سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا...

دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا

چکیده : اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و کرایه‌های بین شهری،‌دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد تا سقف چهار میلیون خانوار به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ممشول برخورداری از مزایای طرح خرید اعتباری اضطراری می‌باشند و شاغلین دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی و همچنین مستمری‌بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح...


دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا

دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا (تصویبنامه شماره ۵۰۹/ت۵۷۵۳۱هـ مورخ ۵/۱/۱۳۹۹ هیئت وزیران)
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- وزارت امور اقتصادی و دارایی
سازمان برنامه و بودجه کشور- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیئت وزیران در جلسه ۲۸/۱۲/۱۳۹۸ به پیشنهاد شماره ۳۴۳۰۸۳ مورخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۸ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا را تصویب کرد:

دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا

ماده ۱- اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و کرایه‌های بین شهری،‌دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد تا سقف چهار میلیون خانوار به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ممشول برخورداری از مزایای طرح خرید اعتباری اضطراری می‌باشند و شاغلین دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی و همچنین مستمری‌بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح نیستند.

ماده ۲- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است اقشار مشمول این تصویبنامه را از طریق ثبت نام یا پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی و جهت واریز مبلغ خرید اعتباری به بانک‌های عامل معرفی نماید.
تبصره- کلیه بانک‌هایی که یارانه نقدی و کمک معیشتی را ماهانه به حساب سرپرست خانوار واریز می‌نمایند به عنوان بانک‌های عامل این طرح می‌باشند.

ماده ۳- بانک‌های عامل موظفند ظرف (۴۸) ساعت پس از اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خانواره‌های یک نفره ده میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال و برای سایر خانوارها مبلغ بیست میلیون (۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال اعتبار خرید را بر اساس دستورالعملی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ خواهد شد، منظور نمایند.
تبصره- بازپرداخت اقساط طی (۲۷) ماه (سه ماه دوره تنفس و (۲۴) قسط متوالی ماهانه) با نرخ سود داوزده درصد (۱۲%) خواهد بود. گیرندگان اعتبار چهار درصد از این نرخ را پرداخت خواهند کرد و هشت درصد مابقی به بانک‌های عامل پس از دوره تنفس توسط سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت می‌شود.

ماده ۴- با توجه به محدودیت زمانی و شرایط محیطی جامعه به واسطه شیوع بیماری کرونا (عدم امکان مراجع متقاضیان به شعب بانک‌ها) واریز وجه اعتبار خرید اضطراری از محل سرفصل حساب بدهکاران هر بانک انجام می‌پذیرد.

ماده ۵- این اعتبار به صورت نقد یا برای خرید کالاها از جمله کالاهای اساسی در مراکز خدماتی و فروشگاه‌های سراسر کشور معتبر است.

ماده ۶- بانک عامل می‌تواند با اخذ تعهد الکترونیکی از متقاضی، اقساط را از محل حساب یارانه نقدی و کمک حمایت معیشتی کسر نماید.
تبصره- مشمولین این طرح معاف از محدودیت‌های عدم وجود چک برگشتی و بدهی معوق نزد شبکه بانکی می‌باشند.

ماده ۷- سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مکلف است به نحوی عمل نماید که در دوره بازپرداخت اقساط، خانوارهای دریافت‌کننده این تسهیلات مجاز به تغییر بانک عامل خودشان نباشند.

ماده ۸- در صورت هر گونه قطعی یارانه خانوار، مانده اصل و سود مقرر در تبصره ماده (۳) در تعهد دولت بوده و سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است آن را در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی نماید.

ماده ۹- در اجرای این تصویبنامه استانها و شهرهایی که بیشتر در معرض شیوع بیماری کرونا بوده‌اند در اولویت قرار دارند.

ماده ۱۰ -بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است جهت اجرای این تصویبنامه نسبت به ایجاد هماهنگی بانک‌های عامل و تسهیل امور آنها اقدام و بر حسن اجرای آن نظارت نماید.

ماده ۱۱- بانک ملی ایران به عنوان مسئولیت اجتماعی، موظف به ایجاد، راه‌اندازی و راهبری سامانه اعتباری رفاه ایرانیان بر اساس چهارچوب معماری و نیازمندی های ابلاغی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشد. کلیه بانک ها و دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای این تصویبنامه می‌باشند.

ماده ۱۲- بانک‌های عامل مکلفند منابع مورد نیاز جهت اجرای این تصویبنامه را تأمین کنند و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز هماهنگی الزم برای تأمین منابع را خواهد کرد.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهور


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.