سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

جفا بر قم

چکیده :خطاهای مدیریتی گاهی فجایع به بار می آورد و چنانچه اصرار بر خطا باشد جنایت است، وقتی ماجرا را در این چند روزه اجمالی هم بنگریم متوجه می شویم که کارنامه طیب و طاهری ندارند و بی شرمانه باز هم دروغ می گویند، از چه کسی باید حقیقت را پذیرفت؟ نماینده مجلسی که از خودشان است یا مسئولین دولتی و یا ستادهای دست اندرکار و یا پزشکان و کادر پزشکی؟ هر کدام آمار و توصیه های متفاوتی دارند....


علیرضا کفایی

شیوع بیماری در ایران اتفاق خطرناکی بود که انتظارش می رفت اما نه به این شکل و با این همه بی تدبیری و غافلگیری و بی مبالاتی، پس از ابتلای مردم چین، سازمانهای بهداشتی در همه ملل خود را آماده کرده بودند و چین هم از دادن اطلاعات و آگاهی های لازم سر باز نزد و موارد را پنهان نکرد بلکه در ارتباط با دنیا و هشدار دادن به همگان بی وقفه در این مدت تلاش کرد تا بیماری را کنترل نماید.
در ایران اما با آنکه علم پزشکی پیشرفتهای بسیاری دارد و پزشکان مجرب و پیشرو در جهان دارد، نوعی از سیاسی کاری و پنهان نمودن مواردی که مستقیم با جان انسانها ارتباط دارد را مشاهده می کنیم.

خطاهای مدیریتی گاهی فجایع به بار می آورد و چنانچه اصرار بر خطا باشد جنایت است، وقتی ماجرا را در این چند روزه اجمالی هم بنگریم متوجه می شویم که کارنامه طیب و طاهری ندارند و بی شرمانه باز هم دروغ می گویند، از چه کسی باید حقیقت را پذیرفت؟ نماینده مجلسی که از خودشان است یا مسئولین دولتی و یا ستادهای دست اندرکار و یا پزشکان و کادر پزشکی؟ هر کدام آمار و توصیه های متفاوتی دارند.

اتفاق بدتر و خطرناکتر این عدم اعتماد مردم به مسئولین امر است و اضطراب و حساسیت و وسواسی که به عمق جان مردم نفوذ کرده و به تدریج امور اخلاقی را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد، سوداگری و معامله با جان همنوع گرچه اندک ولی وجود دارد.

در این میان شروع بیماری از شهر مذهبی قم به تنهایی سوژه ای جدید و جدای از ویروس است که انگار قم! ویروس است؛ اگر بیماری از آنجا آغاز شده ابتدا باید پذیرفت که مردم قم هم هموطن هستند و باید به کمک آنها شتافت که در اینمورد مردم دریغی ندارند و بعد مردم قم و بخصوص مراجع عظام و مسئولین، برای کمک به سایر هموطنان تمهیداتی بیندیشند تا ورود و خروج به شهر قم محدود گردد و لحظه به لحظه اخبار صحیح را به دیگران مخابره نمایند و چه بهتر که قم و علمای آن خود درخواست قرنطیه شهر را بدهند تا اعتماد عمومی جلب شود و در کنترل و مدیریت بیماری موفقیت حاصل آید.

بر قم جفا میشود که این شهر و مردمان پاک اندیش آن که در طول تاریخ این کشور و در مبارزات استقلال طلبانه پیشگام و یا همگام بوده اند و بزرگان و دانشمندان و اندیشمندانی به تاریخ معرفی نموده است که در نوع خود کم نظیر و گره گشای مشکلات و مصائب همگان بوده اند، و اکنون در این بلا و مصیبت به خاطر کبر و غرور عده ای متحجر که تصور می کنند اگر قم قرنطینه شود آسمان به زمین می آید مورد ظن قرار گیرد و فردای تاریخ آنچه نباید نگاشته شود.

بر قم جفا میشود هم از سوی نابخردانی که هاله تقدس بر هر چیزی پهن می کنند و هم از سوی کسانی که علیه قم قلم فرسایی می کنند.

قم شهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و ملجاء شیعیان و مسلمان است و تاکیدات بسیار بر جایگاه آن شده است؛ قرنطینه آن به آن جایگاه بلند خللی وارد نمی آورد و آن مقام نورانی را رفیع تر و بلندتر می کند، خامان چون خاخامان فتوای بیخود ندهند و مراجع، تحجر و جمود و خشک مغزی را از دامان قم بزدایند، تشود مانند گذشته های دور که اسفار به انبر می گرفتند و تکفیر می کردند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.