیت و کرامت انسانی است.

بهرحال الان حق رایج و مطلوب و مورد تقاضا در جهان امروز حاکمیت بر سرنوشت است و ظالم کسی است که این حق را از مردم بگیرد و حکومت عادل آن است که از هر جهت زمینه انتخاب آزاد را فراهم آورد تا مردم در سرنوشت خویش نقش داشته باشند. از سوی دیگر حکومت مطلوب آن است که زمینه رشد و اعتلاء و پیشرفت کشور را توأم با عدالت فراهم آورد.

ما می گوییم خیلی بهتر از آنچه هست می شود کشور را اداره کرد. ببینید: از روزی که نفت در ایران کشف شد که حدود یکصد سال از آن می گذرد تا کنون حدود یکهزار میلیارد دلار پول از محل فورش نفت نصیب این ملت شده است که حداقل ۴۵۰ میلیارد دلار آن که نزدیک به ۵۰درصد درآمد نفتی ایران از ابتدا تاکنون بوده است در این پنج شش سال اخیر حاصل شده است. آیا به تناسب این درآمد وضع مملکت هم خوب است؟

رشد اقتصادی به شدت پایین آمده و حتی گاه منفی است. اشتغال وضع خوبی ندارد. تولید در همه عرصه ها لطمه فراوان دیده است. مگر می شود مدعی ایجاد 5/2میلیون شغل شد ولی رشد اقتصادی پایین باشد. ایجاد 5/2میلیون فرصت شغلی مستلزم حداقل ۲۰ درصد رشد اقتصادی است.

سال ۸۳ ما به خودکفایی گندم رسیدیم و در آن سال نیز به طور سمبولیک گندم صادر شد اما بعدها دیدیم که باز هم میلیونها تن گندم وارد شد. و نیز به جای حضور بهتر و بیشتر در بازارهای جهانی بر حجم واردات، بر حجم بودجه جاری و بر اتکاء به درآمد نفت افزوده شد.

چه کسی است که عدالت را نخواهد ولی عدالت واقعی یعنی اینکه بنیاد جامعه درست باشد و حق هر ذی حقی نه فقط در عرصه اقتصادی، در همه عرصه ها داده شود. آنچه ما می گفتیم و باز هم می گوییم این مورد است که جمهوری اسلامی آنگاه تحقق می یابد که در سایه حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، عدالت، اخلاق و ادب حاکم باشد. دروغ و فریب نباشد.

همه مردم این کشور از اندیشمندان و روشنفکران گرفته تا رزمندگان، بانوان و تمام لایه ها و طبقات اجتماعی در انتخاباتی که گذشت مشارکت فعال داشتند. چه کسی سبب شد که آنهمه شور و شکوفایی در انتخابات پدید آید؟ حالا چرا باید عده ای به جرم مشارکت فعال در انتخابات مورد فشار و تنگنا قرار گیرند؟

اگر از آغاز یک هیأت بی طرف رسیدگی به اعتراض و دغدغه بخش مهمی از جامعه را به عهده می گرفت بدون تردید مشکل حل می شد و اصلا شاهد بحران نبودیم، اما تندروهایی بوده و هستند که فقط به انحصار می اندیشند و نه تنها اصلاح طلبان را بلکه حتی اصولگرایان را هم از دایره خارج می دانند.

چنانچه می بینید امروز دیگر فقط بحث اصلاح طلبان نیست و حتی می گویند مسائل انحرافی در جاهای دیگری است.

به هر حال اصلاح طلبان که به نظام و جمهوری اسلامی پای بندند و در متن نظام جمهوری اسلامی حرمت و کرامت انسان ایرانی را می طلبند، به ایران نیز عشق می ورزند و خدمت به ایران و ایرانی را افتخاری بزرگ می دانند و القاء تقابل میان اسلام و ایران را امری انحرافی می دانند.

شهید مطهری نیز در خدمات متقابل ایران و اسلام نوشت: این جان ایرانی بود که انوار اسلام را گرفت و انتشار داد، این نزدیکی ایران و اسلام بود که تمدن اسلامی را بوجود آورد.

اوایل جنگ در حضور امام گفته بودند شط العرب، امام گفته بودند: «اروند رود» چه اشکالی دارد؟ آیا امام خدای ناکرده ضد اسلام بودند؟ من می خواهم بگویم ما خواستار هم ایران و هم اسلام هستیم. این جان ایرانی بود که در ایجاد عظمت های فرهنگی و علمی و تمدن اسلامی نقش ممتاز داشت و ایران کانون انقلاب است و ایران می تواند و باید امروز هم الگو باشد.

ما اگر مردم سالاری داشته باشیم که با معنویت و عدالت توأم باشد آیا این برای دنیا الگو نمی شود؟

بسیاری از کسانی که عشق به امام، انقلاب و اسلام داشته و دارند با اتهام های گزاف در زندان به سر می برند یا در تنگنا و محدودیت قرار می گیرند. اصلاحات می گوید: دروغ و تهمت نباشد، آزادی های اساسی تأمین شود. همان آرمان هایی که در انقلاب ما جلو ه داشت و جوانها برای آن جان دادند مورد توجه و مبنای عمل قرار گیرد.

اصلاحات می گوید: به سادگی آبرو و حیثیت افراد صالح به نام دفاع از انقلاب زیر سؤال نروند و مورد اتهام و تحت فشار قرار نگیرند.

این ملت هم اگر به جمهوری اسلامی رأی داده خواسته هایی داشته است. بیاییم بررسی کنیم مردمی که به جمهوری اسلامی رأی دادند به چه چیزی رأی داده اند؟

شما مصاحبه ها و گفتارهای امام در قبل و پس از پیروزی انقلاب تا مرحله رفراندوم جمهوری اسلامی را بخوانید. مردم به آن جمهوری اسلامی رأی دادند. بعد از انقلاب هم همین امام فرمان هشت ماده ای را صادر کردند که تأمین کننده بسیاری از حقوق مدنی افراد و گروهها است.

در قانون اساسی ما هم اصول آن اگر همه جانبه و درست و متوازن رعایت شود مطالب آمده است و می تواند تأمین کننده خواستهای مردم در رأی به جمهوری اسلامی باشد.

ما به اسلام و جمهوری اسلامی اعتقاد داریم. قانون اساسی را چارچوب عملی می دانیم. همین حقوقی را که در قانون اساسی به ملت داده شده است ما همان را می خواهیم.

البته قانون اساسی وحی منزل نیست. ساز و کاری هم در آن گنجانده شده و می شود در قانون اساسی تجدید نظر کرد.

ما معتقدیم این نظام باید بماند و البته که اصلاحات مداوم براساس موازین و معیارهای درست راه تداوم نظام و انقلاب هم هست و راه دیگری نیست.

واقعا من نگرانم با تقابلی که در درون کشور ایجاد شده که باعث ایجاد توهم و شیدایی در یک سو و ایجاد نفرت در طرف دیگر شده است و دائماً هم از دو طرف به آن دامن زده می شود. از اصطکاک میان شیدایی بی حساب و نفرت فزاینده باید ترسید و به خدا پناه برد.

برخی از رفتارها دارد نظام را تضعیف می کند و چهره انقلاب و اسلام را زشت جلوه می دهد.

ما می گوییم این جو مسموم درمان شود. هر منتقدی برانداز و عامل دشمن به حساب نیاید و اگر فضا تلطیف و تعدیل شود بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

فضا باز شود، احزاب و گروه ها کار کنند و عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگبرند تا در آن حرف و حدیث نباشد. خدا می داند اگر چنین شود آرامش و ثبات و پیشرفت از هر جهت تأمین خواهد شد.

اگر ظلمی شده است که شده است همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم و اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد و آن وقت همه به آینده بهتر رو خواهیم آورد. البته همه بکوشیم برای آینده روی فضای سالم و امن و آزاد و تأمین حقوق مردم همراه و زمینه ساز شویم.

حاضرین در این دیدار در آغاز ضمن عرض ارادت به پیشگاه حضرت صدیقه طاهره و تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، از عظمت روحی رزمندگان در دفاع مقدس و آرمانها و خواسته های آنها یاد نموده، ضمن تأکید بر جایگاه والای سپاه و بسیج نسبت به وقایع روز جامعه و بروز تلقی ایستادن بسیج و سپاه در برابر خواست مردم ابراز نگرانی نمودند.

همچنین با اشاره به این نکته که اصلاح طلبی اصیل راهی مطمئن برای جریان یافتن اندیشه های امام و استقرار قانون اساسی و پیشرفت کشور است بر لزوم حضور در صحنه ها و بخصوص پرکردن خلاء رابطه میان توده مردم و رهبران و شخصیت های اصلاح طلب تأکید شد.

همچنین رزمندگان و ایثارگران حاضر در این نشست بر اهمیت اطلاع رسانی بهتر به علماء اعلام و انتقال این توقع جامعه به مراجع برای سخن گفتن و موضع گیری در برابر ناروایی ها و نارسایی های جامعه و ظلمی که بر افراد می رود و رفتارهایی که به اسلام و انقلاب و ایران لطمه می زند شده و علماء بزرگوار را پناه مردم و اسلام دانستند.


 • همشهری سید

  سید عزیز حالا اومدیمو فضا یه 6 ماهی مثل انتخابات2 سال قبل باز شد،اونوقت با شورای نگهبان چی میشه کرد؟با وزارت کشور احمدی نژاد چی میشه کرد؟شما در باره ی حکومتی صحبت میکنی ومی خواهی سپر جان حکومتی شوی که سید و میر و شیخ مارا عامل فتنه خواند!سید جایی که خون ریخته شد دیگه جایی برای برگشت نیست!من به خودم اطمینان دارم زمانی آرام می شوم که بتوانیم همه با هم انتقام خون های ریخته شده را بگیریم!ما با حکومتی روبرو هستیم که تحمل آزادی و فضای باز سیاسی در سوریه را ندارد چه برسد به ایران؟و نکته ی آخر اینکه جنبش سبز پایان اصلاحات بود نه ادامه ی آن!به امید ایرانی آبادو آزادو سکولار!

 • ناشناس

  با کمال تاسف باید بگویم و قتی که افرادی خود و تیمشان را عین انقلاب. اسلام و نظام جمهوری اسلامی می دانند . مخافت با خود را مخالفت با خدا. رسول خدا(ص).امام زمان(ع) و نظام جمهوری اسلامی می دانند چگونه می توان تعامل و گفتگو کرد؟.وقتی هیچ حقی برای مخالفین قایل نیستند و جواب انان قتل و زندان و… است ایا امیدی به اصلاح وجود دارد؟ اقای خاتمی عملکرد حاکمیت نه نشانی از اسلام دارد و نه از جمهوری .و این موضوع بزرگترین ضربه ها را به اسلام و نظام وارد کرده است.با دلی افسرده و چشمی گریان باید بگویم بین بخش بزرگی از مردم و حاکمیت خون های بناحق ریخته شده شکاف عمیقی ایجاد شده که جز با طلب عف ار طرف ظالمین و اصلاح عملکرد و استرداد حقوق حقه ملت قابل جبران نیست . با شناختی که از حاکمیت وجود دارد مصالحه وتعامل امکان ندارد.

 • یک ایرانی

  و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد…آقای خاتمی شما هم که شدی احمدی نژاد ! برادر عزیز اگر از این حاکمیت نامشروع سهم می خوای از طرف خودت حرف بزن نه مردمی که برای این که سرخم نکنه و خار نشه تو راه سبزش خون داده تا آخرشم ایستاده

 • ناشناس

  البته نظر آقای خاتمی بسیار محترمه اما اگه ایشان فکر میکنند حاضریم در همان فضای پیش از سال 88 زندگی کنیم و دلخوش به انتخاباتهایی باشه که نماینده خدا به ما مرحمت می کنند باشیم نه هرگز … اقای خاتمی بزرگوار ملت از جفاهایی که بر او رفته می گذرد اما از حقوق انسانی خود که توسط نظام تحت هر عنوانی نمی گذرد .

 • ناشناس

  آقای خاتمی واقعا شوخیه با مزه ای بود ، زمانی که موسوی و کروبی را حبس می کنند به این معنی است که کل کسانی را که به او رای داده اند حبس کرده اند ، ما را به زور حبس کرده اند و انتظار داری طلب بخشش کنیم اونی که باید طلب بخشش کنه شخص اول مملکت است.

 • ناشناس

  چقدر دلم برای مهندس موسوی تنگ شده. شنیدم که اقای خاتمی تونستند با مهندس دیدار کنند. حالا به هر دلیلی. فقط اقای خاتمی به مهندس بگو حال ما رو در نبودش. اگر دوباره مهندس رو دیدی بگو ما سر قولمان هستیم. بگو ما توی تموم راهپیمایی ها شرکت کردیم که چیزی تویه عهدمون کم نذاشته باشیم. بگو توی تمام قنوتای نمازمون دعا میکنیم مهندس از حصر دربیاد. بگو از اینکه کاری از دستمون بر نمیاد شرمنده ایم. عجیب دلتنگ مهندسم.

 • ناشناس

  سبز سبز

  اقای خاتمی میخوای بگی مردم ساده تر از این حرفان

 • مَرَز

  سلام به همه دوستانی که نوک تیز انتقادشونو به سید بزرگوارمان گرفتند .
  اولاً من نمی خوام از کسی دفاع کنم . ثانیا” حرفهایی که می زنم فقط در جهت روشنگری اون عدست که هنوز نمی دونند خاتمی دغدغش چیه و چی میخواد .
  ببینید بیشتر از 90 روزه که میر عزیز و شیخ اصلاحات در حبس خانگی به سر می برند . خوب اگر خاتمی بیاد حرفهای تندی بزنه صدر در صد به سرنوشت این دو عزیز و تمام زندانیان سرافرازمان دچار میشه . خوب اونوقت کی می تونه رهبری این ملت ظلم دیده را بر عهده بگیره ؟ اما در مورد شرایطی که سید بزرگوار برای ادامه حیات نظام معین کردند . یادتونه بعد از راهپیمائی 25 خرداد 88 میرحسین عزیزمان چی گفتند ؟ یادتونه که گفتند نباید بیشتر از این هزینه بدیم ؟ بابا به خدا این ملت دیگه توان دادن هزینه بیش از این رو ندارند . خودمونو نبینیم ، مردمو نابود کردند . من اگر تا الان به سیاستمدار بودن سید محمد خاتمی شک داشتم بعد از خواندن این صحبتهاش به این خصوصیتش ایمان آوردم می دونید چرا ؟ چون ایشون قصد دارند اگر بتونند فضا رو تلطیف کنند بعدش باعث آزادی زندانیان و حبس شدگان بشن و بعد از اون اهدافی رو که ملت تعیین می کنند اجرا کنند . من مطمئنم این اتفاق دیر یا زود با شرایطی که در دولت کودتا می بینیم میفته و پرچمدار آزادی و عزت ایران مجدداً کسی نخواهد بود جز سید محمد خاتمی .
  قربون همه سبزهای وفادار
  مَرَز

 • سبز سخن میگویم اما …

  آقاي خاتمي ميانه رو ترين و با تبات ترین عضو سياسي مملکت ما بوده و پرافتخارترينها – کساني که انتقادات تند ميکنند آيا شما بنيه مخالفت داريد و اونه چه مخالفتی – از خیلی قبل گفته بدون یکی تفنگ دستش هست نمیشه با دست خالی با او مقابله کنیم حال اینها کسانی هستند که به هر حال در جامعه و همنوع ما هستند اگر شرایط ما را قبول کنند چرا اونها رو پذیرا نباشیم –
  شخص آقای خاتمی بارها و بارها خود به شکلی گفته دنبال شخصیتها نباشیم هدف جنبش هم به گفته آقای ارجمند همین هست . ضمنا نقد و سیره اصلاحات با مخالفت و خلافت فرق ميکنه – من امیدوارم این عمل شدتی باشه وسران نظام تن به این سیره بدهد . به امید ایران ایده آل .

 • پدرام

  آقای خاتمی بسیار عزیز، روزی که آزادی واقعی ایجاد بشه، و هیچ مقدسی در برابر مردم وجود نداشته باشه و اگه یه نفر با ولایت فقیه هم مخالف بود، نظرش محترم باشه. اون روز من حاضرم ببخشم.
  چرا آفریقای جنوبی تونست ولی ما نتونیم ؟؟!!!!
  این کاریه که باید 32 سال پیش انجام میشد.
  خدا رو شکر میکنم که امروز شما این بحث رو مطرح کردید تا روش بیشتر بحث بشه

 • ارسلان

  پس چرا همه حق گویان در زندان هستند؟

 • شمع سبز

  آقای خاتمی من با روشهای انسانی موافقم ولی مگر چه تغییری در کودتاچیان رخ داده که حرف از آشتی می زنید؟آشتی بد نیست کسی دنبال کشت و کشتار و انتقام نیست اما آشتی یک رابطه دو طرفه است . خدا هم وقتی بنده هاش رو می بخشه که اونا توبه کرده باشن.پیامبر هم وقتی با کفار صلح حدیبیه رو بست که اونا حاضر شدند پیامبر رو به رسمیت بشناسند.اما اونا شماها رو دست نشونده اجنبی ها میدونند. روزنامه هاتون رو میبندن.فعالنتون رو میندازن زندون .آشتی شرایط داره و میدونم که شما انسان دل رحمی هستید اما همون قانون اساسی که میگید توش پر از تناقضه.این قانون اساسی بدون تجدید نظر قابل قبول نیست.همین جوری نمیشه زیر سبیلی و کدخدا منشی همه چیز رو ماست مالی کرد.

 • ایران دوست

  آقای خاتمی …
  شما آزادید که نظر های خود را ابراز دارید اما ملت هرگز جانیان را نخواهند بخشید و آنان باید در دادگاه خلق مجازات شوند. سیاهی و تباهی کافی است. آشتی با دشمن ملت و مردم هرگز!! …
  چگونه این حرف ها را می زنید وقتی با دستور شخص رهبر میر حسین و شیخ را زندانی کردند؟ حتی همسرانشان را !!! هرگز هرگز هرگز

 • منصف

  همشهری سید! راه حل شما جیست؟درستی تز های خاتمی بر ما ثابت شده،شما هم بر اساس میزان داشته ها و امکانات جنبش ،راه حل بدهید به شرطی که ایده آلیستی نباشد.انسان باید بر اساس پول توی جیبش ،سفارش خرید بدهد،خاتمی چنین کرده است.انتقام متعلق به گروه های بدوی و طالبان و بن لادن است،ما به ماندلا نیاز داریم که برای نجات کشورش گفت،که همه را بخشیدیم ولی هرگز فراموش نخواهیم کرد.
  همشهری سید،در قرن 21 آرامش شما نه در انتقام بلکه در گذشت است که بالاترین فداکاری برای ملت است.

 • زنده باد سبز

  واقعا که ،تا میر حسین عزیز رو نگرفته بودند ،همین‌هایی‌ که از خاتمی عزیز ایراد می‌گرفتند ،میگفتند میرحسین باید تندتر حرف بزنه ،این جمله رو بگه ،این رو نگه ،وقتی‌ میرحسین رو گرفتند چکار کردیم؟اونهایی که رفتند ،زندانی شدند ،شهید شدند،به اون عزیزان نمیگم به باقی‌ میگم ،به خودمون که حرف زیاد می‌زنیم ،توقع زیاد داریم ولی‌ اهل عمل نیستیم،بر فرض خاتمی محکمتر حرف بزنه ،اونوقت چی‌ میشه ،مثل میرحسین و کروبی،میشیم تماشاگر،نه عزیزان من بزرگان ما تلاش کردند و دارند هم راهشون رو ادامه میدن،منتهی‌ ما مردم فقط بلدیم از بزرگان و عزیزانمون ایراد بگیریم، بعضی‌ تو فیس بوک از این و اون می‌نویسند که میگی‌ چقدر جان فدا یا وطن دوست هست ،ولی‌ وقتی‌ بهش میگی‌ تا حالا تو راهپیمایی شرکت کردی ؟میگه نه من میترسم،من حرف حق رو میزنم ولی‌ از عهده راه پیمایی بر نمیام،چه آسون،و راحت از خاتمی ایراد میگیریم،خاتمی مثل همیشه به جا و معتدل حرف میزنه،به امید اینکه روزی بفهمیم که این ما مردم هستیم که مقصریم،تا ملتی خودشون رو تغییر ندن هیچ چیز تغییر نمیکنه،درود بر خاتمی عزیز و نجیب و با اخلاق

 • ناشناس

  درود بر احمدی نژاد حق طلب

 • ناشناس

  درود بر محمود عزیز محمود محبوب
  احمدی دلاور مطیع امر رهبر

 • جوانان سبز ایران

  جناب آقای خاتمی
  بنده به عنوان نماینده ای از جامعه اهل مطالعه و تحقیق ایران که در دوره اصلاحات پشتیبان شما و تفکر اصلاحیتان بود، به شما عرض می کنم که ما همگی از جمله بندی غیر صریح و دوپهلوی شما با مضمون عفو متقابل(!) شگفتزده شده ایم. می خواهیم این مهم را به اطلاع شما برسانیم که این دودلی و محافظه کاری بیش از حد شما اکثر ما را به این شک واداشته است که خدای ناکرده شما با ظالمین پشت پرده به توافقی رسیده باشید؛ مانند همان شکی که درباره مهاجرانی و کدیور و … شکل گرفت. آیا این است پاسخ از خود گذشتگیها و مردانگی میرحسین و کروبی عزیز؟!

  جناب آقای خاتمی
  اگر شما به هر دلیلی نتوانستید و یا نخواستید در حق طلبی به این عزیزان بپیوندید و کنج عافیت را ترجیح دادید، حداقل میتوانستید روی حق پافشاری کنید و از فرعون بخواهید توبه کنید نه از مردم مظلوم و رنجدیده که گناهی نداشتند جز اینکه در انتخابات 88 با حضور 83 درصدی، که در تاریخ بی نظیر بود، تنها حق خود را قربانی شادی و سرور خدایگان زمینی کردند! هنوز داغ این حق کشی و جنایات بی سابقه بعد از آن جانهای ما را می سوزاند. راستی قبل از اینکه این نظر را بدهید به سراغ مادر ندا و سهراب و اشکان و … رفته اید تا بپرسید آیا حاضرند از ظلمهایی که به رهبری رفته(!!!) عذرخواهی کنند؟
  آیا تظاهر به ندانستن حق می کنید یا این یک بازی جدید است؟ بعد از این همه دلیل واضح و روشن و این همه گزارش تکان دهنده از وضعیت زندانها و جامعه؟ راستی دردنامه ابراهیم نبوی (مرگ یک ملت) را خوانده اید؟ در این شرایط شک دارید که بزرگترین مانع به قول خودتان استبدادزدگی است و بزرگترین استبداد موجود همان کسی است که جناب مصباح در موردش می گوید مخالفت با او در حد شرک است؟؟؟؟
  مخصوصا اشن قسمت را از سخنان او با خبرگان رهبری در سال 88 یادآوری می کنیم با ببینید به جای تاکید بر حفاظت از جان و مال و آبرو و ناموس مردم خودش، چه آسان آن را فدای بقای خود آنهم با سوء استفاده از دین می کند و مردم با چه تفکر خطرناکی روبرو هستند:

  «…اسلام هايي که با عناوين اسلام سلطنتي، اسلام التقاطي، و اسلام سوسياليستي و با شکل ها و رنگ هاي مختلف و بدون اين عناصر اصلي عرضه مي شوند، اسلام امريکايي هستند.
  رهبر انقلاب اسلامي، شجاعت در فهم در کنار شجاعت در عمل را يکي ديگر از نيازهاي کنوني جامعه بويژه خواص برشمردند و تأکيد کردند: ترس از مال و جان و آبرو، ترس از جو و فضا، و انفعال در مقابل مخالفان نظام موجب اختلال در فهم صحيح انسان از موضوعات مي شود بنابراين در بيان موضع حق و صحيح نبايد ملاحظه تهمت ها و مسائل ديگر را کرد….»

  حضرت آقای خاتمی!
  شما یک بار در زمان مجلس ششم امید همه فرزندان این مرز و بوم را در جریان «اصلاح قانون مطبوعات» نا امید کردید. همه میخواستند که شما حداقل استعفا بدهید که ندادید. لااقل امروز مردانه بایستید! بر سرشان فریاد بزنید که خداوند نیز فریاد برآوردن بر سر ظالم را تاکید کرده است. به خاطر مردم از انها بخواهید که سریعا همه زندانیهای بی گناه و همچنین میرحسین و کروبی را آزاد کنند. آن موقع است که بعد از محاکمه تمام مسببین فجایع این دو سال اخیر، شاید ملت ایران بزرگواری کند و مرنکبین (و شاید آمرین جنایات) را عفو کند. مشروط به اینکه تمام مادران و پدران و خویشاوندان داغدار بپذیرند و از همه مهمتر مام میهن و در صدر همه خداوند متعال عفو بفرماید.

  از سایت محترم کلمه خواهشمندیم که این متن مهم که در آن هیچ گونه توهینی وجود ندارد منتشر کند و به اطلاع آقای خاتمی برساند.

 • زنده باد خاتمي و موسوي

  هيچ موقع حق پايمال نمي شود و روزي ميرسد كه همه مردم ايران و جهان متوجه ميشوند كه كه كدام طرف حق و كدام طرف باطل بوده . قطعا كساني كه با عمل خود راه ائمه را ادامه ميدهند جزء گروه حق خواهند بود و بيشك كساني چون موسوي و خاتمي از اين دسته هستند ، و تنها دعايي كه ميتوان براي دلسوزان مردم ايران كرد اين است كه خداوند ياور شما باشد

 • روح الله

  خاتمی آموزگار مدارا در ایران امروز است و منادی اسلام رحمانی و هر زمان که از سر دلسوزی گفته ای را باز گو میکند از دو سو مورد هجوم قرار میگیرد یکی از سمت اقتدارگرایان و کودتاچیان و از سوی آنانی که همیشه فکر میکنند از همه بیشتر می فهمند و دانسته یا نادانسته آب به آسیاب اقتدارگرایان میریزند ای سید سبز اندیش این هشدار تو که هر دو طرف از حق خویش بگذرند بجد در تاریخ معاصر این سرزمین ظبط خواهد شد و آیندگان بعد ها به حرفت استناد خواهند کرد که خیرخواهی بنام خاتمی آنچه شرط عقل بود را در میان هیاهوها برای مردمانش و کشور عزیزش ایران گفت امیدوار باید بود که هم ما سبزها هم حاکمیت به پیشنهاد این سید بزرگوار با عقلانیت بیشتری بنگرد و نگذاریم بیش از این خسارت بر روی خسارتها بگذاریم و با توکل بر خدا و همتی بزرگ به سوی روزهای بهتری حرکت کنیم

 • ناشناس

  نصر
  سلام ،
  اگر رهبری راه صلاح پیش بگیرند و به قانون اساسی بازگشت کنند؛ با بزرگواری که از ملت ایران سراغ داریم، وحدت حاصل و کشور با صلح و صلاح به راه خود ادامه خواهد داد؛کینه ها و عداوت ها فراموش و همدلی و صفا جایگزین آن خواهد شد. ما به قانون اساسی و ولایت فقیه پایبندیم. باز تأکید می کنم راه صلاح در این شرایط بازگشت به قانون اساسی کشور است.

 • طبا

  بسیار کامنت خوبی بود. فقط
  1. السابقون السابقون ارتباطی به سبقت زمانی نداره. سبقت در نیکی هاست. می تونستید به این آیه استناد کنید: لا یستوی منکم من انفق من قبل الفتح و قاتل اولئک اعظم درجة من الذین انفقوا من بعد و قاتلوا و کلا وعد الله الحسنی… (سوره حدید)

  2. به مفهوم تقیه دقت کنید: لا یتخذ المومنون الکافرین اولیاء من دون المومنین و من یفعل ذلک فلیس من الله فی شیئ الا ان تتقوا منهم تقاة…

  3. (یک نظر شخصی) نگرشی حد واسط خاتمی و میرحسین رو می پسندم.

 • افشین

  نظر من خاتمی میداند که خامنه ای از راهی که رفته بر نخواهد گشت چون قدرت و خود بزرگ بینی او را هم کور و هم کر کرده است ولی با این سخنرانی میخواهد به قول معروف حجت را بر خامنه ای تمام کند که حجت بر او تمام شده بود و خامنهی راهش را انتخاب کرده و انشاالله نتیجهاش را به زودی خواهد دید !

 • حسین

  حمایتت می کنیم خاتمی محبوب.

 • ناشناس

  برای خرداد برنامه بدید

 • Sadin Can

  اگر ظلمی شده است که شده است همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم و اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد و آن وقت همه به آینده بهتر رو خواهیم آورد. البته همه بکوشیم برای آینده روی فضای سالم و امن و آزاد و تأمین حقوق مردم همراه و زمینه ساز شویم.
  — جناب آقای خاتمی به سادگی حرف نزنید , به سادگی خون جوانان را پایمال نکنید , رژیم به هر در و دیواری میزند تا بهانه ای پیدا کند ذهن مردم را از مسئله اصلی که حصر میر حسین عزیز است منحرف کند آنوقت شما دم از عفو می زنید به خدا قسم اگر شما کاندیدای ریاست جمهوری دهم بودید از حقتان که در اصل رای مردم بود می گذشتید و از همه می خواستید اختلافات را کنار بگذارند ولی چیزی که میر حسین را از همه شما ممتاز می کند اینست که او فهمیده بود مردم از حقشان نمی گذرند و ملاک ما مصاحبه از چند فرد گلچین شده صدا و سیما نیست که به مردم اعلام کنند اینها صدای ملت است , شما تا زمانی در کنار ملت محبوب هستید که ادامه دهنده راه میر حسین باشید وگرنه صحبت های شما هرگز به دل نمی نشیند که نخواهید نام میرحسین را بر زبان جاری کنید.

 • وحيد

  مگر تا به حال از زبان مير حسين چيزي غير از اجراي بدون تنازل قانون اساسي چيز ديگري نيز شنيده ايد.بخواهيم يا نخواهيم راهكار اصلاحي براي رسيدن به آنچيزي كه نتيجه اش آسايش و امنيت مردم و آزادي است غير از …طريق قانون و انتخابات آزاد محقق نمي شود.اينكه در اين جريانات بعد از انتخابات و حتي قبل از آن به رهبري هم ظلم شده قابل انكار نيست زيرا بزرگترين ظلمي كه به اين جايگاه مصرح در قانون اساسي شده توسط رهبر صورت گرفته.آنها نيز ميدانند وقتي اصلاح طلباني چون خاتمي واصولگراي اصلاح طلبي چون مير حسين ميگويد اجراي بدون تنازل قانون اساسي يعني بايستي اصول مغفول مانده قانون مورد توجه قرار بگيرند و رهبري نيز در چارچوب همين قانون عمل نمايد.

 • مهدي

  بگو! اگر چه به جایی نمی‌رسد فریاد ——– کلام حق دم شمشیر می‌شود گاهی

 • ناشناس

  درود بر خاتمی

 • رزمنده

  خاتمی صبور است. دور اندیش است. واقع نگر است.دیدگاه سیستماتیک دارد و مثل او امروز کم نظیر است. اورا تخریب نکنید.

 • نا شناس

  «اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود، و ملت هم بر ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می گذرد.»

  یعنی خودِ خاتمی هم آگاه است که در مورد رهبریِ نظام باید که قیدِ اگر را به کار ببرد و در مورد ملتِ ایران بی هیچ تردیدی تاکید کند که بر آنان ظلم شده است.
  “مسیح علی نژاد”

 • ناشناس

  ایشون می گن که دنیا عوض شده ولی فکر نمی کنن که عوض شدن دنیا باعث شده که تعصب مردم به دین هم کمتر بشه؟ قدرت نهاد دین کم بشه و نهادهای مردمی که کاری به دین و اعتقاد مردم ندارن جای این نهاد ها رو بگیرن؟ مردم به جای عزاداری برای زهرا و حسین برای آروم شدن ، شاید خیلی ها تغییر روش دادن و یوگا می کنن، کتاب می خونن، فیلم می بینن و پیش روانشناس می رن که با عقل سازگاره و احتمال اینکه این نهاد ها هم برای بدست اوردن قدرت ازشون سو استفاده کنه کمتر هستش. این سخن من رو امیدوارم توهین و نفی دین ندونید. مسلما هنوز هم دینداران بسیاری وجود دارند ولی دنیا عوض شده. امیدوارم این مطلب رو چاپ کنید.

 • يک دوست سبز

  اولا خاتمي تا حالا نسنجيده سخني نگفته.اودل بيست وچهار مليون را صيد کرد نه با دروغ ونه باتغلب در انتخابات ونه کودتا کرد وهمه ما ميدانيم خاتمي عزيز هشت سال خاري بود درچشم ديکتاتور.وقايع کوي دانشگاه ومسببينش را بهتر از همه ما ميداند .کسي که تونست دردودوره با سربلندي رياست جمهوري کند بدون تفکر وعلم به گفتار سخن برزبان نمياورد.دوما قبل از خاتمي کدام ايراني ميدونست کرامت انساني چيست.چه کسي حق حاکميت بر سرنوشت خويش را ميدانست .کداممان حق رسوايي افرادي مانند سعيد امامي را ميتوانستيم طلب کنيم .جنتي تا ابد ناشناخته ميماند شايد محل دفنش نيزمقدس ميشد.اصلا /استبدادوديکتاتوري افراد ناشناخته ميماند./وهنوز با تفکر واپسگرايي درجاميزديم.تاجزاده عزيز ناشناخته ميماند وقهرمانان ودلسوختگان واقعي مردم نوريزادهاو…..عزيزان دربندمان رانميشناختيم و…….سوما اين پيام بخشش رهبروغيره که درکلام اين بزرگ مرد جاري گشته خاتمي عزيز نيک ميداند ديکتاتور چنان حب مقام وپادشاهي اورادرزنجير قدرت کرده که اصلا اهميت که نميده هيچ به دلقکاني مانند احمدي نزاد و دست بوسان مقرب مانند احمد خاتمي وجنتيهاي ….روز به روز قدرت ببشتر خواهد داد تا در ستايشش بيشتر بگويند وحکمش را حکم خدايي کنند واقا خوشش ايد.واما….اين سخن خاتمي يک اولتيماتوم وهشدار اخر است که اقايون به اغوش ملت برگردن توبه کنند واز ملت عدرخواهي کنند وخودشان را به دادگاه ملت ومردم اعتراف به گناه وملتمس به بخشش گردند تا شايد بار گناهشان براي اخرتشان اندکي سبک گردد وخاتمي وملت خوب ميدانند هيچ ظلمي پايدار نخواهد .يا حسن مير حسين.مرگ بر ديکتاتور 

 • خسرو

  خاتمی را از نو باید شناخت

 • مرتضی اشرفی

  وقتی کیهان از سخنان اخیر آقای خاتمی اینهمه عصبانی است. معلوم میشود که گام موثری در راه اصلاحات برداشته شده است. حامیان اصلاحات اطمینان دارند که خاتمی اخلاق را فدای سیاست و عدالت را فدای مصلحت نمی کند. او هوشیارانه سربلندی و پیشرفت ایران را در مد نظر دارد.

 • جوانان سبز ایران

  جناب آقای خاتمی
  بنده به عنوان نماینده ای از جامعه اهل مطالعه و تحقیق ایران که در دوره اصلاحات پشتیبان شما و تفکر اصلاحیتان بود، به شما عرض می کنم که ما همگی از جمله بندی غیر صریح و دوپهلوی شما با مضمون عفو متقابل(!) شگفتزده شده ایم. می خواهیم این مهم را به اطلاع شما برسانیم که این دودلی و محافظه کاری بیش از حد شما اکثر ما را به این شک واداشته است که خدای ناکرده شما با ظالمین پشت پرده به توافقی رسیده باشید؛ مانند همان شکی که درباره مهاجرانی و کدیور و … شکل گرفت. آیا این است پاسخ از خود گذشتگیها و مردانگی میرحسین و کروبی عزیز؟!
  جناب آقای خاتمی
  اگر شما به هر دلیلی نتوانستید و یا نخواستید در حق طلبی به این عزیزان بپیوندید و کنج عافیت را ترجیح دادید، حداقل میتوانستید روی حق پافشاری کنید و از فرعون بخواهید توبه کند نه از مردم مظلوم و رنجدیده که گناهی نداشتند جز اینکه در انتخابات ۸۸ با حضور ۸۳ درصدی، که در تاریخ بی نظیر بود، تنها حق خود را قربانی شادی و سرور خدایگان زمینی کردند! هنوز داغ این حق کشی و جنایات بی سابقه بعد از آن جانهای ما را می سوزاند. راستی قبل از اینکه این نظر را بدهید به سراغ مادر ندا و سهراب و اشکان و … رفته اید تا بپرسید آیا حاضرند از ظلمهایی که به رهبری رفته(!!!) عذرخواهی کنند؟
  آیا تظاهر به ندانستن حق می کنید یا این یک بازی جدید است؟ بعد از این همه دلیل واضح و روشن و این همه گزارش تکان دهنده از وضعیت زندانها و جامعه؟ راستی دردنامه ابراهیم نبوی (مرگ یک ملت) را خوانده اید؟ در این شرایط شک دارید که بزرگترین مانع به قول خودتان استبدادزدگی است و بزرگترین استبداد موجود همان کسی است که جناب مصباح در موردش می گوید مخالفت با او در حد شرک است؟؟؟؟
  مخصوصا این قسمت را از سخنان او با خبرگان رهبری در سال ۸۸ یادآوری می کنیم تا ببینید به جای تاکید بر حفاظت از جان و مال و آبرو و ناموس مردم، چه آسان آن را فدای بقای خود آنهم با سوء استفاده از دین می کند و مردم با چه تفکر خطرناکی روبرو هستند:
  «…اسلام هایی که با عناوین اسلام سلطنتی، اسلام التقاطی، و اسلام سوسیالیستی و با شکل ها و رنگ های مختلف و بدون این عناصر اصلی عرضه می شوند، اسلام امریکایی هستند.
  رهبر انقلاب اسلامی، شجاعت در فهم در کنار شجاعت در عمل را یکی دیگر از نیازهای کنونی جامعه بویژه خواص برشمردند و تأکید کردند: ترس از مال و جان و آبرو، ترس از جو و فضا، و انفعال در مقابل مخالفان نظام موجب اختلال در فهم صحیح انسان از موضوعات می شود بنابراین در بیان موضع حق و صحیح نباید ملاحظه تهمت ها و مسائل دیگر را کرد….»
  حضرت آقای خاتمی!
  شما یک بار در زمان مجلس ششم امید همه فرزندان این مرز و بوم را در جریان «اصلاح قانون مطبوعات» نا امید کردید. همه میخواستند که شما حداقل استعفا بدهید که ندادید. لااقل امروز مردانه بایستید! بر سرشان فریاد بزنید که خداوند نیز فریاد برآوردن بر سر ظالم را تاکید کرده است. به خاطر مردم از آنها بخواهید که سریعا همه زندانیهای بی گناه و همچنین میرحسین و کروبی را آزاد کنند. آن موقع است که بعد از محاکمه تمام مسببین فجایع این دو سال اخیر، شاید ملت ایران بزرگواری کند و مرتکبین (و شاید آمرین جنایات) را عفو کند. مشروط به اینکه تمام مادران و پدران و خویشاوندان داغدار بپذیرند و از همه مهمتر مام میهن و در صدر همه خداوند متعال عفو بفرماید.
  از سایت محترم کلمه خواهشمندیم که این متن مهم که در آن هیچ گونه توهینی وجود ندارد را منتشر کند و به اطلاع آقای خاتمی برساند.
  به امید احیای روح جامعه ایرانی و آبروی از دست رفته در سطح جهان و نابودی کامل استبداد و مستبدین در سرتاسر خاک زرخیز ایران زمین
  آمین یا رب العالمین

 • در آرزوی اندکی شجاعت

  … ای کاش این سید نورانی ما به روح پاک زهرای اطهر سلام الله علیها متوسل می شد تا شهامتی بی بدیل در دلش بیفکند و سرانجام پس از این همه اتمام حجت با حاکمیت ، روزی بالای منبری فریاد می زد : ای آقای خامنه ای با شما هستم!!! اگر نقطه ای از عدالت علی را داری میرحسین و کروبی را آزاد کن ، از آن برج و باروی بی مثالت پایین بیا و توی خیابان چشم در چشم ما و مردم بایست و جواب ما را بده!
  ………..ای کاش…………

 • ناشناس

  اقا سید در صداقت و دلسوزی جناب عالی هیچ شک و شبه ا ی وجود ندارد ولی سید جان در این برهه از زمان هیچ تغییر وتحولی در فضای سیاسی کشور رخ (بنفع مردم) نداده است که جنابعای از اشتی حرف میزنیدشرایط هرروز بدتر می شود حاکمیت هیچ چراغ سبزی نشان نداده است.بر خورد های درون حاکمیتی فعلی نیز در راستای حرکت های قبلی است به این معنا که برای تمرکز هر چه بیشتر قدرت در هر مقطعی گروهی را بناحق و یا حق از کشتی غصبی نظام پیاده می کنند. در مقطع قبلی نوبت شما و هم فکران تان بود حال نوبت تیم احمدی نزاد.تولید ساختاری این حکومت تبدیل دوست به ناراضی. ناراضی به منتقد.منتقد به مخالف.مخالف به معاند و معاند به دشمن است . در صورتی که هنر یک حکومت خردمند باید سیاست تبدیل دشمن به دوست رادنبال نماید.

 • ناشناس

  اصلاحات يعني ايجاد حداقل تغيير ممکن به منظور حفظ نظام موجود. واقعا با ارزش ترين مهره براي نظام هستيد اقاي خاتمي اما قدر همين کاراتونم نميدونن. کي ميدونه، شايدم ميدونن.

 • اصلاح طلب

  اقای خاتمی عزیز:من اززمانی که در وزارت ارشاد(قبل از وزارت ارشاد)اززمانی که درکتابخانه ملی بودید باتفکرشمااشناشدم ودرزمان انتخابات نه تنها درهر دودوربه جنابعالی رای دادم بلکه برای شما تبلیغ کردم وروزی که درسخنرانی تبلیغاتی فرمودید هرکس سنگی جلو پایم بیندازد بامردم در میان میگذارم بعد از8سال حکومت به این مردم امیدوار با یک کلمه (این پدیده شوم افشا گری) قلب امیدواران شکستی ودر یک سخنرانی دیگر فرمودی من دروغ نگفتم بلکه خیلی چیز هارا نگفتم چرا……………………….چرا……………………چرا اشکم را دراوردی

 • عماد

  جناب آقاي خاتمي از كدام ظلم رفته بر رهبري سخن ميگوييد ؟ درحالي كه جوانان ما . انديشمندان ودانشجويان ما. يادگاران هشت سال دفاع مقدس ما وسيلي خوردگان اين انقلاب كه همگي از خير خواهان اين نظام هستند به جرم حق گويي وحق خواهي يا به خون غلطيدند ويا در حبس به شديد ترين وجه ممكن مورد آزار و اذيت قرار گرفته اند .شما كه مدت ها بعد از كودتاي سال 88 به ديدار خانواده هاي آسيب ديدگان ميرفتيد واز نزديك با درد دلهاي آنها آشنا ميشديد آيا ناله هاي جان سوز مادران فرزند از دست داده را فراموش كرده ايد؟ آيا براي دلهاي اين ماذران مرحمي ميشناسيد ؟ شكي نداريم كه گفته هاي شما از سر دلسوزي است اما اين را نبايد فراموش كنيم كه اين مردم با اهداف و وعده هاي داده شده اول انقلاب فرسنگها فاصله گرفته اند وهيچ يك از وعده ها را محقق نيافته اند . آيا اين همان حكومت عدل علي است كه به مردم وعده دادند؟ آيا شما نشاني از اسلامي بودن اين نظام سراغ داريد؟ آيا با وجود دست بردن در آراي مردم و گزينشي كردن انتخابات باز هم ميتوان ادعاي جمهريت را بر زبان جاري نمود؟ آ يا با وجود فحشا وابتذال ناشي از فقر باز هم مسولين ميتوانند ادعا كنند كه دراين مورد خاص با رژيم فاسد پهلوي تفاوت داريم؟ (هر چند رييس جمهور دست نشانده آنقدر قبيح هست كه به قول مهندس موسوي در حضور ميليونها نفر و در روز روشن ادعا كند كه الان شب است.) مگر اين مردم ولي نعمتان انقلاب نبودند؟ اين حكومت تا كنون براي ولي نعمتان خود چه كرده است؟ حال سوال اين است كه آيا مردم بايد ظلم هاي رفته بر خود را ناديده بگيرند وباز هم لب فرو بندند تا اين كودتا گران در فر صتي ديگر حقي از حقوق مردم را ضايع نمايند؟ اگر اين گونه است چرا بزرگان در برابر رژيم پهلوي كه فقط فاقد نمادهاي ديني بود سكوت اختيار نكردند؟ مهمترين وظيفه شما عزيزان اين است كه در اين موقعيت حساس پشتيبان ملت باشيد واز دندان نشان دادن دشمنان اين ملت نهراسيد . خداوند پشت و پناهتان باشد انشاا…

 • نیما

  آقای خاتمی.بحث بر سر یک جمله و صد جمله نیست .گاهی آدم در صد جمله تفکرات و باورهایش را اعلام می کند و در یک جمله کنش و برنامه سیاسی خود را می گوید. کنش سیاسی که در گفتار اخیرتان اعلام کرده اید به هیچ وجه قابل قبول میلیونها ایرانی معترض و خواهان تغییرات اساسی در کشور نیست.موضع گیری سیاسی شما را پایان جنبش اعتراضی و بازگشت به قبل از انتخابات 88 ارزیابی می کنم.