سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

طب ایرانی و سازمان نظام پزشکی

چکیده :راستی ایا متوجه نیستند که خارج از چارچوب های طب بین المللی و بدون "طب بر مبنای شاهد "روش های مختلف درمانی از روغن بنفشه تا بادکش و زالو و...همه نظراتی مبتنی بر ذهنیات افراد هستند و میزان صحت انها را اعتباری نیست ؟ خواه ایرانی خواه سنتی یا هر اسم دیگر . ووقتی که فاکتور "طب بر مبنای شاهد "حذف شود مرز میان طب سنتی و ایرانی و....معلوم نیست کجاست...


بابک زمانی

در یک لحظه تاریخی ونادر سازمان نظام پزشکی ما اقدامی بسیار سریع بسیار درست و دقیق در جهت وظایف از پیش تعریف شده اش برداشت.

باور کردنی نبود در همان روزی که خبر دستگیری شیادی که به نام طب سنتی بیماران را در بیمارستان ویزیت میکرد در امد ، دستوری هم از جانب وزیر منتشر شد که از شاغلین به طب ایرانی برای درمان کرونا دعوت به عمل می اید!

از دو حال خارج نبود یا وزیر عزیز ما زبانم لآل اصلا تصوری از کار طبابت و نقش مثلا طب ایرانی(به عنوان دیسیپلینی خارج از قواعد دانش بین المللی پزشکی ) در درمان کرونا ندارد که البته اینطور نیست و محتمل تر ان است که در برابر فشارهایی که چنین دستورالمل هایی را میخواهند امکان مقاومت وجود ندارد . فرقی نمیکند هر دو این حالات بخصوص در میان پزشکانی که در گیر نبردی خونین با کرونا هستند -انطور که همه میدانند -تاثیرش جز یاس و ناامیدی از هیبت سکاندار چیز دیگری نیست . اگر هم مقصود از طب ایرانی کار علمی ای است که طبیبان ایران در حال انجام هستند چه نیاز به بخشنامه جداگانه ؟

شاید الزامات اجتناب ناپذیر بخران کرونا بود که سازمان نطام پزشکی را به بیانیه ای واداشت که به صراحت پزشکان را خطاب قرار میدهد که ؛ حق ندارند بغیر از گاید لاین های استانداردو علمی مورد قبول مجامع رسمی از چیز دیگری در درمان بیماری ها و بخصوص کرونا استفاده کنند . به در میگفت تا دیوار هم بشنود که طب ایرانی یا هر اسم دیگری قبل از تایید باید دیسیپلین ها ، نحوه نگرش و روش های درمانی خود را به تایید و تصویب برساند . توضیح واضحات میداد (برای چه کسی ؟ ) که بر اساس تمام قوانین موجود مسیول هر بیمار پزشک معالج اوست ومشاور هم نقشی فرعی دارد و اگر کسی را برای درمان کرونا به مشاوره بخوانیم مسیولیتش قاعدتا با ید با پزشک معالج باشد . نه تنها این که می افزود پزشک معالج هم به راحتی نمیتواند از هرکس مشاوره بخواهد “ارجاع بیماران به افرادی که ادعای درمانگری با روش‌های غیر علمی می‌کنند و مراکز غیرمعتبر از سوی شاغلان حِرَف پزشکی و وابسته، ممنوع است ” و قطعا پیگرد قانونی هم دارد .و البته این ممنوعیت شامل تمام سطوح میشود.

درست در زمان کتابسوزی هم وزیر محترم در مقابله با این پدیده بر لزوم گسترش طب ایرانی تاکید کرد . نگارنده در همان تاریخ طی یادداشتی به این موضوع اشاره کرد و خطرات این نگرش را یاداور شد . و از بدنه دانشمند و صادق وزارتخانه خواست در برابر اینگونه مطالب صراحتا اظهار نظر کنند و نقد را محدود به وزیر و وزرای گذشته نکنند . بازهم یک بار دیگر درست دراوج بحران کرونا که مردم و پزشکان را هیچ چیز بیشتر از اعتماد ملی به علم و دانش امیدوار نمیکند انتشار چنین دستورالعمل نا امید کننده ای باور کردنی نیست .

راستی ایا متوجه نیستند که خارج از چارچوب های طب بین المللی و بدون “طب بر مبنای شاهد “روش های مختلف درمانی از روغن بنفشه تا بادکش و زالو و…همه نظراتی مبتنی بر ذهنیات افراد هستند و میزان صحت انها را اعتباری نیست ؟ خواه ایرانی خواه سنتی یا هر اسم دیگر . ووقتی که فاکتور “طب بر مبنای شاهد “حذف شود مرز میان طب سنتی و ایرانی و….معلوم نیست کجاست ؟

خوشبختانه علمای اسلام با سرعت و با دقت حد ومرز شریعت با طب را روشن و هرگونه روش سیستماتیک به نام طب اسلامی را مردود دانستند .شاید به همین دلیل باشد که نام بی متولی “ایرانی ” این روزها زیاد برزبان وزارت ما جاری میشود.

من به نوبه خود از اقای دکتر فتاحی ودکتر ظفرقندی ورهمکارانشان در سازمان نظام پزشکی بخاطر این بیانیه تشکر میکنم چرا که اگر این نامه نظام پزشکی نبود در افسردگی عمیق ناشی از دستور وزیر، این یادداشت هم نوشته نمیشد . از مقام محترم وزارت هم تمنا میکنم ان معاونت عریض و طویل طب سنتی و گیاهی و ایرانی …یا هرچه که نامش هست را حداقل تا پایان این بحران به مرخصی و مجاهدت بسیار مفید خانه نشینی اعزام بفرمایید تا بیش از این اوقات گرانبهای کشتیبان ما در این دریای طوفانی مشغول اوهام و امور غیر واقعی نگردد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.